IsUITKINLANDSCUfc: BKKIGTK1N. PER TELEGRAAF. verbaal werd opgemaakt. Deze bestelde hem op den volgenden morgen terug, ten einde uit de tegenwoordige dienaren den man aan te wijzen, dien hij bedoelde. Zonder aarzeling wees hij bovengemelden A. K. als den dader aan. Zijn verklaring werd bevestigd door een jufvrouw uit de buurt, die toevallig den dietstal had gadegeslagen. De gewezen policiedienaar ontkende hardnekkig, doch dit mogt hem niet baten. De substituur-ofïicier van jus titie, mr. P. Verloren van Tliemaat, nam, uit hoofde van het ernstige feit van een diefstal door een policic-agent, legen dezen een zeer streng requisi- j toir, namelijk een gevangenisstraf van 5 jaren en 1 maand. Uit hel Nieuwe Diep meldt men van 14 April: üp het schip Ifebfoot, kapt. French, van Batavia hier op de reede gekomen, en door het breken van zijn ankerketting op den Zuidwal gedreven, schijnt na behouden reis en op de plaats zijner bestemming wel een zeker noodlot te rusten. Zoodra de ankerketting brak, seinde de gezagvoerder om de sleepboot; toen deze in allerijl kwam opstoomen, werd de adsistentie van die boot om onbekende redenen geweigerd, hoezeer menigeen van gevoelen was, dat het schip ge makkelijk in de haven was ie brengen geweest. Nog tweemalen daarna braken andere ankerkettingen, en zal liet schip hoog op den wal en werkte geweldig, zoodat het spoedig lek werd. Toen werd er door inmiddels hier hcengekomen assuradeurs last gegeven, om met het lossen in schuiten te beginnen. Door het lossen van een groot deel der lading gehikte het om het schip heden ochtend met de sleepboot in de haven te brengen. Maar nog was hel einde der rampen niet voorbij. Na gedurende den ganschen ochtend veilig in de haven aan den wal te hebben gelegen, ontstond er op het onverwachts brand. Van alle zijder sloeg een dikke rookwalm uit het schip. Verschillende brandspuiten werden op vlotten aangevoerd om te blus- selicn. Reeds was hel plan gemaakt om het brandende schip naar de reede te slepen, om gevaar voor de andere schepen in de haven te voorkomen, maar gelukkig wist men door vereende en doelmatige pogingen den voort gang van den brand te stuiten. Omtrent het zoo plotseling ontstaan van den brand is men in het onzekere. Zondag avond is onder de gemeente Abbenbroek een hevige brand uit gebroken in een pand beslaande uit een woonhuis en schuur, bestemd tot berging van vlas. Ofschoon de spuiten spoedig aanrukten, is hel gebouw geheel afgebrand. De afval van vlas is ook vernield of bedorven. Een ge deelte der meubelen is met moeite gered. Een kleedcrinakrr uil Wannepervcen. Donderdag avond uit Meppel ver trokken. eeraak Ieten gevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, in een sloot. Met veel moeite klom hij weer op den wal. Daarop kwam hij aan het tolhuis, kocht daar weer sterken drank en geraakte later ander maal te water, zoodal hij den volgenden morgen dood werd gevondm door visschers uit Vollenhoven. Under Vierlingsbeek is dezer dagen een zoogenaamde heksenbezweer der door den aldaar gestalioneerden rijksveldwachter op heeterdaad betrapt; deze had zich daartoe als eenvoudig daglooner vermomd, zoodat de «mees ter" er volstrekt geen gevaar in zag zijne «geneeskundige" hulp te verleenen. 's GRAVEND ARE. 18 April. Z. M. heelt vergunning verleend tol het dragen van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico, respeclivelijk aan den kanonnier 2« kl. A. J. Demay en den soldaat E. R. L. Scohy, beiden van het koloniaal werfdepot en bestemd voor de dienst in Indie. Z. M. heeft goedgevonden: 1". wegens langdurige dienst op pensioen te stellen den vice-admiraal F. A. A. Gregory, onder dankbetuiging voor de vele gewigtige en langdurige diensten aan den lande bewezen; 2°. te bevor deren: tot vice-admiraal, den schout bij nacht J. M. 1. Brntel de la Rivière; tot schout bij nacht, de kapiteins ter zee J. van Gogh en jhr. J. H. van Capellen. Z'. M'. adjudant in gewone dienst; laatstgenoemde met bepaling dat hij in het genot zal blijven van zijn tegenwoordig tractement van kapi- j tein ter zee; tot kapitein ter zee, de kapilein-liiitt ter zee A. Dronkers en J. K. L. Gey van l'illiiis; tot kapitein-luit. ter zee. de luitt. ter zee 1' kl. K. O. van der Veen en jh'. A. F. Meijer, en tot luit. ter zee lc kl.de luitt. ter zee 21' kl. 1. Ficliet, G. II. van Steyn en .1. Dalen; 3°. den bevor- denden kapitein Ier zee J. K. L. Gey van Pittius wegens langdurige dienst op pensioen te stellen. Den heer \V. E.. Stroom, ambulant-inspecteur der registratie en domei nen, is de 10' divisie van inspectie, standplaats lloorn. als werkkriug aan gewezen, terwijl dc nieuw benoemde inspecteur. J. J. de Lange, met de ambulante dienst is belast geworden. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den heer W. A. Piepersals commies der posterijen 2' kl. Door den minister van koloniën is L. F. E. llanël gesteld Ier beschik- king van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om te worden benoemd lot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. Z. M. de koning en Z. K. II. prins Hendrik hebben den eersten Paaschdag in de Kloosterkerk aan het II. avondmaal deelgenomen, ouder bediening van d\ van Koetsveld. Z. K. 11. prins Hendrik heeft des avonds de godsdienstoefening in dc YVaalsche keilt bijgewoond. Z. K. H. prins Frederik is heden ochtend uit dc residentie naar Neu- wied vertrokken. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden heeftvolgens den lUon. de Algéne, vóór zijn vertrek naar hel departement Constanline, in het hotel de la Régence te Algiers een groot diner gegeven, hetwelk door verscheiden civile en militaire autoriteiten, o. a. door Z. Exc. den gouverneur-generaal, generaal Chanzy, werd bijgewoond. De prins is vervolgens per stoomboot naar Philippeville vcrtiokken. Z. K. 11. is voornemens daar ongeveer een maand te vertoeven en gedurende dien tijd verschillende uitstapjes in die provincie te maken. Z. K. H. zal te land naar Algiers terugkeeren. De r. k parochie te dezer slede betreurt het verlies van haren oudsten priester. De wel eerw. heer G. Eisen, pastoor der kerk in het llooge West- einde, toegewijd aan de H. Theresia, is, na eene kortstondige ongesteld heid, overleden. ENGELAND. LONDEN 17 April. Sir Salar Jung, de eerste minister van den Nizam van Hyderabad, is met een gevolg van 60 personen van Bombay naar Engeland vertrokken. De zoölogische tuin te Londen heeft in de laatste dagen rijke geschen ken gekregen; niet alleen dat luit. Cameron aan die inrigting menig fraai exemplaar uit het dierenrijk ten geschenke heeft gegeven, maar ook een aantal dieren, door den prins van Wales uit Indië medegebragl en Z. K. H. door de Indische vorsten geschonken, zal daar een plaats vinden. De eigenaars der kolenmijnen in South Yorkshire en North Derbyshire hebben besloten de Ioonen met 15 pCt. te verlagen. Dientengevolge zullen, naar men verwacht, dezer dagen omstreeks 15000 mijnwerkers in die dis tricten den arbeid staken. Uit New-York wordt gemeld dat de keizer en de keizerin van Brazilië aldaar zijn aangekomen. Hunne ontvangst door den heer Fish had, over eenkomstig hun verlangenslechts een particulier karakter. Zij zijn aan een hotel afgestapt. f li A X Ei Ei ÏJ 34. Bij besluit van den president der republiek is bepaalddat tegelijker tijd met de internationale landbouw- en nijvcrheidslentoonstelling (van 1 Mei tot 31 October 1878), te Parijs eene wereldtentoonstelling voor fraaije kun sten zal plaats hebben. De uitslag der aanvullings-verkiezingen. die Zondag hebben plaats ge had, is, voor zooveel bekend is. als volgt: In het 17e arrondissement van Parijs werden uitgebragt op: Pascal Duprat (linkerzijde) 5231 stemmen, Cambre (radicaal) 3963. Ileredia (radicaal) 2209. Deprez (Bonapartist) 2044, Carbonnel (legitimist) 913. Eene volstrekte meerderheid werd niet verkre gen; er moet alzon herstemming plaats hebben. Te Marseille is Bouquet (radicaal) gekozen mei 4244 stemmen Te Rijssel is gekozen Mazure (radi caal) met 6600 stemmen, tegen 2300 op den candidaat der linkerzijde en 2100 op dien der clericale partij. Te Bordeaux verkreeg Rayndal (radicaal) 5831 en Siinitnt (linkerzijde) 5277 stemmen. Ook daar werd geen volstrekte meerderheid verkregen en zal dos worden overgestemd. Tc St. Amand, in het dep van de Cher, zijn uiisebraglop Saint-Sauveur (conservatief) 5240. Bollet (republikein) 5149, Dindan (republikein) 1974; dus moet een herstem ming plaats hebben. De commissie, door den minister van binnenl. zaken belast met het ontwerpen eener wet op de zamenslelling der gemeente-besturen, heeft zich vercenigd met het stelsel van 1871 voor de benoeming der maires. Dit stelsel, door de groote meerderheid der linkerzijde terugverlangd, strekt om in alle gemeenten, die eene bevolking van minder dan 20000 zielen tellen en die geen hoofdplaats zijn van een departement of een arrondissement, de gemeentelijke ambtenaren te doen verkiezen door de gemeenteraden, terwijl in de overige gemeenten de regering het regt behoudt de maires en hunne adjuncten te benoemen, onder voorwaarde echter dat zjj gekozen worden uit den boezem der gemeenteraden. Volgens berigten uit Algiers heeft er ten zuiden van Constantine een hevig gevecht plaats gehad tusschen de Arabische opstandelingen en de troe pen. De opstandelingen telden 2000 man infanterie en 100 man cavalerie. De regeringstroepen waren minder sterk. De Spahis vielen de opstandelin gen eerst aan; op het eerste oogenblik bragt dit eene verwarring onder dezen te weeg: doch spoedig herstelden zij hunne gelederen. De Goums deden daarop met de Spahis een aanval, en de uitslag daarvan was beslis send. Omstreeks 600 Arabieren, onder welke de bevelvoerende Sheik, wer den gedood ol gewond, en vele gevangen genomen. Van de Franschen werden twee officieren gekwetst en 20 soldaten gedood ol gewond. De opstand wordt nu als geëindigd beschouwd. Dc ziel van den opstand was een jeugdig persoon, t. w. een dervvisch, Ben-Ayechs genaamd, die reeds een tijdlang predicatiën onder zijn stam had gehouden en door zijn bidden en andere vrome werken veel invloed op zijn volgelingen had gekregen. lilIITSCtlLAV». Onlangs heeft een werkman te Berlijn moord gepleegd op een zijner kameraden, omdat beiden de zorgen van het leven moede waren. Voor den regter heeft de schuldige verklaard, dat hij zeil door zijn misdrijf het overige gedeelte ziji.s levens in de gevangenis rustig hoopte door te brengen; dat hij geen berouw gevoeldeomdat hij het geheel eens was met de leer van den wijsgeer Eduard von Hartmaan en zijn vriend hem dus dankbaar moest zijn, dat hij hem uit dit tranendal verlost had. Daarop heeft een Rerlijnsch blad. de linrsen-Courier, den heer von Hartmann zedelijk verantwoordelijk gesteld voor het gebeurde en betoogd, dat alleen over hem het schuldig moest worden uitgesproken. De lieer von Hartmann heeft tegen genoemd blad een proces ingesteld. Men meldt uit Schwerin, dat het groothertogdom thans wordt bereisd door een menigte agenten van de socialistische partij. Zij stellen alle pogin gen in het werk om de handwerkslieden over te halen tot staking van den arbeid. Zij prediken de volgende leer: niettegenstaande ten gevolge van de geringe bedrijvigheid de arbeid gedurende korleren tijd per dag wordt voort gezet, behoort toch het volle loon aan het arbeidend personeel te worden uitbetaald. Hel gansche land wordt door de volksopruijcrs bezochtzelfs de kleinste plaatsen worden geregeld door hen bezocht. Voorloopig vinden hunne woorden weinig ingang. BELGRADO, 17 April. Officieus wordt gemeld, dat de Russische consul-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2