PER TELEGRAAF. vermijden. Door sterk bakboord te sturen en door het terugwerken der machine had men toen aan boord der Franconia alles gedaan om de bot sing zooveel mogelijk in hevigheid te doen verminderen. Na de botsing had men touwen op de Strathclyde overgeworpcn en de booten gereed gemaakt om te reddentotdat men bemerkte dat de Franconia lek was en dreigde te zinken. Toen werd op raad van den Engelschen loods de Franconia in Dover-Bay aan den grond gezet. Na de noodige reparatie en nadat het ge vaar geweken was, keerde,het schip naar üuins terug. Berigten uit de Vereenigde Staten melden dat door het huis van ver tegenwoordigers eenstemmig is besloten den minister van oorlog Belknap in staat van beschuldiging te stellen. Het rapport van de commissie van enquête, onderteekend door alle leden, toont aan, dat Belknap in zes jaren tijds 25000 ontving, omdat hij Marsh benoemd had tot commercieel agent te Fortsill. Belknap vroeg zijn ontslag, dat door den president onmiddellijk aangenomen is. De democraten keuren dat ontslag af, omdat dat een hin derpaal kan worden voor het in staat van beschuldiging stellen van Bei- knap, die nu geen minister meer is. De president verklaarde daarop, dat hij bij het aannemen van het ontslag onbekend was met den omvang van het misdrijf. De senaat zou in kennis worden gesteld van het besluit van het huis van afgevaardigden. Belknap weigert inlichtingen te geven, be halve aan de regtbank waarvoor hij teregt zal staan. 2000 man troepen zijn, onder de generaals Crook en Custer, naar de Yellowstone-streek in het rotsgebergte vertrokken, ten einde te opereren tegen een 1500 opgestane Indianen, aangevoerd door den "Zittenden Stier." FRAIKRIJ K. Onder de gematigde republikeinen worden drie vraagstukken, als urgent, ijverig besproken, t. w. de amnestie, de wet op het hooger onder wijs en de gemeentewet. Wat de eerste quaestie betreft, allen zijn het er over eens, dat men van elk radicaal voorstel moet afzien en er zich toe bepalen om een commissie in het leven te roepen, belast met het herzien van de vonnissen en het schenken van gratie aan hendie als te streng gevonnisd kunnen beschouwd worden. De wet op het hooger onderwijs is het onderwerp van veel verschil. Van de eene zijde wil men de geheele intrekking van die wet; van den anderen kant wil men alleen art. 7 inge trokken zien, waarbij aan den staat de uitsluitende toekenning van graden wordt verleend. De gemeentewet zal worden herzien. Omtrent deze her ziening bestaat almede verschil van inzigt. Twee voorstellen staan tegen elkander over; het eerste bestaat daarin, om aan den president der republiek het regt te laten om de maires te benoemen in de departements-, arrondis- sements- en kantons-hoofdplaatsen, met de verpligting om hen uit den ver kozen gemeenteraad te benoemen. Volgens het tweede voorstel zou de regering al de maires benoemen, doch gehouden zijn ze te kiezen onder de leden der gemeenteraden. Don Carlos is Donderdag middag te Parijs aangekomen; een regerings commissaris was hem toegevoegd. Nadat de trein van de Orleansbaan op de Noorderbaan was gekomenvertrok deze regtstreeks naar Boulogne. Te Parjjs ontving don Carlos een depêche van den Paus, die hem zijn zegen zond. I De bekende Blanqui is dezer dagen in de gevangenis overleden. SPAS JE. Aan de Fransche grenzen is het nog een tooneel van verwarring. De civile en militaire beambten der Fransche regering en het personeel van den Zuiderspoorweg zijn verdubbeld, om al het werk dat te verrigten is zooveel mogelijk af te doenterwijl de Spaansche autoriteiten alles doen en de pogingen der Fransche regering in de hand werken. Ook de Carlisten schijnen van hunne zijde mede te werken: de geïnterneerde troepen volgen de hun gegeven voorschriften naauwkeurig op. ITALIË. Al de personen, die wegens het ontdekken van den valschen wissel, afgegeven op het koninklijk huis, in hechtenis waren genomen, zijn weder op vrije voeten gesteld, met uitzondering van den markies Mantegazza, die erkend heeft de handteekening des konings te hebben nagemaakt, onder verklaring geeue medepligtigen te hebben. De overigen zijn daarop ontsla gen, zonder borgtogt. Alleen de Milanezer advocaat Polli, die wegens ziekte naar het hospitaal der gevangenis was overgebragt, heelt 2000 fr. borg moeten stellen. ItllITSCHLAAD. Te Bonn zijn bij het carnaval vrij wat baldadigheden gepleegd. Vol gens de Bonner Zeit. zijn bij de chirurgisch-klinische inrigting acht perso nen in behandeling, die tusschen Zondag en Maandag avond gewond zijn, van welke drie doodelijk, en eene met verminking. Naar berekening moet het aantal dergenen, die tot particuliere chirurgijns de toevlugt hebben ge nomen veel grooter zijn. Woensdag 11. was het water te Posen nog gestegen. Des avonds tee- kende het peil 18% voet. Volgens de laatste berigten was de waterstand dalende. Een aantal menschen zijn verdronken. Daar de gasfabriek is ondergeloopcnwas de stad verstoken van verlichting, en bestaat er's avonds en 's nachts zooveel te minder kans op hulp. Naar men uit Zwitserland meldt, heeft de St. Gothard-spoorwegmaat- schappij besloten de regeringen van Engeland en België om ondersleuning aan te spreken, daarbij wijzende op het internationaal belang der onder neming. OOSTENRIJK. Uit de rekening over de Weener tentoonstelling van 1873, die thans aan den rijksraad is voorgelegd, blijkt dat die tentoonstelling 14.866,921 fl. aan den staat gekost heeft, zijnde 833,079 fl. minder dan daarvoor op de begrooling was uitgetrokken. De uilgaven bedroegen in haar geheel 19,123,270 11. of 3,423,270 fl. meer dan geraamd was, terwijl de ontvangsten niet meer dan 4,256,349 fl. hebben opgeleverd, dus 2,743,651 fl. minder dan de verwachte 7 millioen. Te Alt-Ofen hebben, op eene bevolking van 18000 zielen, 12000 per sonen hunne woningen moeten verlatenwaarvan de meeste door de kracht van het water reeds zijn ingestort. De dieven maken van de verwarring gebruik om in groot aantal de verlaten huizen te bezoeken en te stelen wat de moeite van het medenemen nog waard is. Den 205,tn Febr. had een Zigeunerbende, 20 man sterk, haar kamp opgeslagen tusschen Uhritz en Kojetein. Gedurende den nacht trad de rivier March buiten hare oevers, en vóór de Zigeuners het merkten stond hun kamp onder water. Door het koude bad ontwaakt, overzagen zij terstond hun gevaarlijken toestand, en op redding bedacht, klommen zij in drie bommen, die zich gelukkig in de nabijheid bevonden. In den loop van den nacht wies het water voortdurend, en daarmede de angst der Zigeuners. Eerst tegen 10 uur in den morgen werden zij door de bewoners van Uhritz opgemerkt. Het was geen gemakkelijke taak hen te redden, daar het water zoo hoog was gestegen, dat de plaats niet met een wagen was te bereiken. Eenige troggen werden aan elkander gebonden, en door deze geïmproviseerde schuitjes was tegen *2 uur des middags de laatste Zigeuner in veiligheid gebragt. .Zij werden behoorlijk gevoed en verwarmd en toen zij vertrokken, verklaarden zij de ondervonden weldaad nooit te zullen vergeten enin deze gemeente nooit meer te zullen stelen. DRESDEN, 3 Maart. De minister-president heeft in de tweede kamer ver klaard, met betrekking tot de quaestie van den aankoop der Duitsche spoorwegbanen door het rijk, dat, luidens het antwoord op eene te Berlijn gedane confidentiële vraag, nog geen bepaald plan gemaakt is; van den aankoop van de Saksische staatsspoorwegen was geen sprake. De kamer nam met 66 tegen 7 stemmen een motie aan, strekkende om den wensch te uiten, dat de regering in den bondsraad een voorstel ondersteunen zou tot aankoop van al de spoorwegen, of van een deel daarvandoor het Duitsche rijk. PARIJS, 3 Maart. Op de bijeenkomst van het linker-centrum waren een 40-tal leden tegenwoordig. Men eischte eene geheele hervorming van het administratief personeel, een wederinvoeren der wet van 1871, betreffende de maires, en eene wijziging van de wet op het hooger onderwijs. PARIJS, 3 Maart. De Soir meldt dat Mac-Mahon heden een onderhoud met Casimir Périer gehad heeft. KONSTANT1NOPEL2 Maart. Uit eene officiële mededeeling blijkt dat de minister van financiën, ter voorziening in de betaling van de coupons der leening 1858 op den vervaltijd, 46,000 gezonden heeft, in wissels betaal baar 1 Maart; voorts een aanwijzing van 28,000 op gelden die te Londen beschikbaar zijn, en tevens de "Banque Ottoraane" heeft opgeeischt het overige van het noodige bedrag met 46,0000 uit eigen middelen te ver schaffen krachtens de haar verleende waarborgen. RAGUSA. 3 Maart De opstandelingen hebben eene proclamatie verspreid waarin zij vrijheid en onbeperkte onafhankelijkheid eischen, gewaarborgd door de mogendhedenzij beschouwen het hervormingsontwerp als hersen schimmig, en herinneren dat tot dusverre de gedane beloften nooit zijn nagekomen geworden. Op grond hiervan begeeren zij de vrijheid te verkrijen. PRIJZEN DER OLIE, Amsterdam 3 Maart. Raapolie op 6 w. ƒ3954- cont. 38. Lijnolie, op 6 w. 27% cont./26%. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 3 en 4 Maart. VERKOCHTE HOEVEELHEID Oude Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-gerst Zware Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Ossen Stieren Kallkoeien Varekoeien .Vette koeien Kalveren (vette) (magere) Hamels (magere) (vette) Ooien (magere) f (vette) Lammeren (magere) (vette jarige) Varkens (magere) h (vette) (biggen) Grasboter (lste qualiteit vat) Schei (2de Gras a (l',e u per kil.) Schei (2de Turf haardbr. lsle soort (grauwe) Lange zwarte hectol. stuks. 15 18 20 15 10 12 50 65 66 30 56 500 10 U 16 3580 kilog. dubb. heet. II 5000 Laagste Hoogste 9.25 9.75 7.50 8.- 7.- 7.50 6.25 6.75 6.25 6.75 7 7.50 5.— 5.50 - 3.75 4. 9.— 10.— 9.- 9.50 II tt II II '•170. "255.- *130. "195.- "210. "270.- 45. 78.— 3. 8.— 18.— 29.50 H H II U U n II 26.— 36.- H n 12.-- 20.- 79.— 83.— 74.- 78.- 1.97% 2.07% 1.85 1.95 V n - 0.37% 0.40 Ter markt aangebracht 181 runderen, 86 kalveren, 512 schapen. Tc Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6