BU1TENLANDSCI1E BERIGTEM. kinderen met de meid alleen te huis waren, werd niets gered. Behalve al 1 het huisraad, landbouwgereedschappen enz., kwamen acht koeijen en eenige varkens in de vlammen om. Een paard dat op stal was en twee koeijen zijn geheel verschroeid uit de vlammen gekomen; zij zijn dadelijk af gemaakt. Te üwolle is door de Thorbecke-commissic bepaald dat de gedenksteen in den gevel van het huis van den heer F. J. van lloboken zal onthuld worden op Zaturdag 13 Mei. De laatste trein van Leeuwarden naar Meppel liep Woensdag avond te Wolvega op een verkeerd spoor en kwam daardoor in botsing met eenige ledige wagens, die op dat spoor stonden. De reizigers kwamen er gelukkig met den schrik af. Ook van de treinbeambten werd niemand gekwetst. Na een oponthoud van een half uur kon de trein zijn weg vervolgen, zoodat de passage niet gestremd werd. Het ongeluk wordt, naar men zegt. aan het verkeerd stellen van den wissel toegeschreven. Te Oude-Pekela is de vrouw van een arbeider in hechtenis genomen, als verdacht van brandstichting. Aan het weeshuis der conferentie van den 11. Vincentius a Paulo te Oosterhout is door wijlen A. Klijs, bij olographisch testament, besproken een huis, erf en tuin, geschal op eene waarde van ƒ3500, benevens eene som van 10000. 's GRAVENHAGE. 5 Mei. Door Z. M. is aan jhr. mr. H. .1. van der Heitn, minister van financien, verlof verleend lol het aannemen van het commandeurskruis le kl. der orde van de Poolster, hem door den koning [van Zweden en Noorwegen geschonken. Door Z. M. zijn de 2e lnilt. K. M. van Pesch en A. W. S. Schut, bei den van het 5e reg. infanterie, voor den tijd van drie jaren, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indië; is de 2e luit. jhr. A. 11. M. M. van Pabst van Bingerden, van het le reg. infanterie, voor den tijd van vijf jaren, ge-, delaeheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indie; zijn bij het personeel van de geneeskundige en hospitaaldiensl der landmagt in West-Indië, en wel bij het garnizoen op Curagao, benoemd tot apotheker 3e kl., de heer M. Coronel, stedelijk apotheker te Paramaribo, en is tot apotheker 2e kl. hij dc zeemagt benoemd de heer II. J. Helderman. De luit. ter zee le kl. R. T. du Cloux, de officier van gezondheid le kl. .1. B. Coomans de Ruiter en de officier van administratie 3e kl. ,1. L. Kroeze, uit Oost-lndië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De lc luit. J. D. N. de Fremcry, van hel le reg. vesting-artillerie, is benoemd lol lid der commissie van proefneming en in verband daarmede bij de stal' der.artillerie overgeplaatst. Door de tweede kamer zijn tot rapporteurs over het wetsvoorstel Moens gekozen de heeren Winlgens, van RappardTeding van Berkhout, Kappeyne en Jonckbloet en over de regterlijke ontwerpen de heeren Geerl- sema, van Houten, Wybcnga, Smidt en Godefroi. In de zitting van heden is liet voorstel van den heer de Bruyn Kops, be treffende de afschaffing van den suiker-accijns, op zijn verzoek onbepaald uitgesteld. Dc heer van de Putte heelt verlof bekomen op ecu nader te be palen dag de regering over de suikcr-quaestie te interpelleren. Tc beginnen met aanstaanden Woensdag is aan de orde gesteld de bchan- deling van het voorstel Gratama c. s. betredende de jagt, alsmede liet ont werp nopens de landheelkunst. Op voorstel van den heer Stieltjes heeft de kamer besloten, na afloop daarvan de openbare discussie aan te vangen over de militiewet, afgescheiden van de schulterijwet, die. volgens mede- deeling der regering, weldra de kamer zal worden aangeboden. Voor den aanvang der openbare zitting zijn de afdeelingen der tweede kamer bijeengekomen tot voortzetting van het onderzoek van het wetsvoor stel Moens en ter overweging van de definitive oorlogs- en vestingsbegrooling. De heer mr. P. Elias, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden, heeft met ingang van 1 Julij a. s. aan Z. M. den koning ontslag uit deze betrekking gevraagd. Een viertal personen, twee mannen en twee vrouwen, hadden gisteren plaats genomen in de bank der beschuldigden van het geregtshof te dezer slede. Aan deze personen wordt ten lasie gelegd: diefstal door meer dan een persoon hij nacht in een bewoond huis. De sterke drank speelt hier weder een hoofdrol. In den avond van 7 December jl. geraakte een der mannen in dc herberg //liet Sterretje" te Rotterdam in kennis met een vijfden persoon, die reeds in minder nuchteren toestand verkeerde. Hij wist het zoo aan te leggen dat de bescbonkene met hem huiswaarts ging, waar de andere beschuldigden zich bevonden. Daar werd voortgegaan met drinken, totdat n°. 5 in zoodanigen abnormaleu toestand geraakte dat hij ontkleed en te bed moest gebragt worden. Omstreeks 11 ure van genoemden avond werd S. op straat gezet met de woorden: «je hoort hier niet", terwijl hij liemerkic dat hem zijn jas. pel. zilveren horologie en portemonnaic met ƒ6 waren ontstolen. Na aangifte werden de vermiste voorwerpen bij de be schuldigden teruggevonden. De mannen ontkenden hunne schuld, maar de vrouwen legden volledige bekentenis af. Advocaat generaal nir. Gregory, het bewijs van schuld voor allen overtuigend en wettig bewezen achtende, eischic voor den eerste van het viertal 2 jaren cn voor de overblijvende!) 1 jaar gevangenisstraf. Voor de mannen trad als advocaat op mr. D. S. van Emilen, terwijl de vrouwen door mr. J. Schouten verdedigd werden. Beiden achtten de schuld van hunne cliënten niet bewezen en concludeerden tot hunne vrijspraak. Het hol deed heden uitspraak in deze zaak. Met vrijspraak van den dief stal van den jas van S., werd de eerste beschuldigde tot acht, de tweede tot vijl en de derde tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De laatste besch. zal de gevangenschap met haren man. den eersten besch., niet deelen, ver mits zij wegens gebrek aan voldoend bewijs geheel werd vrijgesproken. Voorts deed het hof, na behandeling, uitspraak in de zaken van 1° C. v. d. V., arbeider le Oostkapelle^besehuldigd van twee diefstallen van kazen op de ahnhoorigh.eden van be voonde huizen: hem werden 45 dagen eenzame opsluiting opgelegd; 2». J. D., arbeider te Goes, die door valschheid in ge schrifte eene som van ƒ13, en door twee eenvoudige diefstallen eene som van ƒ10 ten nadeele zijns broeders wist magtig te worden. Met het oog opeen aantal vroegere veroordeelingen werd deze besch. met twee jaren gevangenis en twee boelen van ƒ50 gestraft. 11. M. de koningin heeft aan een der dames van de commissie, die pogingen aanwendt om het verdere levenslot van mevrouw Iburg financieel te verzekereneen aanzienlijke bijdrage tot dal doel doen toekomen. Door het kiescollcgie der Ned. herv. gemeente alhier ister vervulling der nog bestaande vacature, het volgende zestal predikanten gevormd: dd. Ilogerzeil, te Arnhem; dr. Rutgers, te Vlissingen; Nonhebei, te Middelburg; dr. Smeding, te Haarlem; Creutzberg, te Schiedam, en Vos, te Rotterdam. Uit Scheveningen wordt aan het f'ad. gemeld, dat de reeders aldaar met ontsteltenis het besluit hebben vernomen van den mmisker van finan ciën waarbij hun gelast wordt alle nettenop domeingrond uitgelegd om te droogen. onmiddellijk op te nemen. Van verschillende zijden worden pogingen aangewend om den minister te bewegen op dit besluit terug te komen. BELGIE. Het Botanische congres te Brussel, uitgaande van den bond der Bel gische luinbouw-maatschappijenheeft beraadslaagd over het aanleggen van een /'Hortus Europeus", d. i. van een algemeenen catalogus der thans be kende planten. Men was het eens over de weiischelijkheid van zulk een catalogus, maar de meesten oordeelden dal het verkieselijker was met mo- nographien te beginnen. Het congres heeft tot dc uitgave van den "Hortus Europeus'' besloten, en wel in den vorm van monographienwaarin de be kende planten met hare schoonste verscheidenheden in alpliabetischc orde. met opneming van hare alledaagsche namen en oorsprong, zullen worden vermeld. EKGELAN». LONDEN 4 Mei. Zoowel in het hooger- als in het lagerhuis geeft de titel van keizerin aan dc koningin toegekend, nog aanleiding tot aanvallen legen de regering. In het hoogerhuis heeft de regering verklaard dat wel is waar de belofte was gegeven den titel tol Indië te beperken, maar dal bij de beraadslaging over het ontwerp door de regering wel degelijk gewezen was op omstan digheden, waardoor de koningin zou kunnen genoopt worden ook in Enge land den titel te bezigen. Zoo zou b. v. de titel worden gebezigd in dc officiers-patenten, wijl de officieren van liet leger soms in lndië moeten dienen. In het lagerhuis gaf deze zaak aanleiding tot onstuimige looiieelen, waarbij dc heer Disraëli zich uitermate boos maakte en zich zeer scherp uitliet tegen den voormaligen minister Lowe, die onlangs openlijk gezegd haddat de koningin reeds bij verscheiden voorgangers van Disraëli pogin gen had aangewend, doch te vergeefs, om tot keizerin te worden verheven. Disraëli kwam tegen deze beweringen op in eene heftige rede, waarin hij o. a. verklaarde, door de koningin gemagtigd te zijn een en ander met nadruk tegen te spreken. Eene zoodanige verklaring vindt zoowel in het parlement als daarbuiten vrij wat afkeuring. De keizerin van Duitschland is Woensdag le Dover aangekomen; zij werd aldaar ontvangen door graaf Miinster en den eersten kamerheer lord Sydney. Graaf Miinster begeleidde de keizerin naar Londen, waar zij aan hel station Clapham werd verwelkomd uoor den hertog van Edinburgh, die haar naar Windsor begeleidde. De keizerin zal tot 10 Mei te Windsor blij ven en daarna eenige dagen te Londen vertoeven. Aan het oorlogzuchtig antwoord van den koning van Dahomey zal waarschijnlijk gevolg worden gegeven. Engelsche troepen zullen de hem opgelegde boete gaan halen, doch niet voor in Junij. Aan de Times wordt het volgende gemeld: Dezen avond (Dingsdag) is bekend gemaakt dat het decreet van den Khedive betreffende de conversie van de vlottende schuld morgen het licht zal zien. De geheele schuld zal aflosbaar worden gesteld in 65 jaar en zal 7 pCt. interest dragen. De hou ders van schatkistbillettcn zullen een schuldbrief ontvangen van 16 voor elke 20 aan schatkistbilletlenhetgeen hun tegen den koers van den dag een verlies van 47 pCt. berokkent. Van dezen maatregel worden uitgeslo ten die schatkistbilletlen, die eenige weinige maanden geleden uitgegeven werden voor een voorschot van 2,000,000 aan den Khedive voor de voor ziening in dringende behoeften. Voorts is bepaald dat de ontvangers der belastingen hunne ontvangsten zullen storten in de amortisatie-kas, totdat liet vereisehte bedrag in handen is der Europesche commissarissendie dooi den Khedive aan liet hoofd van de amortisatie-kas zullen worden gesteld. Zoodra dc ontvangers dc gelden ergens anders storten dan bij de amortisatie kas. kunnen dc Europesche commissarissen hen voor de reglbank dagen, van wier uitspraak geen appel is. De beslaande vijandschap tusschen blanken en Chinezen in Californië is tot eene uitbarsting gekomen. Door de blanken is de Chinesche wijk te Antiochie, in Californië. veertig mijlen van San Francisco, in brand gesto ken, nadat men vooral de inwoners gewaarschuwd had zich uit de voeten te maken. Tegen de Chinezen zelven zijn geene geweldenarijen gepleegd. FHANHBIJK. Naar men thans verneemt is de minister van binnen], zaken voorne mens nog een veertigtal prefecten te ontslaan. In een te houden minister raad zou daarover beraadslaagd worden. De gestrengheid, waarmede thans nog de deelnemers aan de commune- uitspattingen, bij ontdekking, door de krijgsraden behandeld worden, vindt vrij wat afkeuring hij dat deel der republikeinen, die gestemd zijn voor eene

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2