We lieer J. R. Gostelic is op zijn verzoek eervol onlsiagenals com mies der posterijen 3« klasse. Door Z. M. is de kapitein J. Blokmagazijnmeester der artillerie le kl. Dij de artillerie stapel- en constructie-magazijnen te Delft, op zijne aanvrage op pensioen gesteld; voorts zijn in rang en betrekking verplaatst: van 's Bosch, bij de artillerie stapel- en constructie-magazijnen de lc luit., maga zijnmeester der artillerie 2kl.C. J. Hafkemeijer; van Delft naar'sBosch, de 2eluit.magazijnmeester der artillerie 3ekl., F. H. Hom; van Grave naar Delft, de 2' luit., magazijnmeester der artillerie 3' kl.Stellingwerf!. Door Z. M. zijn benoemdtot kapitein-kwartiermeester, bij het 8" reg. infanterie, de le luit.-kwartiermeester L. A. van der Burgh, van het corps pontonniers; tot l"1 luit.-kwartiermeester, bij het corps pontonniers, de 2e luit.-kwartiermeester A. A. E. van üorthvan hel 7' reg. infanterie; bij het 4e reg. infanterie, de 2' luit-kwartiermeester J W. Altink, van het corps; bij het 2' reg. infanterie, de 2e luit.-kwartiermeester J. Steendijk, van het corps; tol lc» luit.-administrateur van kleeding en wapening, bij het 2«reg. infanterie, de 2 luit.-administrateur van kleeding en wapening C. L. M. M. Melz, van het corps, en bij het 3' reg. huzaren, de 2' luit.-administrateur van kleeding en wapening D. B. de Geest, van het corps. De heer A. 11. Thepassgepensioneerd dirigerend officier van gezond heid 2' kl. van het leger in Nederl. Indië. is benoemd lol officier van ge zondheid bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. Aan den luit. ter zee 1' kl. B. D. Crommelin is, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den tijd van een jaar. Z. K. II. prins Alexander is gisteren avond uit Algiers, waar hij zeer gernimen lijd heeft vertoefd, in de residentie teruggekeerd. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden met 19 tegen 14 stemmen aangenomen het wels-ontwerp tot het verleenen eener tegemoet koming aan den heer Angelbe k. De beraadslagingen over de wet tot regeling van het hooger onderwijs zijn aangevangen, De bh. van Rhemen, Michiels en Dumbar waren lezen de wet, voornamelijk met het oog op de Amsterdamsche universiteit. De heer Hein had vele bezwaren, lie hh. Dické, Duymaer van Twist en Buchner verdedigden de voordragt. Morgen voort zetting. In de zitting van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, van lieden, zou zijn behandeld nel beroep van den gemeenteraad van 's Gravenhaae tegen een besluit van gedep. stalen van Znidholland over het onderhoud van de laan. genaamd Nieuw Uosieinde, maar op verzoek van den geiuagtigde van den appellant is de behandeling van die zaak veer tien dagen uitgesteld. Vervolgens werd behandeld hel beroep van den gemeenteraad te Nieuwkoop legen een besluit van gedep. stalen van Zuid holland, .waai bij zij hunne goedkeuring hebben onthouden aan een besluit van dien gemeenteraad, waarbij aan het polderbestuur van Nieuwkoop ver gunning was verleend tot het houden van zijne vergaderingen in het raad huis der gemeente en hel bergen aldaar van zijn archief. Rapporteur, de staatsraad de' Jonge. De heer mr. Leesberg lichtte het beroep toe, dat ook door den heer van der Weyden werd ondersteund. In de gisteren gehouden zitting van de strafkamer van den hoogen raad is door advocaat-generaal mr. Römer conclusie genomen in het beroep in cassatie van den minister van financiën, ingesteld tegen een arrest van het hol te 's Hertogenbosch, waarbij de tapper C. Görtz is vrijgesproken van de aanklagt van het aanwezig hebben van ongedekt gedistilleerd op een terrein tot de aansprakelijkheid des tappers behoorende. De conclusie van den ambtenaar van het openb. min. strekte lot niet-ontvankelijkverkla- ring der administratie van de belasting in hare voorziening, omdat hier gegeven is een zuivere vrijspraak en niet aan een bedekt ontslag van regts- vervolgiug kon worden gedacht. De uitspraak is bepaald op 22 Mei. BUITEN LANbSCHE BEHIGiEN BELGIË. Te Brussel wordt Zondag aanst. de groole bloemententoonstelling ge opend. vermoedelijk door den koning in persoon. Het aantal inzendingen is zoo groot, dal van de 26 bijdragen uit Nederland nog 6 wegens plaats- 1 gebrek moesten afgewezeii worden. Maandag 1 Mei wordt het botanisch congres geopend. KNG ELAND. LONDEN25 April. De klagt over den algemeenen stilstand van zaken is het onderwerp van het eerste artikel der Times, beginnende met de aanhaling van een nog niet lang geleden voorkomend artikel in de Edinburgh lieriew, uil de pen van een zeer bekwaam financieel en handelkundig schrijver, en getiteld: «Zeven pCt ten bewijze dat de geldmarkt rijzen moest, uithoofde van de menigvuldige nieuwe nijverheidsplaatsendie in de laatste lijden ontstonden en welke kapitaal behoefden, hetgeen cene terugwerkende kracht op de geldmarkt le Londen uitoefenen zou. Dit is gelogenstraft door de leilcn, i want het bankdiseonto te Londen is lol het laagst bekende peil, dal van 2 pCl., gedaald, en buiten de bank is de prijs van het geld voor eerste klasse wissels 1% of 1% pCt.. in plaats van 7 pCt. De oorzaak dezer daling in de geldmarkt ligt voor een groot gedeelte in den algemeenen stil stand van handelszaken, niet alleen in Engeland, maar ook in andere sta ten, en de Imitenlandsche handel gaat. zooals uit de statistiek blijkt, steeds achteruil. Zelfs Indië, Australië en Zuid-Amerika leveren dezelfde verschijn selen op. Hoe lang de stilstand duren zal is niet te bepalen, zegt de Times. Het is genoeg le weten dat de ondervinding, welke wij thans opdoen, tot een gestelden gang van zaken behoort, die even zeker tot zijn uitgangspunt terugkeert als de lente op den winter volgt, met andere woorden: reactie. Naauwelijks is de brand te Glasgow gebluscht, na groole schade te hebben aangerigtof uit Bristol wordt gemelddat de groole papiermolen van de hh. Sommerville te Bitton, in de nabijheid van Bristol, geheel door de vlammen is vernield. De daardoor veroorzaakte schade, door assurantie gedekt, bedraagt 100,000 500 arbeiders zijn daardoor buiten werk. Betreffende de te Philadelphia te houden wereldtentoonstelling wordt medegedeeld dal de entreeprijs van het begin van de tentoonstelling af altijd dezelfde zal zijn, nl. ƒ1.25 per persoon. Dit billet geeft toegang tot alles wat op de tentoonstelling te zien is; abonnementen zullen er niet bestaan. Men heeft gerekend dal minstens 10,000,000 personen de tentoonstelling zullen bezoeken, gemiddeld rekent men op 50000 personen per dag. Voor vervoermiddelen en voor herberging van het onnoemelijk aantal gasten, waarop men rekentheeft men vernuftige maatregelen bedacht. Hoewel er in Phi ladelphia evenveel rijtuigen zijn als elders, zal daarvan wel het minst ge bruik gemaakt worden. Maar de stad is doorsneden met tramway's, die alle wijken van de stad doorkruisen en in eenige weinige minuten de bezoekers tot voor de poorten van de tentoonstelling zullen brengen. Daarvoor zijn vijf nieuwe lijnen aangelegd. Bovendien heeft de stad vier spoorwegendie dezelfde diensten zullen bewijzen. De maatschappijen zullen bijzondere trei nen laten loopen. Zij die buiten Philadelphia wonen, zullen allerlei facili teiten genieten; zij kunnen billetlen verkrijgen tot verlaagde prijzen, met inbegrip van entree, zelfs desverkiczende met logement en voeding. Voor alle plaatsen, die op 100 of 200 mijlen afstands liggen, zullen expres-treinen loopen, zoodat de alstand tusschen New-York en Philadelphia binnen de twee en een half uur zal worden algelegd. De hotelhouders hebben alge meen een tarief aangenomen, dat redelijk schijnt. In de voornaamste hotels zal het dagelijksch verblijf, alles inbegrepen, van 7 lot ƒ15 varieeren. Bo vendien zullen er veel kamers bij particulieren te verkrijgen zijn voor min deren prjjs. In het geheel zal Philadelphia alleen meer dan 200,000 vreem delingen kunnen herbergen. FRANKRIJH. Het comité, door de regering belast met de zamenstelling eener nieuwe gemeentewet, heeft zijne werkzaamheden ten einde gebragt, zoodat de rege ring zal kunnen voldoen aan hare belofte, het ontwerp te zullen indienen terstond na de vacantie. Ten aanzien der maires wordt door het comité voorgesteld hen, die door de regering uit den gemeenteraad werden be noemd, in functie te laten blijven tot de aanstaande gemeenteraadsverkie zingen, die zes maanden na de afkondiging der nieuwe gemeentewet zullen moeten plaats hebben. Te Parijs is onder voorzitting van den president van den gemeente raad. Garant, eene bijeenkomst gehouden, waarin gehandeld werd over het vraagstuk der amnestie. Tusschen de vijf- en zeshonderd personen woon den haar bij en er zijn heftige redevoeringen uitgesproken. De vergadering heeft besloten, een door den heer Robinet opgesteld verzoekschrift tot de kamer te rigten om aan te dringen op de amnestie, en een comité is be noemd om onderteekenaren te verzamelen en eene «vreedzame agitatie" in den lande op touw te zetten. Ten slotte is eene geldinzameling gehouden ten behoeve van de gezinnen der gevangenen. De heer Louis Blanc heeft zijn echtgenoot verloren, een Engelsche, met wie hij tijdens zijn ballingschap in het huwelijk trad. Dit verlies heeft hem gevoelig getroffen; mevr. Blanc was haar echtgenoot in zijn arbeid behulpzaam. Dezer dagen stond voor de correctionele regtbank te Parijs teregt een 16-jarige regter van instructie der commune van 1871. met name Armand de Barral. Hij slaagde er in te vhigten en hield zich toen een tijd lang op bij een tante, in Bretaane, later vertoelde hij in Engeland en vervolgens in Duitschland. Vandaar keerde hij naar Frankrijk terug, en bleef er geruimen tijd zonder ontdekt te worden. Hij werd eindelijk te Rijsel aangehouden, omdat zijne papieren niet in orde waren, en dal leidde vervolgens tot zijn ontdeKking. Den 7e" Maart 1872 was hij bij verstek veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en 5 jaar bewaking. Tot zijn ver dediging voerde hij aandat hijbekend zijnde aan Raoul Rigault en Dacosta, het niet raadzaam had geacht de uitnoodiging, die hem door die heeren gedaan werd om regter van instructie te worden, te weigeren. Men dreigde hem gevangen te nemen zoo hij het niet aannam en dat was het gevolg dat hij eene betrekking aanvaardde, zoo weinig in overeenstemming met zijne jaren. Eenmaal geïnstalleerd, legde hij echter, volgens verklaring der getuigen een groote ongevoeligheid aan den daghij veroordeelde ieder die onder zijne oogen kwamtot gevangenisstraf. De regtbank heeft dien «regter van instructie" veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De bibliotheek van wijlen Firmin-Didot zal in het openbaar verkocht worden, hoewel de hertog van Aumale er 1.200.000 frs voor geboden heeft. ttlllTSCHLANU. De Mat. Zeil. wijdt de warmste woorden aan de werkzaamheid als staatsman van den thans als president der rijkskanselarij ontslagen minister üelbriick, en verzekert ten stelligste, dat dit ontslag alleen om persoonlijke redenen, wegens de overspanning van ligchaam en geest, reeds in de laatste zitting van den rijksdag gebleken, door den minister gevraagd is. Alle po gingen van den rijkskanselier om den heer Delbrück van dit besluit terug te brengen waren vergeelsch geweest. De Mat. Zeit. deelt mede, dat de regering een ontwerp zal indienen, strekkende tot verlegging van het dienstjaar van 1". Jannarij op 1°. April, en dat zij daaraan zal toevoegen een supplementaire begrooting voor de eerste drie maanden van liet volgende jaar. Buitengewone uitgaven zullen in dit tijdperk niet vallen en de in! omsten met gelijke juistheid worden geraamd als voor het daaraan voorafgaande gedeelte der begroot mgwaarop die raming geheel en al is gegrond. Toen in 1872 in den Elzas en Lotharingen het verpligt onderwijs werd ingevoerd, trachtten velen, voornamelijk die op de Fransche grenzen woonden, deze wet te ontduiken door hunne kinderen naar de bijzondere of openbare scholen aan gene zijde der grenzen te zenden, waar zij tot

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2