LEIDS6HE CO I'll A XT. VEEARTSEN. DONDERDAG 20 APRIL. STADS-BERICHTEN. BINNENLANbSCHE BEBIGTEN. 1876. M". 03. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nomrners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Brengt bij deze ter algemeene kennis dat in de Staatscourant van 9 Maart jl., n°. 58. is opgenomen de volgende oproeping: »De Minister van Binnenlandsehe Zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de maand Juli e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het examen, bedoeld in artikel 16 der wet van 8 Juli 1874, (Staatsblad n°. 98), gewijzigd bij de wet van 4 April 1875 (Staatsblad n°. 37)." //Zij, die, zonder een diploma als veearts te bezitten, vóór 1 Februari 1875 als veearts gepatenteerd zijnof vóór dien dag aanvrage om patent als veearts hebben gedaan en een bewijs van toelating tot uitoefening der vee- artsenijkunst na 1 Januari 1877 wenschen te verkrijgen, worden uitge- noodtgd zich met duidelijke opgaaf van namen en woonplaats t'dor 20 Juni e. k. schriftelijk te wenden tot den Minister van Binnenlandsehe Zaken, ten einde tol bovenvermeld examen te worden toegelaten." //Bij deze aanvrage moeten zij een bewijs overleggen, dat zij vóór 1 Fe bruari 1875 een patent als veearts hadden of daartoe vóór dat tijdstip aan vrage gedaan hebben." En wordt hiervan mededeeling gedaan door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 19 April 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 19 April. De Nederl. consul-generaal te Alexandria berigt. onder dagteekening van 30 Maart jl.//De pelgrims uit Arabië zijn teruggekeerd; en daar de gezondheidstoestand van lladschaz niets te wenschen overlaat, is de quaran taine voor de schepen, personen en goederen, komende uit de Roode zee, opgeheven." Volgens het Vad. zal de afdeeiing eeredienst bij het dep. van financiën worden opgeheven en onder het algemeen secretariaat van dat departement worden gebragt. De heer mr. W. A. baron van Verschuer, referendaris bij de afdeeiing eeredienst. zal met Mei a. s. in dien rang overgaan bij de afdeeiing in- en uitgaande regten en aceijnsen. Het stoomschip Madura is op 15 April van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. Het te Arnhem bestaande dames-comité voor de watersnood-loterij heeft ter beschikking gesteld van de hoofd-commissie voor den watersnood te Amsterdam een bedrag van ƒ6000, zijnde de gedeeltelijke opbrengst der verkochte loten. Een onderofficier van het Indische leger, die dezer dagen weder een nieuw engagement had aangegaanhad Maandag ochtend het ongelukin de Plantage nabij de paardenmarkt te Delft, eene portefeuille te verliezen, waarin een groot deel van zijn handgeld245 aan bankpapier, geborgen was. Onmiddellijk deed hij aangifte bij de policie van zijn verlies en ging inmiddels om zijn leed wat te verzetten in een herberg een borrel drinken. Daar vertelde hij zijn ongeluk, maar wie schetst zijne verbazing en blijd schap, toen een der aldaar aanwezigen hem zijn verloren schat, die door dezen gevonden was, weder ongeschonden ter hand stelde. Uit erkentelijk heid vereerde de onderofficier den eerlijken vinder een bankbillet van 25. Zondag avond 11. ontstond er brand in de boerenhofstede van Bakker, gelegen aan den straatweg tusschen Diemerbrug en Muiden. De brand nam in korten lijd zoozeer toe, dat met groote moeite een negental koeijen konde gered worden; de overige levende have, bestaande in 8 koeijen, 8 kalveren en 4 varkens, vond men dood in de vlammen. De boerderij is tot den grond afgebrand. Zwaar vermoeden van opzettelijke brandstichting is gerezen tegen een daglooner, die sedert eenige dagen in dienst van genoem den landbouwer was; wraakzucht moet hem tot die ellendige daad gedreven hebben. Kort na het misdrijf is hij te Muiden aangehouden. Het is niet de eerste maal dat hij met de justitie kennis maakt; sedert eerst ongeveer 2 maanden bevond hij zich op vrije voeten. Eene inschrijving op het Grootboek, ten bedrage van ƒ50000, is dezer dagen aan het weeshuis te Zeist geschonken, onder bepaling, dat 1/3 der rente aan de stichting //Bethanie", mede aldaar, zal worden uitgekeerd en uit het naburige Austerlitz ééne wees, zoo die daartoe de vereischlen bezit, in het weeshuis zal worden opgenomen. In het vorige jaar heeft zich te Wageningen eene commissie gevormd ter verdelging van meikevers. Honderden mudden werden door haar on schadelijk gemaakt, door de gevulde zakken eenige minuten in water te koken, en daarna te begraven om als meststof te dienen. Eene groote partij echter is, nadat zij gekookt waren, geroosterd en gedroogd om als veevoeder te worden verkocht. De gekookte kevers zijn thans verkrijgbaar gesteld voor 5 per kub. meter en de gedroogde voor veevoeder voor ƒ1 per hectoliter. Daardoor hoopt die commissie, die uit eigen fondsen die taak op zich nam, de gemaakte onkosten zoo mogelijk terug te krijgen. Naar men uit Deventer meldt zou de hoogleeraar Burgersdijk zijn eervol ontslag hebben aangevraagd als directeur der hoogere burgerschool voor jongens. Zondag avond barstte te Groningen in de Molenstraat, vóór de Ooster poort, een hevige brand uit, waardoor een 7-tal woningen in de asch werd gelegd. Bij den sterken wind, die er heerschte, vreesde men, dat een blok huizen zou afbranden. Het is echter gelukt den brand tot de genoemde woningen te beperken. Door de arrond.-regtbank te Groningen zijn op de lijst van aanbeveling geplaatst ter vervulling van de in dat eollegie bestaande vacature: 1°. mr. C. F. G. de Menthon Bake, regler te Almelo; 2°. mr. E.Feith,subst.-griffier bij de regtbank te Groningen; 3°. m'. U. Stheeman, subst.-griffier bij het geregtshof te Amsterdam, met het lot tegen inr. A. Hoeth, subst.-griffier bij de regtbank te Deventer. Te Middelburg bestaat een groote nieuwe gevangenis; daarin zijn in den regel niet meer dan 10 a 12 gevangenen, tegenwoordig slechts 7. Voor die 7 gevangenen is het volgend personeel ambtenaren: Een commissie van administratie van 7 leden, 1 directeur, 1 schrijver, 3 bewaarders, 1 be waarster: vóórts een militaire wacht van 1 sergeant, 1 korporaal en 6 sol daten; verder 3 godsdienstleeraren, 1 geneesheer, 1 apotheker, 1 onderwijzer en 1 opzigter. 's GRAVENHAGE, 19 April. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslagI verleend aan den heer F. 11, J. Smits, als burgemeester der gemeente Stratum, en aan den heer E. Meurs, als burgemeester van Wedde. Door Z. M. zijn benoemd: tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht de heer dr. E. Mulder, buiten gewoon hoogleeraar aan die hoogeschool, en de heer dr. H. C. Dibbits. leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdam. Tot ontvanger der directe belastingen te Zweelo is benoemd de heer R. Feith, thans surnumerair, werkzaam in de inspectie Leeuwarden; tot ontvanger der registratie zijn benoemd: te Medemblik de heer J. van der Laan, thans te Oldeberkoop, en te Zalt-Bommel de heer G. A. Vriesendorp, thans te Kuilenburg. De luit.-kolonel van den generalen staf, J. M. A. van Hellenberg Hubar, is benoemd tot chef van het topographisch bureau alhier. Z. K. 11. prins Hendrik heeft zich heden middag ten half vijf ure naar Utrecht begeven. Z. K. H. zal aldaar tot morgen voormiddag verblijven. Z. K. II. prins Alexander wordt in de eerste dagen der volgende maand van HD. buitenlandsche reis in de residentie terugverwacht. ■jr De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De heer van Eysinga, herkozen lid der kamer, heeft zijne geloofsbrieven inge zonden. Onderscheidene leden hebben berigt ingezonden dat zij verhinderd waren deze of volgende zittingen bij te wonen. Ingekomen zijn de laatste lijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder dat tot regeling van het hooger onderwijs. Zjj werden naar de afdeelingen ver zonden r die op nieuw zijn zamengesteld. De minister van financiën heelt zich in cassatie voorzien tegen een arrest van het geregtshof te 's Hertogenbosch van den 16'" Februarij jl. ge wezen tegen C. Gürlz te Roermond houdende bevestiging van een vonnis der regtbank aldaarwaarbij genoemde G. werd vrijgesproken van de aan- klagt van op 31 Augustus 1875 des voormiddags ten 10 ure op de aanhoo- righeid zijner tapperij voorhanden te hebben een mandje, inhoudende een ftistje met 7 liter ongedekt gedistilleerd ter sterkte van 40 pCt. Het hof oordeelde bij ziju arrest dat het mandje bevonden werd op eene plaats die

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1