te verkrijgen. Alles zou daartoe in het werk worden gesteld, zoodra de gelegenheid daartoe gunstiger zal zijn. Tevens wordt medegedeelddat bedoeld verbod is uitgevaardigd op verzoek van landbouw-maatschappijen in Pruissen, aangezien daar sedert 1875 eene wet bestaat, bepalende, dat be smet vee ten koste der gezamenlijke veehouders wordt afgemaakt, en het was gebleken, dat door uit Nederland ingevoerd vee herhaaldelijk de long ziekte in Duitschland was overgebragt. Zaturdag avoud 11. werd een begin van brand ontdekt in het rieten dak der behuizing van den landbouwer Tanja te Achlum. De brand werd spoedig gebluscht, doch een persoon, tegen vvien het vermoeden gerezen was dat hij moedwillig den brand zou hebben gesticht (er werden lucifers en stroo gevonden nabij de plaats waar het huis brandde) werd in hechtenis genomen. Later heeft men hem weder ontslagen, doch het onderzoek wordt voortgezet. Uit Oijen meldt menHet water blijft langzaam vallen. De gemeen schap met Oss en 's Bosch is hersteld. De postbode vertrekt weer tweemaal daags. Men kan zich moeijelijk voorstellen welk een ongerief de verstoorde gemeenschap met (Iss en 's liosch hier opleverde. Dinneulandsche brieven bleven vier a vijf dagen onderweg. Vele vluglelingen hebben hunne wonin gen weder opgezocht, wel wat al te vlug. Doch liever dan langer bij ande ren gehuisvest te blijven of in de tenten te wonen, keerden zij naar hunne vochtige, half verwoeste huizen terug. De commissie alhier zorgt echter, zooveel mogelijk, voor nieuw bedslroo, goede ligging, steenkolen enz. Nabij Vught is Maandag avond een kanonnier, uit 's Bosch, door den spoortrein overreden, liet ligchaam was vreeselijk verminkt. 's GRAVENHAGE5 April. Door Z. 51. is aan den voor de dienst in Indid bestemden soldaat V. A. Delavallée. van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van do Fransche "Medaille militaire". Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 2e kl. J. J. Hogeweg. Tol commies der posterijen 2e kl. zijn benoemd de bh. A. J. H. Bachiene, P. J. Fabius, J. J. M. Bekaar, 11. J. Payen en N. A. C. Hiniopenthans commiesen 3e kl. Door Z. 51. is benoemd tot medcbcwindvoerdei' over het fonds door Maarlje Jacobs'1', van der Hoorn. wed. Pieter Lauinierlse Forluyn, gesticht, de heer ui'. 51. A. Kluppel, griffier aan het. kantongeregl te Alkmaar. De liiitt. ter zee 2' kl. II. van der Meer en F. W. C. Ledebocr, uit I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld; de kapiteins bij het corps mariniers W. L. G. J. F. Cramer von Batimgartebv I'. S. C. A. Courier dit Dnbekart en P. Dibbitz. zoomede de lc luit. bij dat corps C. II. Pilaar, mede uit O. 1. teruggekeerd, zijn ter beschikking gesteld van den komman- dant van voorschreven corps. HH. 5151. de koning en koningin zullen dit jaar op den 25c° dezer maand hun gewoon jaarlijksch bezoek aan Amsterdam brengen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor vcrleencn. In den loop der gisteren door de tweede kamer gehouden zitting herinnerde de voorzitter de vergadering aan de omstandigheid dat het de 21sle dag der beraadslaging over het aanhangig onderwerp was, en de tijd voor Paschen zeer verminderde. Hij meende, dat, wilde de kamer, voor zjj op reces uiteenging, het wets-ontwerp afhandelen, het alsdan noodig zou zijn, dat de kamer in toepassing bragtwat hij bij de aanvaarding van het voorzitterschap, onder toejuiching der leden, haar aanraadde: zelfbeperking in acht te nemen, zich te onthouden van terug te komen op eenmaal geno men beslissingenen niet te herhalen wat reeds door anderen goed was ge zegd. Gok deze woorden des voorzitters werden thans toegejuicht In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over de wet tot regeling van het hooger onderwijs voortgezet. Artikels 90—98 zijn afgehandeld. Op art. 91 is aangenomen een amendement van de hh. Mackay en Mirandolle, om de doctoren in de regtswetenschap benoembaar te verklaren lot Indisch ambtenaar lslF klasse na het afleggen van een akademisch examen in de speciale Indische vakken. Art. 97 (vrijstellingen voor af Ie leggen examens aan lien die in andere rijken een welenschappelijkcn graad verkregen) is verworpen met 55 tegen 11 stemmen. Morgen voortzetting. De interpel latie van den heer .Mackay, betreffende de suiker-conventie, zal worden voortgezet na afloop van de behandeling der wet op het hooger onderwijs. De hooge raad (strafkamer) nam in zijne gisteren gehouden zitting o. a. in behandeling de voorziening in cassatie van I). G. N. van Veen. die, ter zake van den belangrijken eflecten- en juweelen-diefstal in October van het vorige jaar te Rotterdam gepleegd, door het geregtshof te 'sGravenhage tot 12 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Ter toelichting van dit beroep werden door mr. D. S. van Emden een tweetal cassatiemiddelen ontwikkeld bestaande in schending en verkeerde toepassing van art. 433 al. 1 van het Wetboek van Strafvordering en schending en verkeerde toepassing van art. 188, 3de lid van datzelfde wetboek. PI. concludeerde tot vernietiging van 'shofs arrest. De conclusie is bepaald op 11 dezer. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is benoemd tot geneesheer-directeur van het gasthuis de heer Hoogkamer, arts, hulpgeneés- heer in het gesticht. De benoemde bekwam 20 stemmen en de heer dr. A. W. C. Bems, arts en privaat-docent te Freiburg, 15 stemmen. Het voorstel van burg. en weth. om, met het oog op de voordeelen, die het afgeloopen exploitatie-jaar der stedelijke gasfabriek heeft opgeleverd, den prijs van het gas van 12 op 10 cents te verhoogen, werd met 22 tegen 11 stemmen aangenomen. Als verdedigers zijn aan Jut en zijne vrouw toegevoegd de hh. mv. P. W. A. Cort van der Linden en mr. W. Thorbecke, Uit de Koninginnegracht is het lijkje van een pasgeboren kind opge haald. Het bevond zich in een lederen zakwaarin een stuk lood was bevestigd. BUITKNLANDSCHE BERIGTEiN. ENOELANI). LONDEN4 April. Zondag 11. stapte te Liverpool aan wal luitenant Cameron, die te voet Afrika van het oosten naar het westen heeft doorkruist. Hij werd drie jaren geleden uitgezonden om Livingstone te zoeken. Na zich te Zanzibar met de Kisnahilitaal vertrouwd te hebben gemaakt, begon luitenant Cameron in Januarij 1873 zijn langen togt, vergezeld door dr. Dillon. Eerst werd hij door kwaadaardige koortsen aangetast, en vervolgens werd hij door de vijandige gezindheid van de Arabieren aan de kust opgehoudenzoodat het hem eerst in Maart gelukte, de lage kustlanden te verlaten. In Augustus bereikte hij Unyanyembe, waar de koorts hem weder overviel. Hier ver nam hij het berigt van Livingstone's dood, en ontving hij den treurigen optogt van Livingstone's getrouwen, die zijn lijk naar de kust droegen. Dr. Dillon vergezelde het lijk en stierf eer de kust bereikt was. Luitenant Cameron reisde nu verder naar het westen, om te Ujiji het reisjournaal en de kaarten van Livingstone in bezit te nemen. Na zware ontberingen te hebben geleden en door koorts en een ernstige oogziekte telkens te zijn opgehouden, kwam hij in Februarij 1874 aan de kusten van het meer Tan ganyika waar hij de boeken van Livingstone vond. Hij sleet enkele maan den in het onderzoek der zuidelijke oevers, waaruit de Nijl zou moeten voortstroomen. Hij vond echter dat tal van rivieren zich in het meer stort ten, doch geen enkele stroom er uit vloeide. Hij onderzocht nu naauw- kettrig de westelijke oevers, en vond ten laatste de Lukuga. welke west waarts stroomt. In Slaart 1874 begon hij een eenzamen togt en gedurende 19 maanden hoorde men niets van hem. Al dien tijd ging hij te voet door een onbekend gedeelte van Afrika, llij is de eerste Europeaan die te voet het geheele tropische gedeelte van dat land doorkruist heeft, en de 2.953 mijlen tusschen Zanzibar ten oosten en Benguela ten westen heeft afgelegd. Hij heeft overal de hoogte berekend der plaatsenwelke hij bezochthij heeft den loop der rivieren gevolgd en zulk een menigte aaiiteékeningen gemaakt, dat men thans een naattwkeurige kaart kan maken van het dis trict dal hij doortrokken heeft. Hij l eeft de gewigtige ontdekking gedaan, dat de Lualaba de bovenrivier van Congo is. De schoonheid en vrucht baarheid van vele streken in Afrika, dat steeds het land der woestijnen werd geacht; de heerlijke rivieren, die de landdouwen hesproeijen. de liefe lijke heuvelen in een land. overvloeijende van melk en van honig, wekten onophoudelijk zijn bewondering op Op den 8s1"1 zal de jaarlijksche roei-wedstrijd tusschen Oxford en Cambridge plaats hebben. Te oordeelen naar de dagelijksche oefeningen der roeijers waren de kenners van gevoelen dat de kansen van Oxlord het beste stonden; in de laatste dagen zijn echter de kansen van Cambridge merke lijk gerezen. Nabij Worchesler, in de Vereenigde Staten, is een water-reservoir, hou dende 700,000,000 gallons, ten gevolge van zware regens doorgebroken. Tijdig gewaarschuwdhadden de bewoners der meest bedreigde plaatsen zich kunnen redden, zoodat niet meer dan drie personen omkwamen. Te Philadelphia is op 1 April een monster-hotel geopend, «groot ten toonstellingshotel" genaamdmet 1325 kamers. Het heelt een frontbreed van 100 meter, een diepte van 300 meter en is geheel van baksteenen gebouwd. FRANKBMK. Door eenige Bonapartisten is in de kamer van afgevaardigden het voor stel gedaan om de beslissing over de toelating der leden voorlaan aan het hol van cassatie op te dragen. De natie walgde van het schouwspel, dat de kamer haar sedert drie weken gegeven had. Zoo weinig mogelijk poli tiek, zooveel mogelijk afdoening van zaken, was het verlangen des lands. De heer Brisson antwoordde, dat het hem niet verwonderde, dat een voor stel tot schending der constitutie het eerst van de keizerlijken uitging. Als die partij de constitutie niet met de sabel kan vernietigen, dan tracht zij die in en buiten de kamer in minachting te brengen. De staatsregeling be paalt, dat elke kamer de geloofsbrieven hater leden onderzoekt en over de toelating beslist. De heer de Castellane, een der onderteekenaars van het voorstel, trok het hierop in. Niet ieder, verklaarde hij, was gehouden de constitutie in al hare bepalingen te kennen. De maarschalk 5Iac 5Iahon heeft Zondag in het hotel Bristol een be zoek gebragt aan H. 51. de koningin der Nederlanden en aan den hertog van Edinburg. Ten gevolge van het doorgesijpelde hooge water der Seine heeft dezer dagen in twee krijigroeven te Issy eene instorting plaats gehad over eene oppervlakte van 8000 meter. Het ingevallen verwulfsel was 30 meter dik. Gelukkig had die instorting in den vroegen morgen plaats, zoodat er geen werklieden in de groeve waren. In het hotel Drouot is dezer dagen verkocht een valsche diamant, gelijkende op den beroemden «Regent". Op zekeren dag presenteerde zich te Napels bij prins Torvent zekere graaf Philippe de Boissat, die zich bekend maakte als behoorende tot een schatrijke familie, welke onlangs de kroon- juweelen van Frankrijk had gekocht. Hij wenschte nu dat de prins hem op dit kleinood, dat hij hem toonde, 200,000 Ir. leende, die hij oogenblik- kelijk noodig had. De prins liep er in en eerst toen de gaauwdief verdwe nen was, ontdekte hij de bedriegerij. Nooit hoorde men meer iels van de zaak, dan alleen dat de bedrogen prins zich over zijn verlies troostte en den valschen karbonkel aan een cantalrice ten geschenke gaf. Nu onlangs stierf die dame en de «Regent" bragt bij den verkoop van den nagelaten boedel nog 20 fr. 50 cent. op. E* U T SI L. A W Aan de Knln. Zeil. meldt men; Hoe tegenstrijdig ook de berigten zijn omtrent de Oostersche zaken, tot heden is er niets bekend, waaruit eenige

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2