LEIPSCIIE ftfflLl C 0 (j R AI T. DWGSDAG 11 APRIL. STADS-BERiCiïTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting 1876. B1NNENLANDSCHE BEHIGTEN. isai. i^°. 86. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Uandelingen van den tiemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Aj zonderlijke nonmiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Lie prijs <icr Advertenliën is van 14 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1876 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 7d'u April tot en met den 20,t,n April aanstaande, ter Secretarie der gemeente (financiëeie afdee- ling), van 9 lot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 6 April 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 10 April Van Zaturdag op Zondag nacht jl. zijn door de policie alhier aange houden drie personen, die in hel plantsoen een schipper hebben mishandeld en tevens diens portemonnaie met geld ontvreemd hebben. Zij .orden ook verdacht zich aan meer dergelijke feiten te hebben schuldig gemaakt. De minister van oorlog heeft van den chef van den generalen staf ver zocht en ontvangen een plan voor de dislocatie van het leger volgens de thans bestaande zamenstelling. Bij dal plan is van de onderstelling uitge gaan, dat de vier groote legerafdeelingendivision, ieder worden verdeeld over garnizoenen in een overeenkomstig gedeelte van het rijk. waaruit zij hare militiepligtigen trekken, dat de escadrons cavalerie en batterijen artillerie, aan de divisiën toegevoegd, zich snel daarbjj kunnen aansluiten, dat de depóts en magazijnen binnen de liniën van verdediging worden geplaatst. Daarbij is o. a. voorgesteld de plaatsing van de depóts en magazijnen van drie regimenten infanterie te Amsterdam, van twee te Gouda, een te Utrecht, Leiden en Gorinchem, van de cavalerie te Leiden en te Haarlem, van de veld-artillerie te Utrecht, het regiment rijdende artillerie te Amers foort en de veldbataillons van eene der divisiën infanterie te Bergen op Zoom, Breda, 's Herlogenbosch en Grave. Dit strookt geheel met de voor stellen, aanvankelijk bij de begrooting voor 1876 gedaan tot uitbreiding der kazerne te Gouda voor een depót en tot verbetering der bestaande kazernen te Breda, voorstellen, die ook bij wijziging der legerindeeling zullen moeten gevolgd worden. De voorstellen zijn in de definitive begrooling overgeno men; wat Breda betreft was dit te meer noodig, daar de toestand van een gedeelte der gebouwen voor de bewoners gevaarlijk wordt, en men zich na het gebeurde te Maastricht daarover ernstig verontrust. Er wordtna de verhooging van de soldijen voor het kader aan eene betere regeling van de soldijen voor de manschappen gedacht; eene betere regeling, omdat, bij het thans bestaande stelsel van de voeding van den sol daat, het bedrag, dat van die soldijen voor zakgeld aan hem ten goede komt, afhankelijk is van de afwisselende prijzen der levensmiddelen en in de verschillende garnizoenen onderling belangrijk verschilt, en daarin door eenvoudige verhooging der soldijen geen wezenlijke verbetering kan worden gebragt. De minister van oorlog heeft in verband hiermede door eene com missie doen onderzoeken hoe, door wijziging in de regeling der menages bij de corpsen, zonder te groot geldelijk bezwaar voor den staat, aan dit gebrek kan worden tegemoet gekomen. De Zaturdag te Amsterdam gehouden vergadering van het aardrijks kundig genootschap werd door Z. K. 11. prins Hendrik bijgewoond. Blijkens hel verslag over 1875 verkeerde het genootschap in eenen bloeijenden toe stand; liet getal leden bedraagt ruim 700. In het binnen- en buitenland Voor de noodlijdenden door den watersnood is nog bij den ondergeteekende ontvangen: 128.25, zjjnde de zuivere opbrengst der voorstelling gegeven door de Rederijkerskamer Borger" op Maandag 3 April jl., en een pakje kleederen geteekend J. v. A. De totale opbrengst der collecte is 6029.68, welk bedrag aan den voor zitter der hoofdcommissie te Amsterdam is ter hand gesteld. P. C. L1BRECHT LEZWIJN, Penningmeester. zijn de betrekkingen uitgebreid en bij de regering vond het genootschap steun, niet alleen door hare lastgeving aan consulaire agenten en geweste lijke hoofden in de koloniën, om wetenswaardige geographische mededeelin- gen te doen, maar ook in hare bereidverklaring, om zoo noodig de Sumatra- expeditie te steunen. Voor die expeditie is reeds ruim ƒ20000 bijeengebragt en zij zal half Augustus a. s. vertrekken. Tot chef is benoemd de luit. ter zee J. Schouw Santvoort; eerstdaags zullen twee of drie andere leden wor den benoemd, liet doel der expeditie is nu in een uitvoerig programma zamengevat, dat alles in zich sluit wat in het belang van wetenschap, cul tuur, handel en nijverheid noodig kan worden geacht. Tot leden van het bestuur werd herkozen de heer dr. C. M. Ivan, en gekozen de lih. P. J. Buyskes, dr. M. Salverda, J. Boissevain, F. de Bas, A. W. van Eeghen, prol. M. .1. de Goeje. J. Kuyper, J. Leis en P. J. B. C. Robidé van der Aa. Volgens het zestiende jaarlijkscb verslag der vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs, verheugde men zich in bet afgeloopen jaar in toenemende belangstelling, vermeerderde inkomsten en uitbreiding van werk kring. Aan 127 scholen werd ƒ25000 subsidie verleend, tegen 118 in het vorige jaar; 18 niet gesubsidieerde scholen sloten zich bij de vereeniging aan, en van nog 16 scholen kwamen statistieke mededcelingen in. Uit de gedane mededeelingen over 158 scholen blijkt, dat zij op 1 Jan. 1876 be zocht werden door 25313 leerlingen, aan welke onderwijs werd gegeven door 156 hoofd- en 164 hulponderwijzers, 2 hoofd- en 23 hulponderwijze ressen en 177 kweekelingen. De gesubs. scholen, die financiële opgaven leverden, vereischten eene uitgave van ƒ222,588.92. De vereeniging ontving aan giften voor eens ƒ10249.48 en aan jaarlijksche giften ƒ21892 40 De gezamenlijke ontvangsten bedroegen 34812.89, de uitgaven 1201.51% minder. Men leest in de Groninger bladen de volgende verklaring, door onge veer 90 studenten onderteekend: »De ondergeteekendenstudenten aan de Groninger hoogeschool, betuigen bij deze hun leedwezen dat de bekende quaestie van der Wijck thans nog weer aan de orde is gekomen. Hoewel zij geen oordeel willen vellen over den inhoud van het schrijven van het college der curatoren, voelen zij zich gedrongen ten strengste af te keuren, dat in de Prov. Gron. Ct. van 5 April publiciteit aan deze zaak is gege ven en tevens den wensch uit te sprekendat de degelijke geleerde hun nog lange jaren aan de Groninger akademie moge voorgaan op de moeije- lijke baan der wetenschap." Naar men uit Katwijk meldt heeft de gemeenteraad aldaar, in zake eene belast ing-quaestie tusschen de gemeente en het collegie der Jezuiten aldaar, besloten den weg van regten in te slaan. De heer mr. J. Kap- peyne van de Coppello zou voor Je gemeente optreden. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Haarlem is beroepen d'. P. D. Allegret, pred. te St. llelier, eiland Jersey. Tc Rotterdam is eergisteren avond door een 14-jarigtn jongen, bij het verlaten der r. k. kerk in het Boschje, gevonden een levend kind, naar gissing 4 weken oud. Het is door de vrouw van een slepersknecht ter voorloopige verpleging opgenomen. -- Te Amsterdam heeft zich Zaturdag avond een bediende van den apotheker Petersen Nobbe, op het Rusland, bij het ontsteken van Bengaalsch vuur zoo deerlijk gebrand, dat hij naar hel gasthuis moest worden ver voerd en in levensgevaarlijken toestand verkeert. Op de prijsvraag, uitgeschreven door de afdeeling Utrecht der maat schappij tot bevordering der bouwkunst, voor een ontwerp van eene kast voor boeken en plaatwerken voor eene zaal in een heerenhuis in renais- sance-stijl, zijn vier antwoorden ingekomen, waarvan dat van den heer W. J. Klerk de Reus de bekrooning is waardig gekeurd. Aan het ontwerp, gemerkt //Pompei" is eene eervolle vermelding toegekend. In de vorige week werden door een landbouwer te Rottevalle schapen uit de weide vermist, die, gelijk men vermoedde, gestolen waren. Terstond loofde het Schapenfonds (een soort assurantie-maatschappij tegen diefstal van schapen uit de weide) eene premie van 25 uit, voor hem, die den dader op het spoor kwam. Reeds den volgenden dag vernam men van een veehandelaar, dat hij te Groningen aan de markt op schapen geboden had, die veel overeenkomst hadden met de gestolene. Daardoor kwam men de ontvreemde dieren spoedig op het spoor en kreeg men die ook in handen. De stcom-mcelfabriek der firma Üuyser Gomp.. te tleusden, die voor eenige dagen in de publieke veiling kwam en toen voor 9900 werd opge-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1