LEIDSCHE COURANT. 102. MAANDAG 1 MEI. 1876. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Bundelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2 50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 5960 der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-BER1CHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den Ist™ Mei 1876des namiddags te drie uren. 1°. Ontwerp-adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betrekkelijk de voorgestelde opheffing van de Leidsche rechtbank. (68) 2°. Benoeming van eene hulponderwijzeres aan de meisjesschool 2de klasse. (70) 3". Idem van een lid der Commissie van Fabricage. 4°. Verzoek van J. F. D. Blöte, om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 2 voor onvermogenden. (69) 5". Idem als voren van A. Waasdorp, als hulponderwijzer aan de Tus- schenschool. (75) 6». Idem van N. C. Oudshoorn, om een keldergat te maken in de Burgsteeg. (67) 7". Voordracht tot vermindering van het kapitaal der gemeente in de Bank van Leening. (71 en 77) 8". Idem tot verhuring van de beide huisjes op de Aalmarkt. (72 en 78) 9". Idem tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting, dienst 1875. (79). 10°. Vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1876en behandeling van het daartegen ingediend bezwaarschrift. (76) BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 29 April De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt. dat met 1 Mei aanst. in werking treedt het kon. besluit van 28 De cember 1875, betreffende de medewerking der postadministratie tot inbreng van gelden in spaarbanken. Reeds hebben de besturen van 49 spaarbanken zich bereid verklaard, door tusschenkomst der postadministratie inlagen te ontvangen en des gevraagd de ingelegde gelden terug te betalen. Elke dezer spaarbanken is overeenkomstig haar verlangen tot een grooter of kleiner aantal postkantoren of hulpkantoren der posterijen iii betrekking gesteld. Te rekenen van den 1>UD Mei aanst. zal dientengevolge'bij alle post- en hulpkantoren de gelegenheid openstaan gelden aan spaarbanken over te ma ken en terugbetaling daarvan te erlangen. Aan de belanghebbenden zal op hun verlangen bij elk kantoor opgave worden gedaan van de spaarbanken, tot welke dat kantoor in betrekking staat, ten einde zij daaruit eene keuze kunnen doen. Terwijl tot dusverre meermalen de klagt werd gehoord dat voor velen voldoende gelegenheid tot het opleggen van gemaakte besparin gen ontbrak, omdat op verschillende plaatsen geene spaarbanken bestonden, of omdat de bestaande slechts gedurende enkele uren 's weeks openstonden, zal dit voortaan niet meer het geval zijn. Voortaan zal toch voor ieder de gelegenheid openstaan bespaarde gelden door tusschenkomst der postadmi nistratie aan de eene of andere spaarbank over te maken. Bij kon. besluit van 13 April is aan J. Frankengewezen rijks-veld wachter te Leiden, een pensioen verleend ten bedrage van ƒ238 's jaars. Het alhier in garnizoen liggende escadron van het 3e rcg. huzaren is heden morgen van hier vertrokken, en op den middag is het voor het gar nizoen alhier aangewezen escadron van het 4e reg. huzaren uit Zntphen binnengekomen. Door de muziek van bel 4e reg. inf. werden deze troepen uitgeleid en ingehaald. De Leidsche koraal-vereeniging. onder directie van den heer K. de Joug, zal op hare hierachter aangekondigde zanguitvoering den 4dfn Mei e. k. in de Zaal-Noordeinde, op vereerend verlangen de Paasch-cantate herhalen, door haar den tweeden Paaschdag in de Luthersche kerk alhier uitgevoerd. Velen, die toen verhinderd waren, zullen daardoor nu in de gelegenheid zijn met deze compositie van onzen stadgenoot den lieer Joh. J. Eggers kennis te maken. Gisteren namiddag ten ongeveer 5% ure heeft een manspersoon voorbij de spoorbrug onder Ocgstgeest getracht zich door middel van een mes den hals af te snijden. Niettegenstaande hij zich eene diepe wonde in den hals had toegebragt, werd de zaak nog bij tijds opgemerkt, en onder leiding van een agent van politie werd hij naar het academisch ziekenhuis overge- bragt, alwaar hij direct geneeskundig is behandeld geworden. Dat de man ■een einde aan zijn leven wilde maken blijkt daaruit, dat hij den vorigen nacht reeds gepougd had zich in de Haarlemmer trekvaart te verdrinken; toen werd hij door een paar burgers gered en naar het politiebureau overgebragt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 57 tot 65 volwassen personen en 13 tot 19 kinderen. De gemeenschap op den telegraafkabel tusschen het eiland Java en Australië (Banjoewangi-Port Darwin) is afgebroken. Inlichtingen omtrent ,de wijze van verzenden der telegrammen voor Australië, ook in verband met de steeds voortdurende storing op den kabel tusschen Madras en Pe- nang, kunnen aan de rijkstelegraafkantoren worden verkregen. Van de 19 candidaten voor de hulp-onderwijzers-acte te 'silage wer den gisteren afgewezen 6 en 13 toegelatente wetende lih. G. T. Biezen C. J. Kievit, H. A. Meerburg, W. van Poeteren, Th. T. Warffcmius, allen uit Delft; J. 11. Bodegraven. G. J. W. van Ingen, J. J. Sterkenburg, H. R. van Tuil, F. I'. \isser, uit 'sllage; W. Klinkenberg, te Loosduinen; L. A. Valstar, te Voorburg; J. W. van Wettum, te Leidschendam. Z. M. de koning heeft gisteren te Amsterdam de tentoonstelling in Arti bezocht en des avonds het concert in Felix bijgewoond. Heden ochtend zon Z. M. de tentoonstelling van Amsterdamsche oudheden in het oudeman huis in oogenschouw nemen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nedcrlandschen Leeuw den heer H. Stant, notaris te Wijdewormer. Gisteren, meldt de Haarl. C.. greep in deze gemeente een feit plaats, dat opmerking verdient, liet Nederlandsche kofschip Jantje, kapitein de Groot, beladen met machineriën (ten behoeve van droog te malen polders in Jutland), vervaardigd in de fabriek van stoomwerktuigen van de heeren Gebrs. Figée, alhier, vertrok rcglstrceks van Haarlem naar Denemarken. Men vestigt de aandacht op dat feit, eensdeels omdat het ons herinnert aan Haarlems voormalige handelsvaart op de Oostzee, anderdeels ook otndat het er op wijst wat Haarlem zou kunnen zijn of worden. Dezer dagen nam eene vrouw met een kind van ongeveer 5 jaren plaats in een waggon 3e kl. van den trein van Alkmaar naar den Helder. Het kind zat bij het nog open portier; door een hevige windvlaag sloeg dit digt en drie vingers der kleine werden zwaar gekneusd. Te Apeldoorn is gisteren nacht brand ontstaan in het midden van het dorp, inliet huis bewoond door den kleedermaker de Haan. In weinige oogen- blikken werd het gelieele perceel in de asch gelegd. Gelukkig, dat er vol strekt geen wind was, waardoor de beledende huizen behouden moglen blijven. De arrmwi.-regtbank te Middelburg heeft W. P., oud 68 jaren, winke lier te Vlissingenschuldig verklaard aan het houden van een huis van hazardspelen, met toelating van publiekL en hem veroordeeld tot eene cel lulaire gevangenisstraf van eene maand en eene geldboete van 50. 's GRAVENHAGE. 29 April. Z. M. heeft den heer Heemskerk, minister van binnenl. zaken, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. De 2luitt. J. F. Breyer en H. C. Verniers van der LocfF, respective- lijk van het 4e en 5e reg infanteriezijn overgeplaatst bij het wapen der infanterie van bet leger in Nederl. Indië. De 1« luitenant-kwartiermeester M. L. Moggenstorm is van het reg. veld artillerie bij het 2" rt-g. veld-artillerie overgeplaatst. Het ramschip Schorpioen, liggende te Willemsoord, en de monitors Adder, Heiligerlee en Tijger, liggende te Hellevoetsluis, worden met 16 Mei aanst. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen respectiveljjk aan den kapitein-luit. ter zee W. Steffens en aan de luitt. ter zee le kl. C. J. Marink'elle. K. VV. E. von Leschen en H. J. van Broekhuyzen. Voorts wordt de kapitein-luit. ter zee E. F. Hanel von Cronciithall eervol ontheven van het bevel over het ramschip Guinea en vervangen door den kapitein- luit. ter zee J. A. Baart de la Faille. Z. K. H. prins Alexander heeft zich naar Amsterdam begeven. Eergisteren avond verspreidde zich het gerucht, dat er een moordaan slag zou hebben plaats gehad. Vrouw Hafner, moeder van Jut, in het Ach terom woonachtig, zou haren stiefzoon, waarmede zij zamenwoont, twee steken hebben toegebragt. Bedoelde vrouw is aanvankelijk wel gearresteerd, doch later op vrije voeten gesteld, daar het na onderzoek, door de politie ingesteld, bleek dat geen verwonding had plaats gevonden en alleen twist en dronkenschap in het spel waren. Proces JutGoedvolk. Zooals reeds is medegedeeld, maakte de president de beschuldigde Clir. Goedvolk opmerkzaam op het verschil tusschen hare thans afgelegde beken tenis en hare eerste bekentenis, te Rotterdam afgelegd. Ik heb u voorgele zen, zeide de president, wat gij verklaard he.it. In latere verhooren hebt gij telkens volhard bij uwe vroegere opgaven. Op 20 October eerst verandert alles en komt de gewijzigde houding, die wij in deze zitting vernomen heb ben. Thans zegt gij er .bijgestaan te hebben alsof gij er niets aan doen kondt. Als ik aanmerk dat gij zoolang volhard hebt bij uwe eerste bekentenis, om uwe rust te bewaren, dan voeg ik u toe: ontneem u niet vrijwillig die rust. Er rust een schuld op uw geweten voor de menschen en voor God. Bezon dig u niet nog meer door leugens, door terug te nemen hel begin van den beteren indruk, toen gij volledig bekend hebt. Niet voor mijn genoegen ver lang ik dat gij bekent, liet eenige genoegen voor mij zou hierin bestaan dat ik hopen zou mogen dat gij eenmaal voor uw Hooger Regter schuldeloos zoudt staan. Ik vraag u dus: is hetgeen ik uit de verhooren heb voorgelezen niet de geheele waarheid? Christine. Neen! (Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1