afgetrokken, alvorens er sprake kan zijn van zuivere winst. In de gunstigste jaren, 16C8 en 1669, is echter het batig slot niet hooger geweest dan ƒ11523 en ƒ11040. De drie steden hebben gemiddeld nog geen 1 pCt. ge trokken van het kapitaal tot het aanleggen van het jaagpad besteed. De batige sloten van vroegere jaren zullen dan ook binnen een niet zeer ver wijderd tijdstip geheel verzwolgen zijn door de sedert 1821 steeds nadee- lige sloten. Nu het rijk geweigerd heeft het jaagdpad over te nemengelooft de com missie niet dat men gunstiger zal slagen, wanneer men hel aanbiedt aan de provinciale stalen van Zuidholland en Utrecht, die reeds vroeger gewei gerd hebben subsidie voor het jaagdpad te verleencn. De commissie vreest dat de provinciën op hare beurt zullen zeggenwat het rijk niet wil heil bed en verwerpt, past ons evenmin; wal een ander verwerpt, willen wij ■iet aannemen. Uil dien hoofde vermeent de commissie te moeten aanra denom al ie zien van aanbiedingen gezamenlijk met Leiden en Woerden te doen aan de respective provinciën, als zijnde een geheel nutteloos werk, dat lot niets zal leiden Naar haar oordeel moet er naar gestreefd worden om het daarheen te leiden, dal Utrecht alleen bezwaard blijft met het ge deelte tusschen Utrecht en Woerden gelegen, doch vermeent de commissie tevens, dal de eenige wijze om daartoe te geraken zal zijn, dat Utrecht de vennootschap verlaat, het wijders aan Leiden en Woerden overlatende of deze, hetzij te zamen hetzij afzonderlijk, het gedeelte in Zuidholland gele gen tusschen Woerden en Leiden willen blijven exploiteren. Is eenmaal Utrecht los van deze voor haar zoo schadelijke en nadcelige vennootschap, dan moet die gemeente zich trachten te verstaan, op de eenc of andere wijze, met de provinciale stalen van dat gewest en de daarbij geïnteres seerde gemeenten in «lie provincie. Leiden en Woerden moeten dan zelve zien wat zij in Zuidholland bij hare stalen kunnen verkrijgen. Bij 'de uiteenzetting der motiven waarop dit ad\ies steunt, wijst de com missie er op, dat terwijl de inkomsten in die 9 jaren nagenoeg op dezelfde hoogte zijn gebleven in alle de districten, en in Utrecht ook de uitgaven, deze laalsten in dat tijdsverloop in het district Leiden bijna verdubbeld en in Woerden meer dan verdriedubbeld zijn. Deze vermeerderde nitgaven zijn een gevolg van de schade welke de stoomboolen. wier getal steeds ver meerdert, door afspoeling der kanten aan het jaagdpad tusschen Leiden en Woerden aanriglen. Voor deze beide sleden wordt dat nadeel echter groo- tendeels opgewogen door hel gemak en gerief, zoowel voor den handel als voor de verdere ingezetenenuit die stoombooldiensten (die zjj dan ook zooveel mogelijk patrocineren) voortvloeijende. Doch Utrecht heeft daar niets aan; kan ook geene stoombonten in haar district bekomen, als zijnde daarvoor niet geschikt, doch moet desniettemin voor 3/8 in de schade dragen die dezelve in de beide andere districten aanriglen. Zij acht het ook eene groole onbillijkheid, dat de ingezetenen van Utrecht daaraan mede betalen, terwijl alle de dorpen aan den Ouden Rijn gelegen in Zuidholland, en daaronder zeer welvarende, die mede al de voordeelen dier stoomvaart genieten (te Alphen passeren er 14 per dag) daar niets in dragen en toch begeeren ook nog een jaagpad langs den Ouden Rijn te beiiouden voor hunne marktschuiten die gejaagd worden. Aan het slot van haar uitvoerig rapport adviseert de commissie aan den raad; «Om aan burtremeester en wethouders op te draeen. Minne amblgenoolcn Ie Leiden, in antwoord op hunne missive van 8 Jttlij 1875 n°. 104 Leidsche jaagpad, te herigten: dat de gemeenteraad van Utrecht op de motieven vervat in het rapport der raads-coutmissie daarover nitgebragt, heeft beslo ten het Leidsche jaagpad niet langer voor gemeene rekening der drie ste den mede te blijven exploiteren, doch, alvorens over te gaan tot eene gc- regtelijke opzegging en vereffening der vennootschap, aangegaan bij de overeenkomst van 20/24 September 1663, wenscht te vernemen: of de ge meente Leiden bereid is om met Utrecht en Woerden over te gaan tot eene l liquidatie in der minne dier vennootschap. Wijders, om te besluiten, dat, nadat daarop antwoord van Leiden zal zijn ingekomenaan de gemeente Woerden zoodanige gelijkluidende of an- j dere voorstellen vanwege dezen raad zullen worden gedaanals, naar inhoud van dat antwoord, dienstig zullen bevonden worden." 's GRAVENI1AGE. 21 April. Aan den heer D. van der Keilen Jr. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collegie van rijks-adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst. Tot opzigter 2' kl. voor het stoomwezen is benoemd F. A. W. Stein- meijer, te 's Gravenhage. Door Z. M. zijn benoemd: bij den staf der infanterie, tot generaal- majoor de kolonel I'elkommandant der 4e divisie; tot bevelhebber der 5e militaire afdreling de kolonel op non-activiteit üittringcr, lot kolonel de luitenant-kolonel Scheider List, kommandant van het 4e regiment huzaren; tot kolonel der artillerie de luitenant-kolonel van der Capellendie tevens is gepensioneerd De le luit. .1. A. Ardcsch van Hamel is van het 6' bij het 8' reg. infanterie overgeplaatst. De kapiteins der infanterie op non-activiteit A. P. Schellus en L. J. M. Glasius zijn weder bij het 6e reg. infanterie in activi teit gesteld. De majoors J. J. C. baron Tacts van Amerongen en G. G. A. Schwartz zijn bij het 2' reg. veld-arlillerie overgeplaatst. De officier van gezondheid lc kl. D. Pronkers wordt geplaatst in de rol van hel wachtschip te Willemsoord eu gedetacheerd aan boord van het instructievaarluig Jernatede luit. ter zee 2' kl. J. Fiche!, dienende aan boord van lie: wachtschip te Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. S. T. Land. Door den minister van koloniën is de civile ingenieur J. P. Ilengeveld gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om te worden benoemd lot adspirant-ingeuienr bij den waterstaat en de burger lijke openbare werken daar te lande. liet vertrek van Z. 51. den koning naar Amsterdam is bepaald aanst. Dingsdag des namiddags ten half twee ure per extra-trein van den llolland- schen spoorweg. Tot attaché bij de Fransche legatie te dezer stede is benoemd de heer J. de la Boulinière. die gisteren in het hotel Paulez alhier is aangekomen. Gisteren is aan hel ministerie van binnen), zaken aanbesteedhet maken van liet noordelijk landhoofd der brug over de Waal beneden Nijme gen en van eenige andere werken op den regter Waaloever. De hh. W. P. en II. de Vries te Rossum waren minste inschrijvers voor 208.795. Een vreesselijke slag verontrustte gisteren avond tegen half 12 ure de bewoners der St. Jacobstraat en omliggende straten, maar bragt niet het minst eene groote ontsteltenis te weeg ten huize van den heer d. L.be- hangselfabriekant aldaar. Reeds gedurende den geheelen dag was het den huisgenooten niet ontgaan dat zich eene sterke gaslucht door de verschil lende vertrekken verspreiddewaarvan de oorzaak echter werd toegeschre ven aan den aanleg van buizen naast de woning. Toen de damp na elf ure in meerdere mate aanwezig bleek te zijn, ging de bewoner tot een onder zoek over. doch naauwelijks was hij met een brandende kaars nabij de bron waaruit de lucht tot hem kwamof de zware knalgevolg eener ontploffing, deed zich hooren. De bewoners zijn door dit ongeval gelukkig met een hevigen schok en den schrik vrijgekomen. De bij de ontploffing waargenomen vlam vond een uitweg langs het riool door'de stoep vor het huis, waarvan de steenen uiteen werden geslagen. Bil! K i\ LA MI )SC UK BK BILT K N ENdELAIfl). LONDEN 20 April. H. 51. de koningin zal Zaturdag. onmiddellijk na aankomst te Cher bourg. aan boord van de Victoria and Albert scheep gaan en wordt nog denzelfden avond te Windsor verwacht. Het van Hamburg naar Brazilië bestemde schip Humboldt, met 350 landverhuizers aan boord, is bij Winterton Beach aan de kust gestrand, doch met den vloed weder vlot gekomen en naar de reede van Yarmouth gesleept. Oogenschjjnlijk heeft het slechts weinig schade. De kapitein meende in de nabijheid der Fransche kust zich te bevinden en schrijft het gebeurde toe aan de onnaauwkeurigheid van het compas. Dezer dagen wilde een koopman te Londen per scheepsgelegenheid chemische preparaten verzenden bij de photographie in gebruik. Nadat men geweigerd had de goederen wegens gevaar van zelfontbranding aan boord te nemen, wist hij dezelfde artikelen onder een anderen naam op het cog nossement verscheping te verschaflen. Reeds bij het inladen in de stoomboot Bokhara had eene ontvlamming plaats, waardoor het bedrog nog bij tijds ontdekt werd. De reederij liet onmiddellijk proces-verbaal opmaken, waarop de inlader ten zijnen kantore werd gearresteerd. De regter veroordeelde den onvoorzigligen handelaar lot een geldboete van 1200 of subsidiaire ge vangenis. De president van de republiek der Vereenigde Staten, generaal Grant, heeft geweigerd de wet te onderteekenenwaarbij het tractement van den president aanmerkelijk wordt verlaagd. Reeds is gemeld dal Salt Lake City, in de Vereenigde Staten, door i eene hevige ontploffing is geteisterd. Daaromtrent wordt thans gemeld: Drie achtereenvolgende slagen werden gehoord, de bevolking vloog de hui- zen uit, de paarden raakten op hol. vensters braken, de deuren werden uit de hengsels geligt, schoorsteenen vielen om, en vele gebouwen werden be schadigd. De oorzaak van deze ontploffingen werd eerst bekendteen men rookkolommen van Arsenall-Hill zag opwaarts stijgen ten noorden van de S stad. Op dezen heuvel waren vier kruidmagazijnen geplaatst. Een daarvan bevatte 14 ton kruid, een ander 10 ton, in de beide overige lag ongeveer twee karrevrachten. Deze geheele massa ontplofte. De gebouwen der wa terleiding en een meelfabriek in de nabijheid vielen tot puin, en groole steenen kwamen tot op een alstand van een mijl neder. Van de drie per sonen, die in de magazijnen bezig waren, werd slecht één stukje vleesch. ter grootte van een voet. teruggevonden. Een drietal personen werd ge kwetst en ligt gevaarlijk ziek. Een dame stierf van schrik. Alleen aait gebroken glas is de schade 50000 dollars, liet schijnt dat twee knapen, wier overblijfselen teruggevonden zijn. zich bij de magazijnen met hel schie ten van \o°els hebben beziggehouden, en zoodoende in de kruidtnassa heb ben gevuurd. tk IR 84 K S«3 SA. De zittingen der algemeene raden zijn reeds op verschillende plaatsen geopend. In den loop der week zullen waarschijnlijk al deze ligchamen in functie zijn getreden. Ongeveer 180 der door de vorige regering benoemde maires hebben hun ontslag ingediend. De sub-commissie voor de tentoonstelling van 1878 is met haar rap port gereed. De hoofdcommissie zal Vrijdag eene zitting houden en alsdan het rapport in behandeling nemen, liet stelt voor eene ruimte van 270,00# vierkante meter voor het paleis en aanhoorigh eden te bestemmen. De ge bouwen aan beide zijden der Seine op hel Champ de 51ars en bet Troca- dero, die door eene overwelfde galerij zullen worden verbonden, zullen va« ijzer, opgevuld met metselwerk, opgetrokken en met glas overdekt worden Om het ijzer in alle opzigten bruikbaar te houden, en het dus na afloop der tentoonstelling weder voordeelig aan den man te brengen, stelt de sul commissie voor de gebouwen rcglhoekig te maken. Aan de beide zijdes der gebouwen zullen er w inkels verrijzen. Er zal voor de gebouwen een wedstrijd worden uilgeschreven. De sub-commissie w il vijf prijzen aan df best gekeurde plannen toekennen, een prijs van 5000 fr.een van 3000 1' en drie elk van 2000 fr. Hel ontwerp van amnestie, door de hit. Ernest Picard en Corentin- Guyho opgesteld, strekt om voortaan geen nieuwe regtsgedingen voor feil» en wanbedrijven, tot den tijd der Commune opklimmende, toe te late» Echo univ. zegt le dien opzigte: Dal ontwerp zou het ernstig gevolj hebben, dat het de vrees weder verlevendigde, door de lezing van het rap port van den heer Leblond lot bedaren gebragt. Het schijnt dat de afg' vaardigden vervuld zijn geweest met het denkbeelddat de beweging te' gunste der amnestie overweging verdiende en men iets. hoe weinig ook moest aanwenden om haar voldoening te verschaflen. Wij meenen dat di' verkeerd is. De beweging is zeer beperkt; zij verdient geen ernstige b< kommering. Zij zou door concessiëu geenszins worden gestild. Men

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2