LEIDSCIIE COURANT. 1870. 08, D1NGSDAG 21 MAART. STADS-BERICHT EN. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den tiemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Couran' zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Adverientiëu is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostelooze Vaccinatie en Revacclnatie voor onvermogendenin het locaal der Stads-waag, bij voortduring wekelijks is opengestelden wel op Donderdag 10 Februari Vrijdag 18 Februari. Zaterdag 20 Februari, Maandag 6 Maart, Dinsdag 14 Maart, Woensdag 22 Maart, Donderdag 30 Maart, en zoo vervolgens, tel kens met eene tusschenruimte van acht of, als die dag op een Zondag valt, van negen dagen, 's namiddags te één uur voor de vaccinatie en te twee uren voor de revaccinatie. Rurgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 Februari 1876. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 20 Maart. De voorstelling, die door de Vereeniging Harmonie alhier, zooals wij vroeger hebben medegedeeld, in deze maand zou worden gegeven ten be hoeve van de Prins-Hendrik-stichiing te Egmond, is, naar wij vernemen, uitgesteld. Het bestuur oordeelde teregt dat het voorzien in behoeften door den watersnood ontstaan op dit oogenblik aller krachten vordert. Daarom heelt de Vereeniging hel plan gevormd eerstdaags voor dat doel in den schouwburg eene voorstelling te geven. Met het aanbieden van de lijsten van inleekening zal reeds overmorgen een begin worden gemaakt. Aanbe veling heeft dat plan, gelooven wij, niet noodig. Iedereen weet dat de nood in Noordbrabant en Gelderland hoog gestegen is en dat hulp dringend, zeer dringend gevorderd wordt. Naar wij vernemen zal ook binnen kort een groot concert gegeven worden ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Reeds is toestemming gegeven tot het medewerken van de slalmuziek van hel 4,|e regiment infanterie alhier. De minister van oorlog heeft de chefs der corpsen gemagtigd om de militairen van de Israëlitische godsdienst, die hunne eerlang invallende gods dienstige feesten ten hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid ie stellen. - Een uit New-York ontvangen telegrafisch berigt vermeldt dat de goe deren, uit Nederland voor de Pi.iladelphia-tentoonstelling bestemd, te New- York behoorlijk gelost en naar Philadelphia verzonden zijn. - Bij den minister van binneul. zaken is berigt ontvangen dat te Amster dam eene algemei ne commissie voor de noodlijdenden door de jongste over stroomingen is geconstitueerd, van welke commissie de burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. C. J. den Tex, president, en de heer J. A. Sillem secre taris is. De commissie heeft besloten de verschillende dagbladen uit te noo- digen tot het in ontvang nemen van giften. (Sic.) De Staatscourant meldt: Ook op de benedenrivieren begint thans het water langzaam te vallen, waartoe de verandering in de rigting van den wind gunstig medewerkt. Door den langdurigen hoogen waterstand blijft de toestand der door afslag verzwakte dijken echter zorgelijk. Verzakkin gen zijn op verschillende plaatsen waargenomenzonder dat er dadelijk ge vaar is, worden echter de noodige voorzieningen genomen en deze plaatsen naauwkeurig bewaakt. De directeur-generaal der maatschappij tot exploitaiie van staatsspoor wegen heeft bepaald, dat de zendingen van voorwerpen en goederen, die nende tot leniging van de dooi' watersnood geteisterde gemeenten of perso nen, uitgaande van hulp-comité's of van gemeentebesturen en bestemd naar de plaatsen des onheils, over de door de maatschappij geëxploiteerde spoor wegen kosteloos zullen vervoerd worden. De directie der Noordbrabantsche Duits lie spoorweg-maatschappij heeft dezelfde bepaling vastgesteld. Het Roode Kruis alhier, meldt het II. D., heeft door zijn ijverig dage- ljjksch bestuur zich dadelijk aan zijne roeping getrouw betoond. Zoodra het bleek dat de hulpmiddelen, in de Amalia-stichting voorhanden, niet meer dadelijk beschikbaar behoefden te blijven voor eventualiteiten in onmiddellijke nabijheid, heeft men al wat aan dekens en liggingstukken voorhanden was bijeengebragt, en dit met wat hammen, spek enz. door eene commissie naar lledel doen overbrengen. Omtrent den orkaan van Zondag 12 Maart verneemt men de volgende bijzonderheden. Reeds den 9llen Maart kondigde het observatorium te Parjjs aan, dat zich eene zeer groote vermindering van de luchldrukking vertoonde op de kusten van Noorwegen en het noorden van Schotland; te Thurso, in laatstgenoemd land. was de barometer tot 714 gedaald; dat is lOmM. lager dan hij den 12d,n hier te lande gestaan heeft. Van wege het observatorium werd er bijgevoegd, dal Europa door een der hevigste orkanen werd be dreigd die hel sedert lang had beleefden die voorspelling is maar al te goed uitgeknmen. De storm tastte Europa op de kitst van Normandie aan; hij brak den 12,lrn Ie Havre en te Rouaan lusschén 12 en 1 uur los, ko mende uit het zuidw esten en zich aldus rigtende naar het noordoosten. Even na 4 uur in den namiddag kwam hij in ons land te Maastricht aan, alzoo den weg van Havre naar laatstgenoemde plaats (101 mijlen hemelsbreedte) in ongeveer 4 uur afgelegd hebbende. Van daar verloor de storm reeds veel van zijne snelheid; te Keulen kwam hij eerst te 6 uur aan In den nacht van Zondag op Maandag teisterde hij geheel Midden-Duitschland en Maandag (13 Maart) eindigde hij zijnen logt in Oost-Pruissenwaar hij reeds al zijne kracht verloren had. Een andere orkaan tastte denzelfden dag Engeland en het noorden van Nederland aan, die zich naar Hamburg rigtte, om vervol gens in de-Oostzee verloren te gaan of wel naar het Scandinavische schier eiland, van waar hij gekomen was. terug te keertu. Door de te Rotterdam bestaande commissie is Zaturdag een stoomboot met levensmiddelen, brandstoffen, kleederen. dekens en geld naar de over stroomde plaatsen in Noordbrabaut gezonden. Zij heeft daartoe beschikt over een deel van de gelden, die nog in kas waren bij de commissie van 1861. Toen de bedoelde stoomboot des avonds te Dordrecht aankwam, hebben aldaar eenige heeren zich als commissie geconstitueerd en door middel van rondklinken een beroep gedaan op de algemeenc medewerking. Spoedig was op die wijze bijeengebragL 1500 pond brood, 600 pond spek, eene kist met gekookte eijeren en ander proviand; voorts kleeding en 200 dekens. Werk lieden bragten dubbeltjes en kwartjes, met verzoek die den noodlijdenden in de handen te stoppen. In den nacht van Zaturdag op Zondag is te Schiedam een hevige brand uitgebroken in de stoomkorenmolen De Gaper van den heer Braat; het ge- heele gebouw, met den aanzienlijken voorraad meel en graan, is een prooi der vlammen geworden. De belendende gebouwen bleven ongedeerd. Van Spaarndam meldt men dat in de vorige week de drijfstang van de watermachine is gebroken. Niemand heeft daarbij letsel bekomen; de schade begroot men op 28000 a 30000 en het zal geruimen tijd duren eer de machine weder kan werken. Door burg. en wethouders van Amsterdam zijn thans, voor de benoe ming van een hoogleeraar in de Oosiersche letteren aan het athenaeum aldaar, aan den gemeenteraad voorgedragen de hh. dr. F. J. van den Ham, te Utrecht, en dr. W. B. J. van Eyk, te Deventer. Door wijlen den heer Maarten Spoor, in leven lid van het collegie van kerkvoogden en notabelen te Broek op Langedijk en voor eenige maanden aldaar overleden, zijn bij testamentaire beschikking vermaaktaan het alge meen armbestuur aldaar 2000; aan de kerkvoogdij ƒ4000 en aan de dia conie der herv. gemeente eenige percelen wei- en bouwland, gezamenlijk ter waarde van ruim 26,000. Eene te Zwolle gehouden schaalcollecte ten behoeve van de slagtoffers van den watersnood heeft ruim 2600 opgebragt. Men meldt uit Groningen aan de N. R. C.: Een Duitscher van goeden huize, letterkundige, die om later gebleken goede redenen zijn land heeft moeten verlaten en laatstelijk zich alhier had gevestigd, waar hij privaat lessen gaf en onlangs eene hoogphilosophische voorlezing hield maar die zich genoopt vond ook van hier te vertrekken, werd voor eenige dagen dood gevonden in een niet gebruikt wordend varkenshok buiten eene boerderij te Beerla. Blijkbaar was hij door gebrek omgekomen. Te Tilburg heeft Vrijdag 11. in de wollenstoflen-fabriek, door stoom gedrevenvan den heer Janssen van Bureneen treurig ongeluk plaats ge had; een ijverig werkman, oud circa 24 jaren, is door hel opslaan van een riem op de politic in de hoogte gedreven en eenige malen rond geslin-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1