BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 6 Maart ;>S76 <T". .3.5. Door het rijk zijn onderscheidene uitgestrekte gronden, nabij de mili taire stallen te Amersfoort, aangekocht, met de bedoeling daarop weer stallen, kazernes, enz., te doen bon wen. Naar men verneemt is mej. Elize Daart door de directie van het gezel schap »De vereenigde tooneelisten" te Amsterdamgeëngageerd. Den 15den Februarij jl. is te Haarlem aangehouden een van valschheid verdachte guldenmet de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1845. De voorwerpen en goederen, die bij de instructie van het proces Jut en huisvrouw te Botterdam als overtuigingsstukken voorhanden waren, zijn naar 'sGravenhage overgebragt, ten einde bij de verdere behandeling der zaak le dienen. De H. C. meldt dat gisteren ochtend in de Leidsche vaart onder Haarlem is gevonden het lijk van een onbekend heer, zijnde een flink ge bouwd mensch, naar gissing van ruim 50-jarigen leeftijd, grijs haar en snorren zonder baard; gekleed met ruige donkerkleurige winterjas, grijze onderjas en vest, donker gewerkte buckskin broek, gewastlederen laarzen, die gevoorschoend zijn, ronde vilten hoed, hoog model, met blaauw zijden voering; onderkleeding gemerkt H. P. 6, linnen zakdoek gemerkt A. B. D. 24. Naar het uiterlijk te oordeelen kon hij niet lang in het water gelegen hebben. Te Beverwijk is eergisteren morgen omstreeks 6 uur, door het omval len van eene brandende petroleumlamp, een hevige brand uitgebroken in het perceel, bewoond door een koopman in manufacturen. Huis en inboedel zijn een prooi der vlammen geworden. Met veel inspanning is het gelukt de belendende gebouwen te beschutten. Op den Oosterspoorweg is een proeftogt op het gedeelte Amers foort- Zutphen gehouden, die geheel naar wensch afliep Daar de aansluiting nog niet voltooid is, hield de trein digt bij Zutphen op; ook op de lijn naar het Loo is een proeftogt gehouden Men verwacht de opening der lijn Amersfoort Zutphen op 15 Mei e. k. Men meldt uit Arnhem van den 2dED: Daar de westenwind blijft aan houden en soms vrij sterk zich laat gelden, beteekenl de val van den Bijn voor deze stad nog niet heel veel. Alle loskaden staan nog onder water, en hel gezigt naar de Betuwe en oostwaarts van de stad naar het Arn- hemsche Broek is nog geheel hetzelfde. Eergisteren is de centrifugaalpomp gesteldmet behulp waarvan men hoopte den waterstand der Beek te regelen, die, van Spnsbeek af, gedeeltelijk door, maar grootendeels onder de stad doorloopt naar den Bijn, waarin zij drie uitmondingen heeft. Bij den Rijn, tegenover de Vossenstraat, is een houten loods opgerigt, waarin een locomobiel de centrifugaalpompen in werking brengt, welke op de Beek daar geplaatst zijn. Tot heden toe heeft het middel vrij goed aan de ver wachting voldaan. Het peil der Beek is aanmerkelijk lager gedaald dan de Rijn. Of inderdaad de bewoners van huizendie last hebben van waier in hunne kelders en dat toeschrijven aan den stand der Beek, gebaat zijn, valt nog niet le zeggen; dat zal eerst na een paar dagen kunnen blijken. Men schrijft uil Meppel: De watertoevoer is thans van dien aard. dat men zich naauwelijks een denkbeeld kan maken van de uitgestrektheid der watermassa naar den Frieschen en Overijsselschen kant. De schipperij weet geen raad om door de sluizen te komen; uren lang is men alom bezig voor de doorschultingdaar overal aan weerszijden hel buiten- en het binnen water om zoo te zeggen even hoog staat. De opstuwende, hevige wind maakt dezen toestand hoe langer zoo meer zorgelijk, zoodat men bij storm beducht is voor groote onheilen. Uit Meppel meldt men nog dal door wijlen de heer J. van Dalen vier le gaten, ieder groot ƒ500, zijn vermaakt, te weten: aan het armenhuis en de kerkvongdij te Meppel en aan hel armhuis en de kerkvoogdij te Vollenhove. Men meldt uit Leeuwarden, van gisteren: Heden had ten gouverne mentshuize alhier van riji.swege de aanbesteding plaats van de verlenging van den slroomleidenden dam op de Pollen vóór Harlingen, tot voortzetting van de verbetering der haven aldaar. Voor dit werk geraamd op 289,500, zijn 5 inschrijvingen ingekomen; aannemer is geworden D. Volker, te Dor drecht, voor ƒ285,500. De waterstand in deze provincie is, gelijk elders, bijzonder hoog te noemen; de peilschaal alhier wijst heden eene hoogte aan van 70 centimeter boven zomerpeil. De lage landerijen staan dan ook overal onder waterin vele streken is het anders groenende veld nu een zee gelijk. Naar men verneemt moeten op sommige plaatsen zelfs woningen ledig slaan, waar van de bewoners voor het water de wijk hebben moeten nemen. Voor de bestaande vacature van kantonregler te Middelburg is door de anondissements-regtbank aldaar de volgende aanbeveling opgemaakt: mr. J. P. van der Biltoud-raadsheer in het prov. gereglshof van Zeelandmr. P. J. Callenfelskantonregter te Vlissingenen mr. J. Ermerins, griffier bij bet kantongeregt aldaar. De illidd. C. deelt het volgende mede over het gebeurde te Heinkens- zand. Een 50-jarig man, weduwnaar en timmermansknecht, werd Zondag morgen in het portaal van zijn kamer dood gevonden. Aan zijn regtervoet was een louw vastgemaakt en dit aan den deurpost vastgehecht, waardoor het been naar boven werd gehouden. Uit zijn houding was zigtbaar dat de overledene veel vruchtelooze moeite had aangewend om op de been te komen. Nader bleek dat de Ongelukkigedie zich dikwijls aan sterken drank te buiten ging, Zalurdag avond door eenige jongelieden in een kroeg beschon ken was gemaakt en vervolgens door twee hunner te huis gebragt. Dezen schijnen, onder andere grappen, ook deze te hebben verkocht van beminde beschreven houding aan zijn lot. over le laten; waarna hij waarschijnlijk in of door den drank geslikt is. De beide daders zijn reeds opgespoord. Bij het afdeelings-onderzoek van het voorstel-Kops tot afschaffing van den suikeraccijns is uitvoerig van gedachten gewisseld. Eenige leden meen den dat het beoogde doel beter en geleidelijker le hereiken ware door aan neming der amendementen-lnsinger op de suikerwetten. Het gevolg daarvan zou zijn schorsing der beraadslaging over de conventie. Meer algemeen vond de vorm van het voorstel-Kops instemming. Ten tweede werd de vraag behandeld: of inderdaad opheffing van den stiikeraccijns ineens drin gend noodzakelijk was. Vele leden antwoordden toestemmend; er was met het oog op de betrokken groote volksbelangen geen andere uitweghetgeen door de enquête naar den toestand der koopvaardijvloot en andere verschijn selen en omstandighedenvooral de afschaffing van den suikeraccijns in Engeland, gestaafd werd. Werd de accijns hier niet opgeheven en de con ventie aangenomen, dan zouden raffinaderijen en beetwortelfabrieken de knellende banden van het exercice-stelsel moeten dragen. Een aantal andere leden vereenigden zich met deze beschouwingen niet, en verklaarden zich tegen afschaffing van den accijns, althans zonder aanwijzing van een voldoend equivalent. Financiële en andere bezwaren werden geopperd. Voor de aanneming van de conventie werden verschillende gronden aangevoerd. Ten derde werd de vraag overwogen, of opheffing van den accijns zonder equi valent mogelijk was, en, zoo neen, welke nieuwe bronnen van inkomst moesten worden in de plaats gesteld. Hierover heerschte groot verschil van gevoelen. Eindelijk werd afschaffing van den accijns in verband beschouwd met de conventie, en de vraag overwogen, welke houding Nederland nopens de conventie moest aannemen. Ook hier bleken twee lijnregl tegenover elkander staande gevoelens. Volgens het eene treedt Nederland bij afschaf fing van den accijns buiten de conventie, en moet deze dus worden afge stemd. Volgens het andere zouzoo de afschaffing met de letter der con ventie strijdt, de maatregel geheel overeenstemmen met den geest en het doel der conventie, het doen ophouden van premien. De commissie van rapporteurs achtte, met het oog op het spoedvereischende der zaak, het voorstel rijp voor openbare beraadslaging. 's GRAVENHAGE, 4 Maart. Tot directeur van het postkantoor te Breskens is benoemd de heer 11. VV. Bor, thans adsistent ten postkantore te Tiel. Bij arrest van het geregtshof alhier is dezen ochtend uitspraak gedaan in de valsche wisselzaak, waarvoor jl. Donderdag teregtstonden de kantoor bedienden L. J. B. v. d. B., C. G. J. H. en E. K. H. uit Rotterdam. De drie beschuldigden zijn aan de verschillende hun ten laste gelegde valschheden in geschriften van koophandel en het des bewust gebruik maken der valsche stukken schuldig verklaard en veroordeeld: L. J. B. v. d. B tot. zes jaren tuchthuisstraf; C. G. J. H. tot vijf jaren tuchthuisstraf en E. K. H. tot een jaar gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. Ten aanzien van dezen laatste werden diens jeugdige leeftijd en de door de beide eersten op hem uitgeoefende nadeelige invloed als verzachtende omstandigheden aan genomen. Den eersten veroordeelde werden bovendien 22den tweeden 18 en den derden 10 geldboeten van ƒ50 opgelegd. In de gisteren avond gehouden bijeenkomst van de vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap werd door den voorzitter, generaal Knoop, een woord gewijd aan de nagedachtenis van generaal Pel. De onverbiddelijke dood, zeide hij, heeft een einde gemaakt aan een helden leven, want Pel is gestorven te midden van strijd en overwinning. Het moge ons onzeker zijn hoe hij gestorven is, dit is zeker dat hij gevallen is als het slagtoffer van vaderlandsliefde, dat hij zrjn leven ten offer heeft gebragt aan het gevoel van pligt en eer. De spreker hield zich overtuigd dat de naam van Pel ten allen tijde een gevoel van eerbied en sympathie zal opwekken bij ieder Nederlander, die het hart op de regte plaats heeft, en ieder zal aansporen zijn krijgsmanszin te volgen. Voorts roemde hij Pel als een waardig vertegenwoordiger van de officieren van land- en zee- magt, die moed aan kennis paren, die alle genietingen versmadende, van pli gtbesef vervulder naar streven het goede tot stand te brengen en het algemeen welzijn te bevorderenzij hel ook met opoffering van hun leven. Dat, zoo besloot spr.heeft generaal Pel gedaan en daarom blijve zijn naam in eere! BUSTEN LANDSCHE BEIUGTEN as JSti ELANi». LONDEN 3 Maart- Lord Lyttonde nieuw benoemde onderkoning van Britsch-Indië, is, vergezeld van zijne familie en eenige andere personen, naar Parijs vertrok ken. Omstreeks den 7llrn April wordt hij te Bombay verwacht, Eenige dagen na zijne aankomst zal hij te Calcutta zijne betrekking aanvaarden. De admiraliteit heeft 3000 pond schadevergoeding toegekend aan den heer Heywood, eigenaar van de Mistletoe, welk schip indertijd door het kon. jagt Alberta werd overzeild. Zes man, van de equipage van de Royal Oak, verschenen dezer dagen voor de regtbank van Cardiff', wegens hunne, weigering, qjm met hun schip in zee te steken. Naar aanleiding van hunne vertoogen werd een onderzoek ingesteld en werkelijk bevonden, dat liet schip, zonder gevaar voor men- schenlevens, geen zee kon bouwen. De matrozen werden dan ook van ver volging ontheven en het schip in beslag genomen. In de zittingen der lijkschouwings-jury te Poplar hebben de getuigen van liet stoomschip Strathclyde hunne voor de jury van Deal afgelegde ge tuigenis bevestigd. De eerste stuurman van de Franconia verklaarde dat, nadat de Strathclyde de baai van Dover had verlaten en onmiddellijk in het diepe water en op den voorbij Dungeness voerenden koers gekomen was, men elk oogenblik moest verwachten dat de Strathclyde zuidwestelijk zou wen den. In plaats hiervan had de Strathclyde haar oostelijke koers zoolang voortgezet, totdat het voor de Franconia onmogelijk werd eene botsing te

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5