die hunne woningen hebben moeten ontving ten, zijn deels gehuisvest op het fort te Blaauwe Sluis, deels in de gemeenteschool te Empel; in hunne ver zorging is zooveel mogelijk voorzien. Een huis in de doorbraak is met 2 koeijen, 2 varkens en 1 geit en den geheelen huisraad in de golven ver dwenen. Menschenlevens zijn niet te betreuren. Uit Grave meldt men van dien dag: De hevige storm van Zondag en Maandagnacht deed het ergste vreezen. Gisteren werd dan ook vernomen dat er doorbraken waren te Alcm. Te Oyen zijn twee huisjes door den golfslag ingestort, terwijl de Maasdijk aldaar voor de helft is weggeslagen. De waterstaat neemt zooveel mogelijk overal de meest afdoende voorzoigen, door het doen aanvoeren van palen, rijshout en andere materialen. De dijkposten worden streng geinspecteerd. Te Boxmeer is Zondag avond eene 60-jarige vrouw in het water ge waaid en verdronken. Uit Maastricht meldt men van Maandag: Het water in de Maas is ontzettend hoog. De geheele vallei tusschen Luik en Maastricht staat onder. De rivier heeft thans hier en daar eene breedte van twee a drie kilometers. Vele woningen zijn door de bewoners ontruimd moeten worden. Het ge hucht Heugem, onder Grondsveld, is ten tweedenmale geheel overstroomd; 300 a 400 mensehen lijden gebrek. De burgemeester van Grondsveld heeft te hunnen behoeve een beroep op de openbare liefdadigheid gedaan. Uit Hansweert meldt men het volgende voorbeeld van pligtsbetrachting onder de moeijelijkste omstandigheden. Zondag namiddag, terwijl de wate ren der Schelde in onstuimige vaart door een storm uit het Z. VV. werden voortgedreven en over de gansche lengte van den Scheldedijk hun schuim landwaarts inwierpen, moest de lichtwachter J. C. van den Berg hel licht ain het einde van de haven gaan ontsteken. De dijk. die er heen leidt, was bijna geheel onder de golven bedolven; niettegenstaande het levensge vaar, aanvaardde van den Berg den togt om den schepeling zijn gewoon sein niet te doen missen. Halverwege gekomen staat de wakkere licht wachter voor een ongeveer 50 meter lange opening, door de golven in den dijk gemaakt. Gok die hinderpaal houdt hem niet terug; ruim drie minuten lang verdwijnt hij voor het cog der toeschouwers, komt daarna uit de diepte weder loven en bereikt zijn lantaarn, die van alle zijden door de golven bedreigcf werd. 's GKAVENHAGE, 15 Maart. De opper-ceremoniemecsler heelt bekend gemaakt dat, ingevolge de be velen des konings, hel hof den ligten rouw zal aannemen voor acht dagen, ingaande den 15»D dezer, wegens het overlijden van Z. K. k. H. Frans V, aartshertog van Oostenrijk-Este, hertog van Modena. Tot vice-president van den raad van state is benoemd jhr. mr. G. C. J. van Reenen. De heer mr. D. L. F. de Pauly, thans directeur van justitie in Nederl. Indië, is benoemd tot president der beide hooge geregtshoven aldaar. Tot directeur van een der rijkstelegraaf-kantoren is benoemd de tele grafist 2e kl ,1. A Valentijn. De 2e luitenant-kwartiermeester S. Hissink, van het 5' reg. infanterie, is overgeplaatst Bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederl. Indië. Het schroefstoomsehip 1' kl. van Galen, liggende te Willemsoord, wordt met 1 April aanst. in dienst gesteld en het bevel over dien bodem opgedra gen aan den kapitein ter zee H. P. van Boneval Fanre. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de minister op verzoek van den heer Schimmelpenninck van der Oye eenige inlichtingen gegeven omtrent den waterstand. Daaruit bleek dat, hoewel de toestand ernstig is, er veel overdrijving in de geruchten hecrscht. De beraadslagingen over de wel regelende het hooger onderwijs zijn voort gezet. Door de aanneming van het amendement van den heer Jonckbloed op art. 7 is besloten tot het instellen van gymnasia met 6-jarigen cursus en splitsing van het leerplan na het vijfde jaar. Met verwerping van alle amendementen zijn artikelen 8 tot 10 goedgekeurd. Morgen voortzetting. liet geregtshof te dezer slede hield zich gisteren onledig met de be handeling in hooger beroep van de zaak van den stationschef en twee be ambten van het station van den staatsspoorweg te Dordrechteene zaak, die te Dordrecht nogal belangstelling schijnt Ie hebben gewekt. De stationschef werd bij vonnis van de regtbank tot 15 dagen celstraf en 8 boete en de beide beambten tot 3 dagen celstraf veroordeeld, als zouden zij zich in den avond van 19 Julij 1875 gezamenlijk hebben schuldig gemaakt aan mishan deling van een inwoner van Dordrechtdie zich tegenover den chef partij stelde voor een vriend, dien hij op den trein had gebragt, maar die, onder beschuldiging in dronkenschap te verkeerengeweigerd werd met trein n". 26 naar Rotterdam te vertrekken. Zoowel van de zijde van het openb. min. als van de beklaagden werden door het hof eenige getuigen gehoord, j Uit de verklaringen van die a charge kon worden afgeleid dat de chef zich aan zeer onbehoorlijke handelingen had schuldig gemaakt, uit die van de getuigen a decharge was er wel eene worsteling geweest, maar kon van mishandeling geen sprake zijn hetgeen ook door den chef herhaaldelijk werd in het midden gebragtdie ontkende zich aan mishandeling te heb- j ben schuldig gemaakt. De beide andere beklaagdendie op het geroep van «houd hem" waren toegeschoten en een vlugtend persoon hadden aangevat, ontkenden mede dien persoon mishandeld te hebben. Deze hadden volgens den verdediger, jhr. mr. de Brauw, hun pligt en naar zijne meening moes- ten de getuigen tegenover elkander gesteld worden. Het was voor den sta tionschef eene levenszaak, maar pleiter koesterde de vaste overtuiging dat het hof de bekl. zou vrijspreken. Advocaat-generaal Gregory erkende dat het voor den 1PD bekl. eene levenszaak was, maar dit mogt geen reden zijn om de wet niet toe te passen. Den chef. tegen wien men te Dordrecht schijnt ingenomen te zijn, schetste Z. E. G. A. als iemand bekend door driftigheid, heftigheid en lastigheid. Naar zijne meening hadden getuigen a charge ver klaard hetgeen zij met eigen oogen gezien hadden en verkeerden die a de charge onder den invloed van den chef. Zijn requisitoir strekte tot beves tiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op aanst. Dingsdag. Op de voordragt ter benoeming van een Ieeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan het gymnasium alhier zijn geplaatst de hh.: dr. A. H. Pareau, te Utrecht, en dr. H. D. Benjamins, te Leiden. De policie alhier heeft voorloopig twee gevaarlijke deugnieten uit de maatschappij verwijderd. Deze knapen waren op de gedachte gekomen de pijpen van de goten langs verschillende huizen aan den Stationsweg en de blokhuisjes in de van Limburg Slirumslraat af te snijden. De aanzienlijke partij lood, daardoor in hun bezit gekomenverkochten zij bij eenen opkoo- per, wien zij een valscli brielje van hunnen baas vertoonden, waarbij zij gemagtigd werden het lood te verkoopen. BUITKNLAiNDSCHE BEKIGTEN. BELGIË. Even als elders heeft Zondag namiddag en avond een hevige orkaan over het land gewoeddie overal vrii wat schade heeft aaugerigt. Vooral te Luik moet de schade groot zijn. In de voorstad d'Amercoeur is een gansch dak met alle gebindten en verder houtwerk opgenomen en ter aarde geslingerd, en op eene andere plaats is eene oude vrouw, met een kind van zes weken op den arm, onder een neerstortend stuk muur verpletterd. Het kind werd ongedeerd van onder het puin te voorschijn gehaald. Te Brussel leverden straten en pleinen een angstig tooneel op. Het regende steenen, pannen en vensterglas: van alle kanten hoorde men een onheilspel lend kraken en dreunen; ruk- en dwarrelwinden dreigden de menschen. die zich nog op straat bevonden, op te nemen, lil het Park werd een aantal boomen ontworteld. Vele personen werden gekwetst en verscheidene doodelijk. ENfiELA W SS. LONDEN 14 Maart. H. M. de koningin heeftter blijvende herinnering aan het bezoek van den prins van Wales aan Indië, Z. K. II. benoemd tot eere-kolonel van acht inlandsche regementen, van welke vier den naam zullen dragen van de "Queen's Own" en de overige vier die van «Prince of Wales' Own." Zondag heeft over geheel Engeland een hevige storm gewoed, waar door een tal van ongelukken werd teweeg gebragt. Het water van den Theems was zoo hoog gestegen, dat men het ergste vreesde, en vele wonin gen werden ontruimd. Te Londen is een man gedood door het omvallen van een telegraafpaal; hij zat op een omnibus, toen het gevaarte nederkwam, en het scherpe IJzerdraad hem het hoofd bijna van het ligchaam scheidde. In Schotland heeft gedurende drie dagen een sneeuwstorm gewoed. Zoo wel de straal- als de spoorwegen waren daardoor ontbruikbaar. Een trein tusschen Edinburg en Ayr is in de sneeuw blijven vastzitten; vele reizigers konden niet eens uit de rijtuigen komen en waren verpligt een nacht daarin te vertoeven. In het Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland was de orkaan buitenge woon hevig. De Ostcndeboot Le Parlement Beige, welke met de Neder- landsche en Belgische mail aan boord Zondag morgen Oslende verliet, had een zeer gevaarlijken overtogt. Toen de boot een hall uur in zee was. nam de storm zoo geweldig toe en werd de zee zoo hol. dat de kapitein het niet waagde verder te gaan. Hij stoomde dus langs de kust naar Galais, doch de geweldige golven beletten hem de haven in te komen. De boot zou schipbreuk geleden hebben legen de havenhoefden en den kapitein oleef dus geen andere keuze over dan het kanaal over te steken. Hij bragt zijne boot gelukkig over. Volgens berigt uit Washington heeft de heer Wells, de districts-procu- reur. aan den heer Pierrepont, procureur-generaal van de Vereenigde Staten verklaard dat het (onmogelijk is generaal Belknap in staat van beschul diging te stellen zonder de getuigenis vau Marsh, die zich inmiddels door de vlugt heeft gered. FRANHRP K. Door den senaat is tot voorzitter gekozen de hertog d'Audiflret-Pas- quier, met de 203 van de 227 uitgebragle ^stemmen; tot voorzitter van de nationale vergadering is gekozen de heer Jules Grévy, met algemeene (452) stemmen. De heer Ricard zal. naar men verneemt, ofschoon hij de portefeuille van binnenlandsche zaken heeft aanvaardgeene ingrijpende maatregelen nemen. Ilij wil den uitslag afwachten van de verkiezing van een lid voor den senaat, die moet plaats hebben wegens hei overlijden van den liter La Rochette. Bijaldien hij als zoodanig niet gekozen wordt, zou hij - zijne portefeuille weder willen nederleggen, omdat hij geen minister wil zijn bui ten de kamers. Het door de hh. Raspail en Victor Hugo in te dienen ontwerp luidt volgens de Bappel als volgt: «Art. 1. Aan alle veroordeelden wegens de handelingen betreflende de gebeurtenissen van Maart, April, Mei 1871 wordt amnestie verleend. De vervolgingen wegens feilen, lot die gebeurtenissen in verband staande, zijn en blijven vervallen. Art. 2. Deze algemeene, volledige amnestie wordt uitgestrekt tot alle politieke misdrijven en overtredingen en drukpersdelicten en tot de veroordcelingen wegens politieke gebeurtenissen sedert de laatste amnestie van 1870." Ten gevolge van den hoogen waterstand blijft de toestand in verschil lende streken onrustbarenden is op vele plaatsen reeds groote schade ver oorzaakt. De Seine blijft steeds wassende. Naar den kant van Issy is zij ver buiten hare oevers getreden, en in de beneden-gedeelten der plaats staan tal van huizen tot aan de eerste verdieping onder water. De inwoners van Issy kunnen hunne woningen niet dan in schuitjes verlaten. De gendarmen en soldaten zijn er onafgebroken werkzaam om de ingezetenen, die genood zaakt zijn hunne huizen te verlatenbehulpzaam te zijnzoowel om hun lijf als om hunne meubels te bergen. -■ Uit Rouaan meldt men dat Zondag aldaar een orkaan heeft gewoed. De Seine stond er als eene holle zee. Geen oogenklik was men veilig op straat Het regende pannen van de daken, of steenen van de schoorsteenen. Het mag als een wonder beschouwd worden, dat niet honderden personen zijn gedood of zwaar gewond. Een persoon moet omgekomen zijn. De spits van den toren der kerk Saint-Gervais is ingestort en teregt gekomen op een der vleugelen van het gebouw, met dat gevolg, dat het dak verbrijzeld werd. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik niemand in de kerk.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2