eenigen tijd aan boord van het wachtschip geoefend te zijn, is het te verL wachten, dat zij zeer geschikte matrozen zullen zijn. Met het schip Lida, eerstdaags van Suriname binnenverwacht. komen er nog 16, terwijl er nog verscheidene op scheepsgelegenheid voor den overtogt wachten. Te Utrecht kwam Vrijdag avond een veelrein aan van de centraal- spoorweg-maalschappijaanbrengende omstreeks 200 stuks runderen. Som mige dezer dieren waren geladen in goederenwagens, waarvan het gevolg was. dat één dezer beesten geheel en één bijna geslikt aankwamen. Beide beesten behoorden aan M. van Soest te Utrecht, die door du ongeval be- j langrijke schade zal lijden, aangezien hij genoodzaakt was eerstbedoeld beest den hals af te snijden en met verlies te verkoopen. Uit Barneveld wordt gemeld: l)e zeldzaamheden op het raadhuis alhier. \erzameld door den burgemeester mr. C. A. Nairac, zijn in den laatslen tijd aanzienlijk vermeerderd, en zulks niettegenstaande vele der belangrijkste oudheden naar het museum te Leiden verzonden zijn. Onder de voorwerpen trclt men aanvuursteenen messenpijltjes en pijlspitsen uit het Stroeër- zandversieringen van wapenrustingenFrankisch bronsRomeinsch ijzer werk zeldzame penningen van de ltomeinsche keizers, een prachtig Maria beeld uit de oudheid, gevonden in de kerk Ie Voorthuizen. He meeste der genoemde voorwerpen zijn echter opgegraven op den Beumelerberg te Gar deren. onder deze gemeente. Van het op dien berg gevonden kerkhof vindt men hier een sierlijke albcelding. zoo ook een voorstelling van de opoffe ring van Jan van Schaffélaar. met een oude oorkonde, die zaak betreffende. De Frankische versierselen van amberglas en kralen, laatstelijk Ie Garderen gevonden, de portretten, wapenschilden, afbeeldingen van reeds lang ge sloopte kasteelenbeschrijvingen van ambtsjonkers, enz. enz. kunnen wij aan oudheidkenners, die dit dorp bezoeken, zeer ter bezigtiging aanbevelen. Naar men uil Losser aan de Fr. C. meldt zou een vreeselijke moord zijn gepleegd tusschen Gronau en Epe. De bijzonderheden waren nog niet bekend. De erfgenamen van wijlen den heer F. R. de Jongh Persijn van Nauta, te Leeuwarden, hebben aldaar geschonken aan het armbestuurder Ned. herv. gemeente 5000, het nieuwe stadsweeshuis 4000. hel evang. Luthersch-, het r.-katholick- en het Israëlitisch armbestuur ieder 2000 en het chris telijk geref. armbestuur f 1000. Tc Middelburg is het stoffelijk overschot van graaf van Lijnden, com missaris des konings in ZeelandZaturdag II. op verlangen uiterst eenvou dig ter aarde besteld. Op de begraafplaats waren de leden der gedeputeerde staten, de griffier, de burgemeesters en secretarissen van Middelburgen Vlissiugenonderscheidene commissiëude kommandanten van garnizoen en schutterij, reglerlijke ambtenaren, enz., en een onafzienbare menschenmassa aanwezig, lie kist werd grafwaarts gedragen door de ambtenaren der pro vinciale griffie 0'. ltoozemeijer. pred. te Middelburg, hield eene korte toespraak. Hel wels-onlwerp tot regeling van hel hooger onderwijs heeft bij het onderzoek in de afdeelingen der eerste kamer slechts lot weinige beschou wingen o«er hel geheide wels-onlwerp aanleiding gegeven. De meeste aan merkingen betroffen de titels en de artikelen. In twee afdeelingen is door sommige leden het bezwaar kenbaar gemaakt dat er in deze1 voordrag! eigenlijk geen stelsel, geene leidende gedachte meer aanwezig was, door de verandering die zij in de andere kamer| heeft ondergaen. Zij zouden echter hunne stem er niet aan onthouden op grond dat eene verwerping waarschijnlijk voor vele jaren het uitzigt op eene drin gend noodigc verbetering van het hooger onderwijs kon benemen. Volgens verscheidene leden is het hooger onderwijs een onderwerp van •staatszorg, waarvan nu een deel op de gemeenten wordt overgebragt; de gymnasia hadden alle van rijkswege ingerigt moeten zijn geweest. De be doelde bezwaren vonden bij andere leden bestrijding, die zich verblijdden dat nu eindelijk een resultaat verkregen is. Indien men prijs stelt op het regelen dezer aangelegen zaak, dan moet men ook bereid zijn over een tal van bezwaren heen te stappen. Ten aanzien van de gymnasia zouden sommige leden de voorkeur hebben gegeven aan de oorspronkelijke voordragt der regering, terwijl eenigen be zwaar hadden tegen de voorgedragen regeling der gymnasia met het oog op de tinantiën der gemeenten. In deze en dergelijke bezwaren werd door andere leden niet gedeeld, die integendeel verklaarden van de voorgedragen bepalingen met genoegen kennis te hebben genomen Met betrekking lot het athenaeum te Amsterdam werd door sommigen gevraagd, door anderen beweerd dat. wanneer de hoofdstad een universiteit mogt willen inrigteu en zijn athenaeum op den beslaanden voet behoudt, alsdan de reeds bestaande besluiten en verordeningen betreffende de inrig- ting van het athenaeum, krachlens dit artikel, op nieuw aan de regering moeten worden medegedeeld, en aan hare beoordeeling onderworpen. Andere leden waren van gevoelen dat deswege geen twijfel kan bestaan en dat, in zoodanig geval, dit onnoodig en niet gevorderd zoude zijn. Ten aanzien van het behoud der drie rijksuniversiteiten en de vergunning aan de gemeente Amsterdam om haar athenaeum tot universiteit in te rig- tenzijn onderscheidene bezwaren medegedeeld. De bekende opmerkingen dat er nu vier universiteiten zullen zijnindien Amsterdam van zijn regt gebruik zal maken en dat de vergunning een pri vilegie oplevert, werden met aandrang gemaakt. Het voornaamste bezwaar tegen het verheffen van het athenaeum illustre tot universiteit was voor verschillende leden gelegen in hei toekennen aan die inrigting van de bevoegdheid tot het verleenen van graden, hetgeen blijkbaar eene uitsluitende bevoegdheid van den staat moet blijven. Deze bedenkingen bleven echter niet zonder tegenspraak. Verscheidene leden achtten het zeer nuttig dat er meerdere onderlinge mededinging en wedijver zou ontstaan. De vierde universiteit zal ook voor het rijk tot groot nut wezen, welke instelling bloeijen kan, wanneer meer ingezetenen van Amsterdam zullen studeren niet ten koste der rijksuniversiteiten. Meer bezwaar ligt volgens sommige der laatstgenoemde leden in de kosten en in het beginsel der toekenning van het jus promovendi. Met de handhaving van de faculteit der godgeleerdheid heeft men zich over het algemeen wel kunnen vercenigcn. ofschoon eeltige leden van oor deel waren, dat, ten gevolge van den veranderden toestand, de theologie niet meer behoort bij het hooger onderwijs. Intusschen waren de gevoelens omtrent de waardering van het vervallen van het onderwijs in de dogmatiek en de praktische godgeleerdheid verdeeld. Verscheidene leden opperden ernstige bezwaren tegen het ongenoegzame van de voorgedragen regeling van het toczigt op het bijzonder hooger onder wijs. waardoor zij meendèn dat niet volledig wordt voldaan aan het grond wettig voorschrift van art. 194. Onder den schijn van hooger onderwijs zal uelligt middelbaar of lager onderwijs gegeven worden. Men verwon derde zich dat de minister op dit punt onverzettelijk bleef. Andere leden toonden zich met de voorgedragen regeling allezins bevredigd. 's GRAVENHAGE. 24 April De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken te 's Gravenhage den heer J. J. Rioche. kanunnik en pastoor der St. Jacobus-parochie aldaar. Z. K. H. de prins van Oranje zal eerstdaags uit Frankrijk in de resi dentie terugkeeren. Naar men verneemt zal Z. K. 11. prins Albert van Pruissenzoon van 11. K. H. prinses Marianne der Nederlanden, gedurende het aanstaande bad- saisoen wederom te Scheveningen verblijf houden. De eerste kamer heeft 24 tegen heden aan de orde gestelde wets-ont- werpen aangenomen. Woensdag ten 11 ure zijn aan de orde gesteld de ontwerpen tol wijziging der Indische begrouting voor 1875 (tegemoetkoming aan den heer van Angelbeek) en lot regeling van het hooger onderwijs. Met zekerheid kan gemeld worden dat H. M. de koningin haar jaar- lijksch bezoek aan Amsterdam ditmaal niet zal brengen. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN EWOEIiAN». LONDEN 23 April. De prins van Wales, te Cadix aan wal geslapt en aldaar door de burgerlijke en militaire overheden verwelkomdis onmiddelijk doorgereisd naar Sevilla. Te Madrid werden de vroegere vertrekken van den hertog de Montpensier voor hem in gereedheid gebragt. Op eene te Greenwich gehouden meeting is een brief van den heer Gladstone voorgelezen, waarin hij zich tegen de vermeerdering der staats uitgaven en tegen de door de Regering voorgestelde verhoog ing van de inkomstenbelasting verklaart. Hij vertrouwt, dat die niet zal doorgaan en dat de uitgaven zullen worden verminderd, indien het publiek slechts op allerlei wijzen zich in dien geest uitspreekt. Aan de bibliotheek van het Britsche museum is dezer dagen ten ge schenke gezonden eene Chinesche geschiedenis van den oorlog tusschen Frankrijk en üuitschland. Zij vult acht boekdeelen. liet blad the Athe naeum noemt baar niet onverdienstelijk. Te Glasgow is Zaturdag morgen een verschrikkelijke brand uitgebar sten in Buchauanslreet. de hoofdstraat der stad. waar een blok huizen door de vlammen is aangetast. Alle krachten werden ingespannen om het vuur meester te worden. Uit Calcutta wordt gemeld dat 17 personenbij den moord op Mar- gary betrokken, te Ithamo ter dood zijn gebragt. in tegenwoordigheid van de Engelsche afgevaardigden. I K HK1JIL Het Journ Off. behelst een besluit, waarbij de lieer Lestaubière. pre fect van het dep. Ariège. benoemd is lot prefect van liet dep. der üpper- Pyreneën. in de plaats van den lieer de Chazelle, bekend door zijnen brief aan den minister Bicard geschreven. De koningin van Engeland, Vrijdag morgen Parijs voorbijreizende, is aan het station van de wijk de la Villette, behalve door den gezant, lord Lyons, en ecnige andere personen, door den maarschalk de Mac-Mahon verwelkomddie zich gedurende een kwartier uurs met H. M. in haren salonwagen onderhield. Naar men verneemt heeft de Fransche gezant te Berlijn, de heer de Gontaut-Bizon. ten gevolge van het bekende huwelijk zijner dochter met den graaf de Talleyrand-Périgord, zijn ontslag ingediend. Het Journ. des Déb. is verontwaardigd over de klagten, die in het katholiek congres, dat te Parijs gehouden wordt, worden aangeheven over de vervolging, die de kerk te verduren heeft. Het blad vraagt of het geoor loofd is: te beweren dat de kerk vervolgd wordt in het land, waar de katholieken zich als regering organiseren, en waar zij in het openbaar redevoeringen houden gelijk die, welke in genoemd congres gehoord worden. Met het oog op de te houden tentoonstelling in 1878 zal de prefect der Seine eerstdaags aan den gemeenteraad 120.000.000 l'r. vragen voor de uit voering van openbare werken. De kosten voor de tentoonstellingsgebouwen worden gemiddeld op 30 millioen fr. begroot en men verwacht van dtn staat en van de stad Parijs een belangrijk subsidie. De 447c verjaardag van de bevrijding van Orleans door Jeanne d'Arc zal plegtig in die stad gevierd worden. Mac Mahoii. vergezeld van de mi nisters van oorlog en van koophandel en landbouw, zal den 6llcn Mei der waarts vertrekken. Den 7d,D zal er een buitengewone dienst in de kathe draal plaats hebben. Ten 2 ure 's namiddags niidceling der prijzen aan de bekroonden op de tentoonstelling, 's Avonds zal Mac Malion getuige zijn van het overreiken van het vaandel »de Jonkvrouw" aan den bisschop van Orleans. Den 2'" Julij zal de nieuwe Basiliek te Lourdes worden ingewijd. Den volgenden dag zal het standbeeld ter eere van de Notre Dame te Lourdes plegtig gekroond worden. De luchtreiziger Camiile Darlois, die dezer dagen te Meaux opsteeg, in gezelschap van de lih. Gauflroy en Pelletier, is een uur later, door het on stuimige weder, op allerongelukkigste wijze nedergekomen. De ballon scheurde tegen boomen. de mand werd beschadigd. Dartois en Gaflroy braken eenige ledematen; Pelletier is ernstig inwendig gewond. Uil Confolons. Charente, wordt gemeld, dat op den tweeden l'aaschdag een zestiental bedevaartgangers naar het nabijgelegen Esse, waar reliquien werden tentoongesteld, de Vienne overstekende, door het ontstaan hunner boot te water geraakt en verdronken is. UIIITICHLAN». Uit Caub wordt gemeld, dat de rotsmassa, welke in de jongst verleden maanden de stad meer en meer bedreigt en reeds door instorting een ge deelte van een paar stralen heeft bedolvenop nieuw begint te verzakken. Een kolossale rotswand is van Maandag op Dingsdag. 18 en 19 dezer, meer dan een meter verschoven. De oorzaak van dit verschijnsel moet gezocht worden in den sterken regen, welke in deze maand is gevallen. Uit Koningsbergen wordt gemeld dat in den nacht van 12 en 13 April, op eene mijl afstand van Sarkau. het Ned. schip Drie Gebroeders, kapt. Klerk, van Hamburg naar Memel, is gestrand. De equipage bestond uit een huisgezin van tien personen, waaronder een 70-jarige. Zes personen heeft men verkleumd en dood op het vaartuig gevondeneen meisje en twee jonge lieden zijn in hel leven gebleven. Van den stuurman, die overboord is ge sprongen, heeft men niets vernomen. De YVeener Pol. Corr. meldt dat te Belgrado aan de bekende mej. Merkus door de oorlogzuchtige jongelingschap een serenade is gebragt. die voor het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2