COURANT. LEIR8CHË DONDERDAG 18 MEI De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs aer Courant is per vierendeel jaar» ƒ3.franco p. p. f 3 50, met het F er slag der Handelingen van den (lemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaart. buiten de esp editiekotten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverie'nlifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BIN IN EN LA N nsCSI E BE I i >C, T E N I. KI DEN. 17 Mei. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden' ge- bragt dat. te rekenen van den 20,D dezer, zal worden hervat de verzending eener reglstreeksche brievenmaal naar Engeland door middel der stoomsche pen van de maatschappij Zeeland, welke dagelijks, uitgezonderd des Zon dags, ten 8.40 's av. uit Vlissingen vertrekken en in verbinding slaan met een spoortrein die ten 8 's morgens in Londen aankomt, lte correspondentie voor Engeland, bestemd om in de brievenmaal over Vlissingen te wordeii begrepen, wordt q. a. uit Amsterdam ten 310 av.. uit Utrecht ten 3.54 av., uit 'sGravenhage 1.27 av. en uit Rotterdam 2.45 av. verzonden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers met het begin van den cursus 1876/77, aanvang nemende 1 Sept. 1876, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 19 kweekelingen te 's llertogenbosch, 20 te Haarlem en 20 te Groningen, ten einde daar. op kosten van het rijk, op leiding lot hulponderwijzer te ontvangen. Dë leermiddelen worden kosteloos aan de kweekscholen verstrekt. Aan ieder hunner, behalve aan hen wier ouders in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, wordt ecne rijkstoelage van ƒ300 toegekend. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij die, blijkens over te leggen geboorte- acte, tussclien 1 Januarij 1860 en 15 April 1862 geboren zijn. De vereischte stukken moeten vóór 15 Jnnij vrachtvrij worden toegez mden aan den di recteur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat in den loop van 'de maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, vermeld in art. 7 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leerling- apotheker (apothekers-bediendel Zij zullen worden afgenomen te Meppel en te Middelburg. Zijdie tol die examens wenschcn te worden toegela ten, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zjjn, zijn uitgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wenschen af te leggen; voor Meppel aan den heer dr. D. Lubach te Kampenen voor Middelburg aan den heer dr. A. Fokker te Middelburg. Ook heeft genoemde minister bekend gemaakt, dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot. het afleggen der examens, vernield in art. 11, b der wet van 1 Junij 18G5. verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Leiden. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Zuidholland dr. L. J. Egeling, te 's Gravenhage. Z. K. 11. prins Alexander is, volgens het Vod., Zaturdag II. tegen woordig geweest bij de promotie van den heer Th. Heemskerk en heeft deelgenomen aan een daarop gevolgd diner in het hotel Verhaaff alhier. Voor de prov. commissie te 's [lage legden gisteren 12 candidate» examen af voor de acte in de vrouwelijke handwerken; 2 werden afgewezen en 10 toegelaten, als; mej. A. YV. P. F. Ahn, A. J. Ch. van der Beek, M. P. Greshof! voor nut en smaak; .1. F. F. Logher, M. Nijns, voorsmaak, YV. C. Sardijn, voor nul en smaak; YV. G. de Sauvage voor nut, C. P. G. Smelik, M. C. 11. Stassard, L. J. Vollmar, voor nut en smaak, allen wonende te 'sHage. Voor de acte als hulponderwijzeres deden 12 candidaten hel examen 3 werden afgewezen en 9 toegelaten, als: mej. A. A. Adegeest, uit Ouden bosch; H. L. Roers, uit Rotterdam; C. 11. Greeve, uit Leiden; S. J. dellaan, C. G. H. llesselberg, J. van der Schuyt, uit Rotterdam; A. A. Lunenburg, uit Gouda; G. E. Niermann, uit Schiedam; J. 1. Nobel, uit Feijenoord. Voor de wiskunde legde 1 vrouwelijke candidaat een voldoend examen af. De Staatscourant bevat het kon. besluit, waarbij aan Willem YVeuste, industrieel, wonende te Miilheim aan de Ruhr, onder de benaming "Ernst", concessie is verleend voor de ontginning van steenkolen over eene terreins uitgestrektheid van ongeveer 540 hectaren, gelegen in de gemeenten Kerk- rade, Sehaesberg en Heerlen (Limburg). liet bestuur der verecniging van en voor Nederl. induslrieelen heelt besloten tot indiening van een adres aan de tweede kamer, ten einde haar de aanneming Ie ontraden van het wetsontwerp, laatstelijk ter wijziging van het Nederl. tarief van in- en uitvoerregten ingekomen. Het centraal-comilé voor het kindergeschenk aan den koning heeft voor de afgevaardigden van vijf arrondissements-comilés volledige rekening afgelegd. De som, welke, overeenkomstig het verlangen van Z. M. den koning, in het fonds tot ondersteuning van de gewapende dienst is gestort, bedraagt in haar geheel ƒ23200. Voor de onthulling van het standbeeld van Thorbecke te Amsterdam, op morgen, is het volgende programma vastgesteld: Onthulling ten 1 uur; redevpering en cantate in liet Parklokaal ten half 3; diner in het Paleis voor Volksvlijt ten half 6 uur; volks-concert in het Vondclspark ten 6 uur; concert in het Park ten 8 uur; vuurwerk op den Amstel ten 10 uur. - In een buitengewoon Politieblad is gesignaleerd de persoon van H. C. N.een 23-jarige handelsreiziger, die zich ten uadeele van de firma de wed. de Vries, te W'insum, in: manufacturenheelt schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen en vermoedelijk eene groote som geld bij zich heeft. De officier van justitie te Appingcdam verzoekt opsporing, aanhou ding en berigt. De Tijd meldt dat de bisschop van Haarlem lijdende is aan kort ademigheid en aanvallen van beuaauwdheiddie bij tusschenpoozen zich S herhalen, hetwelk het gevolg is van ongeregelde werking van het hart. Men meldt uit Utrecht: Op last van den officier van justitie te 'sGra venhage werd Maandag alhier door de politie aangehouden jhr. mr. Jacob van Berenstijnadvocaatwonende te Brussel. Genoemde heer had te 'sGravenhage het 3-jarig dochtertje van een zijner vrienden, hetwelk bij vonnis der regtbank bij de echtscheiding van dien heer aan zijne echtge- noote was toegewezenheimelijk en in overleg met dien vriend weggevoerd. In plaats dus van zijne reis naar Brussel te kunnen voortzetten, is hjj overgebragt naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier, terwijl het kind aan de moeder is teruggegeven. -Ti. Maandag Jl. i* ook te Barnevchl de opening van den üoster-spoorweg fpes,ielijky.gevie.r,d. Van al de huize» wapperden vlaggen en op het markt plein liet zich het muziekcorps van het reg. rijdende artillerie herhaaldelijk hooren Ten 10 ure des avonds volgde een algemeene optogt met fakkel licht De ingezetenen hadden bij het 'slation een eerepoort opgerigt met het opschrift: "Hulde aan onzen burgemeester". De aanleiding tot dit huldebe toon was, dat de burgemeester, nu twee jaren geleden, op eenige meters afstand achter het stationeen stuk heidegrond van anderhall hectaren had aangekocht en dit geheel op eigen kosten had laten aanleggen tot een park, voor een ieder toegankelijk. Eene oude vrouwdoor het hervormd armbestuur te Zwolle in de buurtschap Ancum onder Dalfsen besteed, is op eene treurige wijze omgeko men. Zij leed eenigzins aan verstandsverbijstering, maar hoedde nu en dan de koe, wat zij gaarne deed. Zondag middag had zij een stoof met vuur mede naar buiten genomen en ging daarop zitten. De sloof geraakte in brand en daardoor -ook hare kleederendie bijna geheel aan haar ligchaam waren verbrand, eer het ongeluk werd bemerkt. Den volgenden dag is de vrouw overleden. -- Een opkooper van oud porselein bood onlangs in Drenthe te vergeefs ƒ2400 voor twee kahinctslellen. De eigenaar wilde evenwel van niets hooren, zelfs niet toen de opkooper verzekerde, gaarne ƒ3000 te willen besteden, liet moet evenwel geen verwondering baren, dat de eigenaar zich yoor dergelijke ongehoorde prijzen niet van zijn erfstukken ontdeed, wanr neer men weet, dat hij bezitter is van een zeer groot vermogen. Te Beerta is Zaturdag avond een 15-jarig meisje, Jantje Bronkema, achter de kalkbranderij aldaar met bijna geheel algesneden hals gevonden. Een jongeling, met wien zij verkeering hield, Jan Bot genaamd, werd dien avond in de woning zijner ouders eveneens deerljjk verwond gevonden. Vol gens een briefje, dal men bij laatstgenoemden zou hebben gevonden, moet het meisje zelfmoord gepleegd hebben en zou B. daarna, uit wanhoop, zich de zware wonde aan den hals hebben toegebragt. Het zal nog moeten blij ken of dit de ware toedragt der zaak is. De stoomvaart tussclien Vlissingen en Queensboro' is Maandag heropend. De Stad middelburg is Maandag avond Ie 9 n. 39 m. van Vlissingen ver trokken en de Stad Vlissingen is Dingsdag ochtend te 8 u. 2 m. aldaar aangekomen. De Middelburg was ruim een uur te laat vertrokken, omdat

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1