BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag if5 Mei )H76/V®. óó4. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd commiesen der vierde klasse der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging van ƒ420 'sjaars, en eene toelage voor eens van ƒ75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van loe- zigt zijn in dienst gesteld; dat op den lst,n Augustus 1876 en volgende dagen,, in het Oost-Indische huis te Amsterdam, een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollicitanten voor die betrekking; dat voor die betrek king kunnen in aanmerking komen zij die een gezond ligchaamsgestel heb ben,, ongehuwd, niet beneden 23 en niet boven 28 jaren oud en voldoende ervaren zijn in het lezen, schrijven en in de eerste gronden der rekenkunde; dat voor gepasporteerde onderofficieren, die minstens 12 jaren militaire dienst hebben, het maximum van leeftijd op 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die minstens 6 jaren militaire dienst hebben, op 30 jaren is bepaald; en dat de verzoekschriften om toelating tot het voorschreven onderzoek vóór den 20sten Junij 1876 bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomendesverkiezende door tusschenkomst van de controleurs der directe belastingen. Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant zijn tot de evangelie bediening bij de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. W. H. Stenfert Kroese en A. W. van Wijk. Z. H. Paus Pius IX heeft heden zijnen 84en verjaardag gevierd. -- Heden ochtend is aan het koloniaal werfdepot te Harderwijk per spoor trein over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwe Diep vertrokken het detachement koloniale militairen sterk 150 man benevens 8 onder-officieren om onmiddellijk over te gaan aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Koning der Nederlanden. Het Pad. meldt dat Jut van zijn beroep in cassatie heeft gedcsisteerd nadat hij vernomen had dat de procureur-generaal zijnerzijds cassatie had aangeteekend van het veroordeelend arrest, voor zoover zijne vrouw betreft, en dat vervolgens ook die ambtenaar van dat beroep heeft afgezien. Te Hoorn is in beslag genomen een halve gulden, met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848. Na onderzoek heeft het munt- collegie beslist dat dit stuk valsch was. Dezer dagen werd te Hoorn aangehouden en manvan wien men zegt, dat hij eerst sedert kort uit de gevangenis was ontslagen, en die zich schuldig gemaakt heeft aan onderscheidene diefstallen te SchagenMedem- blik, Hoorn en op andere plaatsen. De man bood de te stelen voorwerpen aan vóórdat hij ze gestolen had en leverde ze dan spoedig. - Te Helder is gisteren aanbesteed het verbeteren van het fort Kijkduin, onder het beheer der genie te Helder. Inschrijvers waren de hh. A. S. Schaafsma, van Harlingen, 765,700; J. J. Bekker, van Lent, ƒ683,000, en J. Schreuders, van Barsingerhorn, ƒ672,000. Het laatste billet werd niet aangenomen, omdat een der borgen eene rijks-betrekking bekleedt. De heer Bekker is als aannemer voorgedragen. Woensdag morgen, ten 6 ure, werd door eenige werklieden een per soon op de rails van den Rijnspoorweg bij Utrecht gevondendie aldaar te slapen lag. De jongeling, die tol de opkomende miliciens behoorde, was in een beschonken toestand in den nacht dien weg opgeloopen en alstoen over de rails gestruikeld en blijven liggen. Te Gramsbergen viel dezer dagen de aandacht der policie op een in 1867 door de regtbank te Assen tot gevangenisstraf veroordeelden landbouwer H. Zagers, welke zich na dien tijd te Pruissen had opgehouden en zich thans onverhinderd reeds drie jaren in die gemeente metterwoon had gevestigd. Woensdag morgen is hijzonder iets te vermoedenaangehouden en naar Assan getransporteerdom nog zijn straf te ondergaan. Te Breda heeft dezer dagenten gevolge van het uitwaaijen van een kozijn met raam, en den bouwvailigenhoogst gevaarvollen toestand van een gedeelte der klooslerkazerne, een aantal gehuwde onderofficieren on verwijld hunne woningen moeten verlaten. Jaren achtereen was reeds op dien toestand en op het daaruit voortspruitende gevaar gewezen. Nabij Oirschot werd Woensdag morgen in een bosch het lijk gevonden van een 76 jarigen landbouwer. In de nabijheid van het lijk, dat met ernstige brandwonden bedekt was, vond men naast de'overblijfselen vaneen vuurtje het middageten van den ongelukkige. Men vermoedt dus, dat, toen hij dit heeft willen opwarmen, zijne kleêren met het vuur in aanraking zijn gekomen. Uit een brief van een hoofd-officier deelt de N. R. C. het volgende mede betreffende een der gevechten in Atchin: Den 6den Maart ben ik met hel 8° bataillon op nieuw uitgerukt, om den vijand, die zich te Lambaroe versterkt had en daardoor de communicatie tusschen onze posten belette, te verdrijven. Met het 35 bataillon en 4 stuk ken van 8 c.M. rukten wij uit, onder luit.-kolonel Meijer. Het 3e bat. moest in de flank naderen, doch kon door het begroeide terrein moeilijk vooruit komen. Mij werd opgedragen om met het 8e bal. en de artillerie den wer- kelijken aanval te doen. Later bleek, dat de vijand zich ten getale van 125 vereenigd had in een uiterst sterke en door de vele doornheggen zeer moeilijk te naderen benling. Honderden zaten in de naburige kampongsmaar weken bij onze nadering, schietende als waanzinnigen. Na het werpen en beschieten met eenige granaten had ik het geluk, het versterkte nest te omsingelen, en na een bloedig gevecht van man tegen man te nemen. Door naauwc, in de doornheggen gekapte openingen, moesten wij vooruitdringen. 74Atchi- neezen werden neêrgeschoten of met de bajonet afgemaakt Van onze zijde sneuvelden 2 Europesche mindere militairen en werden verwond 5 officieren (van wie 1 reeds is overleden) en 24 minderen. Als woedend verdedigde zich de vijand, met klewang en lans, bij de bestorming. Toen ik binnen kwam, moest ik over de lijken loopen. In een ruimte van 900 vierkante meters ongeveer lagen over de 50 doodc Atchinezen; de rest werd neêrgeschoten toen zij zich over de borstwering door de vlugt trachtten te redden, geen 50 zijn er levend afgekomen. Toen de zaak was afgeloopen, haalden we 74 lijken van Atchinezen bijeen om te begraven. 's GRAVENHAGE13 Mei. De kapitein der infanterie op non-activiteit W. F. L. Zurich is weder bij het 3e reg. inf. in activiteit gesteld en de 2e luit. F. E. H. Liebert van het depot van gemeld reg. is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. In de zitting van de tweede kamer van gisteren werd nog door de commissie voor de petitiën, bij monde van den heer de Jonge, rapport uit- gebragt op onderscheidene adressenwaaronder een aantal van belangheb benden en kerkelijke collegiën naar aanleiding van het gebeurde te Zaan dam, houdende klagten dat schutters, die wegens gemoedsbezwaren op Zon dag niet ter exercitie voor de schutterij opkwamen vervolgd en gestraft zijn. De commissie stelde voor die adressen ter griffie te deponeren. De heer van den Berch van Heemstede, het bezwaar der adressanten deelende en van meening dat men niet gedwongen moet worden den Zondag te ont heiligen als men daartegen bezwaar maakt, was voornemens voor te stellen verzending van de adressen naar den minister van binnenl. zaken met ver zoek om inlichting en voorziening. Doch daar het blijkt dat de regering voornemens is eene gewijzigde wet op de schutterij aan te bieden, bepaalt hij zich 's ministers aandacht op de adressen te vestigen. De conclusie werd hierop goedgekeurd. De toestand van den heer Groen van Prinsterer is volgens de heden ingewonnen beriglen verre van gunstig. De uiterst zwakke lijder heeft een onrustigen nacht doorgebragt. waarin de koorts zich wederom verheven had. H M. de koningin informeert zich dagelijks, nu en dan persoonlijk, naar den toestand van den lijder. EBT« EI„ ANJ», LONDEN12 Mei. De jaarlijksche internationale tentoonstelling te Londen van schilderijen van levende meesters is in de zalen van het Institute of British architects geopend. De catalogus vermeldt 261 schilderijen in olieverf, behalve eene aanzienlijke collectie teekeningen in waterverf. Van Nederlandsche schil ders zijn 15 stukken ingezonden, die, volgens de dagbladen voldoende zijn om de aantrekkelijkheid van de tentoonstelling te verhoogen. In iie papierfabriek van de firma Thomas Gallon en C° te Gatesend is een stoomketel gesprongen, waarbij vijf personen het leven hebben verloren. De dagbladen ontvingen thans meer uitvoerige berigten betreffende de opening van de tentoonstelling te Philadelphia. De dag begon met het lui den van alle klokken. Openbare en bijzondere gebouwen waren met vlag gen en groen versierd. Te half acht vormde op Broadstreet zich een stoet, zamengesteld uit soldaten van alle wapenen uit PennsylvaniëMassachusetts en de Unie. Te 9 uur werden de president, de ministers en verdere aan zienlijke personen afgehaald en onder het gejuich der menigte trok men naar het tentoonstellingsgebouw. Het was of gansch Philadelphia dien togt mede- maakte en ook van elders waren zoo veie bezoekersdat er geen voer tuigen genoeg konden worden geleverd, om in de behoelte te voorzien. Te half elf was de stoet op het terrein aangekomen en na rondom de "Memo rial Hall' te zijn getrokken, schaarde hij zich tegenover het hoofdgebouw. Tusschen dit gebouw en de "Memorial Hall" waren uitgestrekte tribunes, waarop de autoriteiten reeds hadden plaats genomen. Toen de president verscheen werd hij met luide toejuichingen begroet en begon een orchest van 160 man alle volksliederen te spelen en daarna den grooten marsch, door Richard Wagner voor deze gelegenheid vervaardigd. De marsch werd zeer toegejuicht. Daarna deed bisschop Matthew Simpson een gebed en vervolgens werd door 1000 executanten de Hymne gezongen, die door Whittier voor het eeuwfeest is gecomponeerd. De uitslag was beter dan men van zulk een uitvoering in de open lucht had verwacht. De bas-solo werd gezongen door den heer Myron W. Whitney, van Boston, en men deelt mede als eene opmerkelijke bijzonderheid, dat men zijne stem duidelijk vernemen kon tot aan het uiteinde der opeengepakte menigte. De president van de feestcommissie, generaal Hawley, droeg nu de tentoonstelling over aan den president der Unie, die toen in eene korte rede de tentoonstelling geopend verklaarde. De president der republiek Venezuela heeft in een boodschap aan het congres verklaard dat, om een einde te maken aan de telkens en telkens wederkeerende geschillen, de kerk van Venezuela zich onafhankelijk moet verklaren van den bisschop van Rome. De pastoors zullen door de ge meenteleden, de bisschoppen door de pastoors en de aartsbisschop zal door het congres gekozen worden. De kabel tusschen Shanghae en Amoy is hersteld, zoodat men de'- pêches naar Hong-Kong en den O.-l. Archipel via Rusland kan verzenden, zonder dat zij vertraging ondergaan. F R A A H K IJ K. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Donderdag ver zocht de heer Rouvier, omtrent wien de Figaro een verhaal had opgedischt, volgens hetwelk hij zich aan de openbare zedelijkheid hgd vergrepen, den minister van justitie onverwijld eene instructie tegen hem te gelasten. De minister antwoordde, dat dit reeds geschied was; hij zou niets verzuimen om zich aan eene zoo ernstige zaak met allen ijver gelegen te laten zijn. Het lid Tirard verzocht, van den minister te mogen weten, hoe het moge lijk was, dat bijzonderheden uit de instructie openbaar hadden kunnen ge maakt worden, waarop de heer Brisson en anderen riepen: "Dat is natuur-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5