BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 3 <dprel .1X7679. STADS-BERICHTEJM. BlNN'ËNfciA'JNOSEHE BE1UGTEN. RUÏTENLANDSCHE BERIGTE1N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Matthijs Benjamin Bakker, om tot het drijven van een draaibank eene inrichting, waarbij stoom wordt gebezigd, op te richten aan de Oude Vest, wijk 6, n°. 67; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 17"1"1 April aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En wordt hiervan kennis gegeven door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 April 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 1 April. Het concert, gisteren avond in de stadszaal gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, waarvan liet plan was ontworpen door de hh. van der Heide en Wetrens, heeft zuiver opgebragt de som van 281.50. Met ingang 1 April is o. a. tot telegrafist 3e klasse benoemd de heer A. J. Hesseklerk 2e klasse opi het rijkstelegraafkantoor alhier. Gedurende de maand Maart 1876 zijn in de Leidsche volksgaarkeuken afgeleverd: 3244% portien warme spijs, 280 portien vleesch, 117% portien spek; totaal 3642 portien. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 65 tot 78 volwassen personen en 15 tot 20 kinderen. Te 's Hage is thans in het gebouw voor kunsten en wetenschappen geopend de tweede voorjaars-tentoonstelling van planten, bol-en knolgewas sen bloembouquetten enz. van de 's Gravenhaagsche tuinbouw-vereeniging. Blijkens het proces-verbaal der bekrooningen zijn o. a. toegekend twee zilve ren medailles aan J. Mater en eene bronze medaille aan jhr. Hendrik von Siebold, alhier. Ook werden medailles toegekend aan de firma K. van Nes en Zoon, te Boskoop, P. van der Meer Cz.W. A. Blokhuis en W. H. van Konijnenburg, te Noordwijk. Men schrijft ons uit Voorschoten, van 31 Maart: Het studentengezel schap «Septem" gaf heden alhier eene muzikale uitvoering, ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Om het edel doel waren er vele plaatsen genomen. De uitvoering van het welgekozen programma was voortreffelijk; algemeen was men zoo voldaan, zoo opgetogen over de eer, aan Voorschoten bewezen door de eerste openbare uitvoering van het gezel schap, dat men hoopt en wenscht dat het andermaal aan ons dorp een kunstgenot zal geven, ook dan als watersnood daartoe de aanieidiug niet is. Men meldt ons: Het door verzwakking weggeschoven, niet ingezon ken, gedeelte kade van den Nessepolder, aan de Gouwe, is spoedig hersteld zonder overlast van water voor dien polder. De stand der rivier is niet hoog, gelijk ieder waterschap, door gunstigen wind, belangrijken val in het water verkregen heeft. Krachtens het bepaalde in art. 4 van het reglement voor de dienst van den rijkstelegraaf, zullen de rtikstelegraalkantoren met doorloopende dag dienst voortaan ook des zomers eerst ten 8 ure 's voormiddags openen, be houdens die uilzonderingen, welke door het belang der dienst of van het publiek dringend worden geboden. Als afwijking op den regel zal thans voor den duur der zomermaanden de dienst op de hulpkantoren te Amster dam (behalve die op de Beurs en de Korenbeurs), op het hoofdkantoor te Utrecht, op de kantoren aan den Hoek van Holland en te Maassluis, alsmede op het kantoor op het Lbo, wanneer dit wegens de aanwezigheid van Z. M. den koning aldaar open is, ten 7 ure 'svoormiddags aanvangen. Te Boskoop is Donderdag avond een hevige brand uitgebarsten bij den rietdekker H. v. P. In weinig tijds lag het met riet gedekte huis in de asch. Ofschoon de bewoners en die van een belendend huis reeds te bed waren, hebben deze zich kunnen redden. Dezer dagen is aan den Hoek van Holland een persoon uit Stellendam, die op een hoogaarts behulpzaam was met het uitwerpen van een anker, over boord geslagen en verdronken. De man Iaat eei;e weduwe met twee jonge kinderen na. Woensdag 11. is de bliksem geslagen in den toren der herv. kerk te Soest, waardoor brand is ontstaan, die, niet aanstonds ontdekt zijnde, daardoor in omvang toegenomen, een aanmerkelijk gedeelte van de spits heeft vernield, doch alstocn met inspanning van alle krachten gelukkig is gestuit. -- De heer J. E. Cornelissen, directeur der afdeeling zeevaart van liet kon. Ned. Metreologisch instituut te Utrecht, is te Brussel overledep. Vol gens het verhaal in de Belgische bladen heeft de heer Cornelissen zich ten huize zijner moeder, in de rue de Cologne (Schaerbeck), met een revolver van het leven beroofd. De aanleiding daartoe wordt als volgt vermeld. De heer C. zou te Parijs een som van 250,000 gulden ontvangen als afbetaling op eene levering van telegraafkabels. Zijn debiteur had hem in het hotel de la Paix 125.000 gulden betaald, onder belofte de andere helft te Brussel te komen brengen. Dit geschiedde en volgens het verhaal van mevr. Corne lissen, deelde haar echtgenoot haar den volgenden dag mede dat al het geld hem ontstolen was, niet alleen de hellt die hij te Parijs had ontvangen, maar ook de andere helft. Met den persoon, die hem uil Parijs de tweede hellt heeft gebragt, had hij verscheidene boodschappen gedaan in een rijtuig en gedineerd. Weinige uren nadat de heer C. dit aan mevr. C. had mede gedeeld, loste hij in bed twee revolverschoten, die niet onmiddellijk den dood ten gevolge hadden. In het hospitaal St. Jean werd de heer C. ondervraagd door den regter van instructie en zoo goed mogelijk legde lnj verklaringen af. Het onderzoek wordt voortgezet. 's GRAVENHAGE, 1 April. De bij Z. Ms. besluit van 14 Febr. jl.op zijn verzoek eervol ontslagen bewaarder der hypotheken van het kadaster te Amsterdam, de heer J. van Diest, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De heer J. G. W. Zalm is op zijn verzoek eervol ontslagen als bewaar der van de hypotheken en ontvanger der registratie te Heerenveen. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot onderdirecteur D. Brugma, thans telegraphist le kl.tot telegrafisten 3e kl.de klerken 2e kl. C. F. Jibben, C. J. Iluijer, II. W. Butenuth, J. C. Vissers, G. J. A. Menningh G. J. van Dam, P. J. van Dijk, A. J. Hesse, J. P. A. Hendrikx, P. den Hartog en H. F. Oldendorff, de klerk lc kl. B. J. Linschoten en de klerken 2e kl. J. A. van Amerom, A. F. J. Kleyn, J. D. Kelder. L. M. Lugten, R. A. Dekker, J. Zoeter en F. A. Maas. Met 11 April aanst. worden de navolgende officieren geplaatst aan boord van het fregat Admiraal van IFassenaerals: de luit. ter zee le kl. J. C. Commijs, als le officier, de luitt. ter zee 2e kl. C. H. Cornelissen, H. J. J. Kempe, jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn en de officier van admi nistratie le kl. J. A. Waldeck. Voorts worden de luitt. ter zee 2e kl. M C. van Doorn en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh, eerstge noemde gedetacheerd bij het dep. van marine en toegevoegd aan den chef der hydographie, en laatstgenoemde geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoeisluis. In de gisteren avond door de tweede kamer gehouden zitting had de herstemming plaats over het amendement van de heeren Rombach en Id- zerda om de vakken artsenijbereidkunde en toxicologie over te brengen van de faculteit der geneeskunde naar de faculteit der wis- en natuurkunde, waarover de stemmen hadden gestaakd36 voor en 36 tegen. De minister van binnen), zaken bestreed nog kortelijk het amendement. Het amende ment werd met 36 tegen 35 stemmen aangenomen, Hierna werd art. 34 (al de vakken der verschillende faculteiten vermel dende), met de amendementen, aangenomen met 53 tegen 19stemmen. In de voormiddag-zitting was een aanvang gemaakt met de beraadsla ging over art. 34 a, luidende: Aan de universiteit te Leiden wordt bovendien onderwijs gegeven: lu. in de faculteit der godgeleerdheid: a. in de Christelijke archgeologie; 2°. in de faculteit der regtsgeleerdheida. in het Mgfiomedaansche regt en de overige volksinstellingen en gebruiken in Nederlandsch-Indië; b. in het staatsregt en de inrigting van 'srijks kploniën en overzeesche bezittingen; c. in het internationale privaatregt 3°. in de faculteit der geneeskunde: a. in de psychiatrie; b. in de oog heelkunde; c. in de oorheelkunde; d. in de tandheelkunde; 4°. in de faculteit der wis- en natuurkunde: a. in de meteorologie; 5°. in de faculteit der letteren en wijsbegeerte: a. in de archaeologie; b. in de taal- en letterkunde der Semitische volken; c. in de taal-, letter-, land- en volkenkunde van den Oost-Indischen Archipel; d. in de Fransche, de Engelsche en de Hoogduitsche taal- en letterkunde; e. in de aesthetiek en kunstgeschiedenis; in het Sanskriet en zijne letterkunde; g. in de oude ta len en letterkunde der Germaansche volken. Wij behouden ons voor het onderwijs in een of meer der hier genoemde vakken te doen geven aan eene andere universiteit, indien het belang van dat onderwijs het vordert." De hh. Oldenhuis, Gratama en Bastert stelden het volgend amendement voor, strekkende om 1°. den aanvang van het artikel aldus te lezen: «Aan eene of meer univer siteiten, voor ieder vak door ons aan te wijzen, kan onderwijs gegeven wor den in de volgende vakken: 2°. achter 2c te voegen: "d en de wetenschap van het notariaat;" 3°. de laatste alinea te doen vervallen, staande 1° en 3° met elkander in verband. De heer van Naamen deed een ander voorstel, strekkende om, met weg lating der laatste alinea, het begin van dit artikel aldus te lezen: «Aan min stens ééne universiteit wordt bovendien onderwijs gegeven;" welk voorstel de minister van binnenlandsehe zaken overnam, waarna de heer Jonckbloet het voorstel deed de oorspronkelijke redactie van het artikel te herstellen. In de zitting der kamer van hedenbij de behandeling van de conclusie op een adres van de maatschappij der veestallen, heeft de regering verklaard niets verzuimd te hebben om het verbod van den invoer van vee in Pruissen te voorkomen en voortdurend naar de opheffing er van te trachten. Op de interpellatie van den heer Mees omtrent den toestand van den nieu wen Maasmond heeft de regering geruststellende verklaringen gegeven. De verondieping is van tijdelijken aard en zal hoogstwaarschijnlijk langs den natuurlijken weg verwijderd wordenechter rs een contract tot uitbaggering gesloten. Het geregtshof alhier heeft in de criminele zitting van heden uitspraak gedaan in de jl. Donderdag behandelde zaken, en veroordeeld: H. d. K. ter zake van diefstal van een zak met kleedingstukken tot een jaar gevangenis straf en hel 18-jarige meisje E. J.S.wegens diefstal van een koperen ketel, tot zes maanden celstraf. Een knaapje van vier en een half jaar werd gister namiddag in de Keizerstraat te Scheveningendoor een der wagens van den tramway over reden. Het kind is onmiddellijk naar den Haag vervoerd en in het gasthuis opgenomen. KIN«ELASin. LONDEN31 Maart. Te Londen, Leeds, Newcastle, Liverpool, Manchester, Burnley, Le wes, Hasting en in andere steden zijn volksvergaderingen gehouden, om te protesteren tegen het aannemen vah den keizerlijken titel door de ko ningin, en om in dien zin verzoeken in le dienen bij kroon of parlement. Men wil weten dat H. M. reeds tijdens het bewind van Gladstone po gingen heeft aangewend, om zich den keizerlijken titel te doen toekennen, maar deze moet toen het plan aan 11 M. ten sterkste hebben ontraden. De Times bevat nog eenige bijzonderheden omtrent de schipbreuk van de Strathmore. De overlevenden, ten getale van 44, hebben gedurende zeven maanden geleefd van zeevogels, de eijeren van deze. (aalsten en een kruid, dat veel gelijkt op het groen van wortelen. Toen zij opgenomen werden, waren ze als spoken zoo mager en schier naakt. Voor brandstof hadden ze niets dan de veeren, en het vet van vogels werd als olie gebruikt. Naau- weiijks hadden de schipbreukelingen eenige dagen op het eiland vertoefd of de booten werden op de rotsen aan stukken geslagen. Dit was een groot ongeluk, want nu had men geen middel meer, om het gestrande schip te naderen en meerderen voorraad te halen liet brandhout duurde eene maand, waarna men het vuur met de. veeren der zeevogels moest onderhouden. De schipbreukelingen verhalen droevige bijzonderheden van vijf hunner, die op het eiland gestorven zijn. Zoo het schijnt, werden de lijken niet stijf, maar bleven zoo buigzaam als het ligchaam van een levend mensch. Koudvuur openbaarde zich in de bevrozen ledematen der schipbreukelingen. Op 21 Januarij werden zij door den walvisclivaarder Young Phoenix aan boord genomen. Zij werden met de meeste hartelijkheid behandeld en kapitein

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5