LEIDSCHE COURANT. 1876, 105, DONDERDAG 4 MEI De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prij"er Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50," met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.Hf), (Jet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 250 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn rei krijg baar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiën is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEIDEN. 3 Mei In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 kin deren, als: 57 zoons en 73 dochters, waaronder is begrepen 1 tweeling geboorte. Overleden 109 personen, als: 17 mannen, 24 vrouwen, 38 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Gehuwd 21 paren. De alhier gevestigde afdeeling der Maatschappij tot bevordering van toonkunst gal gisteren avond in de Stadszaal eene uitvoering met koor en orchest, waarin als solisten optraden mej. Elisabeth llabe (sopraan) van Rot terdam, de dames Gripekoven en de Graaf (alt) uit deze stad, dc tenor B. J. de Goey, mede van hier, en een baryton, wiens naam op het programma niet vermeld wordt. Het gunstig bekende park-orchest uit Amsterdam volvoerde het instrumentale gedeelte en de heer Dan. de Lange dirigeerde het concert, dat aanving met eene compositie van dezen directeur, welke voor het eerst werd ten gehoore gebragt. Het veelzijdig geïnstrumenteerde stuk is eene ouverture voor Victor Hugo's drama "Hernam" en bevat, voor zooverre daarover eene eerste uitvoering oordeelcn laat, verdienstelijke gedachten; zij werd kloek en smaakvol door het orchest uitgevoerd en verwierf van het auditorium levendige toejuichingen. In «Erlkönigs Tochter", dat hierna volgde, een van de meest karakteristieke toonwerken van Niels W. Gade, bewonderden wij, nevens de schoone uitvoering en den smaak vollen zang der koren, in de eerste plaats mej. Ralie. Reeds meermalen hoorde men hier de krachtige, heldere sopraan-stem dier zangeres en steeds heter vestigt zij de meening aan gelukkige stemmiddelen eene degelijke vorming te paren, eene vereeniging, die evenzeer haar goed regt op talent bevestigt. Mej. Gripekoven vervulde de alt-partijen met gelukkiger dispositie dan de baryton, die over het algemeen wat zwak was; dit laatste kan ook voor een deel worden toegeschreven aan het orchest, dat hem en zelfs ook de koren nu en dan overstemde. VVelligt ware dit door plaatsing amphitealers- gewijze van het orchest voor den directeur gemakkelijker te beheerschen geweest, eene plaatsing, zeker in het algemeen wenschelijk bij de uitvoe ring van toonwerken als deze. "Der Rose Pilgerfahrl" van Robert Schu mann eene compositie naar de verheven dichterlijke gedachte van Moritz Horn, was het pièce de resistance van dezen avond. Scherp oordeelende kenners mogen bieren daar misschien den vinger leggen op een plekje, ont kend kan het niet worden dal hel geheel een diepen indruk maakte. Hoe schoon was b. v. in het tweede deel het groole mannenkoor, hoe zangerig en frisch, tevens krachtvol en geacheveerd klonk hel daarop onmiddellijk volgende duet van sopraan en alt (de dames Rahe en de Graaf); de daarna gezongen solo van den heer de Goey, hel koor dal daarop invalt, in een woord deze gehcele partij, het lichtpunt van dit prachtige stuk, werd goed weergegeven. Gisteren avond kregen een burger en een infanterist op de Vischmarkt alhier met elkander twist, waarmede, ter voorkoming van verdere ongere geldheden, zich een agent van politie, die aldaar surveillerende was, be moeide; het gevolg was echter dat die agent door bedoelde personen werd geslagen. De daders zijn naar het politiebureau overgebragt, en wij verne men dat tegen hen, wegens verzet legen de politie, proces-verbaal zal opge maakt worden. Door de prov. commissie te 's Hage werden Maandag geëxamineerd voor de acte in de wiskunde 7 candidatenzij werden alle afgewezen. Gis teren werden voor de Fransche taal 11 candidaten geëxamineerd; 8 werden afgewezen en 2 toegelaten, als: I. Hannikuit Rotterdam; J. Metzelaar, uit Delft. Voor de acte als hulponderwijzer onderwierpen zich 18 candidaten aan het vereischle examen; 7 werden algewezen en 11 toegelatente weten de hh.: M. Brezel, J. D. Douw, uit Rotterdam; A. van lleusden, J. Smits, uit Dordrecht; L. Hijmans, uit Överschie; P. E. van Leeuwen, M. C. A. Muller, C. M. Schepman, J. L. II. Waterreus, M. J. Weymanallen uit 'sHage; J. Vreeburg, uit Scheveningen. Door liet hoofdcomilé van het Roode Kruis zijn de comités en corres pondenten dezer instelling wederom in kennis gesteld van eene reeks van mededeelingen uit Indië. Uil een schrijven van het centraal-comité te Bata via blijkt dat het geheele bedrag der iuteekcningslijstenten behoeve van het Roode Kruis in Ned. Indie, was geklommen tot de belangrijke som van 56577.99y2. liet Roode Kruis gaat voort met het zenden van gedelegeerden naar het oorlogslerrein, terwijl in het schrijven van het comité wederom melding wordt gemaakt van de ontvangst van talrijke giften, goederen, verkwikkingsmiddelenlectuur enz. Sedert de vorige opgave is ten be hoeve der zieke en gewonde krijgslieden in den oorlog met Alchin aan bijdragen bij het hoofd-comité hier te lande ingekomen de som van 1178.91. 57 predikanten der Ned. herv. kerk hebben zich gedrongen gevoeld, aan de tweede kamer bij adres te doen blijkendat zij zich zeer teleurge steld gevoelden door den uitslag der beraadslagingen over de theologische faculteit aan de hoogescholenopdat de openbare meening niqt tot de dwa ling korne, dat hun wenschen in het belang des vaderlands, der wetenschap en der kerk zouden bevredigd zijn. Naar hunne meening toch is voor de theologische wetenschap, wier onderdeelen door een gemeenschappelijk be ginsel worden bezield en vereenigd, in de plaats gekomen eene beginsellooze zamenvoeging van verschillende vakken, aan welke zij noch de waardigheid eener universitaire wetenschap op zich zelve, noch regie bruikbaarheid voor de kerk kunnen toekennen. Naar men verneemt zijn bij de verkooping van schilderijen van wijlen den heer Edw. L. Jacobson, te Parijs gehouden, 31 stukken, gezamenlijk tot een bedrag van 140.000 frs.voor Nederlandsche rekening gekocht. Het stoomschip Prins Hendrik, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 Mei van Port-Saïd vertrokken. Z. K. II. prins Hendrik bragt gisteren morgen een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delft. Met een krans van Irissche bloemen en groen versierde Z. K. II. de lijkkist, waarin het stoffelijk overschot zijner nog aliijd diep betreurde gemalin wordt bewaard, die hem, vier jaren gele den, zoo smartelijk ontviel. De burgemeester van Amsterdam heeft ter kennis der ingezetenen ge bragt, dat Z. M. de koning hem opgedragen heeft, aan de burgerij HDS. dank over te brengen voor de bewijzen van gehechtheid aan zijnen persoon, gedurende het verbliji in de hooldstad ondervonden. Hij heeft verder be- rigt, dat hem namens Z. M. tweeduizend gulden zijn ter hand gesteld ten behoeve der algemeene armen dezer stad. De Amst. C. meldt: Nadat de wet op het hooger oneerwijs door den koning alhier bekrachtigd was en de goede zaak voor Amsterdam derhalve haar beslag had erlangd, werd, naar wij vernemen, door den senaat van het Amsterdamsche studentencorps aanzoek gedaan om bij Z. M. ten gehoore te worden toegelaten, ten einde de gevoelens uit te spreken, die het corps bezielden. Z. M. heeft daarop te kennen gegevendat hij dc bedoelingen van den senaat, als tolk der studenten, ten hoogste waardeerde en daarvoor zeer gevoelig was, maar dat, dewijl de audientiën waren afgeloopen en de lijd van zijn verblijf den laatsten dag reeds geheel bezet was, Z. M. zich het genoegen moest ontzeggen van den senaat Ie ontvangen. Voor de correctionele kamer der arrond.-regtbank te Amsterdam stond gisteren een mediciuae doctor, H. M. Mensert genaamd, leregt ter zake van tnedepligligheid aan bedelarij. Hij had namelijk aan een zekeren Huy- gens eene geneeskundige verklaring afgegevendat hij zich als een fatsoen lijk man deed kennen, doch door herhaalde bloedspuwing dermate in zijn gezondheid verzwakt was, dat hij ongeschikt was geworden om te werken. Die verklaring diende hem om bij verscheiden personen gelden in te zame len, onder het voorgeven daarvoor een groentezaak te willen koopen die door zijne vrouw zou gedreven worden. Ten gevolge van een ingesteld onderzoek bleek, dat dit voorgeven onwaarheid bevatte. De gezondheids toestand van II. werd op last der justitie onderzocht door de doctoren Mer- ktts Doornik en Philipsedie de verklaring aflegden dat de borst en longen van beklaagde gezond waren, maar dat hij aan bloedarmoede leed, hetgeen hem wel ongeschikt maakte voor zwaar werk, maar niet voor ligten arbeid. Deze feiten werden ter teregtzitting door lal van getuigen bevestigd, terwijl eenige agenten van politie verklaarden dat zij II. gedurende jaren herhaal delijk alhier op straat hadden gezien en meest in beschonken toestand, zoodat daardoor èn de verklaring van 11. èn die van dr. M.dat II. langen tijd aan het ziekbed gekluisterd was geweest, waardeloos werd. De beide beklaagden ontkenden de feilen hun ten laste gelegd niet; II. meende dat hij zich niet aan bedelarij schuldig gemaakt had, daar hij alleen geld te leen gevraagd had en hij ook van plan was geweest dit terug te geven. Dr. M. beweerde niet te kwader trouw gehandeld te hebben; II. had in zijne tegenwoordigheid bloed opgegeven en was z. i. voor werken onge schikt, zoodat hij, ook uit medelijden voor den toestand van het gezin,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1