LEIDSCHE COURANT. isr«. ZATURDAG 15 APRIL. N°. 90. STADS-BERICHT KR. kohier der plaatselijke directe belasting 1876. BINMNLANDSCHE BËRIGTE.V De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 mei het Perslag der Handelingen van den tiemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. üe prijs der Advertentiëu is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Paaschfeest zal er Ulaandag avond geene Courant worden uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29s,e" Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1876 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 7de" April tot en met den 20""" April aanstaande, ter Secretarie der gemeente (flnanciëele afdee- ling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 April 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 April. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat de commissie, belast met het in dit jaar hier te lande afnemen van het examen voorgeschreven bij art. 4 van hei kon. besluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambte naren bij de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië, zoo als het is gewij zigd bjj art. 1 van het kon. besluit van 30 Oct. 1872, hare eerste vergade ring zal houden te 'sGravenhage den 19del1 Junij 1876. Zij die verlangen het examen af te leggen, behooren zich uiterlijk op den 20s'"1 Mei bij een op zegel geschreven request aan te melden bij hel dep. van koloniën. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebrast dal in dit jaar twee jongelingen na afgelegd examen als scheepsklerk zullen kunnen worden aangesteld. De jongelingen, die tot dit examen, hetwelk in de maand Augustus zal plaats hebben, wenschen te worden toegelaten, moeten zijn Nederlanders, en op den ls,en Januarij 1876 den ouderdom van 15 jaren hebben bereikt, doch mogen hun 181' jaar nog niet zijn ingetre den; alzoo komen alleen zij in aanmerking, die geboren zijn in de jaren 1859 ol 1860. Zij, die aan het examen willen deelnemen, moeten daartoe vóór of uiterlijk op den laatsten Julij aanst. een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal verzoeken van cf ten behoeve van milicien-verlofgangers om vrijstelling van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden herhalingsoefeningen, heeft ter kennis van de adressanten gebragtdat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. Aan de betrokken miliciens wordt herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen opkomen, overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich na hunne herstelling bij hun corps moeten vervoegen, ten einde gedu rende zes weken in den wapenhandel te worden geoefend. Volgens een ontvangen berigt van de Britsche postadministratie is het stoomschip Surat, van Southampton, aan boord hebbende de brievenmalen voor Indië, wegens avarij te Lissabon binnengeloopenen is een ander stoomschip derwaarts gezonden om de bedoelde correspondentie naar Suez over te brengen. Dit stoomschip zal echter eerst ééne week later te Suez aankomen. Dientengevolge wordt de aansluiting van de eerstvolgende boot uil Brindisi op Maandag 17 dezer gemist, en ondervindt de correspondentie voor Oost-Indië, den 14d"1 dezer uit Nederland langs den weg van Brindisi en den lldtD dezer langs den weg van Triëst verzondenmede eene vertra ging van 8 dagen. Naar wij van goederhand vernemenheeft de vereenigde vergadering van Rrjhland in hare zitting van den llden dezer besloten om Ier vervan ging van het onlangs vernielde stoomwerktuig te Spaarndam, ten gevolge van het breken van den connector, eene nieuwe machine met twee hori zontale cilinders, met overbrenging der beweging op de waterasscn, door middel van kamraderente doen vervaardigen. Dientengevolge bestaat et- alle reden om aan te nemen, dat het werktuig tegen den aanvang van den aanstaanden herfst weder maalvaardig zijn zal. Het werk is opgedragen aan de «Gute Hoflnungshutte" te Oberhausen. H.C Volgens de M. fl. C. heeft de minister van binnenlandsche zaken van het ontwerp voor het nieuwe academiegebouw te Leiden afgezien. Er zal thans eene prijsvraag worden uitgeschreven, waarbij ook voor buitenlandsche kunstenaars de gelegenheid tot mededinging zal zijn opengesteld. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft 1000 geschonken aan de loge »de Edelmoedigheid", te 'sBosch, die den 17dtD dezer haar 100-jarig I bestaan herdenkt. Aan de Maatschappij van Weldadigheid is door mevr. de wed. M. H. Meijer, geb. Hovius, te 'sGravenhage overleden, gelegateerd de som van ƒ2000, vrij van successieregten. Het stoomschip Prinses Amalia brak, op een halven dag afstand van Suez, de krukas van zijn machine, welke een gat in den condensor sloeg. Hoewel de schade van niet veel gewigt is, zal het schip te Suez moeten blijven wachten totdat er een andere krukas is aangevoerd. De passagiers en mail zullen per stoomschip Drenthe van de Rotterdamsche Lloyd of per Frausche of Engelsche mail naar Indië worden overgevoerd. Den passagiers zal een gedeelte der reiskosten door de maatschappij Nederland worden teruggegeven. Morgen ochtend vertrekt van het werfdepot te Harderwjjkper spoor trein over Utrecht en 'sGravenhage naar het Nieuwediep, een detachement suppletietroepensterk 150 man met 8 ondcroflicieren, bestemd om aldaar onmiddellijk Ie embarqueren aan boord van het via Suez naar Java ver trekkende stoomschip Prins Hendrik. In deze maand zijn door buitenlandsche handelaren op verschillende markten ruim 650 stuks inlandsche paarden aangekocht, met bestemming voor liet buitenland; de meeste paarden waren van 4-5 jaren, terwijl de gemiddelde prijs 800 was. De grootste uitzending had naar Frankryk plaats. Aan de Ned. herv. gemeente te Maurik is door jhr. M. J. Gaan van Maurik een legaat besproken, bestaande in den eigendom van de heerlijk- beid Maurik en van de daartoe behoorende tienden enz., met aanwijzing der beslemming, waartoe de inkomsten zullen strekken, onder bezwaar van vruchtgebruik ten behoeve der eehtgenoote van den erflater. Ter vervulling van de vacature, aan het gymnasium te Zalt-Bommel, ontslaan door het vertrek van den rector dr. J. van der Vliet, naar Assen, is benoemd de heer F. 11. Goenendoctorandus in de letteren te Gent bjj Nijmegen. Donderdag avond, omstreeks 9 ure, is een houtzaagmolen, staande aan de overzijde van het Noorder-Buitenspaarneeven buiten Haarlem, ge heel afgebrand. De vlam was zoo hevig, dat het bovengedeelte van de Groote kerk geheel verlicht was. Omtrent het ontstaan van den brand is niets bekend. De scheepstimmerlieden te Amsterdam, die het werk hadden gestaakt, zijn meerendeels weder aan het werk gegaan. Van den Helder meldt men nog het volgende betreffende de bom- I schuit, die nabij de haven aldaar is omgeslagen. Een visschers-bomschuit. bemand met den schipper W. van der Zwan, vijf matrozen en een jongen, zeilde naar deze haven, toen een geweldige golf het vaartuig achter inviel en het op eenmaal over den kop wierp. De lichtwachter van den vuurtoren op Kijkduin zag met ijzing de ramp, maar kon geen hulp brengen; in een oogwenk was alles gedaan. Zes gehuwden, vaders van talrijke huisgezin nen vonden hun dood in de golven. Het onderst boven gekeerde vaartuig is in de haven gebragt. Mast en tuig zijn door de woede der golven verbrijzeld. Door de arrond.-regtbank te Utrecht is uitspraak gedaan in de zaak van E. A. van Emmerik en zijne huisvrouw, beklaagd van het in vereenis ging oprigtcn en houden van een beleen- of pandjeshuis. Zij zijn te dier zake veroordeeld ieder tot eene subs, gevangenisstraf van 7 dagen en eene boete van ƒ50. met verbeurdverklaring der in beslag genomen panden. Te Wageningeii is llingsdag 11. op de markt eene windhoos waarge nomenwelke twee kinderen omverwierp, een gat in het dak van het post kantoor sloeg en van nabijgelegen huizen vele pannen alwierp. Ook op den dijk nabij Opheusden was de werking dier hoos zigtbaar, door opneming van water uit de slooten en plassen. Eene dienstbode uit YVageningenvroeger vrijgesproken van de be schuldiging van kindermoord, is thans door de arrond.-regtbank te Arnhem veroordeeld tol 2 maanden celstraf en 25 boete of 3 dagen cellulair wegens onwilligen manslag, uit achteloosheid en gebrek aan voorzorg. I I

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1