COURANT. ültVGSDAG 9 MEI 100, BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITEN LANDSCiiE BEIUG1LN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs 'ter Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3 50, met het herslag der handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2 50 's jaars. buiten de expediliekosten. afzonderlijke nomtners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Adiertentiën is van 1—4 regels j iedere regel meer 25 cents. 114 LEIDEN. 8 Mei. Bij de heden gehouden openbare aanbesteding van het vernieuwen der Singelbrug buiten de Morschpoort alhier, is voor de som van 5967 aanne mer geworden P. Kapteyn den Boumeesier, timmerman onder Leiderdorp. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.— ƒ5.— en 2.50 en de laagste prijzen ƒ25.— ƒ5.— en ƒ2.50. lieden namiddag omstreeks half vijl ure is de 8-jarige W. v. B.aan den Ouden Rijn, nabij de Donkersteeg, spelende in het water geraakt en al spoedig in de diepie gezonken. Johannes Karei Niesten, bediende bjj den heer Timmerman, het ongeluk vernemende, sprong gekleed te water en inogt er in slagen, na herhaald duiken, het kind boven water en aan wal te brengen. Naar wij vernemen is dit reeds de zesde maal dat genoemde Niesten zich op die wjjze door het redden van menschenlevens heeft onderscheiden. Zalurdag namiddag geraakte aan de Haven mede een nog jeugdig kind in het water, dat echter door een jongeling, W. Paals. spoedig werd gered. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee van 8 Mei: In de algeloopen week zijn alhier 40 schuiten met mooije vangst aangeweest. De buitenlek- kers besomden ƒ220 a ƒ380 in 6/10 dagen; de binnenlekkers 120 a ƒ160 in 5 dagen. De vischprijzen nog zeer hoog. Besteed voor groole tarbot ƒ5 a 6 per stuk; groote tong ƒ0.20 a ƒ0.25 per stuk; kleine tong /0.06 a ƒ0.10 per stuk; bunschol ƒ0.50 a ƒ0.70 per stuk; buitenlek droogschol j6.25 a ƒ6.75 per mand; binnenlek levende schol ƒ4.50 a 5 per mand; braad ƒ3.50 a 4 per mand; scharren ƒ4.75 a 5.50 per mand. D\ J. A. de Vlieger, predikant te Katwijk aan Zee, heeft voor de toezegging van beroep naar Loosduinen bedankt. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemecne kennis ge- bragt, dat de eindexamens van de polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 60—65 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Junjj a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 20 Mei e. k. schriftelijk bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden, met naauwkeurige opgave tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. De minister van marine heelt ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat op de schepen, welke |de Perzische Golf en de Zuidkust van Arabie, tot Maculla ingesloten, hebben verlaten, de quarantaine-maatregelen zullen wor den toegepast, vermits de pest zich in die streken heeft vertoond. Door de prov. commissie te 's Hage werden Zalurdag geëxamineerd 7 caudidaten voor de wiskunde; 4 werden afgewezen en 3 toegelaten, te weten, de hh.J. P. van Balenburg, van Gorinchem; A. van der Burg, uit Delft, en A. P. Wolhofl', uit Dordrecht. Voor de gymnastiek hadden zich 4 candidaten aangemeldallen werden toegelaten, zijnde de hh.: P. Baars, uit 'silage; C. J. la Rivière, uit Slie- drecht; M. Sterk, uit Delft, en H. G. van der Waals, uit Leiden. Van de 7 candidaten voor het leekenen werden 2 afgewezen en toegelaten de hh.G. J. F. Biegman. E. P. Engels, J. H. Kuiper en T. W. Duw er- kerkuit Leiden; G. J. D. Offermans, uit 's Hage. Door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant zijn tot de evangelie dienst bij de Ned. herv. kerk toegelaten de hh. J. C. Knuttel en G. J. Paré, door het prov. kerkbestuur van Zuidhollaud de hh. J. L. Bommezijn, J. P. van der Land en dr. E G. Gravemeijer, en door het prov. kerkbestuur van Noordholland de hh. F. W. Stuttcrheimvroeger Evang. Luth. predikant te Middelburg, et: dr. J. N. K. Kohier. In de gemeente Haarlemmermeer, aan den Vijfhuizerweg, is Vrijdag avond eene hoeveelheid strooongeveer 40000 pond, verbrand. In de ring vaart heeft ook dien dag eene aanvaring plaats gehad tusschen eene water schuit uit Amsterdam en eene stoomboot. Een der manschappen van de waterschuit, bevreesd voor het naderend ongeluk, wilde van de schuit op den wal springen, maar viel in het water en is verdronken. Men meldt uit ArnhemBehalve den diefstal bij den baron de Vos van Steenwijk. zijn in de laatste weken alhier meerdere diefstallen en po gingen daartoe gepleegd, die evenzeer door stoutheid uitmunten en het ver moeden doen rijzen, dat zich geroutineerde dieven binnen onze gemeente ophouden, wier aanhouding hoogst wenschelijk ware. Zoo werd voor een paar weken des nachts in een hoofdstraat de glasruit van een winkel inge slagen, waaruit vervolgens een ontvreemding plaats had. Ook geschiedden onlangs pogingen tot inbraak door uitboring van ramen, waarbij de da- ders, in hunne bedrijven gestoord, het hazepad kozen. -- De heer B.oud zeeofficier, wonende te Wageningcn, heeft op nood lottige wijze het leven verloren. Van een drankje willende innemen, nam hij bij vergissing eene vloeistof, die, bij kleine hoeveelheden niet gevaarlijk, nu echter door de groote hoeveelheid een spoedigen en smartelijken dood ten gevolge heeft gehod. Den 2deo Mei heeft er te Oostcrwolde eene vechtpartij tusschen twee pers nen plaats gehad, waarbij verwijtingen zijn gedaan, die betrekking hebben op den persoon van J. Oenemadie in de maand Januuarij in de nabijheid van Oosterwolde vermoedelijk is beroofd en vermoord. Naar men verneemt heeft de justitie zich reeds de zaak aangetrokken. Voor het kantongeregt te Zuidhorn zijn gedagvaard 22 ingezetenen van Oldekerk, Martini en Grootegasl, wegens het werpen van knuppelsnaar eene ton. waarin eene kat was opgesloten Het 0. M. cisehle tegen ieder van hen eene veroordeeling tot eene geldboete van 5 tot ƒ25 en eene j gevangenisstraf van één tot vijf dagen. Uit Vlissingen werd onlangs gemeld dat de immortellenkrans, deu29<,(1 April aan Let standbeeld van de Ruyter gehecht, des nachts door militairen daarvan zou zijn weggenomen. Uit het onderzoek, meldt men thans, eener daartoe opzettelijk benoemde commissie van officieren is gebleken, dal die krans door ecnigc militairen des morgens is gevonden, hangende aan een ijzeren hek, en door hen naar liet standbeeld is teruggebragt. 's GKAVËNHAGE. 8 Mei. Naar men verneemt, is de heer B. de Greef Jzn., stads-architect te Amsterdam, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon, en zijn de ith. P. J. H. Cnypers, architect, en P. H. Witkamp, letterkundige, beiden te Amsterdam, tot ridder dier orde benoemd. Door Z M. is aan den heer jhr. mr. E. A. Berckmans de Weert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als secretaris bij Zr. M». kabinet, onder dankbetuiging voor de langdurige en belangrijke diensten aan Z. M. en den lande in die betrekking bewezen; en is benoemd tol secretaris bij het kabi net des konings de heer mr. J. F. Alewijnthans referendaris bij het dep. van justitie. Door Z. M. zijn benoemd: tot lid van den raad van toezigt op het pen sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren, de heer mr. J. J. van Meerbeke, lid van den hoogen raad: tot. voorzitter van genoemden raad van toezigt, het lid de lieer mr. P. Elias, lid van den hoogen raad. Bij de tweede kamer waren tot jl. Diugsdagtoen de zittingen werden hervat, o. a. ingekomen: 147 verzoekschriften betreffende de voorgedragen regeling der regtbanken en kantongeregten; 91 ter ondersteuning van het voorslel-Moens; 64 tot wijziging van de schutlerijwet met het oog op het voorgevallene met de Zaanlaiidsche schutters. De hooge raad (kamer van strafzaken) heeft bij arrest van heden ver worpen hel beroep in cassatie van D. G. N. van Veen. die wegens den bekenden effecten- en juweelen-dielstal te Rotterdam lot 12 jaren tuchthuis straf is verooordeeld. H. M. de koningin en Z K. H. prins Hendrik waren gisteren voormid dag in de Groote kerk tegenwoordig bij de gedachtenisviering der vijftig jarige evangeliebediening door d!. Ruitenschild. De eerwaarde hofprediker hield lot aandenken aan dat jubileum eene treffende rede. De heer mr. G. Groen van Prinsterer bevindt zich in een zeer zwakken toestand. ENGELAND. LONDEN 7 Mei. Bij het bespreken in het lagerhuis van de Russische staatkunde in Centraal-Azië, waarop de heer Cochrane de aandacht vestigde, heeft de heer Disraëli ontkend, dat hij vrees voor Rusland koesterde. Rusland wist, dat Engeland niet naijverig is op de natuurlijke uitbreiding van het Russische

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1