Vest, en daar bij gemis daarvan aan de hoofdonderwijzers eéne vergoeding van ƒ300 per jaar wordt toegekend, zoo w as hij van meening dat de huur waarde van de hem aangewezen woning ook op die som moest bepaald worden, en niet op ƒ000, zooals door taxateurs was gedaan. Op dien grond had hij herziening der taxatie verzocht. Burg. en wreth. en ook de commissie van financiën waren van meening dat de billijkheid vorderde de huurwaarde in deze slechts op ƒ300 te stellen en dus den aanslag van den reclamant te verminderen. De heer Bijleveldhoewel gaarne een middel willende aanvatten om aan het bezwaar te gemoet te komen, vond echter het middel door burg. en weth. voorgesteld onaannemelijk, ais zijnde in strijd met de gemeentewet. Op die wijze handelende, zon men de deur open zetten voor alle soorten van reclames. De huurwaarde werd bepaald door schatters, niet door den raad; de raad had niet de bevoegdheid daarin ver andering te brengen. De heer de Fremery stelde daarop voor de zaak op nieuw te stellen in handen der schatters en deze opmerkzaam te maken dat de reclamant slechts ecu gedeelte van het pand in gebruik had. De heer Bijleveld achtte het zeer gevaarlijk aan de schatters, die neutraal en zelfstandig moeten zijneene vingerwijzing te doen. De heer llarlevelt stelde voor de zaak Ie laten, zooals zij was. en den recla mant restitutie te geven. De lieer Goudsmit bestreed het stelsel van den heer Bijleveld; de schatters bepaalden wel de huurwaarde, maar dat was nog geen onherroepelijk besluitgeen vonhis in het hoogste ressort. De heer du Uieu stelde voor te voldoen aan het verzoek van den reclamant en herziening Ie doen plaats hebben, maar bij den heer Ilartevelt stond het vast dal hertaxatie geene andere uilkomst zou geven. Nadat nog enkele leden aan hel debat hadden deel genomen werd in stemming gebragt: het kohier vast te stellen op het bepaalde cijfers en den heer van Dijk eene gra tificatie toe te kennen (van restitutie, had de heer Bijleveld betoogd, kon geen sprake zijn. want er was niet te veel betaald). Dit werd met 14 tegen G stemmen aangenomen en daarna het kohier met algemeene stemmen onver anderd goedgekeurd. Door den voorzitter werd nog medegedeeld dal, naar aanleiding eener in de vorige zitting gemaakte aanmerking, ter inzage van de leden in de leeskamer was nedergelegd een staat van de boeten, zooals die door burg. en wet li. iu de laatste jaren ter inning waren voorgesteld. lieden morgen heeft de gencraal-majoor Lodcr, lot hiertoe kommandant van het 4'1'' res. infanterie, het bevel over dat regiment overgedragen aan den kolonel Westenberg en tevens afscheid genomen van het corps officieren. Naar wij vei nemen zal lieden avond den nieuwen'kommandant eene sere nade gebragt worden. Wij vernemen dat morgen de meesterknecht ter boekdrukkerij van de firma E. J. Brill alhier, J. 11. van Leeuwengedachtenis zal mogen vieren van zijne veertigjarige dienst bij die inrigting. In dienst getreden bij den heer Joh. Brill, mogt hij die voortzetten bij den heer E. J. Brill en gedu rende de laatste jaren bij de tegenwoordige firmanten, de lib. van Oordt en de Stoppelaar. zeker een bewijs van getrouwe pligtsbetachtmg. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 25.ƒ5.10 en ƒ2.50 en de laagste prijzen 25.— ƒ5.— en ƒ2.50. Gedurende de maand April 1876 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3102 portion warme spijs, 270 portiën vleesch, 83% portiën spek; totaal 3455% portiën. Volgens berigt van Zr. 51s. gezant te Madrid is de door de Spaansche regering voorgestelde regeling betreflende de Spaansche schuld in de Gaceta de Madrid opgenomen, en zullen de fondsenhouders te Parijs, Londen Brussel. Amsterdam en Lissabon afgevaardigden uit hun midden kunnen ver kiezen, om aangaande de voorstellen der Spaansche regering te worden ge hoord. Die afgevaardigden zullen, vóór den 20stco Mei eerstkomende, schriR telijkc rapporten, behoorlijk gelegaliseerd.moeien indienen, of wel zich in persoon, voorzien van de noodige volmaglen, moeten aanmelden bij de par- j lementaire budget-commissie te Madrid. [Sic.) -- Blijkens de jongste bij de regering ontvangen officiële mededeelingen uit Zwitserland aangaande den stand der veeziekten daar te lande, was hel mond- en klaauwzeer, na bijna geheel geweken te zijn. weder toege nomen en met name in het kanton Ziirich reeds in 9 districten uitgebarsten. De meeste andere kantons waren geheel vrij van de ziekte. De longziekte had zich op nieuw geopenbaard op eenen stal in het kanton Zug. wer- waarls zij overgebragt was door eenige uit Italië ingevoerde ossen. Al het vee in den bedoelden stal was terstond afgemaakt. Van de 17 candidalen voor de hulponderwijzers-acte. die Zaturdag voor de commissie iu Zuidholland zijn geëxamineerd, werden algewezen 7 en 10 toegelaten, als: H. van der Gaag, J. J. Kolpa, uit Overschie; J. de Gast, ui! Gotiderak; J. A. lleinsbroekJ. van der Laan, D. la Roy. A. van Waart, uit Schiedam; E. W. Lindeijer, uit Rotterdam; J. Ooslrom, uit Schoonho ven; W. Ronk, uit Ridderkerk. Voor de acte in de Fransche taal geëxa mineerd 7 candidalen, 5 afgewezen en 2 toegelaten, als: A. Gauthey, van Noorthcy, en W. van Rossenuit Schiedam. Uit hel onlangs verschenen programma van het Haagsche genootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst blijktdat in de voorjaarsver gadering der bestuurders geene der vijf ingekomen verhandelingen over "de oud-katholieke beweging van deze dagen" is bekroond. De prijsvraag is op nieuw uitgeschreven, maar in gewijzigden vorm, zoodat zij thans aldus luidt: Het genootschap verlangt: "Eene verhandeling over de oud-katholieke be weging van deze dagen, waarin haar oorsprong en voortgang geschetst haar karakter bepaaldhare verhouding tot verwante verschijnselen in de geschiedenis der Christelijke kerk in het licht gesteld en de uilziglen in hare toekomst overwogen worden. De antwoorden worden ingewacht vóór 15 December 1877. 51en meldt uit Lemmer: Vrijdag morgen is. in hel gezigt van Lemmer, op de Zuiderzee gezonken het praamschip van schipper Veer, geladen met turf, bestemd voor Amsterdam. De opvarenden zijn door een voorbijzeilende palingaak gered en hier aan wal gebragt. Te Amsterdam bragt Zaturdag Z. 51. de koning, vergezeld van de prinsen Hendrik en Alexander, een bezoek aan de historische tentoonstel ling in hel 0ude-5laiinenhuis. Bij gelegenheid van dit vorstelijk bezoek was het voetstuk van het standbeeld van admiraal de Ruyter, slaande in den tuin van het Oude-51annenhuis, versierd met groen en immortellenkran sen en een opschrift. De vorstelijke personen begaven zich na dit bezoek naar het paleis. Te twee uren begaven Z. 51. en de prinsen zich naar de marinewerf en bezigligden het kort geleden in dienst gestelde wachtschip Wassenaarliggende in het Oosterdok. De vorstelijke bezoekers hebben hunne groolc tevredenheid betuigd over de inrigting. die zij tot in de minste bijzonderheden met belangstelling in oogenschouw namen; vooral trokken bun aandacht de gymnastische oefeningen der jongelui, afkomstig van de kweekschool te Leiden. Ook het prachtige gedenkstuk, in marmer en zil ver. door de familie van Wassenaer Catwijck bij de indienststelling van het fregat in 1857 aan de officieren vereerd en thans een sieraad van het ruim officierslogis, werd met belangstelling gadegeslagen. Ten vijf ure werd ten paleize een maaltijd gehouden van 60 couverts, waaraan o. a. deelnamen eenige leden der regterlijke magt. de voorzitter van Felix Meritis en de president van de kamer van koophandel. Ten acht ure begaven de vorste lijke personen zich naar den schouwburg. Zondag hebben Z. 51. en de prinsen de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond onder het gehoor van d'. Vinke. De koning nam bij den terugkeer op straat een verzoekschrift aandat hem door een vronw werd overhandigd. Wegens de ongunstige weersgesteldheid is het bezoek aan Artis achterwege gebleven. lil een bordeel te Harderwijk heeft eene vechtpartij plaats gehad, waarbij een soldaat in de onderste rib aan de reglerzijde een dolksteek ont vangen heeft. Onmiddellijk is geneeskundige hulp ingeroepen en de verwonde naar de infirmerie vervoerd. De dader is lot nog toe onbekend, daar hij zich terstond na het plegen van het feit uit de voeten heeft gemaakt. 51en hoopt echter hem op het spoor te komen, daar een der aanwezigen hem herkend heeft. Uit Zwolle meldt men dat in de vorige week van daar langs den Cen- traalspoorweg verzonden zijn p. m. 2000 stuks vee uit die plaats en uit het noorden. Dit vee was hoofdzakelijk bestemd voor Engeland en België. Het geheel vertegenwoordigde een kapitaal van p.m. ƒ350,000. Zaturdag 11. is de bliksem geslagen in het telegraafbureau van de Rijn spoorwegmaatschappij te Zevenaar. De in het bureau aanwezige toestellen werden alle min ot meer beschadigd, zoodat de telegraphische gemeenschap tijdelijk verbroken werd. Vrijdag morgen bemerkten de buren van de wed. Beuker te Nieuvv- Dordrecht, gemeente Emmen, die geheel alleen woont, geene beweging in haar huis. hoewel het reeds laat was. Zij vreesden dat haar iets mogt overkomen zijn en gingen daarom binnen. Daar deed zich een verschrik kelijk schouwspel aan hunne oogen voor; de vrouw lag, badende in haar bloed, geheel bewusteloos, op den vloer bij de tafel. Zij bad een gapende wond aan de onderkaakterwijl bij onderzoek haar hoofd geheel gebeukt werd bevonden. De buren bemerkten spoedig dat hel leven nog niet gewe ken was; zij zagen gelukkig na eenigen tijd hunne pogingen, om haar weder bij te brengen, met een gunstigen uitslag bekroond: hoewel zeer zwak kon zij op de haar gedane vragen den dader aanwijzenzij noemde als zoodanig zekeren H. S.die niet ver van haar af woont, een man van 40 jaren. Deze is in hechtenis genomen en geboeid naar Assen overgebragt. De weduwe vermist ƒ30 aan complanlen en het schijnt dus dat de afschu welijke daad is gepleegd om den diefstal te kunnen bedrijven. 's GRAVENHAGE, 2 Mei Z. 51. heeft vergunning verleend aan den heer dr. 11. Kern, hoogleeraar te Leidenlot het dragen der versierselen van ridder 2C kl. der orde van St. Stanislaus, hem door den keizer aller Russen geschonken, en aan den heer A. J. Walter, te 's Gravenhage, tot het dragen der versierselen van ridder 1' kl. der orde van Philipp. hem door den groothertog van Hessen geschenken. Tot burgemeester der gemeente Franekeradeel is benoemd de lieer jh'. J. van Beyma, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Zuidwolde. H. 51. de koningin heeft gisteren iu de Waalsche kerk de voormiddag godsdienstoefening bijgewoond. De predikbeurt werd waargenomen door ds. van Hamel, predikant te Leiden. Z. K. H. prins Hendrik is uit Amsterdam in de residentie teruggekeerd. De heer G. J. van Kerkwijk, ontvanger der directe belastingen te Borculo, is als zoodadig benoemd te Texel. De uitvoering van een orchest van 28 personen, onder leiding van den heer Dunkier. ten behoeve der kapelmeesters van de verschillende militaire muziekcorpsen den 21""1 April gehoudenis o. a. bijgewoond door den luit.-generaal, inspecteur der inlanterie 5Iac Leod, door kolonel Queysen, kommandant van het reg. grenadiers en jagers.'en door verscheiden hoofd en andere officieren. Met een keurig zamengesteld programmawaarop o. a. voorkwamen de ouverture "Egmont" en een "Souvenir de la Fille du Régi ment," welk laatste vooral veel genoegen gaf, mogt de heer Dunkier de welverdiende gelukwenschen van verschillende aanwezigen inoogsten voor het effectdat hij reeds met een corps van 28 personen wist voort te brengen. Den volgenden dagZaturdagkwamen de heeren kapelmeesters weder bijeenom de grenadiers-kapelonder directie van den heer Dunkier, te hooren. De directeur had een keuze gedaan uit de voor militaire muziek zwaarste stukkende 3e Symphonie van 5Iendelssohneen "Souvenir de Beethoven" en de "Grande Fantaisie de Lohengrinde laatste vooral maakte groot effect en de warmste loftuitingen vielen directeur en kapel ten deel.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2