leidsche courant. 1876. N°. 100. VRIJDAG 28 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Da prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2 50 'sjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regél meer 25 cents. STADS-BER1CHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Maandag den l8,en Mei 1876des namiddags te drie uren. B1NNENLANDSCHK BERIGTÈN. LEIDEN. 27 April. De brievenmet het stoomschip Friesland naar Nederl. indië te ver zenden, moeten den 28!lFn dezer, 's middags ten 2 45 minuten ten postkan tore alhier bezorgd zijn, drukwerken en monsters ten 1 ure 's middags. De Staatscourant bevat eene opgave (53>te vervolg) vau] gesneuvelde en gewonde Europesche militairen van de expeditionaire troepen in Atchin, sedert den 13den Februarij 1876. Als gesneuveld of overleden komen daarop voor: 1'. van Leuven, G. C. C. Simmermacher, J. van der Pauwert, jhr. A. Wttewaall van Stoetwegen, W. A. Groeneveld, G. Fucbsloch, C. Brakkenie, G. W. Beekman, A. A. G. Grebe, P. F. de Bidder. Gekwetst zijn: C. B. YVulfert. Retel, de Kort, 11. Harmens, A. Hoogervorst, W. R. Kooymans, J. W. Hamaker, G. Starink, P. Roose, E. G. Dausendschön, A. VV. K. Ter Beek, J. C. Opperman, A J. de Man, G. van Gorkum, W. E. Berk- bolst. L. H. Kooy, M. W. P. G. de Jonker, L. G. F. Ihiguiés, P. A. Ingeg- nati, O. A. E. Dammers, J. Ringers, C. L. Persegael, J. N. Danlbine, J. KelmnW. Kalkman, H. A. F. Konings, P. A. Klepper, H. Zander, J. W. Jorg, W. L. Antonisse, M. L. van Doornewaard, F. A. Nixdorf, A. ,1. B. Charnet, P. C. Debos, J. 11. Engelhard, G. M. A. Walpot, J. Kobus, W. Üreher, J. A. Wager, A. F. van Dam, S. Klijn, F. Sickler, J. E. H. Kee tels, C. U. F. H. Doring, Y. van der Vring, W. Meijer, S. L. Boersma, C. H. Krul. In een der dagbladen van Philadelphiavan den 6dt" dezer, staat het volgend hoogst vleijend bengt betreflende de ingezonden voorwerpen van de zeep-industrie der Leidsche firma Sanders C°.voor de tentoonstelling te Philadelphia: »As a usetul curiosity the large columns of scented and tinted soaps surrounded by obelisks of the same material, sent by Sanders en Gie. of Leiden in the Netherlands, is a very conspicuous and not at'all unsightly exhibit." De Nederl. Industr. wcnscht de firma met dit aanvankelijk succes op haar in September te vieren zilveren feest van harte geluken brengt tevens hulde aan de goede zorgen der hoofd-commissie, voor de gelukkige overbrenging van deze teêrgevoelige artikelen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Volgens bij het ministerie van binnenlandschc zaken ingekomen ambts- berigt zijn in het tijdperk van vier weken, 19 Maart tol 15 April 1876, door longziekte aangetast: in Zuidholland 118 runderen: in Noordliolland 8 in Utrecht 12in- Friesland 57: totaal 195 runderen. In hel vorige tijd perk van vier weken waren 247 runderen door die ziekte aangetast. In het hoofdkiesdistrict Franeker is tot lid der provinciale staten van Friesland verkozen de heer Y. Ooslerloo, burgemeester van 'tBildt, met 472 van de 671 uitgebragte geldige stemmen. Z. M. de koning heeft gisteren den heer mr. M. J. van I.ennep, te Amsterdammet het ridderkruis der orde van den Nederl. Leeuw begiftigd. Eergisteren morgenbij aankomst der Dordrechtsche stoomboot Johan de Wit I, is die stoomboot tegen het Groothoofd te Dordrecht gestooten, door welken schok overboord is gevallen en onmiddellijk in de diepte verdwenen een 17-jarig jongeling, die op de stoomboot als hofmeestersjon gen werkzaam was. 10 minuten later werd hij levenloos opgehaald. De werklieden in de veenderijen tegenover de Lijnden te Haarlemmer meer, ongeveer 100 man, hebben het werk gestaakt, en verlangen hooger loon. De bazen willen niet toegeven, omdat zij meenen dat het loon, on geveer 4 per dag, hoog genoeg is. Te Amsterdam werd Dingsdag avond de vergadering van moderne theo logen met een hartelijk welkom geopend door dr. J. W. Bok. De opkiimst was zeer talrijk. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd, in de plaats van de hh. dr. J. W. Bok, W. Iloevers en W. C. van Manen, de hh. J. A. Böhringer, L. H. Slotemaker en I. J. Ie C. de Bussy. Bij acclamatie werd bepaald, dat een volgend jaar wederom vergadering zal gehouden wor den. Van de op de agenda geplaatste punten werd wegens gebrek aan tijd alleen punt 1 behandeldover «idealistische levensbeschouwing en godsdien stig geloof". Referent dr. A. Ituenen. Den volgenden morgen werden de werkzaamheden hervat. De heer A. G. van Hamel behandelde de vraag: hoe behoort, in overeenstemming met de eischen van onzen tijd, het gemeenteleven gewekt en ontwikkeld te worden? De koninklijke letterlievende vereeniging «Hooger zij ons doel", te Amsterdam heeft het plan opgevat een internationalen tooneelwedstrijd te doen houden. In den winter van 1876/77 zal in de hoofdstad die wedstrijd plaats hebben. De uilvoeringen der mededingende rederijkerskamers zullen des Zondags tusschen October en Maart plaats hebben in den schouwburg van den heer A. van Lier in de Amslelstraat. Uit Utrecht meldt men dat zich in de laatste dagen uit die provincie en gemeente en ook uit andere provinciën van het rijk bij de hh. de Vogel en Moesman, agenten voor het vervoer van emigranten naar de Transvaal, verschillende personendie den landbouw en de handwerksnijverheid uitoe fenen hebben aangemeldom zich in genoemden staat te vestigen. Een concert, te Arnhem gegeven ten voordeele van de slagtoflers van den watersnood, heeft een batig saldo opgeleverd van ƒ3971.12«z» Betreffende het gerucht van een moord, tusschen Epe en Gronau, wordt thans het volgende gemeld: Op Paaschmaandag kregen twee perso nen te Epe twist, die al spoedig tot dadelijkheden overging, en waarbij verscheiden andere personen partij trokken voor den aanvaller. Hierop volgde, onder de werking van sterken drank, eene vrecsclijke mishandeling en verwonding van den aangevallene, wien vijf diepe wonden met het mes over het hoofd toegebragt werden. In vertwijfeling sloeg deze daarop de handen over het hoofd, als om dit te beschermen, en onmiddellijk daarop werd hem eene zoo geduchte snede over de handen toegebragt. dat de vin gers als het ware er bijhingen. Volgens verklaring van den geneesheer moe ten vijf wonden zóó ernstig zijn, dat zij een doodeljjken afloop kunnen ten gevolge hebben. Te Oldenzaal had Maandag 11. een treurig ongeluk plaats. Een koetsier had een reiziger van Hengelo naar Oldenzaal gebragt. Bij de terugreis is het paard op hol geraakt; de koetsier viel voorover van den bok en de wielen van de barouchette gingen hem over het hoofd, zoodat hij ernstig gekwetst werd. Een persoon, die het paard in zijn loop wilde stuiten, moet daarbij doodeiijk zijn verwond. Naar men uit Maastricht meldt zou de van bedriegelijke bankbreuk en valschheid in geschrifte beschuldigde 11. van Hoven, veehandelaar tc Blan kenberg, door de bemoeijing van den Ned. consul te St. Paul, aldaar zijn aangehouden. Onlangs is melding gemaakt van het beslaan van eene teekening van het kasteel van Brederode, vervaardigd in het jaar 1499 door zekeren broe der Cornells, Karmeliet te Haarlem. De heer Alberdingk Thijm, die de zoogenoemde oorspronkelijke teekening op pergament heeft gezien, rang schikt haar onder de Klaas-Kolijn- en Ora-lindabok litteratuur. Reeds het onderschrift geeft dit duidelijk aan. De heer van Vloten is het volkomen met den heer Th. eens. liet onderschrift is, zegt hij, kennelijk uit dezelfde fabriek als de Klaas-Kolijnen hij toont dit door eenige bijzonderheden aan. Het geschenk aan de kon. boekerij is dus van weinig waarde. Nv. d. D.) 's GRAVENHAGE. 27 April. Bij het reg. grenadiers en jagers zijn in hunnen rang van kapitein overgeplaatst de kapitein W. Goudriaan, adjudant bij het 5de reg. infanterie, en de kapitein G. A. W. C. baron van Ilemert tot Dingshof, van het 7de reg. infanterie. De luit. ter zee le kl. J. P. Noorduyn, belast geweest met het bevel over de kanonneerboot n». 13is op non-activiteit gesteld. In de zitting van de eerste kamer van gisteren, bij de behandeling der wel tot regeling van het hooger onderwijsverklaarde de heer van Rhemen van Rhemenshuizen dat hij zijne stem zou uitbrengen tegen dit ontwerp. Zijne hoofdbedenkingen waren deze, dat het stelsel was rijks universiteiten, maar daarvoor zijn in de plaats getreden rijks- en gemeen telijke universiteiten, dat het jus promovendi door de regering krachtig gevindiceerd, werd losgelaten; dat de theologische faculteit zeer teregt door den minister weggelaten, door de kamer weer in het wets-ontwerp is ge bragt, zoodat die faculteit uitsluitend voor eene bepaalde gezindte zal die nen, geheel op den ouden voet. De regering heeft de athenaea gewild, maar

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1