BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. van hulde, waardoor aan die gevoelens uiting gegeven werd. Desgelijks de onderwijzer de heer Boekei, die in Heijo vooral den kindervriend waar deerde. Vervolgens bragt ds. W. F. Lomanvan Amsterdamden overledene hulde uit naam der maatsch. van toonkunst. De plegtigheid werd met een woord van dank namens de familie, bij monde van den heer Zervasschoon zoon van den overledene, besloten. De Tielsche C. deelt het volgende mede: Een schipper, de schutsluis te St. Andries aan de Maaszijde uitvarende, werd door den buitengewoon lioogen waterstand misleid en raakte met den kop van zijn schip op een paal, die op een dier kribben staat. Door den feilen stroom, die daar over gaat, zwenkt het vaartuig om en de schipper wordt door het roer over boord geslagen. Niettegenstaande den gevaarlijken toestand van hel schip, springt de knecht in den zoogenaamden vlieger en redt zijn baas. Maar terwijl hij hiermede bezig is en vrouw en kinderen van liet slingerend schip met beklemd hart dit tooneel gadeslaan, neemt het roer, terwijl het weer omslaat, een dier kinderen in zijn vaart meê en maakt het, ondanks onmid dellijke hulptot een prooi der golven. Men denkc zich den toestand dier ouders, die nog dicnzelfden ochtend vóór hunne afvaart een hunner lievelin gen hadden Ier aarde besteld. Te Voorst is ten gevolge van een dijkbreuk de geheele Wilpsche klei ondergeloopenwaardoor eene zeer groote oppervlakte met bouwland is onder water gezet; onder anderen vele akkers met granen bezet, waatvan een groot gedeelte als geheel verloren is te beschouwen. Uit Oyen wordt gemeld dat de Beersehe Maas, door den znidwestenwinl opgestuwdover den zoogenaamden zeedijk is geloopenzoodat dc geheelj polder onder water staat. Daar het water slechts zeer langzaam rees, hadden de bewoners der laaggelegen woningen tijd genoeg om zich en hui iee bij familie of bekenden, of wel in het schoolhuis in veiligheid te brengen. Uit Vught meldt men dat de buitendijk in de zoogenaamde Gent is doorge broken, waardoor het water met geweld naar binnen stroomde, hoewel druk en ijverig was gewerkt om den dijk te behouden. Uit Zaamslag wordt gemeld dat Zondag avond aan den Eendracht- polder in die gemeente een stuk zeedijkter lengte van p. m. 150 meter, weggevallen en in de Wester-Schelde verdwenen is. De val bereikte nagenoeg de kruin van den dijk, zoodat met alle kracht gewerkt moest worden om dien te behou en. 'sGRAVENHAGE, 1 Maart. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid Jwegens de red ding der bemanning van hel op 3 Oct. 1875 op het Zweedsch eiland Nidin- gen gestrand Nederl. schip Louis toegekend: aan den kapitein O. B. Eriksson, te Onsala, en den vuur- en bakenmeester C. W'. Ostling, te Nïdingenieder de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, en aan hunne onderhoorigen, die tot redding medewerkten, ieder eene geldelijke beloo ning; alsmede aan allen een lolfelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan den serg.-hoornbl. F. W. Muller, van het 5<le reg. inf., tot hel dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt legen Frankrijk in 1870 en 1871. Het heeft Z. M. behaagd 11DS. minister-resident te Slokholm en Ko penhagen J. A. Mazel over te plaatsen naar Lissabon; HD'. minister-resi dent, werkzaam bij het dep. van buitenlandsche zaken, jhr. A. P. C. van Karnebeek, te benoemen tot minister-resid nt te Stokholm en Kopenhagen; 11D°. raad van legatie te Parijsmr. F. W. C. P. graaf van Bijlandt, over te plaatsen naar het dep. van buitenlandsche zakenom aldaar tijdelijk wer! zaam te zijn; HD9. raad van legatie te Petersburg, jhr. up. E. W. F. Wtlewaall van Stoetwegen, over te plaatsen naar V. M'. gezantschap te Parijs. Aan den heer A. J. van der Poest demerit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Poortugaal. Aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar II. J. C. Iloogeveen is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Tot directeuren van rijkstelegraafkantoren zijn benoemd de hh. A. Meijer, J. Thie en E. J. Veldhuyzen, thans telegrafisten 2de kl. Aan den 2,n luit. F. A. Einthovenvan het 8e reg. infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, en de 2e luit. der infanterie van het leger in Ned. Indië F. W. A. H. Scheurer, thans met verlof hier te lande, is bevorderd tot 1'" luitenant. De ofificier van gezondheid le kl. W. Pannevis, behoorende tot de rol van het wachtschip te Willemsoord en belast met de waarneming van de geneeskundige dienst bij het kon. instituut voor de marine, bij het gedeelte van het corps mariniers en bij 's rijks werf aldaar, wordt op non activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid le kl. H. J. Nieuwkerk. Door den minister van financien zijn, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot adspirant landmeter bij het kadaster, de heeren: G. P. Cool, ie Zwolle; J. A. Versluys, te Goes; J. van der Rest, te Dordrecht; II. J. Molema, te Groningen; E. J. A. Weijers, te Maastricht; F. J. Wakerlin, te Leiden; G. E. Petit dit de la Roche, te Zutphen A. P. L. Spuybroek, te Rotterdam; G. J. van Baars, le Tiel; F. H. van der Linde van Sprank huizen te Groningen en W. A. van Maarente 's Bosch. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden heeft zich, uit het zuiden van Frankrijk terugkeerende, over Parijs en Keulen naar Neuwied begeven, alwaar hij zijn geboortedag bij den prins en prinses von Wied heeft gevierd. In de zitting van de tweede kamer van lieden zijn de algemeene b - raadslagingen over suikerconventie geëindigd. De voortzetting is verdaagd tot Maandag, daar morgen de afdeelingen het voorstel van den heer de Bruyn Kops, lot afschaffing van den suikeraccijns, zullen onderzoeken. De minister van buitenlandsche zaken vereenigde gisteren onderschei dene leden van de tweede kamer en verschillende hooge staatsambtenaren aan een diner. Ook werd door baron van Lijnden, minister van justitie, een diner gehouden, waaraan insgelijks tal van leden der vertegenwoordi ging en van de hooge collegiën van slaat deelnamen. EWCiELAND. LONDEN29 Februarij. De Times bevat eene beschrijving van een jagt op een wilden olifant, waaraan de prins van Wales te Nepaul heeft deel genomen. Daarbij moeten er oogenblikken zijn geweest dat de prins in gevaar verkeerde, maar de snelheid van zijn paard had hem gered. Het wilde dier werd door tamme daarop gedresseerde olifanten overwonnen; men slaagde er in hem aan een boom te binden, en nadat zijne slagtanden waren afgezaagd en den prins ten geschenke aangeboden, werd hij weder in vrijheid gesteld. De Times meldt dat de heer de Lesseps en zijne mededirecteuren der Suez-maatschappij onverwachts sir Daniël Lange hebben algezet als vertegen woordiger der Engelsche belangen bij de directie der maatschappij. Die maatregel is genomen op grond van zekere brievendie in 1871 door den heer Lange aan lord Granville zijn geschreven en die onlangs bij vergissing met de correspondentie betreffende het kanaal openbaar zijn gemaakt. Volgens berigt uit Gibraltar heeft Zondag 11. de Spaansche kustwacht op vijf mijlen van daar een Engelsch koopvaardijschip aangehouden en ereenige douaniers aan boord gezonden. De bemanning slaagde er echter in weder meester te worden van het schip en voerde de Spanjaarden gevankelijk naar Gibraltar mede. De Harlingenvan Londen naar Rotterdamis op de masten van de gezonken Strathclyde gestooten en zonk binnen een kwart uur. Elf kop pen der bemanning zijn te Dover geland. FRANKltldH. Als zeker acht men het dat de portefeuille van binnenlandsche zaken den heer Casimir Périer is aangeboden. Hij heeft een langdurig onderhoud gehad met den heer Dufaure, en men gelooft dat hij de zaak in beraad heeft genomen. Hij zou zich niet kunnen vereenigen met de wijziging van het kabinet, zooals men voornemens is die uit te voeren, maar zou ook de ministers van marine en van onderwijs willen doen vervangen, omdat men anders op nieuw met de meerderheid der nationale vergadering in botsing zal komen. In dien zinzégt de Opin. nat.zon de heer Perier zich in eene bijeenkomst van leden van het linker-centrum hebben uitge laten, maar het Journ. des Déb. bevat eene nota, waarin dit ten stelligste wordt tegengesproken. Don Carlos, vergezeld door den graaf van Caserta, is Maandag avond te Mauleon aangekomen en van daar naar Pau vertrokken. Volgens den Moniteur heeft de internering van ettelijke duizenden Car- listen geleid tot de ontdekking van een aantal vreemdelingen onder hen. waaronder verscheidene gewezen officieren der Fransche gardes-mobiles, Duitschers, Polen en een aantal weggeloopen soldaten uit het Fransche leger. Deze laatsten zijn in hechtenis genomen en zullen voor den krijgsraad leregtstaan. SPASJE De Carlistische generaal Perula is met 5000 man, nog de ccnige over gebleven afdeeling van het leger van don Carlos, die eenigc beteekenis heeft. Hij staat in het gebergte van Andia en is omsingeld. Het dagblad La Politica meent te wetendat door de regering reeds tot afschaffing der fueros in de door de Carlisten overheen! geweest zijnde gewesten is besloten. De regering zou voorts aan de overwonnenen vergiffe nis willen schenken en van plan zijn diegenen te beloonen, die leven en goed hebben veil gehad voor de verdediging der goede zaak. OtlTSCHLANU. Aan den bisschop van Limburg. mgr. Blum, is eene boete opgelegd van 6000 markwegens nalatigheid in het bezetten van vacante pastoors plaatsen. Uit Frankfort meldt men, dat het plan tot verbinding van den Rijn met den Main, door middel van het ontworpen kanaal, is opgegeven. Aan de ontwerpers is het niet gelukt het gevorderde kapitaal bijeen te brengen. Men zal zich nu bepalen tot verbetering van het vaarwater van den Main. 'sGRAVENHAGE, 1 Maart. Z. M. de koning heeft aan den gouverneur- generaal van Ned. Indië zeer groot leedwezen doen betuigen wegens liet overlijden van generaal Pel. Atchin-telegram van heden. Generaal Wiggers van Kerchem zal den 3de° Maart naar Atcliin vertrekken om als civiel en militair bevelhebber op te treden, met last de operaliën met kracht voort te zetten. De bezette posten Pager-ajar en Aloazijn door den vijand overvallen, met het ongelukkig gevolg dat kapitein van Swieten, luitenant Baudoin en 42 man sneuvelden. BERLIJN, 29 Februarij. In de Reichsanzeiger is opgenomen het verbod van invoer van vee uit Nederland, België en Luxemburg, wegens de aldaar heerschende longziekte. PARIJS, 29 Februari. De prefect van Pau heeft don Carlos doen weten dat, daar hij zelfs niet tijdelijk nabij de Pyreneën zijn verblijf mag opslaan, hij voorloopig in eene stad in het noorden des lands zich zal kunnen neerzetten. BUDAPESTH, 29 Februarij. De keizer en de keizerin hebben op nieuw 40.000 fl. geschonken ten behoeve der noodlijdenden door de overstrooming. BELGRADO, 29 Februarij. Officieuse mededeeling. In Kragujevalz zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen bloedige vechtpartijen voorgevallen door toedoen der revolutionnairen. Te Semendria (ook Smedorovo genaamd) hebben bij de verkiezingen eenige raenschen het leven verloren. BATAVIA, 29 Februarij. De specie en de mailpakkettendie zich aan boord van de gezonken stoomboot Willem Kroonprins der Nederlanden bevonden, zijn gered. De Aria en Betsy, van Java naar Amsterdam, is bij Poelie Mendjangor aan den grond geraakt; de bemanning werd gered.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2