BUITENLANDSCI1E BEBlGTEN. Toen zij een eindweg hadden afgelegd, kwam bfklaagde hen achlerop, zeide dat hij de portefeuille gevonden had en gal hij hun die tevens over. De majoor maakte nu echter proces-verbaal van het gebeurde op. Toen de president den beklaagde vroeg, waarom hij niet de portefeuille ter hand had gesteld aan den veldwachter, toen deze er naar vroeg, ant woordde E. P., dat zijn broeder, die met hem de veldwachters hunne wo ning zag uaderen, hem gezegd had, dat hij nu vol moest houden niets ge vonden te hebben, aangezien hij van zijne vondst bij de politie geene aan gifte had gedaan, iets waarop straf bedreigd is. Het O. M. meende voor beklaagde een strenge straf te moeten eischen en requireerde dat hij zou worden schuldig verklaard aan diefstal op den openbaren weg gepleegd, zonder geweld of bedreiging, en te dier zake zou worden veroordeeld tot 6 weken celstraf. Omtrent den moord te Nieuw-Dordrecht wordt nog medegedeeld, dat de verslagene niet is verwond, maar geworgd. De dader heelt het slagtoffer bij de keel gegrepen en op den grond geworpen; dit laatste met zooveel geweld, dat een der halswervels ter zijde is geschoven. Ook schijnt hij haar een der heupen uit het gewricht getrapt te hebben. Mogt het blijken, dat de beschuldigde werkelijk deze misdaad heeft bedreven, wat hij zelf nog niet heeft bekend, dan wordt het feil nog onmensclielijker. omdat hij op verschillende wijzen de gunst der ongelukkige weduwe genoot. 's GRAVENHAGE. 4 Mei. Aan den heer mr. J. Reynvaan is, op zijp. verzoek, eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend kantonregter te Zall-Dommel. Tol controleur der directe belastingen enz. te Vlaardingen is benoemd de heer G. R. J. de Quay, thans controleur derzelfde middelen te Geertrui- denberg. en te Gecrtruidenberg is als zoodanig benoemd de heer P. II. Bal- four van ihtrleigh thans adjunct-controleur te Amsterdam. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden is be noemd de beer L. Natita, leeraar aan het gymnasium aldaar. -- Door Z. M. zijn de 1« luitt. J. N. Hardeman, van het instruclie-batail- lon, en J. T. Le Maire, van het 2e reg. infanterie, voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indie, en is bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Nederl. Indië benoemd lot officier van gezondheid 2' kl. de heer F. J. A. C.zurdaciviel geneeskundige. Door den minister van marine is de student voor de militaire genees kundige dienst der zeemagl J. C. C. W. Roldanus, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. Z. K. 11. prins Frederik zal eerstdaags naar Neuwied vertrekken, ten einde legenwoördig te zijn bij de doopplegligheid van den voor eenige weken geboren zoon van 11. K. 11. de prinses zu Wied, eene plegtigheid, die ook met de tegenwoordigheid van den keizer van Duitschland zal vereerd worden. Z. K. 11. prins Alexander heeft gisteren avond de buitengewone voor stelling in den schouwburg, door het gezelschap der comédie Franijaise. met medewerkiug van mad. Favart gegeven, met zijne tegenwoordigheid vereerd. Deze talentvolle tooneelspeelster trad in den titelrol op van het drama Adrienne Lecouvreur. Z. Exc. de commissaris des konings. mr. Fock, zal morgen zijne rondreis iu de provincie Zuid-Holland voortzetten, met een bezoek aan de gemeenten Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond. In de meermalen medegedeelde wisselquaeslie tusschen de heeren cura tors in het faillissement der firma Overklift C*. en de firma Werlheim Gompcrlz te Amsterdam werd gisteren door de civile kamer van het geregts- hof alhier eene beslissing gegeven. Het bevestigde het vonnis der Haagsche regIbankwaarbij laatstgenoemde firma hare vordering is toegewezen om te worden toegelaten als concurrent creditrice in bedoeld faillissement wegens een overgenomen wissel van ƒ7908.32y2 met de wettelqke interesten. De toestand van den beer mr. G. Groen van l'rinsterer is niet zonder zorg. wegens toenemende verzwakking. 11. M. de koningin heeft zich gisteren iu persoon aan zijne woning naar dien toestand geïnformeerd. Heden vernam men dat de lijder een onrustigen nacht heeft doorgebragt en zeer zwak is. BNG EL A ND. LONDEN 3 Mei. De prins van Wales heeft zich van Madrid naar Lissabon begeven. De proclamatie betreffende den titel van keizerin van Indië, door de koningin aangenomen, wordt door het Daily News medegedeeld; maar, zeer ondeugend, gaat daaraan vooral eene gefingeerde proclamatie, met de op merking dat. gelijk de koningin keizerin van Indië gemaakt is. om Rus- land's vorderingen te keereuH. M. thans tot het onfeilbaar hoofd der Engclsche kerk verheven zal worden om de pauselijke aanmatigingen tot een einde te brengen. Bij het binnenkomen van de stoomboot tusschen Dover en Calais, in eerstgenoemde haven, op Maandag II., viel een werkman over boord. De jeugdige hertog de Saldanha, zich aan boord bevindende, ontdeed zich on middellijk van zijn overjas, sprong den drenkeling zonder aarzeling na, en had het geluk hem te redden. Uit Washington wordt gemeld dat de president Grant het congres heeft uitgenoodigd de opening der tentoonstelling le Philadelphia op 10 Mei bij te wonen. §PANJË. De beraadslagingen over de godsdienstige qnaestie zijn te Madrid in de kamer van afgevaardigden aangevangen. De discussie is zeer hartstogtelijk en z>! waarschijnlijk lang duren. FRAKHKMK. ilet Journ Off. bevat een telegram van den gouverneur-generaal van Algerië, waarin medegedeeld wordt dat generaal Carteret zonder nieuwe verliezen voor de regerings-troepen den opstand der Bou-Azid heeft gedempt. Allen zijn in onderwerping gekomenAchmet ben Aiech en de verschillende sheiks van den stam gevangen gemaakt. De voornaamste personages werden als gijzelaars in het Fransche kamp gehouden en de ontruiming van El- Amri was begonnen. Door den krijgsraad te Parijs zijn weder twee gewezen commuiialisten veroordeeld, de een tot deportatie binnen eene versterkte plaats, de ander tot 10 jaren dwangarbeid. De bekende generaal der commune Cluseret, die bij verstek ter dood veroordeeld is, heeft bij den president der republiek een verzoek om gratie ingediend. 51 gemagtigden van liberale prolestantsehe consistorien zijn te Parijs bijeengekomen. Zij hebben een brief vastgesteld, die aan de voorzitters van al de consistorien gezonden zal worden en waarin nogmaals een dringend beroep op de orthodoxe partij wordt gedaan om tot eene voor beide par- tjjen aannemelijke en eervolle schikking te geraken. In dien brief wordt gewezen op de gemeenschappelijke herinneringen, die de leden der kerk, welke zooveel geleden heeft, aan elkander verbinden, zoomede op de nood lottige gevolgen, die eene scheuring zou na zich slepen. Voorts worden voorstellen gedaan tot herstel van den vrede in het kerkgenootschap. De gemagtigden verklaren het door de algemeene synode aangenomen geloofs formulier niet als verbindend te kunnen aannemen; maar zij nemen aan het te eeren en te erkennen als eene belijdenis der kerk. Zij verbinden zich verder de algemeene leer der kerk nooit te zullen aantasten. Ten opzigte van hel kiessysteem stellen zij voor tot de bepalingen van 1852 terug te keeren Te Montpellicr is het hótel Gaillon afgebrand; eene vrouw en twee kinderen zijn in de vlammen omgekomen. IlIilTSCHLAItiD. De heer Delbrück is naar Parijs vertrokken. Naar men thans zegt zal de rijkskanselarij als centrale afdeeling blijven bestaan met den lieer Hof- mann als president aan het hoofd. Tot zelfstandige afdeelingeti evenwel, regtstreeks door den rijkskanselier bestuurd, zullen worden ingerigt eene afdeeling voor de financiëneene afdeeling voor het reglswczen en eene voor Elzas-Lol haringen. De Mordd. Altg. Zmt. deelt mede, dat een bedrag van 150,000 mark is bijeengebragt tot dekking der kosten, verbonden aan het opriglen van een gedenkleeken ter eere van den beroemden scheikundige von Liebig. Het is thans uitgemaakt, dat het gedenkleeken niet te Berlijn, maar te Munclien zal verrijzen, de plaats waar hij gewoond en gearbeid heeft. Onder de manschappen der Pruissische landweer, die te Wezel aan de oefeningen hebben deelgenomen, bevond zich een kastelein uit Bochum, dien de kouimandant om eene zeer buitengewone reden heelt moeten weg zenden. De man is, ofschoon eerst 27 jaar oud, zoo zwaarljjvig, dat hij onmogelijk bij het marcheren den pas kon houden. Bovendien heeft hij zulk een dikken buik en is hij door zijne buitengewone corpulentie zoo stram in zijne bewegingen, dat het hem ondoenlijk was, aan de exercitiën met het geweer deel te nemen. De man wilde gaarne mededoen, maar kon niet. Om zijne zwaarte te constateren, werd hij naar de waag gebragt, vanwaar rapport is ontvangen dat hij 378 pond woog. Den 21 April jl.den dag toen de Oostenrijksche rente zoo aanzienlijk begon le dalen, heeft de bankier David Aub ter beurze van Weenen luid keels uitgeroepen: »een staat heeft het crediet dat hij verdient, en Oostenrijk wordt algemeen als een insolvente slaat beschouwd." Toen de policie dit vernam, deed zij onderzoek naar bet verband tusschen dit feit en het ge rucht. als zou eene combinatie van buitenlandsche speculanten het plan gevormd hebben om Oostenrijks crediet zooveel mogelijk te ondermijnen, allereerst door een aanval op den koers der papier- en zilverrente. Dit onderzoek leidde tot eene dagvaarding van den heer Aub voor den prefect van policie. die hem mededeelde een met redenen omkleed bevel om Oos tenrijk binnen zekeren termijn te verlaten. De heer Aub, geboren te Frankfort a/M.is van dit bevel in hooger beroep gekomen, doch zijne pogingen tot intrekking van den maatregel zullen vermoedelijk niet baten. 008T-IKDIE BATAVIA. 16 Maart. Op uitnoodiging van den leger-kommandant heeft eene commissie uit het leger zich geconstitueerd tot inzameling van gelden bij leger en burgerij voor de oprigting van een monument op het graf van generaal Pel te Kolta-Radja. Volgens het /Hg. Dbl. is de regering in gesprek met een Chineschen K aannemer voor den aanleg van wegen op het iu Atchin veroverde gebied. De aannemer zal materieel en werkvolk beide leveren. Eene andere derge lijke aanbieding betreft de geregelde levering der benoodigde koelies in ploegen met hun mandoors. De Java-Bode verneemt dat de /imboina naar Singapore is vertrokken tot het afhalen van 1000 Chinezen bestemd voor Atchin. Te Benkoelen is een vrij hevige schok van aardbeving waargenomen. Uit Soerakarta meldt men: Op 15 Maart speelden twee kinderen van Europeanen onder de tamarindeboomen achter het fort, toen een Javaan bij hen kwam en vroeg of ze geen mooije vliegers wilden hebben. Dat sprak van zelf. Welnuze moesten dan maar met hem medegaan. De kleinen volgden den man, die hen naar Tjojoedan bragt en hen daar verkocht voor 9, een zijden pajong en een kain. De Javaan vertrok daarop. Daar de kinderen geen vliegers kregen, wilden zij weder naar huis, en toen hun dit belet werdbegonnen zij een vervaarlijke keel op te zettenwaardoor de Chinees bang werd en ze naar het huis bragt van de moeder van het eene

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2