LEIDSCllfi COUBANT. 1870. w°. si. WOENSDAG l MAART BINNENLANRSCHE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, 'Zon- en Ferslag der Handelingen jaarsbuiten de exp editie kost'en. - "v" »«s>y—, Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het k erslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p, f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 ijzonderlijke nommer s der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p, p. 6 Cents, De prijs der AdvertentiCi; is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 Februarij. Heden te 's Hage ontvangen berigten melden dat generaal Pel, kom- mandant van het leger in Atcliinaan de cholera is overleden. Men verzoekt ons mede te deelen dat de heer II. J. Smits, tabaks fabrikant op de Haarlemmerstraat, hoek Rakkersteeg, alhier, mede tot rijks- depothouder voor het debiet van postzegels enz. is aangesteld. In zijn nommer van 10 Febr. jl. heeft het ff'eekblad van het Regt vermeld de benoeming van mr. A. J. van Emden tot president van het hof van justitie in Suriname, in te gaan 1 April 1876. Door deze benoeming zal in dit hof eene vacature ontstaandie weldra zal moeten vervuld wor den, en waarvoor de sollicitatie ook voor regtsgeleerden in Nederland open staat. De vereischten voor het lidmaatschap van het hof van justitie zijn het meesterschap in de beide regten sedert ten minste drie jarenen een ouderdom van minstens vijf en twintig jaren. Naar men verzekert zal eerlang eene groote promotie bij het leger plaats hebben. Voor de groote troepenvereeniging, welke dit jaar zal worden gehou den is aangewezen het 1« en 8e rcg. infanterie. Het bevel over de geza menlijke troepen is opgedragen aan den generaal-majoor Le Malt re, kom- mandanl der 4de divisie infanterie. Naar men verneemt is het besluit tot oprigting van hel 2<le reg. veld artillerie, waartoe de gelden reeds bij de credict-bcgrooting door het dep. van oorlog waren toegestaan, door Z. M. geteekend, zoodat deze lang ver wachte uitbreiding der artillerie' te velde eerstdaags te wachten is. Bestuurders der nationale hypotheekbank te Amsterdam en van de Rotterdamsche hypotheekbank voor Nederland hebben bij de tweede kamer der staten-generaal, voor het geval de hypotheekbewaarders met 1* April 1876 werkelijk ontlast worden van de bewaring en bijhouding der kadas trale stukken, aangedrongen op de onmidellijke totstandkoming eener wets bepaling, die bepaalde uitdrukking geeft aan eene verantwoordelijkheid van den staat, welke naar de meeniug der adressanten toch reeds regtens zal beslaan, maar die thans buiten alle aanspraken behoort te worden gesteld. Het stoomschip Friesland, van Batavia naar Botterdam, is op 27 Febr. van Malta vertrokken, en de Conrad, van Nieuwe Diep naar Bata via, is op 27 Febr. Gibraltar gepasseerd. De heer 11. C. Laatsman heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn emeritaat als predikant bij de Waalsche gemeente te Zwolle aangevraagd. Volgens het «Jaarboekje voor de stad en het kanton Schiedam" vvor- den aldaar thans gevonden 318 branderijen en ééne sloombranderijdie twaalf gewone branderijen vertegenwoordigt, tegen 258 branderijen ten vo- rigen jare. Mouterijen werden er aangetroffen 58tegen 57 in 1875. Van Gorinchem meldt van den 28(ttD: Ofschoon het water in den Boven-Rijn sedert de laatste dagen vallende is, blijft de toestand in deze streken zeer zorgwekkend, dewijl op enkele plaatsen aan de dijken door den golfslag reeds veel grond is weggespoeld, inzonderheid onder Vuren en Hcrwijnen aan de Waal. Heden vertrokken van hier naar Tiel en Zalt- Bommel twee detachementen artillerie, om daar ter plaatse tot het geven van noodseinen met geschut post te vatten, Te Amsterdam is gisteren avond epne vergadering gehouden van de kiezersvereeniging «Burgerplicht", die gewijd was aan de zaak van het athenaeum. Een aantal raadsleden, professoren, lectoren waren, als genoo- digden, tegenwoordig. De voorzitter stelde drie punten: Amsterdam, als zelf de kosten dragende en de noodige waarborgen willende geven, dat het on derwijs aan het athenaeum niet achtersta bij dal op de rijks-hoogescholen heeft regt te vragen, dat baar instelling van hooger onderwijs gelijke regten ontvange als de rijks-universiteiten2° het is in hel algemeen belang der wetenschap dat het regt van examineren en promoveren aan het athenaeum verleend worde, omdat het nadeelig is voor den bloei van het hooger onder wijs als alle universiteiten van een volk zich in e'éne hand bevinden en voor de ontwikkeling van de wetenschap, indien men eene bepaalde rigting de officidele kan noemen. Concurrentie, mits wetenschappelijk, is ook hier wenschelijk; daarbij heeft de hoofdstad met eene sterke bévolking een groot maatschappelijk verkeer, uitgebreide rijke instellingen van kunst, weten schap, eigenaardige voordyelen en hulpmiddelen voor het hooger onderwijs, die elders óf niet óf minder worden aangetroffen; 3°. is het in het belang van Amsterdam voor intellectueel, handel, enz. Na uitvoerige discussie werd de volgende conclusie aangenomen: De vergadering verklaart het in het belang van de wetenschap, van den staat en Amsterdam wenscheljjk dat aan het athenaeum te Amsterdam, onder de noodige waarborgen, het regt van examineren en van doctoraje graden toe te kennen worde verleend. Het geregishof te Amsterdam heeft gisteren in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. Groot van Beverwijkdoor de arrond.- regtbank te Haarlem veroordeeld, wegens het wanbedrijf van smaad en beleediging door middel van een gedrukt en verspreid geschrift (het week blad Kennemerlandtot een geldboete van ƒ25 subsidiair, 5 dagen gevan genis en in de proceskosten, met bevel dat het vonnis zou worden aange plakt in de gemeenten Assendelft, Beverwijk, Zaandam en Haarlem en in zijn geheel opgenomen in het eerstverschijnend nommer van Kennemerland, en voorts dat hij de kosten zou betalen van den beleedigde en die van de aanplakking, welke de som van 150 niet mogten te boven gaan. In ge noemd weekblad, waarvan de heer Groot uitgever is, was opgenomen een stuk, waarin van een candidaat voor den gemeenteraad te Assendelft werd gezegd dat. «hij veel sterken drank gebruikte en nog al eens op belagche- lijke wijze langs den weg had geloopen." Dat stuk was anoniem ter plaat sing aan een postbode ingezondendie het aan het bureau der courant had gebragt. Het hol achtte de geïncrimineerde woorden honend en beleedigend voor de beleedigde partij en bevestigde het vonnis van de regtbank te Haar lem wat betreft de geldboete en de aanplakking. De kosten der beleedigde partij, met inbegrip der kosten van aanplakking, werden begroot op/60. -- Kort geleden, meldt het Hbl.werden op een bankierskanioor te Am sterdam door een commissionuair in elfecfen 28 obligation Central Pacilic- spoorweg ten verkoop aangeboden, die hij uit Brussel had ontvangen. Na onderzoek door den chef van het bankiershuis bleken de stukken vervalscht te zijn. Onmiddellijk spoedde de laatste zich naar Brussel en vernam daar, dat degeendie de stukken naar Amsterdam had opgezonden, ze ontvangen had van twee personen, die ze te koop hadden aangeboden. Daar de Central Pacific ter beurze van Brussel niet genoteerd wordt, schoot die tusschenpersoon 10000 fr. op de stukken voor, om later, na ontvangen prijs opgave en remiseal te rekenen. Tot zijn schrik vernam hij van het lid der bankiersfirma, dat de stukken valsch warm en dat de twee personen zich waarschijnlijk wel niet meer zouden vertoonen. De policie werd ge waarschuwd en het signalement der opligters naar alle hoofdsteden geseind. Reeds weinige dagen later werden zij le Parijs aangehouden. In den stads-schouwburg te Amsterdam bragt gisteren avond het vol gende voorval vrij wat opschudding teweeg. In het 3° tafereel van het melodrama «Van Toulon naar St.-Helena", hetgevecht bij Caïrovoorstellende, brengt de mise en scène mede, dat een ruiter gewond van zijn ros valt. Op dat oogenblik is het paard te veel op den voorgrond geraakt, iii het orkest gestort, daar weer opgesprongen en in de stalles neêrgekomen. Ge lukkig heeft niemand letsel ontvangen; ook het paard kon ongedeerd wor den weggevoerd. Uit Zwolle meldt men van den 27sten: Het water op den IJssel bljjft aanhoudend wassen; sedert gisteren is er weder 12 cM. bijgekomen; de peil schaal aan Ivaterveer teekende heden ochtend 3.48 M. A. P. Het watef slaat van dijk tot dijk. Het veerhuis aan de Gelderschc zijde staat geheel in het water; de steenovens staan allen onder water; estafetten te paard nemen den toestand van het water en der dijken op. Heden is men druk bezig om den dijk bij het Engelsche werk tusschen de spoorbrug en Kater- veer met horden te bezetten; de reeds aangebragte staan onder water. De scheepvaart staat als het ware geheel stil. Uit lleinkenszand wordt aan de N. R. C. gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heeft men een persoon A. L., die zich voortdurend aan dronkenschap schuldig maakte, aan de deur van zijn woning aan de beenen opgehangen gevonden. Zondag ochtend vond men hemmet het hoofd naar béneden en de voeten aan de klink gebonden, gestikt. De daders van dit gruwelstuk schijnen reeds bekend te zijn. 's GRAVENHAGE, 29 Februarij. De luit. ter zee 2e kl. G. 11. van Steyn, uit O. 1. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verleencn.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1