LEIDSCI1E COURANT. KS76. DONDERDAG 27 APRIL S\ 09» De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant ts per vierendeel jaars f 3.franco pp. 3.50» erslag der Hanoehngen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. ü'e* verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2 50 jaar», buiten de expeditiekvsten. Af zond er lij he nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco pp. 6 Cents% De prijs der Advertenttën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 5758 der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEIDEN. 26 April. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier ismet ingang van 1 Julij aanst., tot haren secretaris benoemd mr. H. J. Hamaker, advo- kaat en secretaris der plaatselijke commissie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs. Door de commissie voor de acte-examens in Zuidholland zijn gisteren geëxamineerd 7 candidaten voor het lloogduitsch3 werden afgewezen en 4 toegelaten, als: J. R. van der Lans, J. Th. Umbeck, J. Wielenga, allen uit Rotterdam; J. L. van der Made, uit Dordrecht. Van de 15 candidaten vooé de hoofdonderwijzers-acte werden er 5 toegelatenzijnde de hh. II. van Bockel, J. T. Curvers, P. Kramer, W. Valkenburg, uit Rotterdam; L. van Dongen, uit Dordrecht. Naar verzekerd wordt, bestaat bij den minister van oorlog het voor nemen, om een vijftal officierenvan verschillende wapens en rangen, op rijkskosten naar de wereldtentoonstelling te Philadelphia te zenden. Op dit «ogenblik komen bij het leger niet minder dan 18 luitenant kwartiermeesters te kort. De minister van oorlog heeft daarom voor alle onderofficieren van hel leger de gelegenheid opengesteld, om zich voor te bereiden tot een examen voor dien rang. -- Met het stoomschip Voorwaarts wordt legen den 24'° van de volgende maand het laatste detachement mariniers, onder bevel van den len luit. J. B. Verhey. uit Atchin terugverwacht. De le luitt. M. R. E. Ahn en G. C. Mirandolle zullen mede repatriërende eerste zoodra zijne wonden her steld zijn. Naar men verneemt zal de Ilollandschc spoorweg-maatschappij, bij ge legenheid van de onthulling van het standbeeld van Thorbecke op 18 Mei a. s., een extra-sneltrein laten rijden, vertrekkende van Amsterdam des avonds ten 11 u. 45 m., en doorgaande lot Rotterdam. -■ liet algemeen beurscomité voor publieke fondsen le Amsterdam heelt op zijn telegram aan Zr. Ms. minister-resident te Madrid van dezen ten ant woord ontvangen: "dat de (Spaansche) minister van financiën aan eenecom missie de verzekering heeft gegevendat hel voorstel betredende de schuld regeling niet lot wet zal verheven worden zonder dat de crediteuren er over gehoord zijn." Z. M. de koning en Z. lv. II. prins Hendrik kwamen gisteren omstreeks half drie ure te Amsterdam aan. In een open rijtuig reden de vorstelijke personen naar het paleis. Langs den geheelen weg werden zij met luide toejuichingen verwelkomd, evenals op den Dam. waar de koning en prins Hendrik zich op het balkon aan den volke vertoonden. Des namiddags was er diner ten hove in de Mozeszaal, van dertig couverts. Tot de genoodigden behoorden burgemeester en wethouders, generaal Delprat en de schout-bij-nacht Brutel de la Rivière. Na afloop van het diner is ten paleize door den heer Caramelli eene kunstbeschouwing gegeven in de van Speyk-zaal. Heden verleende Z. M. audiëntie aan commissiën, civile en militaire auto riteiten officieren en militairen. Aan het dinerdal heden namiddag gege ven wordt, zullen o. a. deel nemen de gedeputeerde staten van Noord holland. Te Koog aan de Zaan heelt eergisteren een huisschildersknecht aan het station een val met de borst op de rails gedaan, met het gevolg dal hij oogenblikkelijk dood bleef. Men meldt uit Deventer: Zaturdag middag wilde iemand aan de over zijde van de rivier met een schutlersgeweer een hond doodschieten, doch miste zijn doel door te hoog aan te leggen. De kogel sloeg op 350 meter afstand in de woonkamer van den heer II.predikant alhier, en verbrijzelde eene glasruit, een horretje en een pendulestolp. Gelukkig was niemand in de kamer, terwijl zich ook op de straat niemand in de gevaarlijke rigliug schijnt bevonden te hebben. De kogel was geheel plat. Nog meldt men uit Deventer: Sedert eenigen tijd verkeert het 9- of 10-jarig zoontje van een onzer stadgenoolen in zeer zorgwekkendcn toestand, en wel, naar hel publiek gerucht zegt, ten gevolge van een ondergane wreede mishandeling. Men verhaalt, dat zekere J. D. G.een te kwader faam staand persoon uit de laagste volksklasse, onlangs, toen hij beschonken over de straal liep, door een troep jongens werd uitgejouwd; dat hij. in zijn woede hierover, de jongens achtervolgde en den eerste den beste, die hem in handen viel, zoodanig sloeg en schopte, dat daardoor gevaarlijke inwendige kwetsuren ontstonden. De verontwaardiging over deze zaak is algemeen. In de buurtschap Heeten, onder Wezepe, woonde eene oude vrouw met hare beide dochters op ongeveer een uur afstands van de kerk. De eene dochter ging naar de vroegkerle, de andere, die thuis bleef, hielp de oude vrouw van het bed en plaatste haar op een stoel, met een stoof vuur onder zich. Zooals gewoonlijk, ging de andere naar de late kerkmaar moest, om op tijd ter kerke te wezen, de oude moeder een tijd lang alleen laten. Toen de andere weder thuis was, was de oude moeder van onderen geheel verbrand. Den volgenden dag is zij aan de bekomen brandwonden overleden. In de maand Maart zijn in Friesland 76 gevallen van longziekte onder het rundvee voorgekomen. Er is 1 rund aan de ziekte gestorven, terwijl 75 deswege zijn afgemaakt. De commissaris des konings in Limburg heeft met magtiging van den minister van binnenl. zaken ingetrokken alle voorwaardelijke vergunningen tot den in- en doorvoer van vee uit België. Deze maatregel is genomen ten gevolge der heerschende besmettelijke longziekte le Hasselt. Bcrigten uit de Kaapstad van 23 Maart bevatten o. a. het volgende: Alhier is overleden de heer H. P. Klerck, gepensioneerd kapitein Ier zee. Hij heeft slechts den ouderdom van 55 jaren bereikt, waarvan hij er 40 in Nederlandsche zeedienst had doorgebragl. Hij was toch reeds op zijn lS^ jaar in dienst getreden, en had de verschillende graden met eere doorloo- pen; hij was in de laatste jaren commandant van het wachtschip te Batavia. 11 jj had zich na het bekomen van zijn pensioen eerst naar Nederland, en daarna tot herstel zijner gezondheid naar de Kaapstad begeven, alwaar hij geboren was en waar hij nog eenigen tijd de steun zijner bejaarde moeder hoopte te zijndoch die hoop werd niet verwezenlijkt. Uit de Transvaal meldt men, dat vele toebereidselen tot de plegtige ont vangst van president Burgers worden gemaakt. Van de goudvelden heeft men berigten tot 25 Febr.die vele belangrijke bijzonderheden behelzen aangaande op zichzelve staande resultaten der goud- delving. De arbeid is wisselvallig; zoo wordt gemeld, dat de heer Arm strong, die onlangs verkooping heeft gehouden van zijn eigendom op Macmac, een maand of wat geleden vergeefs getracht had, die bezitting voor 1150 aan den man te brengen, maar dat hij in de tien weken, die op dat aanbod volgden, voor eene waarde van 3000 uit diezelfde mijn gehaald had. Een heer, die zich ook daar ter plaatse bevindt, behoort mede lot de gelukki gen en berekent zijne inkomsten op 100 per week. Langen tijd kan men echter soms arbeiden, eer men vooruilzigt op goede uitkomsten heeft; dit is nu weder het geval met zekeren Jelec, "Bobus Rusk" geheeten. Kaffers sloegen, na veel vruchteloozen arbeid, een stuk goud van ruim 2 ons wigt uil den grond. Men hoopt nu op een grooten goudvoorraad aldaar. 's GRAVENHAGE. 26 April. Z M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer dr. P. Schcltema, archivaris der provincie Noordholland en der stad Amsterdam. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer H. A. van de Garde, ge meente-secretaris te Zalt-Bommelbenoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Bij kon. besluit van 18 April is de staatscommissie voor de zamenstel- ling van een wetboek van slrairegl ontbonden, onder betuiging van bijzon deren dank en hooge tevredenheid aan den voorzitter, den secretaris en de verdere leden voor den door hen volbragten arbeid; gelijke dank en gelijke tevredenheid wordt betuigd aan den adjunct-secretaris der staatscommissie voor de door hem bij dien arbeid bewezen diensten. Tot burgemeester der gemeente Nieuwlcuzen is benoemd de heer J. Bosch Bruist. Tot regter in de arrond.-regtbank te Rotterdam is benoemd de heer nr. J. de Clercq van Weel. thans kantonregter te Haarlem, en tot kanlon- regter te Bruten de heer mr. T. J. Hoppe, advocaat le Nijmegen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1