BUITENLANDSC11E BERIGTEN. PER TELEGRAAF. rijden, deed E. dit toch en opende, na de baan te zijn opgereden, aan de overzijde het reeds gesloten hekterwijl onmiddellijk daarop de trein in volle vaart voorbijreed. In deze handeling zag liet hof eene overtreding van art. 52 der spoorwegwet. Mr. Haas van Amsterdam lichtte dit beroep toe. De conclusie van hel openb. min. is bepaald op 16 Mei. In de civile teregtzitling van het gcregtshof alhier heelt heden advo caat-generaal Gregory conclusie genomen in het meermalen gemelde proces van curatoren in het (aillissement van den vroegeren kastelein der Wille Sociëteit tegen den heer Nicola, firma Abercrombie. en commissarissen der genoemde sociëteit. Die conclusie strekte tol bevestiging van het vonnis der Haagsche regtbank van 27 Augustus 1875. Z. E. G. A. was eveneens van mecning dat er in deze quacstie een huur-, maar geen koopcontract aanwe zig was en dat in een faillissement wel degelijk van een conservatoir beslag sprake kan zjjn. 's Hofs uitspraak is op 19 Junij bepaald. Hoewel de heer mr. G. Groen van Prinsterer den nacht rustig heeft doorgebragt, blijft de zieke uiterst zwak. BELGIË. De commissie, door den gemeenteraad van Gent benoemd om hel pro gramma der feesten ter herinnering aan de Gentsche pacificatie uil te voe ren, is in drieën gesplitst geweest: die van kunst en geschiedenis, die der vreemde sleden, die van financiën. De commissie van kunst en geschiedenis heeft thans, geholpen door de voornaamste kunstschilders en beeldhouwers der stad en met de bereidwillige medewerking van twee vreemde schilders, de hli. Cluysenaer, van Brussel, en Willem Gcefs. van Mechelen, het pro gramma van den stoel vastgesteld, die de voornaamste feiten van de geschiede nis der Nederlanden in de XV1« eeuw zal verbeelden, üp uilnoodiging van het gemeentebestuur, hebben reeds 27 maatschappijen der stad zich bereid verklaard aan dien stoet deel Ie nemen. In het geheel hebben zich nage noeg negen honderd personen aangeboden. De lijst der wagens bestaat uit de volgende: de bloedraad, de heilige inquisitie, de Spaansche furie te Ant werpen, de eendragt der 16 Nedcrlandsche provinciën, de godsdienstige vrede, de onderleekening der pacificatie ten stadhuize van de stad Gent. Voor deze wagens en voor de kleeding der personen wordt de meeste zorg gedragen. Ruiten den historischen stoet, zullen de feesten bestaan in een groole muzikale uitvoering en in cene gala-voorslelliug van een Vlaamsch historisch drama. De feesten zullen op liet einde van Augustus plaats hebben. ENGGLAWD. LONDEN 8 Mei. Naar men verneemt zal de som van 60000 toegestaan voor de reis van den prins van Wales naar Indië. voldoende zijn om de kosten daarvan te bestrijden, zoodat er, zooals gevreesd werd. geen supplementair crediet zal noodig zijn. FRANKHUI H. De budget-commissie heelt haar zegel gehecht aaii het door de regering aangevraagd crediet van 100,000 Ir. om werklieden te zenden naar de ten toonstelling te Philadelphia; zij verwierp intusschen het voorstel van den heer Flaquet, die wenschte dat de minister van koophandel zich verstond met de «chambres syndicates ouvrières" voor de keuze van de werklieden, die op 's lands kosten naar Philadelphia zullen gaan. De Rép. frang. en andere bladen sporen de regering aan maatregelen te nemen legen den aartsbisschop van Toulouse, die 250 bedevaartgangers naar Rome beeft gevoerd en den Paus een oproerig en anti-nationaal adres heelt overhandigd. De regering, meent men. zal hiertoe echlcr niet overgaan. De gemeenteraad van Parijs heeft van verschillende toelagen, ten be drage van te zamen 123.000 fr.welke tot dusver aan 84 weldadige instel lingen verleend werden, een groot aantal, bijna alle tot doeleinden van kerkdijken of godsdienstigen aard geschrapten anderevoor instellingen van meer maatschappelijken aardten behoeve van werklieden enz. verhoogd. Dezer dagen is in 81-jarigen ouderdom overleden generaal Morin, lid van het instituut en directeur van de "Ecole des arts el méliers". Ilij was met generaal Poncelet een der geleerden, die de wetenschap der mechanica hel meest in Frankrijk tot ontwikkeling bragten. Te Havre is door de Compagnie transatlantique een feestmaal aange boden aan de Fransche en buitenlandsche jury-leden, die met de pakketboot 1'Amêriqne naar Philadelphia vertrekken. Tachtig personen namen aan dit feest deel. Rusland was vertegenwoordigd door kolonel Pelrofl, prof. Jossa en den heer Slakowski. Prol. Jossa wijdde een dronk aan de vriendschap tusschen Frankrijk en Rusland. Te Verrières (dep. Aveyron) is de bisschop Bouret door de bevolking beleedigd. omdat hij door woord en daad zich partij heeft gesteld voor de verplaatsing van het kerkhol legen den wil der gemeente. De bisschop heelt hierop Verrières onder interdict gesteld. Uil Midden-Afrika is de lijding ontvangen dat een jeugdig zendeling, de abt Menarct van St. Elienne de Monlluc, het slagtoffer is geworden van zijnen dienstijver. Ilij was uitgezonden om liet evangelie te prediken onder de wilden van de Groote Sahara. Tol Tombuctoe doorgedrongen, van waar nog geen enkel Franscb zendeling is teruggekeerd, werd de jonge geestelijke door de Afrikaanschc borden aangevallen, vermoord en verslonden. SPANJE. Een voorstel van wet betrekkelijk de fucros in de Basko-Naverresche gewesten des lands zal bij de Cortes worden ingediend. Het bestaal uit drie artikelen, waarvan een betrekking heeft tot de belastingen, het tweede de militaire conscriptie raakt en het derde de provinciale en gemeentelijke dienst betreft. De Inparcial van Madrid berigt, dat dc gedelegeerden van Biscaye en Navarre, die een conlerentie zouden hebben met den voorzitter van den ministerraad, dezen zouden verklaren, dat zij besloten hebben op geenerlei wijze met de regering in onderhandeling te treden en dat zij haar geheel vrij laten om in deze zaak naar goeddunken te handelen. Re Spaansche troepen10000 man sterkonder bevel van general Mal- campo, gouverneur van de Phtlippijnsche eilanden, hebben zich meester ge maakt van Soeloe, de hoofdplaats van de Soeloe-eilanden. met een verlies van meer dan 500 man aan dooden en gewonden. In den morgen van den 29s*eD Februarij begonnen de Spanjaarden de forten der stad te bombarde ren. en de Maleijers beantwoordden dat vuur gedurende verscheiden uren met groole heftigheid. In den namiddag verslapte het vuur van den vijand en de Spanjaarden gingen tot bestorming over, doch vermeesterden de stad eerst na een hevig gevecht, dat 3 a 4 uur duurde. De strijd eindigde des avonds ten 7 uur, en den volgenden ochtend was Soeloe een puinhoop, daar de Spanjaarden de stad in brand hadden gestoken. De inwoners, 100,000 ongeveer in aantal, zijn naar het binnenland gevlugt; daar de Spanjaarden geen enkel krijgsgevangene hebben gemaakt, vermoedt men dat zij geen kwartier gegeven hebben. Dit is nog te meer waarschijnlijk, omdat de Spaansche kolonisten op de Philippijnsche eilanden beweren, dat de Soeloe- zeeroovers in de laatste 20 jaren 20000 hunner landgenoolen vermoord of als slaven weggevoerd hebben., BIliTICIILAND. De Reichsanzciger meldt over het vermoorden van de Duitsche en Fransche consuls te Salonika dat uit Konstaniinopel berigt is ontvangen, dat de Duitsche en Fransche gezanten, gemeenschappelijk met de gezanten der andere Europesche mogendhedenonmiddellijk de noodige stappen bij de Porte hebben gedaan tot bescherming der Christenen te Salonika en tot het instellen van een streng onderzoek. De grootvizier verklaarde zich hierop bereid alle gevorderde maatregelen te nemen. De Sultan liet dadelijk door zijn eersten adjudant aan de gezanten van Duitschland en Frankrijk zijn diep leedwezen beluigen over hetgeen te Salonika was voorgevallen en be loofde dal de schuldigen ten strengste zouden worden gestraft. Een Turksch oorlogschip is naar Salonika vertrokken. Dit vaartuig heeft twee hooge Turksche staatsambtenaren als buitengewone commissarissen aan boord, en aan deze commissarissen zijn de Duitsche consul te Pera en de tweede dra goman van de Fransche ambassade toegevoegd. Bovendien is een gepantserd TurkoCh vaartuig tot versterking der bezetting van Salonika vertrokken. Het veel besproken huwelijk tusschen graaf Talleyrand en baronnes Gonlaut-Riron is den 2'" Mei met grooten luister op hel kasteel Gunthers- dorf in Silezie voltrokken. De burgemeester Ie Elberfcld heeft bekend gemaakt, dat Zaturdag II. aldaar uit een menagerie een luipaard is ontvlugt en zijn weg heeft geno men over den Grifflenberg naar de zuidwaarts vandaar gelegen bosschen. Het dier is ontsnapt bij het overbrengen in een ander hok. Aan de autori teiten in de omliggende plaatsen is onverwijld per telegraaf berigt gezonden. Een aantal jagers is onder aanvoering van een politie-commissaris op weg gegaan om den gevaarlijken vlugteling op te sporen. Tevens is eene afdee- ling militairen uit Dusseldorf gerequireerd om jagt op hem te maken. Omtrent het gevecht bij Niksich, dat volgens sommigen voor de op standelingen van Herzegowina. volgens anderen voor de Turken gunstig is geweest, schrijft de correspondent der Ind. Beige, wiens leven meermalen in het gevecht gevaar had geloopen, dat de opstandelingen er niet in ge slaagd zijn. de Turken tegen te houden in de bergengten van Douga. Wel waren zij drieduizend man sterk, maar slecht georganiseerd. Ongeveer dui zend Montenegrijnen en bewoners der Oostenrijksch-Slavische provinciën, allen bezield met dcnzelfden haat tegen den Turk. hadden aan den strjjd deelgenomen, en de correspondent verzekert, dat het moeijelijk zou zijn hen tot onzijdigheid te bewegen. MADRID, 8 Mei. In cene vergadering van aandeelhouders van openbare schuld hebben eenige leden van het Madridsche beurs-syndicaat eene motie ingediend, inhoudende: dat de slaat, te beginnen 1 Julij 1876. dc rente der schuld geheel behoort te voldoen en zijne inkomsten dQor middel van in directe belastingen behoort te vermeerderen. Er is eene commissie van 12 leden benoemd, om hiervan rapport op te maken en een adres aandecorlesj te ontwei'Pen- RAGUSA, 8 Mei. Oostenrijk heelt bepaald dat aan dc Herzegowiner uit gewekenen geen gelden meer verstrekt mogen worden. Een aantal uitge wekenen, die voor het paleis waren bijeengekomen en om brood vroegen, is door de gendarmerie uiteengedreven, liet Russisch consulaatlot het welk zij zich" om onderstand hebben gewend, heeft te St. Petersburg inslriic- tiën aangevraagd WEENEN. 8 Mei. Alle alhier woonachtige adelgke famihën, voor zoover zij belmoren lot de grondwetspartij, zullen deelnemen aan de begrafenis van Auersperg te Praag. LONDEN, 9 Mei. Uit Athene wordt van den 8,l'n Mei gemeld, dat de partij van den opstand in Bulgarije per trein uit Adrianopolis beschikbare troepen naar de oproerige provinciën zendt. PARIJS 9 Mei. De geruchten betreffende oneenigheid tusschen de mi nisters Dufaure en Ricard worden tegengesproken. BERLIJN. 8 Mei. Zoo als uit Weenen gemeld wordt, zegt men in rege- rin"skringendat wegens het voorgevallene te Salonika tusschen de ver schillende5 kabinetten eene gedachtenwisseling heeft plaats gehad, waarbjj aan alle kanten de noodzakelijkheid erkend is geworden van genoegzame voldoening. MUNCHEN, 8 Mei. De opperkamerheer des konings, graaf Pocct, is plot seling, ten gevolge van cene beroerte, overleden.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2