LEIDSC1Ë COURANT. 1870. NATION A LE MIL1T1 E. il'°. 58. DONDERDAG 9 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; met het f er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Af zonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advettemiën is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. BHBEBaHiMB3ara«BttaE3BSSEBmtf STADS-BER 1CHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den IS)1)'» Augustus 1861 Staatsblad N°. 72) Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen hij de Zee-Militie te die nen uit zich daartoe aan te melden vóór den lsle" Aprii aanstaande, opeen der werk dagen, tusschen des voormiddag! negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 1 Maart 1876. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. II, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open- hare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dal tie inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6de" tot en met den 18dcB Maart e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hallnegen tot negen uren en des namiddags van half twee tol twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1876. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHK BERIGTEN. LEIDEN. 8 Maart. De minister van binnenlandsche zaken heeft voorloopig ter algemeene kennis gebragt dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor bet middelbaar onderwijs, voor het jaar 1876, afgenomen zullen wor den in den loop van de m.iand October 1876; en dat de termijn voor de aanmelding tol die examens nader zal worden bekend gemaakt. In de Staatscourant zijn opgenomen uitvoerige beschouwingen van den Nederlandscheti consul-generaal in China betredende eene geregelde Nederlaudsche stoomvaartdienst op China en Japan, over Engeland, Cadix, Venetië, Java, Bangkok en Manilla. De constd drukt de hoop uit dat die beschouwingen aanleidingen mogen geven dat de zaak eencr nationale stoom vaart naar het verre Oosten bij den Nederlandscheti handel in overweging worde genomen. Bij de gisteren in het hoofdkiesdistrict Rollerdam gehouden verkiezing van een lid van de tweede kameris gekozen de heer mr. II. C. Ver niers van der Loeff, lid van ged. staten der provincie Zuidholland, met 685 van de 759 uitgebragte geldige stemmen. Op den heer mr. P. P. van Bosse werden uitgebragt CO stemmen. Be 31< algemeene vergadering van het Nederlandsch onderwijzersge nootschap zal dit jaar gehouden worden te Enschedé op 26. 27 en 28 Jttlij. Naar men verneemt bestaat bij het departement van marine het voor nemen om het oefenings-eskader nog gedurende dit jaar in de West-Indische zeeën te doen kruissen. Het Hbl. meldt dat het comité voor de Snmatra-expeditie het berigt heelt ontvangen, dat de heer E. A. van Vloten te Brussel de som van ƒ3000 voor genoemde expeditie beschikbaar stelt. Volgens het IV. v. d. D. zou de leiding der expeditie opgedragen zijn aan den luitenant ter zee Schouw Santvoort. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 7 Maart van Port-Saïd vertrokken. Te Delft ontstond gisteren nacht een begin van brand bij een bakker, op de Voldersgracht, doordien het vuur van de kagchel op de kamer van den bewoner boven zich had medegedeeld aan een mand met turf en hout gevuld De brand werd het eerst ontdekt door den knecht van den bakker. Hij en twee agenten van policie werden het vuur niet zonder moeite mees ter en mogten er in slagen den bewoner der bovenkamer, die in diepen slaap lag, van een anders wissen dood nog Ujdig te redden. Te Amsterdam is in eene algemeene vergadering van de Effecten-socieleit, die door 104 leden werd bijgewoond, besloten; met algemeene stemmen, tot ontbinding der sociëteit; met 52 tegen 13 stemmen, tot oprigting van een nieuwe vereeniging voor den eiïectenhandel. Gisieren avond is aldaar in een Amerikaansch barkschip, geladen met katoen en liggende in hét Entrepotdok, brand ontslaan, die met behulp van de dokspuit, een stoomspuit en drie handspuiten is gebluscht. Het schip is van binnen nagenoeg geheel uitgebrand. De oorzaak is onbekend; men ver moedt broeijing van de katoen. Naar aanleiding van het feit, dat op Zondag 27 Februarij 11. een café clianlant op de studenten-societeit te Utrecht is opgetreden, hebben eenige leden dier socieleit. studenten in de theologie, het voorstel gedaan, om voorlaan op algemeen erkende christelijke feesldagen geen café chantant meer op die socieleit te doen optreden, daar dit met de godsdienstige over tuiging van een groot aantal leden niet overeenkwam. Dit voorstel is in eene door bijna alle leden der studenten-societeit bijgewoonde vergadering behandeld en na zeer langdurige discussiën met groote meerderheid van stemmen verworpen, niettegenstaande sommigen hun voornemen hadden te kennen gegeven, ingeval van verwerping van het voorstel, voor hun lid maatschap van de socieleit te zullen bedanken. [II. V.) Door wijlen mevr. de wed. van Lidth de Jeude, geb. van Eek, is aan de diaconie-armen der herv. gemeente te Tiel ƒ2000 gelegateerd. Men meldt uit Deventer: Doordien alle buitendijks gelegen landerijen onder water zijn gezet, staan de werkzaamheden bij den landbouwer nog stil. Bijna alle graanlanden zijn geïnundeerd. Voor de uiterwaarden is de overstrooming in dit jaargetijde zeer gewenscht, zoodat men verwacht dat de hooioogst dier landen, welke in de laatste jaren zeer weinig opleverde, dit jaar zeer groot zal zijn. In de laatste jaren werden die landen in dit jaargetijde niet geïnundeerd. Te Zwolle is de toestand weder ongunstiger geworden. Door den gemeenteraad van Zwolle is besloten een verzoek te rigten aan den minister van binnenl. zaken om, met medewerking van den minis ter van buitenl. zakenbij de Pruissische regering aan te dringen op de intrekking van het dezer dagen uitgevaardigde verbod van invoer van vee uit Nederland, op grond dat de geruchten omtrent de hier te lande heer- schende longziekte te zeer overdreven zijn en het genoemde verbod zeer tot nadeel strekt van den landbouw, de veehouderij en den handel zoowel hier als in Pruissen. Maandag II. werd van Vriezenveen gevankelijk naar Almelo overge- bragt zekere F. S.verdacht van poging tot moord. Deze persoon zou nl. in den avond te voren een jonge vrouw zoodanig met een mes hebben ge stoken, dat men voor bet behoud van haar leven vreesde. Naar men ver neemt. moet ecliier, volgens verklaring van den geneesheer, de tocgebragle wonde niet doodelijk zijn en bestaat er hoop dat de lijdcres binnen korten tijd hersteld is. De verdachte F. S. werd nog dienzelfden avond in verze kerde bewaring gesteld. Onlangs werd gemeld dat onder de gemeente Muntendam, onder vreemde omstandigheden, een diefstal van meer dan ƒ25000 aan effecten heeft plaats gehad uit een brandkast. Thans wordt berigt, dat de dieven zijn ontdekt. Uit Grave meldt men van gisteren: De boven- en benedenmonden van den Beerschen overlaat werken bijna over volle lengte. De weg naar 's Bosch is weer oierstroomd. Gisieren en heden slormt het hevig uit het westin, zoodat de overtogt over de Beersclie Maas zeer moeijelijk, over de rivier aan het veer op het oogenblik ondoenlijk is. In de stad loopen de kelders vol met kwelwater. De aanhoudende was te Keulen en Maastricht maakt velen bezorgd voor een doorbraak of het overloopen der dijken. Te Goes is Zaturdag 11. in de herberg van H, Kramer, ten gevolge eener woordenwisseling tusschen een slagter, die gewoonljjk leverworst aan de bezoekers verkoopt, en een koopman in vodden en beenen, door deii eerste aan den laatste met zijn slagtmes zulk een steek in de linkerzijde toegebragt, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De slagter is onmiddellijk in verzekerde bewaring genomen. Uit Maastricht meldt men dat de justitie aldaar zich Maandag naai4 Kerkerade heeft begeven, alwaar weder een manslag zou hebben plaats gehad,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1