LE1BSCSIE €0 Ut A N T. 1870. 74. ÜINGSDAG 28 MAART, ST A DS - R ER ICH T E i\. Kostelooze Vaccinatie. BUNMENLAlNDSCHE BEK1GTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd'/er Courant is per vierendeel jaars 3.franco pp. 3.50 wel Aef Verslag der Handelingen van den hemeenteraad 3.35, franco p. p, ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaars, buiten de expeditie kost en. Afzonderlijke now uiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco pp. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. rbeshis ~£rai-~rqwcgcj\i x jja:, 'aagjg BURGEMEESTER cn WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Kevaccinatie voor onvermogendenin het locaal der Stads-waag, bij voortduring wekelijks is opengesteld, en wel op Donderdag 10 Februari, Vrijdag 18 Februari. Zaterdag 20 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo vervolgens, tel kens met eene tusscheuruimte van acht of, als die dag op een Zondag valt. van negen dagen, 's namiddags te één uur voor de vaccinatie cn te twee uren voor de revaccinatie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Februari 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 27 Maart. De heden door de commissie gehouden collecte ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood heelt opgebragt de som van ƒ5441. lieden werd alhier gehouden de gewone .jaarlijksche algemeene verga dering der vennooten in de Leidsche broodfabriek. Het debiet, dat in 1874 het getal van 1.770.632 kil. bereikte, steeg in 1875 lot 1,854.567 kil. De gemiddelde broodprijzen in 1875 waren de laagste gedurende hel negen jarig bestaan der Leidsche broodfabriek, als: gebuild brood 18,36 ct, onge- build brood 13.35 ct per kilogr.roggebrood 14 ct per 1% kilogr. II. M. de koningin heeft ƒ500 gezonden aan den voorzitter der water snood-commissie te Amsterdam. Door wijlen mej. J. Wisman, onlangs te Rotterdam overleden, zijn besproken de volgende legaten, vrij van successieregtaan het r. k. paro chiaal armbestuur van Leiden ƒ5000; aan de armen van de Ned. Iierv. ge meente te Leiden ƒ2000; aan de armen van de evang. Luth. gemeente te Leiden ƒ1000 en aan de te Frederiksoord gevestigde maatschappij van wel dadigheid (afdceling Leiden) ƒ1000. yN.li.C.) Blijkens bij het ministerie van binnenlundsche zaken ingekomen ambls- beriglen zijn in hel tijdperk van vier weken, 20 Februarij tot 18 Maart 1876, door longziekte aangetast: in Znidholiand 162 runderen, in Noord holland 6, in Utrecht 11, in Friesland 68; totaal 247 runderen. In het vo rige tijdperk van vier weken werden 237 runderen door die ziekte aangetast. Van den Nederl. agent en consul-generaal te Alexandrië is het berigt ontvangen, dat de Egyptische internationale gezondheidsraad den 7a,D dezer besloten heeft, aan de schepen komende uit de Perzische Golf eene quaran taine van zeven dagen op te leggen. Dit besluit is genomen naar aanlei ding van een uit Konstanlinopel ontvangen telegram, luidende: /'Des cas de peste constatés a Hillah." Deze plaats is niet ver van Bagdad gelegen, in dezelfde streek waar ook verleden jaar de pest geheerscht heeft. Te Delft heelt de Vrijdag gehouden collecte voor den watersnood ƒ2885.99 opgebragt. Vrijdag namiddag had een persoon, die bij den restaurateur van het station van het Rijnsp or te Rotterdam eene boodschap had verrigt, de on- voorzigtigheid óver hel voor het publiek verboden terrein van den spoorweg te loopen, om zijn weg te bekorten. Nabij het Boerengat, waar men bezig was met het rangeren van treinen, kwam hij met een der treden van een achteruitrijdenden trein in aanraking, waardoor hij viel en de trein hem over de beide voeten ging, zoodat deze verbrijzeld werden. Hij is spoedig aan de bekomen wonden overleden. Te Dordrecht werd Donderdag 11. door de commissie voor den wa tersnood eene collecte voor de noodlijdenden gehouden. Al spoedig bleek, dat zij niet de eenige was, die zich met deze taak had belast, maar dat ook zekere P. J E. zich op weg had begeven en zich aan onderscheiden woningen als collectant voor den watersnood had voorgesteld; daar, waar hij dit minder veilig achtte, werd door hem een intcckenlijst gepresenteerd op een werkje getiteld: «Een handvol dichtbloemen" enz., welk werkje ten behoeve der noodlijdenden zou worden uitgegeven en waarmede genoemde E. door een boekhandelaar te Dordrecht belast was te colporteren. Dat van de hedriegelijke handelingen van E. menigeen de dupe werd, Iaat zich be grijpen. te meer, omdat E. zijn uiterlijk voorkomen geheel in overeenstem ming had gebragt met de taak, die hij zich had opgelegd, en op de meest eenvoudige manier zich aanmeldde, een geldzakje voorhoudende en roepende: //collecte voor den watersnood", zoodat een ieder dacht met de werkelijke collecte te doen te hebben. In poliliebewaring gebragt, is iiijnadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, naar het huis van arrest overgebragt. Naar men uit Harderwijk meldt, heeft zich in de laatstg, dagen een aantal Carlisten ter dienstneming bij het leger in de O. 1. bezittingen aan geboden. liet meerendeel daarvan is reeds aangenomen. Te Harderwijk is het lijk van den onlangs door kolonialen mishandel den grijsaard, die Dingsdag aan de gevolgen dier mishandeling is overleden, ter aarde besteld. Tot heden is het nog niet gelukt den dader van dezen manslag te ontdekken, ofschoon twee militairen zich hier nog steeds in voorloopig arrest bevinden, als verdacht. - Men meldt uit Oijen van den 23'": Eergisteren kwam alhier eindelijk aan eene bezending brood, erwten, dekens, benevens 10 tenten voorde noodlijdenden, ons door de welwillendheid der commissie te Lith toegezon den. Het scheen werkelijk of wij hier met onze 350 vlugtelingen geheel aan eigen krachten werden overgelaten. De nood toch was hier niet min der hoog dan op de naburige dorpendie zoo goed en mild werden bedacht. En dit laat zich gemakkelijk begrijpen. Vooreerst liggen de hofsteden hier veel lager, omdat de zeedijk Oijen gewoonlijk voor de overstrooming der Beersche Maas beschermtmaar ten tweede ligt onze gemeente juist op de uiterste grens, zoodat al het -vater door den zuidwesten-wind van 's Bosch werd opgestuwd en hierheen kwam. Er zijn dan ook in het geheel slechts twee hofsteden geweest, waarvan de bewoners met hun vee niet gevlugt zijn. Alle anderen hebben een goed heenkomen moeten zoeken. Ware het dan ook niet dat hier toevallig een paar huizen leeg stonden, waarin dade lijk huisgezinnen geborgen konden worden, en dat voorts allen met de meeste welwillendheid 3 ol 4 huisgezinnen wilden opnemen, en er tot ber ging van het vee hier en daar ztiik een ruime gelegenheid was, het zou er hier slecht hebben uitgezien, lip dit oogenblik is het water reeds aanmer kelijk gevallen en zijn reeds velen naar hunne woningen, hoe nat en voch tig nog, teruggekeerd. Ook zijn reeds 6 tenten betrokken. De overige personen, meest oude luidjes, blijven vooralsnog ingekwartierd. Intusschen zorgt nu onze plaatselijke commissie zoo goed zij kan voor alles. - Te Eysden. in Limburg, zijn op de Maas twee personen, ten gevolge van het omslaan van het bootje, waarin zij zich bevonden, verdronken. Het uitvoerig voorloopig verslag van het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer omtrent de belastingwetten (Invoering van een tabak accijns met afschaffing van den vleeschaccijns en wijziging van het tarief van regten) is verschenen. Vele leden toonden zich ingenomen met de beginselen, waarvan de minister van financiën uilgaal: //wegneming van alle belemmeringen voor vrijverkeer van den handel cn de schcepvaort" en «geheele opheffing of belangrijke ver mindering van de accijnsen op de eerste levensbehoeften drukkende." Men miste echter in de thans gedane voorstellen eene afdoende of zelfs eene rationele toepassing dier beginselen en tevens «de vaste hand", waarmede de minister zegt te willen hervormen. Men erkende dat de min. reeds belem meringen voor handel en scheepvaart heeft opgehevenook dat de wijzigin gen in het tarief thans voorgesteld uit dal oogpunt ineerendeels bijval ver dienden. Maar de voorgestelde wijzigingen in het tarief vond men te beperkt, ja van weinig beteekenis als men nagaat wat daarin te hervormen is om alle belemmeringen op te heffen. Indien de minister zooveel waarde hecht aan dat verslag van de commissie van enquete omtrent de Nederl, koopvaardijvloot, had men in zijn voorstel len sporen moeten vinden van de conclusie, waartoe die commissie gekomen is: het maken van Nederland tot een vrijhaven voor het handels- en scheep vaartverkeer. Ook de afschaffing der binnenlandsche tollen werd in dat stelsel zeer noodig geoordeeld. Nog veel minder beantwoorden, naar liet nagenoeg algemeen gevoelen, de gedane voorstellen aan het tweede hoolddoel van des ministers streven: opheffing of belangrijke vermindering van de accijnsen op eerste levensbe hoeften. Hij stelt toch niets anders voor dan vervanging van den accijns op het geslagt door eene tabaksbelasting. Hel vleesch nu is moeijeltjk onder

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1