BUITEN LANDSCIIE BERiGTEN. Dit jaar zullen in werkelijke dienst worden opgeroepen voor herha lingsoefeningen: bij het reg. grenadiers en jagers, de milicien-verlofgangers der Jig ting van 1873, van 18 Julij tot 21 Augustus, en die van 1874, van j 23 Augustus tot 26 September; bij het 2e, 3e, 4', 5e en 7' reg. infanterie, de verlofgangers van 1873, van 4 Mei tot 7 Junij, en die van 1874, van 8 Junij tot 12 Julijbij het 1' reg. vesting-artillerie, de verlofgangers van 1874, behalve de torpedo-compagnievan 20 Mei tot 28 Junijbij het 2e reg., die van 1874, van 1 Julij tot 9 Augustus; bij het 3e reg., die van 1874, van 6 September tot 14 October; bij de pontonniers, de verlofgan gers der ligting van 1873, van 17 Julij tot 25 Augustus; bij de veld- en rijdende artillerie, die van 1873, van 21 Julij tot 29 Augustus; bij het bataillon mineurs en sappeurs, die van 1874, van 3 Augustus tot 11 Sept. Voor het bijwonen van troepenvereenigingen en het deelnemen van oefe ningen op groote schaal: bij het le en 8e reg. infanterie, de verlofgangers der ligtingen van 1873 en 1874, van 31 Julij tot 29 Augustus; de milicien- hospilaal-soldaten, ligting 1873; bij de vesting-artillerie, van de ligting 1873, de verlofgangers der 2' compagnie van het 3e reg., van 17 Julij lot 15 Augustus; van de 3e compagnie en van de 3e, 4e, 5e en 13' compagnie van het lc reg., van 31 Julij tot 29 Augustus; die van de 8' compagnie, 3- reg., van 14 Augustus lot 12 September; 11' compagnie, 1' reg., van 28 Augustus lot 26 September; de overige compagniën van het le reg., be halve de torpedo-compagnie, van 22 Julij lot 19 Augustus; van het 3'. van 5 Augustus tot 2 September, en de overige van hel 2e, van 19 Augustus tot 16 September; bij de mineurs, de verlofgangers van de ligting 1873, van 24 Junij tot 31 Julij; bij de huzaren, lol oefening in het rijden met voertuigen, van de ligting 1873, de verlofgangers van het le en 2' reg, van 2 tot 21 October; van het 3' en 4e, van 23 October tot 11 November. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 30 Maart van Napels vertrokken. De collecte voor de noodlijdenden door den watersnood te Schiedam heelt opgebragt 3382.23%, te Noord wijk en Noordwijkaan Zee 527.57%, le Lisse ƒ293.10, te 's Hertogenbosch 4600. Uil Boskoop meldt men dat de Gouwekade voor den Nesse-polder over eene uitgestrektheid van ongeveer dertig meter is ingezonken. Met krach- lig werken hoopt men echter de kade te behouden. Te Amsterdam werd gisteren de algemeene vergadering gehouden van de lloll. ijzeren spoorweg-maatschappij. Vertegenwoordigd waren 145 aari- deelen, geregtiad lot het uitbrengen van 58 stemmen. De rekening en balans over 1875 werd goedgekeurd en het dividend vastgesteld op ƒ59.50 per aandeel ongeveer 6 pCt), waarvan als voorloopig dividend in October 1875 reeds 20 is uitgekeerd, zoodat thans nog j 39.50 zal te ontvangen zijn. Herkozen werd de aftredende commissaris de heer 11. C. Cruys, en in plaats van den overleden commissaris te Haarlem, den heer jh'. 11. G. Bar- naart, gekozen de heer mr. 11. II. baron Röell. Door een der aandeelhou ders werd aan het bestuur aanbevolen nog meerder gerief te geven aan de reizigers voor Zandvoort en Scheveningen en het inrigten eener halte op den Ooster-spoorweg te Hoevelaken. -- Aan de havenwerken van het Noordzee-kanaal had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Een oppassend werkman verloor bij het verplaat sen van een rail op den Titan aan den Zuiderdijk het evenwigt. Met het hoofd op de betonblokken leregtkomende, werd hem de schedel verbrijzeld. Over Zierikzee brak Dingsdag avond een vrij hevig on weder los. De bliksem sloeg in den schoorsteen van een vrij hoog huis, doch rigtte geen andere schade aan dan het vernielen der bedekking en van een gedeelte muurwerk van den schoorsteen. De bui dreef snel over. Een uur later was het een ongewoon heldere lucht met een prachtigen sterrenhemel. 's GRAVENI1AGE, 31 Maart. Z. M. heeft aan den kapitein-luit. ter zee jh'. 11. 0. Wichers en den hoofd-ingenieur adviseur voor scheepsbouw d'. B. J. Tideman. vergunning verleend tot het dragen van het versiersel van het ridderkruis der orde van St. Olaf, hun geschonken door den koning van Zweden en Noorwegen. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan 0. J. V. baron van Sylzama, als burgemeester van Dantumadeel, met dankbetuiging vaor de gedurende eene reeks van jaren bewezen goede dienstenen aan 1'. W. S. von Slacdel, als burgemeester van St. Philipsland. Door Z. M. zijn benoemd: lot griffier bij het kantongeregt te Doetinchem de heer m'. J. Ermerins, advocaat te 'sGravenhage; tot griffier bij hel kantongeregt te Tiel de heer m'. N. F. van Nooten Jr., thans griffier bij het kantongeregt te Vlaardingen; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Amsterdam de heer m'. C. VV. J. J. Pape, thans substi tuut officier van justitie bij de arrond.-aegtbank te Zierikzee; en tot notaris te Doesborgh de lieer J. N. van der Booncand.-notaris aldaar. Z. M. heeft benoemd lol: rijksontvanger te Vollenhove e. a. den heer M. G. van den Berg van Sapanoea, wiens benoeming lot rijks-ontvanger te Bourtange is ingetrokken: tot directeur der registratie voor de provincie Zeeland en het derde arrondissement (arr. Breda) en het vierde kanton van het eerste arrondissement (kanton flensden) der provincie Noordbrabant, standplaats Middelburg, den heer G. E. Termaat, thans inspecteur der regis tratie van de 1' klasse. Op zijn verzoek is eervol ontslagen de heer M. J. YVoortman Spandaw als commies der posterijen 3,ie klasse. Tot schoolopziener in het 8ile schooldistrict van Limburg is be noemd de heer P. J. Janssen, te llont, in de plaats van den heer m'. F, P. J. de Sainaan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend. De heer F. VV. G. Kemmanu, pred, bij de herstelde evang. Luthersche gemeente te Zwolle, is benoemd tot predikant bij de protestantschegemeente in Nederl. Indië. De 2,le luit. der infanterie S. de la Parra, van de landmagt in YVest- Indië is eervol als zoodanig ontslagen en benoemd tol 2J,n luit. der infan terie hij het leger in Oost-Indië. Door den minister van financiën is, na vroeger afgelegd vergelijkend examen, thans benoemd tot adspirant-landmeter bij het kadaster de heer G. B. H. de Balbian, te Leiden, in de plaats van den heer F. J. Wakerlin, te Leiden, aan wien, op zijn verzoek, als zijnde aangesteld tot klerk bij de algemeene rekenkamereervol ontslag is verleend. In de zitting van de tweede kamer van heden, bij de behandeling van het wets-ontwerp tot wijziging van hoofdst. V der staatsbegrooting, heeft de minister van binnenlandsche zaken verklaard dat de tegenwoordige toe stand van het nieuwe akademicgebouw te Leiden deze is, dat er over het plan van den heer Metselaar verschil bestaat tusschen curatoren en de rijks adviseurs. Op aandrang van verschillende leden heeft de minister zich bereid verklaard ernstig le overwegen het uitschrijven eener prijsvraag voor een nieuw akademiegebouw. De overlegging van de plannen en rapporten acht de minister nutteloos. De beraadslagingen over art. 34 der wet tot regeling van het hooger onderwijs zijn voortgezet. Wat betreft de vakken, waarin bij de faculteit der godgeleerdheid onderwijs zal gegeven wordenis het amendement van den heer de Vries, tot weglating van de leerstellige godgeleerdheid, aange nomen met 55 legen 17 stemmen, en het amendement van den heer van Naamen, tot weglating van de practische godgeleerdheid, aangenomen met 56 tegen 16 stemmen. Wegens het staken der stemmen over een ander amendement moest de eindstemming over art. 34 aangehouden worden. Op voorstel van den voor zitter is besloten die eindstemming heden avond ten 8 ure te houden. De regering heeft, nu de kamer beslist heeft tot het in de wet opne men der vakken van onderwijs in iedere faculteit, de specificatie der exa menvakken in de wet minder noodig geacht en is alzoo bij een gewijzigd ontwerp toegetreden tot den door de commissie van rapporteurs gekozen vorm omtrent deze zaak. Voor hel geregtshof stond gisteren teregt II. d. K., sjouwerman te Leiden, wegens diefstal bij nacht op een bewoond schip, en wel na reeds zeven veroordeelingen te hebben ondergaan. In December 1875 uil de ge vangenis te Hoorn ontslagen, eigende hij zich den ls,e0 Januarij van dit jaar uit een bewoond tjalkschip te Rotterdam een zak, waarin eenige kleeding- stukken waren geborgen, toe Te vergeefs poogde hij van het ontvreemde geld te maken en werd eindelijk in verzekerde bewaring genomen. Adv.-gen. Gregory achtte het wenschelijk dat deze persoon, die de gevangenis als zijn thuis beschouwde, zoolang mogelijk uit de maatschappij werd verwijderd en reqttireerde oplegging van twee jaren gevangenisstraf. M'. van Oudheusden geloofde dat wanneer de wet geen ambtshalve verdediging gebood, in dit geval het overbodig was te pleiten. De zaak is treurig en eenvoudig, maar toch heeft pl. in een onderhond met den besch. bemerkt dat hij berouw ge voelde en deelde hij liern mede dat het zijn wensch was in het voorjaar of den zomer weder vrij te zijn om weder te gaan werken. Pleiter bragt dit ver zoek den regter over en voegde daarbij dat het welligt goed zou zijn eene cellulaire straf op te leggen. Ook trad in de bank der beschuldigden een meisje van 18 jaren uit Rot terdam, die thans ten derden male met de justitie in aanraking is. Zij maakte zich in den avond van 23 Dec. in een winkel van brandstollen van een koperen ketel meester. Het openb. min. eischte zes maanden celstraf. M'. Schmolck droeg de verdediging voor. Morgen zal in deze zaken uit spraak gedaan worden. De vermindering van den gasprijs hier ter slede van 12 op 10 cent is voornamelijk voorgesteld met het oog op het voordeel van ƒ62000, dat de exploitatie over 1875 heeft opgeleverd. K W E L, A üsT S3. LONDEN 30 Maart. Het Daily News meldt: De lord-mayor heeft de volgende mededeeling van den burgemeester van Amsterdam ontvangengedagteekend 24 Maart: "Ik zie in de dagbladen van heden, dat uwe lordschap de goedheid heeft bijdragen in te zamelen ten behoeve der Nederlanders, die door watervloeden geleden hebben. Hoewel zeer erkentelijk voor dit bewijs uwer sympathie, neem ik de vrijheid u te berigten, dat dc schade, door mijne landgenoolen, bijzonder in Gelderland en Noord-Brabant, geleden, niet zoo groot is als in 1861 en dat de bijdragen bij ons te lande hoogst waarschijnlijk voldoende zullen zijn de verliezen te vergoeden. Uwe lordschap zal mij dus wel willen verschoo- nen, naar ik hoop, wanneer ik u verzoek, zoo mogelijk de inzameling van gelden tot het verleenen van hulp aan de noodlijdende Nederlanders te willen stuiten, aangezien ik mij overtuigd houdt, dat er noodlijdenden bestaan, die eerder hulp vorderen dan mijne landgenoolen." Te Aysshire, in Schotland, is de stoomketel gesprongen van een spoor trein met werkvolk; de drijver, de stoker en de machinist verloren bij deze ramp het leven, en negen werklieden werden gewond; twee hunner liggen in gevaarlijken toestand. Volgens berigt uit Konstantinopel, door I{. O. medegedeeld, heeft, uit aanmerking van de thans gevoerd wordende onderhandelingen over de ver betering van den toestand der publieke schuld, de regering besloten, om de betaling van den April-coupon tot 1 Julij a. s. uit te stellen. Dit besluit is ter kennis gebragt van de gezanten. Aan de Times wordt gemeld dat generaal Schenck, de voormalige ge zant der Unie bij het Engelsche hof, door dc commissie van buitenlandsche zaken van het huis der afgevaardigden gehoord is, in zake zijner handelin gen als directeur van de Emma-mijn. De heer Schenck verzekerde dat hij gehandeld had in de vaste overtuiging, dat de mijn een groote waarde had, en dat de verkoop te Londen te goeder trouw geschied was. Hij had aan- deelen gekocht, waarop hij zwaar verlies geleden had. liet geld om die aandeden te betalen had hij geleenden het was eerst later dat hij toe-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2