PROGRAMMA PER TELEGRAAF. ADVERTENTIE N. Stafniuziek 4de Reg. Infanterie. Eene deputatie, bestaande uit lord Shaftesbury, kardinaal Manning, de hli. Mundella, Cowper-Temple, Froude en anderen, wendde zich Maandag tot den minister van binnen), zaken, om aan te dringen op wettelijke be perking van vivisectie. De heer Cross antwoordde, dat de regeling van deze aangelegenheid groote moeijelijkhcden zou opleverendoch dat de regering bezig was aan het onlangs uilgebragte rapport van de commissie hare volle aandacht te wijden. Een schoolmeester te Starbridge is tot vijf jaren tuchthuisstraf veroor deeld, omdat hij een elfjarigen jongen, een zijner leerlingen, een oog uit sloeg, daar de knaap ten achteren was met het maken van sommen. Volgens beriglen uit de Verecnigde Staten is te Charleston (Zuid-Caro- lina) een brand uitgebarsten, waardoor verscheidene huizen zijn in de asch gelegd en eene schade van circa 500,000 dollars is teweeggebragt. Eene bende negers maakte van de verwarring gebruik om te plunderen. Het ge lukte echter de orde te herstellen. FRANKRIJK. Het Journ. Off. deelt een aantal benoemingen tot wijziging van het personeel der prefecten mede. Deze wijziging betreft 24 prefecten; 13 zijn deels vervangen, deels op waehtgeld of ter beschikking gesteld; daaronder bevinden zich de prefecten van Marseille, Nimes, Bordeaux, Toulouse, Orle ans, Epinal en Tours. Onder de nieuwbenoemde prefecten zijn er zeven die vroeger van hunne function als zoodanig ontheven waren, voorts twee voor malige afgevaardigden en een onderprefect. De heer Nodaillac. tot dusverre prefect te Pauis naar Tours overgeplaatst. De kamer van afgevaardigden heeft de verkiezing van den lieer Malas- tre, van de regterzijde, vernietigd. Ten onregte had, naar het oordeel der kamer en gelijk genoemde heer zelf erkende, hel stembureau, door ongel dige stemmen te goeder trouw als geldig aan te merken, beslist, dat door den candidaat de vereischte meerderheid verkregen was. ofschoon metter daad daaraan ééne stem ontbrak. In de memorie van toelichting lot de begrooting, die bij de kamer is ingediend, zegt de minister Say dat de tegenwoordige begrooting een rust punt is. Geene enkele belasting wordt verhoogd, maar ook geene enkele hervorming voorgesteld. Er is eenige tijd noodig om de normale behoeften en de duurzame bronnen van inkomsten te leeren kennen. Zeker is het reeds nu, dat de laalsten de eersten niet te boven gaan en dat niets van de bestaande inkomsten kan worden gemist. De begrooting is ditmaal uiter mate eenvoudig en levert juist daardoor o. a. dit voordeel op, dat twee kamers te gemakkelijker tot eensgezindheid zullen kunnen komen. Men schat de gelden door den maarschalk en mevr. Mac Mahon uitge deeld op 40,000 fr. en de minister van binnenl. zaken heeft aan de meest noodlijdenden eene som van 30.000 fr. gezonden, terwijl in de kamer voor gesteld is een crediet van 1,750,000 fr. te openen. Toch zal die som onvol doende zijn om alle schade te herstellen, want men berekent bij benadering dat in de omstreken van Parijs niet minder dan 1800 huizen door het water geteisterd zijn en genoeg hebben geleden om belangrijke reparatien, zooniet geheele afbraak noodzakelijk te maken, een vijftigtal huizen te Choissy, duizend Ie Allort, honderd te Charenton, driehonderd vijftig te lvry, dertig te Issy, tweehonderd te Boulogne en tweehonderd te Joinville. Te la Bocbelle zijn nog slechts weinig Carlisten. De mecsien hebben gebruik gemaakt van den termijn, door de Spaansche regering gesteld, binnen welken zij naar hun land konden terugkeeren. Die zich nog te la Roebelle bevinden zijn óf soldaten, die naar de Carlisten zijn overgeloopen en voor wie de amnestie dus niet geldt, óf Carlislische leiders, die voorne mens zijn zich in Frankrijk te vestigen. BVITICIILAin. Bij gelegenheid der receptie op 's keizers verjaardag heeft de maar schalk Wrangel namens den generalen stal eene aanspraak tot den keizer gehouden, waarin hij o. a. zeide: «Uwe majesteit is de onverschrokken leider der veldslagen, de onoverwonnen veldheer van Europa. Vereenigd sinceken wij van God, dat Hij genadiglijk uwe majesteit in lengte van tijd naar geest en ligchaam blijve sterken." De keizer antwoordde met een woord van dank voor deze wenschen, en vervolgde; //Hiermede zou ik kunnen besluiten, ware het niet dat gij op iels gezinspeeld liadl, dat ik niet kan aannemen, maar ook evenmin mag van de hand wijzen, daar mjjn dapper leger door zijne daden het door u bedoelde tot eene waarheid ge maakt heeft. Gij hebt mij zoodoende de gelegenheid verschaftja het mij tol pligt gesteld, aan alle generaals van mijn leger, en wel al dadelijk aan de heden hier aanwezigendie reeds vroeger te regter tjjde bereid waren en dit thans nog met raad en daad zijn, mijn dank te betuigen voor het geen door hen verrigt is: een dank, die de beste uitdrukking vindt in de hoop, ja in mijne overtuiging, dal het door hunne hnlp ook voortaan zóó blijven zal." De Köln. Zeit. meldt, dat dr. Martin, gewezen bisschop van Paderborn, dezer dagen uit Nederland naar Engeland is vertrokken onder de volgende omstandigheden: De bisschop was reeds voornemens, het kasteel Nouburh te verlaten, toen hij door den procureur-generaal te Maastricht, namens den Nederlandschen minister van justitie, werd gesommeerd binnen veertien da gen uit Nederland te vertrekken. Er werd niet opgegeven om welke reden. Men zal echter niet mistasten met aan te nemen, dat het geschiedde op verlangen der Pruissische regeering, en wel ten gevolge der excommunicatie, uitgesproken over pastoor Schaffeld. Naar men uit Berlijn aan de Pall. Mall Gaz. te Londen schrijft, is het plotselinge vertrek van den gewezen bisschop van Paderborn uit Neder land (Limburg) veroorzaakt geworden door een aanvraag om uitlevering, welke van de Pruissische regering bij de Nederlandsche regering was inge komen. Deze aanvrage, meldt genoemd blad. werd in ernstige overweging genomen en de Nederlandsche minister van justitie gal dadeljjk de noodige bevelen aan de regterlijke ambtenaren, en door den daartoe aangewezen overheidspersoon werd de bisschop uitgeuoodigd binnen veertien dagen het koningrijk te verlaten; onder bedreiging van uitlevering, wanneer hij hier aan niet mogt voldoen. De policie te Golha had aan de socialisten vergunning geweigerd om een congres aldaar te houden. De leiders van de socialistische partij hebben zich gewend tot het Coburg-Gothasche ministerie, en dit heeft nu dezer dagen de volgende resolutie te dezer zake genomen: er beslaan geen wette lijke beletselen, tegen het houden van het beraamde socialistische congres. PARIJS22 Maart. In een rapport der «Union Républicaine" wordt ge constateerd, dat een aantal republikeinschc algevaardigden heden in eene vergadering te Versailles met algemeeue stemmen hebben verklaarddat er geen reden bestaat om zich lot eene groep te vormen. WEENEN, 22 Maart. De Pol. Corr. zegt, dat de opstandelingen de her haalde aanbieding van Moukhtar-pacha tot het sluiten van een wapenstil stand niet in onaangename bewoordingen hebben afgewezen. Deze verande ring van houding wordt beschouwd als een gevolg van de krachtige taal der Oostenrijksche regeringsorganen, zoowel als van de vredelievende waar schuwingen van den vorst van Montenegro. Naar men meent, zullen er spoedig regtstreeksche onderhandelingen tusschen de Turken en de opstan delingen kunnen plaats hebben. BERLIJN, 23 Maart. Ter gelegenheid van 's keizers verjaardag zijn vele be noemingen en bevorderingen bij het Pruissische leger bekend geworden; o. a. is Bismarck lol generaal der cavalerie bevorderd. ROME, 22 Maart. Het ministerie is nog niet definitief zamengcsteld maar bijna zeker zal het beslaan uit de heeren Depretis, president, finan cien; Melegari", buitcnlandsche zaken: Nicotera, binnenlandsche zaken; Man- cini, justitie; Zanardeili, openbare werken; Melzacupo, oorlog; Coppino, onderwijs. Men weet niet of Mazarana de portefeuille van landbouw en Broichetti die van marine zullen aannemen. Daar de verpleging van den mond en de tanden volgens oordeel van alle geneesheeren noodzakelijk en heilrijk voor de gezondheid der menschen is en voor veel lijden en onaangenaamheden bewaart, zoo is het pligt hiervoor het beroemde, met het glansrijkste gevolg bekroonde Anatherin-Mond- water van Dr. POPP. KK. Hof-Tandarts te IFeenen (te Leiden bij E. NOORDIJK), in herinnering te brengen. Geen middel werkt zoo spoedig en zeker tegen tandsteen, bulten, gezwellen, bederf in den mond, zelfs tegen scorbuut, als dit heerlijk sap, dat daarenboven voor gezonden het zekerste voorbehoedmiddel legen alle mondzieklen is. Opwekkend, verlrisschend den adem reinigend, werkt het vooral op de tanden, welker gezondheid en natuurlijke kleur bewaard en weder hersteld wordt. Het verdrijft de wijn steen, de pijn aan holle of branderige tanden en heelt het ligt bloedend tandvleesch. Tegen elke tandpijn (rhumatisch of zenuwachtig) werkt het snel en zeker en bewaart den welriekenden adem, terwijl het alle schade lijke bestanddeelen uit den mond verwijdert. De zegenrijke werking van dit sap kan daarom allen tandlijders niet genoeg aanbevolen worden. Getrouwd: Amsterdam, 23 Maart 1876. H, B. W1LLEMSEN, van Zwolle, en H. C. RIJK. van Leiden. Voor de vele hartelijke bewijzen van deelneming, gedurende zijne ziekte ondervondenbetuigt de Heer J. HOOG bij zijne herstelling oprechten dank. Leiden, 22 Maart 1876. voor het CONCERT in de Stads-Zaal, ten voordeele der noodlij denden door den Watersnood, op Donderdag den 30Bten Klaart 1876, des avonds te half acht uren. EERSTE AFDEELING. I Quartett voor Piano en Viool i Alt en Violoncelle op. 25 G inoll Joh. Brahms. la. Tre GiorniPergolese 1 Fioloncelle de Heer b. CanzonettaScarlatti J VV. L. VAN MEURS, a. Die NeugierigeSchubert Zang de Heer 3' j b. An die Musikidem. j F. COENDERS. ja. AbendliedSchumann. I Fiool de Heer l b. RomanceFieuxlemps. I A. J. WETRENS. fa. Des AbendsSchumann. Piano Mejuffrouw 1 1 i. Aulschwungidem. J A. SCHULZ LESSIG. TWEEDE AFDEELING. Programma later bekend te maken. Enlrée: Benedenzaal t 1.50, Galerij 1. A. J. WETRENi. A. M. VAN DER HEIDE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3