LEIDSGHE COU1AMT. 88. STADS-RERICHTEN. isrfi. DONDERDAG 33 APRIL. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50 met het F er slag der handelingen van den Cemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverieniiëii is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. JACHT EW VISSCEERIJ. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1876/7 in liet bezit wenschen te zien van Jacht- of Vlschactenof wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoor lijk ingevuld en onderteekendvoor den ÏS^" April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte cn het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratister Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 26 Februari 1876. v. d. BRANDELER. BINNLlML/VNDSCHE BERIGTEN. LEIDEN. 12 April. De minister van marine heelt Ier kennis van belanghebbenden gebragt dal bij de marine kunnen geplaatst worden eenige sergeant-schrijvers. Aan die betrekking is boven het genot der gewone scheepvoeding eene maande- lijksche soldij van 32 verhonden, en bij het tot stand komen der verbind- tenis voor 5 jaren, geniet de belanghebbende een voorschol van drie maan den soldij. Zij die daartoe in aanmerking willen komen, moeten zich bij adres wenden tot den directeur en kommandant der marine te Willemsoord. Door den minister van financiën is bepaald dat gezegelde briefomslagen, welke in handen der belanghebbenden in dier voege beschadigd of bedorven zijn dat zij niet gebruikt kunnen worden, op de postkantoren zonder eenige bijbetaling tegen nieuwe kunnen verruild worden. Naar men verneemt heeft de minister van financiën hel ontwerp van wet betrefïendc de invoering van den gouden standaard van den raad van state teruggenomen. -- liet stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 10 April te Aden aangekomen. Te Dusseldorp is den 7deD dezer eene bekendmaking verschenen van den volgenden inhoud: «Sedert de uitvaardiging van het verbod van den invoer van vee uit Nederland en België in dit district, is herhaaldelijk op markten door con trolerende ambtenaren kalfsvleesch aangehaald, hetwelk uit Nederland ge komen was, en waarvan werd aangenomen dat het in strijd met het ver bod was ingevoerd. Hierbij is uit het oog verloren dat het verbod van den invoer van vee uitsluitend len doel heeft, het gevaar van overbrenging van de longziekte te verhoeden, en dat, indien slechts dit doel niet wordt be nadeeld niets aan den invoer van verseli geslagt vee uit Nederland in den weg slaat. Het is toch bekend dat het zelfs binnen 's lands bij liet voor komen van longziekte geoorloofd is het vleesch van door ziekte aangetaste beesten, wanneer liet bestorven is, in den handel te brengen; cn daarom mag ook de invoer en de verkoop van gesiagtc kalveren, mits de deelen welke de smetstof kunnen verspreiden weggenomen zijn, niet belet worden; onverminderd de bevoegdheid der plaatselijke policie om zoodanig vleesch wanneer het in bedorven toestand te koop wordt geboden, in het be lang der algemeene gezondheid verbeurd te verklaren. De heeren landraden der grenskreitsen gelieven, in overleg met de districts-veearlsenonverwijld liet noodige in dezen geest te verordenen, en tevens daarvan uiededeeling te doen aan de spoorwegbesturen en douanekantoren''. Z. M. de koning beeft aan de tooneelscliool te Amsterdam voor liet jaar 1876/77 weder een subsidie van ƒ5000 verleend na liet uitgebragt verslag van liet hoofdbestuur van het looneelverbond betreffende die school te hebben goedgekeurd. De kolonel-bevelhebber in de 3e militaire afdeeling heeft in dato Gorin- chem 8 dezer ter kennis van den kolonel-plaatselijk-commandant van 's Her togenbosch gebragt, dat de minister van oorlog met belangstelling uit zijn rapport van 30 Maart 11. heeft ontwaard, dat door het garnizoen te 's Her- togenbosch krachtig is medegewerkt tot leniging van den algemcenen nood, j door de laatste overstrooming veroorzaakt, met verzoek 'sministers bijzon dere tevredenheid te doen kennen en zijn tolk daarvan bij het garnizoen te zijn. met verdere mededeelingdat de maatregelen, door de militaire auto riteiten in overleg met het burgerlijk gezag ter zake genomen, Z. Exc's goedkeuring in allen deele wegdragen. Tot predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Rotterdam is beroe pen ds E. E. Gewin pred. te Abcoude. Eergisteren namiddag zijn ten hall zes ure, halfweg Haarlem en Amster dam, eenige wagens van een zandtrein gederailleerd. Ongelukken hebben hierbij niet plaats gehad. De reizigers van Haarlem en Amsterdam moesten aldaar echter van trein verwisselen, wat cenig oponthoud veroorzaakte. Te Amsterdam is gisteren het opleidingsschip Admiraal van ffasse- naer, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee de Josselin de Jong, in dienst gesteld. Up dit schip kunnen 900 jeugdige schepelingen geplaatst worden. Met de opleiding van ongeveer 200 jongens, van het wachtschip en van de kweekschool te Leiden overgenomen, wordt de zaak begonnen. Te Amsterdam is door het oestuur der maatschappij Arti et Amicitiae in de kunstzalen van het locaal op het Rokin weder eene tentoonstelling geopend van leekeningen van levende meesters. Ongeveer 170 stukken zijn in de beide zalen opgehangen waaronder enkele prachtige leekeningen. Vele er van zijn hel eigendom van particulieren, die hunne kunstschatten voor deze expositie bereidwillig hebben afgestaan. llit Amsierdam meldt men dat de werklieden aan eenige particuliere scheepstimmerwerven den arbeid hebben gestaakt, wegens het niet verkrij gen van de gevraagde verhooging van loon. Te Zaandam had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Een der werklieden geraakte in het drijfwerk. De drijfriem sleurde hem eenige ma len rond, zoodat hij onmiddellijk een deèrlijk verminkt lijk werd. De onge lukkige, een oppassend arbeider, Iaat eene weduwe en zes kinderen na. Uit Brakel meldt men: Hel water valt zeer langzaam weg, zoodat liet gansclie veld nog diep onder water staat. Daar, waar anders de koeijen grazen of de aardappels groeijen, passeren thans roeibooten, beladen met 24 a 30 hectoliter steenkolen. Door de arbeiders wordt dan ook niets ver diend; de kleine pachter gaat gebukt onder de hooge pachtsommen, die hij zal hebben te voldoen, terwijl het vooruilzigt op het mislukken van den oogst hem schier wanhopend maakt. De arrond.-regtbank te Deventer heelt den bcdelaarskolonist van de Ommerschans, die aan den burgemeester van Hege een brandbrief had ge schrevenlot 1 jaar celstraf en een geldboete van ƒ50 veroordeeld. Te Ilcllouw zijn Maandag II. de paardendie voor een mestkar waren gespannen, op hoi gegaan. De voerman sprong van den wagen, zonder eenig letsel te bekomen; doch een drietal kinderen, die op den dijk speel den kwam met de voorthollende paarden in aanraking. Twee van dezen kregen lig te wonden, doch het derde ontving met den hoef van een der paarden een slag op het hoofd, waardoor bloedstorting in de hersenen plaats had. liet kind verkeert in zeer bedenkelijken toestand. 's GRAVENHAGE. 12 April. Aan den Oost-indisclien ambtenaar J. G. C. C. Stierling Kuncman, laatstelijk adsisteut-resident van Indramaijoe. thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. heeft, op hunne daartoe gedane aanvrage, op pensioen gesteld: bij het wapen der artillerie, de generaals-majoor F. A. T. üelprat, bevel hebber in de lf militaire afdeeling; jhr. J. G. J. van Oldenbarneveld genaamd Witte Tnllinghdirecteur van het materieel; F. van Exter, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling; E. J. Jacobs, inspecteur, allen van den staf van hel wapen; voorts den kolonel J. P. W. van Cattenburch, van hel 1reg. vesting-artillerie. Z. M. heeft benoemd bij hel wapen der artillerie: tot gencraal-majoor en directeur van liet materieel, den kolonel II. J. R. Bcijen, van het 3e reg. vesting-artillerie; lot generaal-niajoor, bevelhebber in de le militaire afdee ling, den kolonel W. M. Camp, bevelhebber in de 5e militaire afdeelingtot generaal-majoor, inspecteur van liet wapenden kolonel W. de Villeneuve, kommandant van liet reg. rijdende artillerie; tot kolonel: hij het tweede reg. veld artillerie, den luit.-kolonel J. C. van C. lieel itoëil. van het reg. veld-artillerie; bij Int 3C reg. vesting-artillerie, den luit.-kolonel E. A. Wimmer, kommandant van liet corps pontonniers; bij het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1