LEIDSCIIE COURANT. isro. V. 111. DONDERDAG 11 MEI. B1NNENLANDSCHE BËKIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs ter Courant is per vierendeel faars f 3.franco p. p. f 3 50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 staars, buiten de expeditiekosten. A'fzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs tier Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 10 Mei. Naar men met zekerheid verneemt wordt bij de nieuwe muntwet, heden bij de tweede kamer ingekomen, de enkele gouden standaard voor Nederland aangehouden. Ons muntstelsel zou dienovereenkomstig beslaan in: 1°. Gouden standpenningen: een tien guldenstuk; een vijf guldenstuk. 2". Zilveren pasmunt: een twee guldenstuk; een één guldenstuk; een 25, 10 en 5 centsstuk. 3». Bronzen pasmunt: 2% 1 en centstukken. 4°. Gouden negotiepenningen zijn: de dukaat; de dubbele dukaat. Het gehalte der twee en één guldenstukken is 0 945; het gewigt van hel tegenwoordig guldenstuk wordt met 5 pCt. verminderd. Een ontwerp van wet omtrent het Indische muntwezen is naar den raad van state verzonden. Het behoudt de munteenheid met Nederlanddoor het goud aldaar in te voeren. Door de uitgevers De Breuk Smits alhier is in den handel gebragt eene //Wandelkaart van Leidens Omstreken". Deze kaart geeft den tourist eene zeer duidelijke aanwijzing van den loop der wegen, voetpaden, wate ren enz. Het woord «omstreken" is in ruimen zin opgevat. De grenzen toch zijn ten noorden Noordwijk aan Zee, ten zuiden den Leidschendam, ten oosten Koudekerk en Hazerswoude, ten noordwesten de zee en ten zuidwesten het Haagschc Bosch. Over de volledigheid is moeijelijk terstond een juist oordeel te vellen; eene vlugtige inzage van enkele deelen gaf ons echter een gunstigen indruk ten opzigte van het geheel. De uitvoering is zeer net en de kaart is zoodanig ingerigt dat men die, een togtje doende, gemakkelijk bij zich kan steken. De directie van de stoomvaart-maatschappij //Zeeland" maakt de her opening bekend van de dagelijksche dienst (uitgezonderd Zondag) tusschen Vlissingen en Londen, via Queenboro'. Aan deze nationale onderneming, die zich in hel vorige jaar, bij hare oprigting, reeds in een goed succès mogl verheugen, moge thans op nieuw de sympathie van hel reizend pu bliek te beurt vallen. Van de directie mag men verwachten dat zij alle pogingen in het werk zal stellen om, m het belang der reizigers, voor de noodzakelijke aansluiting te zorgen. Uit het oogpunt der kunst verdient ook de aankondiging der maatschappij betredende de heropening der dienst, eene eervolle vermelding. Het is eene chromo-typographic van grooten omvang, gedrukt ter kon. Nederl. stoom drukkerij (A. van Oosterzee) te Amsterdam, die zich kenmerkt door sier lijkheid en netheid. Het middenvak bevat eene kaartwaarop duidelijk de spoorwegverbindingen van de voornaamste plaatsen in Europa met de haven van Vlissingen zijn aangegeven. Naar wij vernemen is dit stuk. bestaande uit 16 chemische gravures (paniconographiCn) in den tijd van zestien dagen, ten getale van duizenden exemplaren, ter genoemde drukkerij gedrukt Gaarne nemen wij aan, dat een dergelijk stuk, op die afmetingen, nimmer in Nederland is vervaardigd. Het is eene keurige proeve van drukkunst. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat in hel jaar 1876 kunnen worden aangesteld tien surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande regien en accijuscn'. dat in een der laatste maanden van het jaar 1876, op nader te bepalen plaats en da gen, zal worden afgenomen het vergelijkend examen der adspiranlen, en dat de verzoekschriften om toelating tot dat examen vóór of uiterlijk op den 31sle° Augustus 1876 bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen. De adspiranlen moeten den vollen ouderdom van 19 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 25 jaar. Door de prov. commissie te 's llage werden gisteren 8 vrouwelijke can- didaten geëxamineerd voor de Engelsche taal; 3 werden alge wezen en 5 toe gelaten, als: mej. 11. J. Bicschei, mej. A. van Braambeek, mej. J. C. Th. Hansen, mej. J. E. Knappert en mej. A. S. de Lint, allen uit 's llage. Voor de acte als hoofdonderwijzeres vingen er 6 het examen aan. Het stoomschip Conrad is op 2 Mei van Batavia naar Nederland ver trokken. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwe Diep, is, op het einde van April, wegens broeijing in de steenkolenhokken en na kole.i over boord te hebben geworpen, te Point dc-Galle biunengeloopen, om de over blijvende kolen te lossen en nieuwe in te nemen. Dc reis zou na 5 a 6 dagen worden voortgezet. Door bestuurders van het Tollens-fonds is bekend gemaakt dat, over eenkomstig liet doel der instelling, ondersteuning van hulpbehoevende be trekkingen van overleden prozaschrijvers en dichters, voor dit jaar weder twee gratificatiën zijn uitgereikt. In het afgeloopen jaar werd door D. J. P. te S. eene gift van ƒ200 aan het fonds geschonken. Men deelt aan het Bbl. mede dat dezer dagen het eerste schip bevracht is, om spoorvvegmalerieel voor de Zuid-Afrikaansche republiek naar de Dela- goabaai over te brengen. Het schip ff'aalstroom zal dezer dagen laden houten gebouwen voor woningen en bergplaatsende gereedschappen ter vervaardiging van de aarden baan en benoodigd voor dc spoorlegging, de landingssteiger met lastbok en toebehoorenal hetwelk hier te lande is be steld benevens dc eerste stalen railswelke in België zijn vervaardigd. Voorts zal gemeld schip overvoeren een opzigter en ecnige werkliedenallen Hollanders, die de eerste werkzaamheden zullen verrigteu en later zullen worden gevolgd door de reeds aangestelde Nederlandsche ingenieurs, machi nisten. enz. In de vorige week stond voor dc arrond.-reglbank te Botterdam tcregt zekere W. M. Mensert, woonachtig te Botterdam. Hij had in de maand Februarij 1874 verschillende goedercnverdeelingen opgerigt, o. a. eene ge naamd /De Concurrent". Dc deelhebbers moesten vijf cent per week contri butie betalen, en zouden bij de verdeeling prjjzen erlangen ter waarde van ƒ1.25 tot ƒ80. In verschillende deelen van het land had hij, ter bevorde ring der goede zaak, agenten. Die //Concurrent" alleen telde p. m. 2000 leden. In Februarij 1875 vond ook werkelijk de beloofde verdeeling plaats, doch de hoofdagenten verklaarden ter teregtzilling dat de deelhebbers zeer ontevreden warendaar de prijzen gemiddeld eene waarde hadden van ƒ0.60 a 0.70 in plaats van ƒ1.25 a ƒ80. Op die eerste verdeeling volgde een tweede jaar, dat zich wèl kenmerkte door het contribueren der leden, maar niet door hel verdeelen der goederen, wat geheel achterwege bleef. De onderneming werd er voor Mensert slechts te winstgevender door, daar hij nu p. m. ƒ4000 er aan verdiende. Hij ondervond echter dat hij, al of niet verdeelende, het der justitie moeijelijk naar den zin kon maken. De officier van justitie toch vervolgde hem: 1°. wegens het houden eener onder- handsche verloting van roerende goederen zonder vergunning (dus voor het verdeelen); 2" wegens misbruik van vertrouwen (in het tweedejaar, en dus voor het nict-verdeelcn). De regtbank heeft zich op alle punten met liet O. M vereenigd eu den beklaagde voor twee misdrijven veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden, en twee geldboeten, eene van 12 50 eu eene van 50. Te Amsterdam is gisteren nacht brand ontslaan in den kelder van perceel 31 op de St. Anthoniebreestraat; de kelder is uitgebrand en de in ventaris, bestaande in porselein en antiquiteiten, vernield. De oorzaak is onbekend. De eigendom was verzekerd. Uit Monnikendam meldt men aan dc /V R. C.: Een koopman in anti quiteiten en kramerijen kocht eenigen tijd geleden op het eiland Marken, voor een betrekkelijk gering bedrag, een antieke, geheel met vernis be dekte kerkstoof met koperen hengsel, in de hoop onder de dikke laag ver nis antiek snijwerk te ontdekken. Bij zorgvuldig schoonmaken bleek zijn vermoeden gegrond; de stoof is aan de zijden en bovenop bedekt met snij werk, dat uitmuntend geconserveerd is. Op de bovenzijde staat o. a. //Anno 1724 tot Elburg out 73 yaar den 8 October gemakt dor T. ilccrding"; verder, in 4 tafereeltjes, eetiigc voorstellingen uit het O. T.o. a. de Para dijsgeschiedenis, Abraham's OHerande, enz. en om de middelste ronde ope ning, de namen: //Van Peitrsen eu Yannien de lias", -- vermoedelijk een bruidegom en bruid, aan wie dc vervaardiger de stoof ten geschenke heeft gegeven, althans aan een der zijden vindt men een paar afgebeeldelkan der den trouwring gevende, met het onderschrift: //de trouring." Verder zijn op de 4 zijden vers billende voorstellingen betreffende Jezus, waaronder zijne kruisiging, hemelvaart, de stal te Bethlehem, enz., alles met toepas selijke bijschriften of aanwijzing van bijbelteksten, kunstiguitgesneden. De tegenwoordige eigenaar heeft reeds een vrij hoog bod gekregen, doch vermeent, dat het voorwerp voor verzamelaars van antiquiteiten groote waarde heeft. Men meldt uit Utrecht: Maandag namiddag is de conducteur van den Cenlraal-spoonvcg Imuiink tusschen Harderwijk en Utrecht van den ingang

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1