EEIDSCHE COURANT. 1876. DONDERDAG 6 APRIL STADS-BER1C1ITEN. JACHT ENT VISSGHERIJ. BINNENLANDSCHE BERfGTEN. 82. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. 3.50 met het Verslag der Bondelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Af wonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 4950 der Bundelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1876/7 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vlschacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij,behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15d,,° April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van beden af, mede gratis, ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 26 Februari 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 5 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 130 kin deren, als: 61 zoons en 69 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- geboorten. Overleden 98 personen, als: 19 mannen, 17 vrouwen, 37 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Gehuwd 11 paren. Van wege de Maatschappij voor Toonkunst werd gisteren in de Stads- zaal, onder leiding van den heer A. J. Welrens, een zeer schoon concert gegeven, met medewerking van mej. Helena Gourlsmit (piano), mej. Griepe- koven (alt-zangeres, belast met het onderwijs voor solo-zang aan de muziek school der Maatschappij voor Toonkunst), vele der verdienstelijkste leerlin gen van de orchestklasse van de school der maatschappij en oudere dilet tanten ingezetenen van het muzieküevend Leiden. Mej. Goiidsinit speelde met eene smaakvolle juistheid en gevoel drie concert-stukken, als van Mozart, Bach en Mendelssohn, die haar kennen deden en toejuichen als eene hoog begaafde dilettante en eene leerlinge, wier talent der muziek school tot eere strekt. Mej. Griepekoven bleek eene zangeres, wier goede school uit geheel den zang op liet overtuigendst bleekmet eene hoogst zuivere sympathieke slem. Vooral in cenigc van Schubert's liederen ver wierf de zangeres de instemming van het publiek. Het orchest weerde zich uitnemend en heeft o. a. Beethoven's 5C Symphonie op eene wijze uitge voerd, die werkelijk artistiek heeten mogt en tevens op het gunstigst ge tuigde van degelijke studie. Uit het verslag aan commanditaire vennooten der Haarlemsche bank- vereeniging over hel jaar 1875in de algemcene vergadering den 4Jen April uitgebragt, onlleenen wij het navolgende: Wat den gang van zaken betreft, had men reden tot tevredenheid, daar een goede vooruitgang zigtbaar was. De gezamenlijke bruto-winst bedroeg ƒ44129.09; dit is 7163.47% meer dan in het vorig jaar; waartoe Haarlem met ƒ4926.62 en Leiden met 2236.85% bijdroeg. Het jaar 1875 kenmerkte zich in nog sterker male dan 1874 door groole geldruimte en lagen geldkoers; de gemiddelde prolon- gatiekoers was slechts 3.44 ten honderd tegen 3.67 in 1874, dus nog bijna een kwart ten honderd lager. Het bedrag der provisieberekening te Haar lem was ruim 18500. Te Leiden bedroeg de vermeerdering ruim ƒ900. Vooral het verhandelen en leveren van wissels op het buitenland nam be langrijk toe; ook in den commissiehandel in effecten was meerdere leven digheid. Het bedrag der algemcene kosten te Haarlem nam met ruim ƒ1000 toe, hoofdzakelijk door vermeerdering van personeel en salaris; te Leiden waren die circa ƒ500 hooger, ook voornamelijk om gelijke reden. Behalve jong vee, zijn, in dezen omtrek, melkkoeijen in de weide gebragt. Bij een daartoe strekkend wels-ontwerp is aan de tweede kamer mag- tiging gevraagd tot kosteloozen afstand aan de gemeente Katwijk van duin- li grond, benoodigd voor den aanleg van een kanaal en een weg te Katwjjk aan Zee. Voor den aanleg der kanaalwerken is door den staat een subsidie verleend van 40000, waarvan de eerste termijn, groot ƒ10000, is uitge trokken op hoofdstuk V der staatsbegrooting over 1876 De minister van financien heeft vastgesteld het plan van de 291e staats loterij. De loterij bestaat uit 21000 loten10500 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 15 Mei en gesloten op Zaiurdag 27 Mei. De trekking der eerste klasse begint op den 12en Junij, en de laatste 100 nommers worden getrokken op den 2en September. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Amersfoort gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal zijn van de 3060 kiezers opgekomen 1817 kiezers. Het getal der geldige stemmen was 1803; volstrekte meerderheid 902 Gekozen is de heer mr. M. baron Mackay, met 1168 stemmen. De heer mr. H. VV. de Beaufort verkreeg 613 stemmen. Naar men verneemt hebben zich aangemeld voor de aanstaande akten- examens voor lager onderwijs in Zuidholland: voor de akte van hootdonder- wijzer 69 candidaten; hoofdonderwijzeres 7; hulponderwijzer 75; hulponder- 2; wijzeres 44; onderwijzers Fransch 37, dames 37; onderwijzers Engelsch 12, dames 22; onderwijzers Iloogduitsch 13, dames 12; onderwijzers wiskunde 40, dames 1: onderwijzers teekenen 8; gymnastiek 9; landbouw 7; vrouwe lijke handwerken 50: dus in het geheel 443 candidaten. Naar men verneemt is. voor de aardrijkskundige expeditie naar Sumatra thans zooveel bijeen dat zij stellig zal doorgaan. Men is thans druk bezig met het voorbereiden der expeditie: het aankoopen van instrumenten, het verzamelen van de noodige gegevens, kortom het bijeenbrengen van alles, wat de onderneming zoo vruchtbaar mogelijk moet maken voor handel en wetenschap. Bij de algemeene commissie voor den watersnood te Amsterdam is tot hiertoe ingekomen 116,713.85%. De Manchester-commissie voor de watersnoodlijders in Nederland heeft bedankt voor verdere giften, verklarende, dat het ontvangen geld voldoende is voor liet doel. Het is merkwaardig met welke vrijgevigheid de handelaren van Manchester onmiddellijk voldaan hebben aan het verzoek om bijstand, hun gedaan door de heeren J. D. Bles Sons, Willing C°., Herman Sam son Lepper, Ellinger C°. en Henry Straus. In twee dagen is door de commissie 1121.6 of ƒ13,455.69 ontvangen. (Hbl.) Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 3 April van Suez vertrokken. Te Botterdam is gisteren op de plaats van de sociëteit Harmonie eene tentoonstelling van vee gehouden van wege de aldaar gevestigde afdeeling van de Holt. maatschappij van landbouw. Onder de bij die gelegenheid be kroonden komen voor: P. Vromcsteyn, te Leiderdorp, voor varekoeijen en voor ossen, A. van der Burg, te llazerswoude, voof vette schapen, en N. Kaptein, te llazerswoude, voor rijstieren. Te Numansdorp had Maandag nacht een vrij hevige brand plaats. Twee huizen en schuren, tol landbouw dienende, werden geheel inde aschgelegd. Twee andere woonhuizen verbrandden voor het grootste deel. Van de bewoners hebben twee daglooners belangrijke schade geleden, door niet te zijn geas sureerd met luinne roerende goederen. Het schoollokaal en de onderwij- zerswoning leden geringe schade. Er bestaan redenen om in deze aan kwaadwilligheid te denken bij een der bewoners, een arm daglooner, die voor ƒ700 tegen brandschade, en op deze wijze voor meer dan de helft te hoog. is verzekerd in de Zutphensclte brand waarborgmaatschappij. Te Amsterdam is in den afgeloopen nacht brand ontstaan in de dia mantslijperij der firma Coster. Eene hoeveelheid doove kolen was geborgen in een houten bak, waardoor de bak in brand geraakte. Ten gevolge daar van vielen brandende kolen op den vloer der tweede verdieping, zoodat deze vloer en een werkbank vlam vatten en de bovenliggende zolder in gloed werd gezet. Toen de brandweer aanrukte stond een gedeelte der vloeren van de tweede en derde verdieping in brand. Men is er in geslaagd den brand spoedig meester te worden. -- Bij den gemeenteraad van Zwolle is ingekomen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken, waarin wordt medegedeeld, dat, aan gezien door tusschenkomst van Zr. M'. gezant te Berlijn reeds al het moge lijke is beproefd om te trachten de Pruissische regering van bet besluit tot het verbieden van invoer van rundvee uit Nederland terug te houdenhet niets zou baten, nu reeds pogingen te doen om intrekking van dat verbod

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1