LilDSUHE COURANT. VRIJDAG 24 MAART 1870. BIXNENUIXDSCHE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den iemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 s jaars. buiten de expediliekosten. Af zonderlij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Arivertenliën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 23 Maart. De sub-commissie voor den watersnood, waarvan wij in ons voorlaatste nommer melding maakten, heelt zich alhier geconstitueerd en bestaat uit de volgende heerendr. J. A. Boogaard, dr. W. C. van den Brandeler, S. de Clercq, jhr. J. F. L. Coenen van 'sGravesloot, dr. H. G Hagen, H. C. Hartevelt, i H. W Hazenberg Jr.mr. C. W. HubrechtJ. Kappeyne van de Coppello, W. G. de Bruyn Kops, dr. C. Leemans. mr. P. C. Librecht Lezwijn, W. A. baron Mulert tot i de Leemcule, mr. J. van Outeren, K. Polano, m'. F. Maclaine Pont, A. C. Quant, mr. P. du Rieu, jhr L. ridder van Rappard, J. Scheltema, dr. J. 11. Scholten, D. A. Schrtlen. A. W. Sijthoff, J. van Toorn, S. B. Vos, J. I. van Wensen, E. W. Wichers, J. C. van der Zweep. Het aantal personen, die zich bij de commissie voor de tentoonstelling van planten, door den handwerksman gekweekt, aangemeld hebben, tot ver krijging van stekplantjes. en aan wie tot dat doel bons zjjn uitgereikt, be draagt voor dit jaar 620. tegen 474 in het vorige jaar. Aan dezen zullen in Mei verstrekt worden 3332 planten. Opmerkelijk hierbij is het volgende: Door de commissie der volksbijeen komsten is het initiatief genomen der uitgave van een boekje, tot handlei ding voor het kweeken van planten door den handwerksman. Nu was be kend gemaakt dat allen, die minstens 3 planten aanvroegen, er dit boekje gratis bij zouden krijgen. Terwijl in de beide vorige jaren een aantal aan vragen waren om 1 of 2 planten, is er nu van elk dezer slechts één, zeer velen echter om drie stuks Wèl een bewijs dat ook deze poging der com missie door de belanghebbenden op prijs wordt gesteld. Daar de firma Brill alhier op zich genomen heeft dat boekje, bjj honderdtallen voor een zeer gcringen prijs (ƒ12.50 per 100), aan deze en soortgelijke commissiën te leveren zeker niet veel voor p. m. 60 bladz. druks is meu in staat voor een betrekkelijk kleine som veel nut te slichten; zeker wel een nieuw blijk van de activiteit dezer commissie, die ongetwijfeld te gelegener tijd door de meer gegoede burgerij in hare pogingen, even als vroeger, flink zal gesteund worden. -- Wij vestigen er de aandacht op dat morgen avond, bij de laatste zit ting van de bockverkoopingdie ten huize van den boekhaudelaar J. W. van Leeuwen alhier plaats heelt, zullen geveild worden een groot aantal werken op hel gebied van Nederlandsche, Fransche, Duitsche en Engelsehe letterkunde, beuevens eene partij zeer net gebonden kinderwerken, zoowel Ilollandsche als Fransche. Door den heer P. P. Speel. Haarlemmerstraat alhier, zijn de eerste kievitseijeren aan Z M. den koning aangeboden. Hij mogt daarvoor, namens Z. M.een vleijendeu brief van dankbetuiging van UD' tweeden particulieren secretaris ontvangen. Tc Voorschoten is den 22 fdezcr door eene commissie van verschil lende heeren een schaalcollecte gehouden, tot leniging der rampen door den jongsten watersnood, die heeft opgebragt ƒ891.35, terwijl een ver- eeniging van dames (Dorcas), aldaar, tot het voormelde doel heeft vervaardigd 42 hemden, 14 bedlakens en 14 paar kousen. Een en ander wordt opge zonden aan de hoofdcommissie te Amsterdam, gelijktijdig met eene som van ƒ21, door lusscheuknmst van ds. Beeckman ontvangen van de jongelieden van het instituut Noorthey onder Veur. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Zalurdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De telegrafische gemeenschap met en over Belgie is thans geheel hersteld. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft ƒ1000 geschonken voor de noodlijdenden door den watervloed in Gelderland en ƒ2000 voor Noord brabant. H. K. H. prinses Marianne heeft aan den voorzitter der Haagsche commissie voor den watersnood ƒ1000 doen toekomen. Gedep. staten der provincie Gelderland hebben zich geconstitueerd als algemeene commissie voor het verstrekken van hulp en onderstand aan hulp behoevenden door den watersnood. Voor het geregtshof te Amsterdam stond gisteren te regt L Kaptijn, schipper, die op 20 December II. zijn schip, gelegen aan den Westcrdokdijk aldaardoor het doen vlam vatten van petroleumdoor hem in een bedstede gegooid, in brand gestoken heeft. De besch. gaf in de instructie op uit baloorigheid deze daad gepleegd te hebben. Hoewel hij op dat oogenblik sterken drank gebruikt had, beweerde hij bijna nooit daarvan misbruik ge maakt te hebben. Nadat hij den brand in het schip gestoken had, was hjj aan boord van het naast hem liggende schip gegaan, zeggende: /'buurman, ik heb den boel in brand gestoken, nu moet jelui maar welen wat er te doen is." Ter teregtzilling beweerde hij van niets te weten. De adv.-gen. achtte die herroeping der bekentenis van geen beteekenis, meende dat bo vendien buiten die bekentenis het feit voldoende bewezen was, beweerde dat hier was het in brand steken van brandbare stoffen, derwijze geplaatst, dat de brand zich aan het schip zou mededeclen, en requireerde, met aan neming van verzachtende omstandigheden, een celstraf gedurende 1 jaar en 6 maanden. De verdediger achtte de herroeping der bekentenis zeer aanne- i melijk en meende dat hier geen dolus bestond, en zeker geen reden aan te geven is, waarom besch. het schip in brand zou hebben gestoken. Na re-en dupliek werd de uiispraak bepaald op Woensdag a. s. De rijksveldwachter Seyffer, te Vianen, tegen wien door de arrond.- regtbank te Gorinchem. wegens poging tot moord op zijne huisvrouw en zijne schoonmoeder, regtsingang met bevel van gevangenneming is verleend, heeft zich vrijwillig in arrest begeven. Te Uirum had Maandag 11. een treurig voorval plaats. Twee zonen van den molenaar J. R.zeer oppassende en werkzame jongelieden van omstreeks 20 jaren, verdronken in het groote Hunsigokanaal bij dat dorp. Zij waren bezig langs dit kanaal zand te vervoeren in een boot, zooge- naamde schouwen zonkendoordien zij deze te zwaar geladen hadden daarmede naar de diepte. Pogingen tot redding mogten niet baten. Men meldt uit Roe-mond: Sedert eenige dagen heeft men in de Mun- stetkerk alhier een aanvang gemaakt met het lager leggen van den vloer. Met deze werkzaamheden tot aan de graftombe der stichters genaderd zijnde, moest de steen, vóór deze tombe liggende, verplaatst worden. Dc bouw commissie besloot toen, den toestand, waarin deze graven zich bevonden, te onderzoeken en had de kerkelijke en burgerlijke autoriteiten uitgenoodigd hierbij tegenwoordig te zijn. Nadat deze steen was weggenomen, vond men de overblijfselen van den graaf van Gelder, Gerard 111, en zijne gemalin Margaretha, die ongeveer 650 jaren geleden hier begraven waren geworden. Van deze bevinding werd een naauwkeurig proces-verbaal opgemaakt, dat, na door de aanwezige autoriteiten geteekend te zijn, in eene bus werd ge daan en vervolgens in het graf werd nedergelegd, waarna deze openingen onmiddellijk werden digtgemetseld. Toen men uit den kelder, vóór deze beide graven, de zich daar bevindende aarde wilde verwijderen, vond men een doodshoofd en eenige beenderen. Bij nader onderzoek bleek, dat dit doodshoofd aan de achterzijde een gat had van circa 3 centimeters doorsnede, waaruit men opmaakte, dat het de overblijfselen waren van Hendrik van Gelder, afgezetten bisschop van Luik, die in het jaar 1224 vermoord werd en naast zijne ouders was bijgezet geworden. De Staatscourant meldt: Door den aanhoudenden val van het water, die op de bovenrivieren krachtiger intreedt, wordt de toeslaud in het alge meen dagelijks meer geruststellend. De bestaande afschuivingen en verzak kingen aan de dijken zijn niet verergerd, terwijl zich geen nieuwe hebben voorgedaan. Te 's Bosch teekende het water 22 Maart vm. 8 uur 6.00 M. boven A. P.in 24 uren gevallen 0.12 M. Uit 's llertogeubosch meldt men van den 22e0: De vlugtelingen zijn thans allen gehuisvest, in hunne verpleging en verzorging wordt op de meest voldoende wijze voorzien, Heden ochtend vertrok de commissaris des konings, vergezeld van den hoofdingenieur van den waterstaat, per extra boot naar Alem, Maren, Kessel, Lith en Lilhoycn, ten einde de dijken op te nemen en middelen te beramen lol spoedig herstel. Met de herstelling der hoofdtoegangeu naar deze stad wordt krachtig doorgewerkt, zoomede aan den spoordijk Vught, 's Bosch, lledel, die vermoedelijk nog deze week voor het algemeen verkeer zal worden opengesteld. Blijlt het water door- vallen, dan is er hoop dat de voornaamste straten met het einde dezer week van water zullen bevrijd zijn. doch daarmede is de ellende niet uit; dan nog blijven de buurten in het lage gedeelte der stad, waar de meeste armen en behoeftigen wonen, onder, en moeten deze ongeiukkigen, die niet werken kunnen, van de onontbeerlijkste levensbehoeften voorzien wor den, hetgeen', dank zij de door ons ingeroepen liefdadigheid, naar wensch kan geschieden. Doch de nood in de omstreken blijlt steeds groot; wel wordt door dc commissie hulp verleend, doch er is niet alleen dringend be hoefte aan levensmiddelen, maar evenzeer aan kleeding en dekking. De slagtollers van den watersnood hebben in de overgroote haast, waarmede

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1