PER TELEGRAAF. 8 1 1 6 11 Een dagblad van Luik meldt het volgende staaltje van tegenwoordig- digheid van geest en zelfbeheersching, aan den dag gelegd door een leidek ker, Karis genaamd, die met een kameraad bezig was om een bliksemaflei der te plaatsen op den toren van Ville-sur-Ourthe. Laatstgenoemde was op de schouders van Karis gaan staan om eene bout te solderentoen de he vige wind het kokende lood deed vallen op de hand en den arm van Karis. Deze sprak geen woord en bleef rustig staanhoewel het lood hem ernstige brandwonden toebragt, daar de minste beweging zijnen kameraad in de diepte zou hebben doen storten. Eerst toen deze in veiligheid was, werd hij den toestand van zijnen moedigen makker gewaar. KSTG EL, AW». LONDEN 21 April. De intogt van den prins van Wales in de city is op 19 Mei bepaald. In het begin van Mei wordt de keizerin vau Duitschland hier te lande verwacht, om eenigeu tijd bij de koningin op Windsor Castle door te brengen. Uit Montreal wordt aan de Times gemeld dat groot gebrek heerscht te Gaspe, aan de golf van St. Lawrence, en dat verscheidene menschen al daar den hongerdood sterven. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan zijne ambtgenooten den volgenden brief gerigt: Ik ben voornemens aan het departement van binnenlandsche zaken een bureau in Ie rigten, waar de Parijsche dagbladen, zonder onderscheid, staatkundige berigten van niet-vertrouwelijken aard kunnen inwinnen. Ik verzoek u dus mij uw bijstand te verleenen, en, indien mijn voorstel gunstig opgenomen wordt, dan zal een ambtenaar van mijn departement dagelijks uw kabinet bezoekenten einde die mededeelin- gen van u te ontvangenwelke gij openbaar wenscht gemaakt te zien. De definitive inrigting van zulk een drukpers-bureau, dat in de laatste jaren van het keizerrijk bestond en dat eerst na de gebeurtenissen van 1870 heeft opgehouden te beslaan, kan ontwijfelbaar van groot nut zijn voor de dag bladpers, die op deze wijs juiste berigten zal ontvangen. De heer Lemoinne komt in het Journ. des Déb. op tegen de gelijk stelling, dezer dagen door Louis Blanc in eene redevoering gedaan, van de Parijsche commune met den opstand van het zuiden tegen het noorden in de Vereenigde Staten. Den internationalen oorlog tusschen twee helften van een groot volk, zegt hij, kan men niet gelijk stellen met den aanval van alkoholischen waanzin waarvan de commune het schouwspel leverde. Welk soort van overeenstemming is er tusschen zuivere, deugdzame mannen en de moordenaarsvoor welke men genadeja rehabilitatie vraagt. Gaarne zouden wij willen weten of de moordenaren van gijzelaars en de petroleum- brandstichters bereid zijnals berouw hebbende misdadigersterug te keeren in de maatschappij, welke zij hebben met bloed bevlekt, en verbrand. Wij zouden willen weten of de eerste zorg der gedeporteerdenals zij te Parijs terugkomen, zou zijn een bedevaart te doen naar de graven hunner slagt- ofïers en daar boete- en zoenkransen neder te leggen. Hij betoogt wijders dat vergiffenis wel, rehabilitatie niet verleend kan worden. Volgens berigten uit Algeriè is de in het zuiden van Constantine uit gebroken opstand gefnuikt en heeft de generaal Cartelet zijne troepen zoo danig opgesteld dat hij de opstandelingen geblokkeerd heeft, zoodat hij ver wacht dat zij zich spoedig zullen moeten overgeven. De voorzitter van het consistorie te Bourges, de predikant Clavel, had zich met twee onderwijzers, zijne geloofsgenooten, vereenigd, om in de stad hunner inwoning vergaderingen te houden, die voor protestanten open zouden gesteld zijn en waarin men over verschillende punten van geloof met elkander van gedachten wisselen en elkaar tevens stichten zou. De prefect vond goed die vereeniging te verbieden. De heer Clavel vormde nu kleine vereenigingen van minder dan 21 personen. De zaak werd hierop voor het geregt gebragt, en daar het gebleken was dat de kleine vereeni gingen met elkander in betrekking stonden, zoo werden de heer Clavel en de beide onderwijzers door de regtbank elk tot eene boete van 300 fr. ver oordeeld. Deze zaak heeft zeer de aandacht getrokken, omdat thans het congres der katholieke comité s ongehinderd te Parijs wordt gehouden. Victor Hugo heeft bij wijze van betaling voor zijne zitplaats in de ver gadering van Chateau d'Eau 500 fr. gezonden, waarvan de helft bestemd is voor het fonds voor de afvaardiging van werklieden naar Philadelphia en de andere helft voor het fonds, waaruit de huisgezinnen van staatkundige ge vangenen worden ondersteund. Er hebben zich reeds 150 personen aangemeld tot het bekomen van concessie voor het houden van buffetten, restauraties enz. bij gelegenheid van de over twee jaren te Parijs te houden tentoonstelling. - De persoon, die in het museum te Rijssel eene kleine schilderij van Watteau en nog een ander doek van weinig waarde had gestolen, is aange houden. Het is een gewezen koffijhuisbediende, genaamd Lafond. Hij had de twee schilderijen in België pogen te verkoopen, doch is daarin niet ge slaagd; hij is toen naar Rijssel teruggekeerd, waar hij de eene schilderij verpandde voor schuld en de andere aan een herbergier voor zeventig cen times verkocht. OU1TSCI1LA1VD, De Bank- und Hand.-Zeit. deelt de volgende bijzonderheden mede be treffende het bekende socialistische lid van den rijksdag, den heer Most, die pas op vrije voeten is gesteld na een gevangenisstraf van 18 maanden te hebben ondergaan. Behalve het tegen hem geslagen vonnis was tevens tegen hem uitgevaardigd een bevel tot uilwijzing uit het district Chemnitz. Terstond nadat hij uit de gevangenis was ontslagen, heeft hij zich tot de bevoegde autoriteit gewend, met de vraag of het bedoelde bevel nog van kracht werd beschouwd. Het hierop ontvangen antwoord luidde, dat het van kracht is, en op grond hiervan mag de heer Most niet terugkeeren in het district', hetwelk hij in den rijksdag vertegenwoordigt. De Oostenrljksche luitenant Ertel, die onlangs voor een krijgsraad werd teregt gesteld wegens het verkoopen van de plannen betrekkelijk de mobi lisatie van het leger aan een buitenlandsch gezantschap, is veroordeeld tot ontslag uit de militaire dienst, verlies van adeldom en tien jaren vesting straf met één dag vasten per maand. Het Russische telegrafische agentschap verzekert, dat de grootvizier, Mahmoud-bassa, uit vrees van door de oorlogspartij ten val gebragt te wor den, besloten heeft het programma van graaf Andrassy als hopeloos te laten varen en alles aan de beslissing der wapenen over te laten. Daarom zouden alle beschikbare troepen naar het oorlogstoonecl gezonden worden, waaronder ook die uit Mesopotamië en het garnizoen van Bagdad. Dit be- rigt had te Konstantinopel schrik veroorzaakt, daar men bijna zeker kan zijn, op die wijze de pest uit Klein-Azië over te brengen. De algemeene ontsteltenis had de regering bewogen voorshands van haar voornemen af te zien. Volgens de laatste berigtente Konstantinopel ontvangenneemt de pest niet slechts in Mesopotamië toe, maar breidt zij zich uit en is naai den linkeroever der Tigris overgestoken. Ook op twee andere plaatsen is de pest verschenen. Te Hillah stierven 42 en te Bagdad 75 menschen in vier a vijf dagenzijnde 117 tegenover 211 nieuwe gevallen. Er is een strenge quarantaine ingesteld op het punt der zamenvloeijing van den Eufraat en de Tigris, onder toezigt van dr. Colmar. De shah van Perzië heeft een quarantaine van 14 dagen bevolen voor alle personen, die, uit Mesopotamië komende, de Perzische grenzen wenschen over te trekken. 's GRAVENHAGE22 April. De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dingsdag 2 Mei, ten drie uur. ST. PETERSBURG21 April. De rijksbank zal morgen het wissel-disconto verhoogen tot op 6% pCt. LONDEN, 21 April. De officiële Gazette meldt dat lord Paget, Engelsch gezant te Rome, tot den rang van ambassadeur verheven is. De haven Hiungchon op h£t eiland Hainan is voor den buitenlandschen handel opengesteld. PARIJS, 22 April. Volgens berigten, uit St. Peterburg, Weenen en Berlijn ontvangen, houden de drie keizerrijken zich bezig met het ontwerpen van een collective manifestatie betreffende de Oostersche aangelegenheden, en zal hun ontwerp, even als dat van graaf Andrassy, vooraf aan de andere mogendheden ter goedkeuring voorgelegd worden. WASHINGTON, 21 April. Het onderzoek in zake de Emma-mijn is afgeloopen. INGEZONDEN. Dat het zijn nut kan hebben de honden niet noodeloos gemuilkorfd te laten loopen, bewijst het volgende opmerkelijke geval. Gisteren viel op de üranjegracht een knaapje van acht jaren te water. Niemand merkte het op, alleen de kardoeshond van van den Burgh zag het, sprong te water en bragt den drenkeling aan den kant. PRIJZEN DER OLIE, Amsterdam 21 April. Raapolie op 6 w. ƒ3914. cont. 38. Lijnolie, op 6 w. 27$£ cont./26. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 21 en 22 April. VEEKOCHTE PRIJZEN. HOEVEELHEID Laagste Hoogste Oude Tarwe hectol. 9.25 f 9.75 Nieuwe Tarwe II U 7.50 II 8.- Oude Rogge 0 II II 7.- n 7.50 Nieuwe Rogge II u 6.25 n 6.75 Gerst (zomer) II II 6.25 n 6.75 Chevalier-gerst II II 7.— n 7.50 Zware Haver II u 5.- u 5.50 Lichte II 3.75 u 4.— Duivenboonen 5 II II 9.- li 10.— Paardenboonen 2 II 9.- H 9.50 stuks. n n Kallkoeien 600 - '*180. «305.- Varekoeien 500 145.— «235.- Vette koeien 128 U «215.— «295.- Kalveren (vette) 70 II 30.— 68.— (magere) 71 II 4.— 7.- Hamels (magere) 1410 II II 19.— 37.- (vette) II II Ooien (magere) II H (vette) II Lammeren (magere) H II (vette jarige) II n II Varkens (magere) 80 II u 25.- II 50.- (vette) U H II (biggen) 252 U II 16.— U 24.- Grasboter (lsle qualiteit vat) II 56.— II 60.- Schei a (2de lA Gras (lsl« per kil.) 14800 kilog. H II 51.— 1.40 II U 55.- 1.50 Schei n (2de n II 1.27% H 1-37 Vi Turf haardbr. lsle soort dubb. heet. H H (grauwe) II II II Lange zwarte O O O O V—1 0.22% U 0.25 Ter markt aangebracht 1228 runderen, 141 kalveren, 1430 schapen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6