BIJVOEGSEL, behoorende tot de Lcidsche Courant van Dingsdag 2 Mei dh7 6lf°. d03- PER TELEGRAAF. Volgens Haras zal de minisler van binncnlandsche zaken eene circu laire zenden aan de prefectendie de rcpublikeinsche en tevens conservative staatkunde van het kabinet in het licht zal stellen en bestemd is om den prefecten tot rigtsnoer voor hun ambtelijk bestuur te dienen, De Patrie deelt mede, dat volgens officiële cijfers de tentoonstelling van 18G7 de inkomsten der stad Parijs met 17 millioen fr. vermeerderd heeft. Neemt men in aanmerking, dat de stedelijke accijnsen sedert zijn vermeer derd, dan mag men aannemen dat, zelfs indien het aantal bezoekers niet liooger klimt dan in 1867, de tentoonstelling van 1878 aan de stad Parijs de som van 22 of 28 millioen opleveren zal. Deze som nu is bijna vol doende om de algemeene onkosten der onderneming te dekken. Een der Parijsclie hoogleeraren in de geneeskunde, prof. Gubler, heeft berigt ontvangen aangaande de vinding van een afdoend middel tegen honds dolheid. Dr. Grzymala, te Krivee Üzero in Podolie, een man die bij prof. Gubler als hoogst achtenswaardig bekend staatdeelde den Parijschen hoog leeraar mede, dat hij in meer dan honderd gevallen en steeds met het beste gevolg menschen of dieren, die door dolle honden gebeten waren, had ge nezen door Xanthium Spinosum (een plant, die in Zuid-Frankrijk en over vloedig in Podolie groeit). Aan volwassen personen diende hij in den vorm van poeders gedroogde bladeren van Xanthium toeen wel driemaal daags in giften van 60 centigrammen. Kinderen beneden de 12 jaren ontvangen de helft dier giften. Aan dieren gaf hij vier weken lang dagelijks 96 cen tigrammen. Nooit nam dr. Grzymala tot uitbranden zijn toevlugt. Hij heeft aan den Parijschen hoogleeraar een bezending Xanthium-bladen toege zonden, opdat deze zelf de proef nemen kan. Aan den Moniteur worden eenige bijzonderheden medegedeeld over den gunstigen invloed der nieuwe regtbanken in Egypte. O. a. behelsde onlangs l'Egypte Financière, een blad, dat te Alexandrië verschijnt, een opstel tegen den Egyptischen minisler van financiën, die voor acht jaren nog een arm effendi was en thans schatrijk kan worden genoemd. De pacha van Alexandrië gaf onmiddellijk bevel het 6lad te schorsen en liet de drukkerij verzegelen. De president van het nieuwe geregtshof, de Lapenna, liet de zegels verbreken en den pacha wetendat volgens de nieuwe Egyptische wetgeving de Egyptische ambtenaren niet zulke maatregelen konden nemen, tenzij tegen het blad een vonnis was geslagen. SPANJE. Het ministeriële ontwerp tot afschaffing der fneros is vastgesteld. De Baskische provinciën en Navarra worden gelijk gesleld met de overiee provinciën des rijks, wal betreft de publieke lasten en de conscriptie. Zekere concessiën worden haar verleend, in provinciale en gemeentelijke aangele genheid, overeenkomeude met die, welke DuitschlandEngeland en Italië aan een deel hunner staten hebben toegestaan. Op den spoorweg van Malaga is een trein uit het spoor geraakt; twee personen zijn gedood en vijftien gek west. UCITSCIILAAB. liet Pruissische huis van afgevaardigden heeft Zaturdag de beraadsla ging over het wetsontwerp tot overneming der spoorwegen voortgezet. De minister van landbouw verdedigde de voordragt nit. het oogpunt van land- bouw-belang, en ook de minister van koophandel spoorde nogmaals het huis lot goedkeuring der voordragt aan. Bismarck verzekerde dat in deze zaak het gansche ministerie eenstemmig denkt. Bij hoofdelijke omvraag werd het wetsontwerp met 206 tegen 165 stemmen aangenomen. De Pruissische minister van binnenlandsche zaken heelt deze dagen de stad Caub bezocht, ten einde zich te vergewissen nopens den stand der zaken aldaar. Het gevolg daarvan zal zijn, dat eerstdaags een wetsont werp bij den Landdag zal worden ingediendstrekkende om een crediet van 600.000 mark beschikbaar te stellen tot dekking der uitgaven vereischt om Caub voor verdere onheilen door bergstorting te behoeden. Het onder zoek heelt het bewijs geleverd, dat gedurende twee weken, voorafgaande aan het bezoek door den minister Caub afgelegd, de berghelling door het insijpelende hemelwater in beweging gebragt, aanmerkelijk is voortgescho- ven. De toestand der stad is zoo gevaarlijk gewordenhet voortschuivende gedeelte der helling heeft een zoo groolen omvang, dat vele stralen van Caub niet slechts met totalen ondergang worden bedreigd, maar dat zelfs het spoorwegverkeer en de vaart op den Rijn tijdelijk zullen worden gestremd, indieu die gansche massa neerplolt. De policie is tot de ontdekking gekomen, dat in den zonderlingen diefstal cener partij buskruid en dynamiette Esseneen kantoorbediende de hoofdrol heeft gespeeld en dal het gestolene door tusschcnkomst zijner zuster is verkocht. De Agence télégr. Rwsse zegt in antwoorp op de buitenfandsche tele grammen, volgens welke Rusland aan de mogendheden de autonomie van Bosnië en de Herzegowina zou voorstellen, in staat te zijn te verzekeren: dat Rusland zich houdt aan het vastgestelde programma, aan het //status quo" in Turkije en aan de verbetering van het lot der Christenenonder afdoende waarborgen. Indien het dit programma wijzigde, zou dit slechts in gemeen overleg met de vijf mogendheden geschieden. Doch de Porie vol hardt bij haar voornemen, om de vesting Niksisch zelve, en door kracht van wapenen, te approvianderen. Vooral Nikita heeft de opstandelingen over het approvianderen dier vesting geraadpleegd; zij zouden er in toestem men, indien de Porie een nieuwen wapenstilstand wilde sluiten en onder handelingen aanknoopen op den grondslag der bekende voorstellen, tevens zich verbindende om hare troepen gedurende den wapenstilstand niet te vermeerderen. PARIJS, 30 April. Graaf Apponyi heeft bij den president der republiek zijne terugroeping als Oostenrijksch gezant ingediend. Hij vertrekt in den loop dezer week. De heer von Kuefslcin is tijdelijk met de waarneming zijner functiën belast. BELGRADO, 30 April. Officieus wordt gemeld, dat aan de militie bevel is gegevenzich gereed te houden om op de eerste order binnen 24 uren op marsch te kunnen gaan en van proviand voorzien te zijn voor den tijd van zes dagen. RUDESHEIM, 1 Mei. Op de boot Louise, varende tusschen Riidesheim en Bingen, is gisteren de stoomketel gesprongen. Volgens opgave zouden ruim dertig menschen hierdoor het leven verloren hebben. Vier lijken zijn reeds uit het water gehaald. Twee vrouwen uit deze stad worden vermist. WEENEN, 1 Mei. Bij gelegenheid van de komst van den keizer van Rus land en van prins Gorlschakoff te Berlijn, zal graaf Andrassy, ingevolge bijzondere uitnoodiging, zich in de volgende week voor eenige dagen naar Berlijn begeven. !\GEZO\ »RV. Zaterdag 29 April gaf de tooneelvereeniging //Thalia" onder de zinspreuk »Kunst door Vriendschap" wederom eene voorstelling, die over het algemeen als gelukkig geslaagd mag worden beschouwd. De goede keuze der stukken en de groote ambitie der werkende leden moet in alle opzichten toegejuicht worden. Een ieder zal zich voorzeker nog den avond van den 3dtn Juli 1875 her inneren, waarop de leden van den //Circle Francais" in den Stadsschouw burg een tweetal stukjes ten looneele voerden. Een daarvan, getiteld: »Une Arlequinade sous Frederic II" was op verzoek van het bestuur van boven genoemde vereeniging vertaald, ten einde ook een ander publiek met dit interessante stukje in kennis te brengen. De uitvoering daarvan liet bijna niets te wenschen overig; vooral verdient lof de hoofdpersoon, de oude sol daat Harlequin, die zijn rol op uitstekende wijze vervulde. Ook la Tulipe, de recruut, Pasquin, de korporaal en Crackmann, de sergeant gaven blijken dat zij de karakters dier personen begrepen; hun komt dus alle lof toe. De heeren W. en B. toonden ons in het dramatisch schetsje //de Jongeling en de Dood" op niet onverdienstelijke wijze hoe vergankelijk alle aardsch geluk is en brachten ons deze waarheid in herinnering: //dat niet zelden de schoonste bloem het eerst wordt geplukt". Het naslukje //Geen rook zonder vuur" beviel uitermate en liep flink van stapel, in aanmerking genomen dat het door toevallige omstandigheden in korten tijd was ingestudeerd. Emma, de hoofdpersoon, trok aller attentie door haar lief, eenvoudig en natuurlijk spel. Dal deze jeugdige vereeniging steeds in bloei moge toenemen en ons nog menigen genotvollen avond verschafteis onze oprecht gemeende wensch. Leiden, 30 April 1876. ÏjL'vgcvlijfec &tanb. ONDERTROUWD: L. Dekker, jm. 30 j. en II. de Haan, jd. 40 j. A. C. van der Zon, jm. 23 j. en J. Simons, jd. 22 j. J. Crama, jm. 24 j. en L. J. Sloos, jd. 26 j. C. J. Bronsgeest, jm. 24 j. en A. C. Smit, jd. 21 j. J. de Fey, jm. 26 j. en M. Melet, jd. 24 j. C. N van Venetie, jm. 26 j. en C. C. Kapaan, jd. 24 j. J. W. Groeneveld, jm. 27 j. en J. E. Wessels, jd. 33 j. A. F. Rozier, jm. 27 j. en A. M. Koehorst, jd. 24 j. J. T. Boot, jm. 31 j. en M. van Weizen, jd. 26 j, W. van der Zeeuw, jm 25 j. en 11. C. Kuyvenhoven, jd. 21 j. J. Lut, jm. 41 j. en J. Does burg Lannooy, wedc. 41 j. T. Wegman, jm. 25 j. en J. de Groot, jd. 27 j. J. J. van der Helm, jm. 41 j. en C. van Dam, wede. 52 j. E. van Engelenburg, jm. 26 j. en J. van llest, jd. 22 j. N. Meerburg, jm. 26 j. en M. M.Schouten,jd. 21 j. A. N'ieuwerf, wed1-. 30 j. en A. van Muiden, jd. 30 j. Ctelioutlen Verkooping van onroerende goederen, in hel Hecren-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 29 April. Notaris Mr. II. Obreex. Een Heerenhuis en Erf, aan den Nieuwen Rijnomtrent de Uiterstegracht, n". 84, Sectie I, li". 1582. Kooper A. van Dijk q. q. ƒ6300. Een Woon- of Winkelhuis, aan de noordzijde van het Noordeinde, n°. 30, Sectie F, n". 118. Kooper K. van der Touw n u. ƒ4000. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de Lokhorststraat, n°. 15, Sectie G, n°. 496. Kooper A. Ver hoog Jz. qq. ƒ1325. Twee Huizen en Erven, aan de zuidzijde van het Berk- en Daalstraatje, n"s. 6 en 8, Sectie G, n". 855 en 856,gecombineerd. Kooper W. Kok. ƒ1840. Een Woon- of Winkelhuis en Erf, aan de Oude Vest, tusschen de Bakkersteeg en Koestraat, aan den hoek der Klimmende Leeuwsteeg, n". 213, Sectie H, n°. 1923. Kooper D. Vermey. 1230. Notaris Mr. J. A. F. Coebekgh. liet onlangs nieuw gebouwd Huis en Erf, aan de oostzijde van de Sint Jorissteeg, n°. 36, Sectie D, 11°. 457. Kooper II. B. Paats. ƒ1625. Het Pakhuis en Erf, aan de westzijde van de Wolsteeg, nabij de Breêstraat, n°. 1. Sectie G, n°. 1136. Opgehouden. Het Woonhuis met Erf en Schuur en de Arbeiderswoning, buiten de Zijlpoort, nabij de Spanjaardsbrug, onder de gemeente Leiderdorp, Wijk Z, n°'. 271 en 272, Sectie A, n°». 1811 en 1715. Kooper H. Vlasveld, te Sassenheim. ƒ1800. Te Leiden ter Boekdrukkerij van 1. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5