LEIDSC MAANDAG 28 FEBRUARIJ STADS-BERICHTEN. Stempeling' Tan Weegwerktnigen. JACHT EW VXSSCHERXJ. B1NNENLANDSCHE BEBIGTEIN. 1870. K°. 40. l)e Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. l)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50; niet het f er slag der liana el) tig en van den Gemeenteraad j 3.35, franco p. p. /3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars. buiten de expeditiekosteii. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents. l)e prijs dei- Adverieutiëii is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis: dat, aangezien bij sommige, vooral ijzeren, irccgwcrktuigcn, door roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischtop de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegen heid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstempeling aan te bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 Februari 1876. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1876/7 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vlschacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij,behoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af. mede gratis, ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 26 Februari 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 26 Fcbruarrj. Heden middag had nabij deze stad een treurig ongeluk plaats. Zekere J. L.een jongmanop het Levendaal alhier woonachtig en werkzaam op de fabriek van de hh. van Kempen te Voorschoten, begaf zich van die fabriek naar zijne woning en nam daartoe, naar gewoonte, zijnen weg door het land, om vervolgens langs het jaagpad de stad te bereiken. Den watermolen van de gecombineerde Boschhuizer- en Gasthuizer-polders passe rende, moet hij dien molen, die malende was, te digi zijn genaderd; want hij werd door een der roeden of wieken doodeljjk getroffen en in de molen wetering geworpen. ilet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageüjks van 73 tot 83 volwassen personen en 19 tot 27 kinderen. Blijkens eenige in de Staatscourant voorkomende staten zijn in het jaar 1875 voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 58 schepen, metende 27987 tonnen, waarvan 28 binnen 'slands en 30 buiten 'slands zijn gebouwd. Gedurende het jaar 1875 zijn gesloopt, verongelukt, buiten 'slands verkocht of buiten de vaart geraakt 57 schepen, metende 13540 tonnen. De koopvaardijvloot bestond op 31 December 1875 uit 1835 schepen, metende 514,725 tonnen (op 31 Dec. 1875 beliep dit getal 1827 schepen, metende 500,181 tonnen). Gedurende het jaar 1874 zijn ingeklaard 3614 geladen stoomschepen en 3870 geladen zeilschepenwaarvan 706 stoom schepen en 1465 zeilschepen onder NedeiTandsche vlag; voorts 134 stoom schepen en 303 zeilschepen met ballastwaarvan 16 stoomschepen en 143 zeilschepen onder Nederlandsche vlag. Uitgeklaard zijn gedurende 1875 3021 geladen stoomschepen en 1987 geladen zeilschepen, waarvan 818 stoom schepen en 1031 zeilschepen onder Nederlandsche vlag: voorts 786 stoom schepen en 2207 zeilschepen met ballast, waarvan 21 stoomschepen en 694 zeilschepen onder Nederlandsche vlag. De heer H. A. Insinger heeft aan de tweede kamer een amendement ingediend, strekkende tot aischaffing van den suikeraccijns, hij aanvang van de suikercampague van dit jaar. Het amendement luidt: Er wordt tot 1°. October 1876 een accijns op de suiker geheven. En wijdersDe aanslag der fabrikanten van suiker uit beetwortelen geschiedt tot 1°. October 1876. In verband met dit voorstel zou het hem misschien wenscheljjk voorkomen de accijns-wetten vooraf te behandelen. Naar gemeld wordt zal de heer mr. G. M. van der Linden, te 'sHage, als feestredenaar optreden bij de onthulling van bet standbeeld van Thor- becke te Amsterdam, op 18 Mei aanst. Den 18de° Januarij jl. liet eene Amsterdamsche dame in een coupé 2<ie klasse van den uit Zwolle te Zutphen aankomenden trein liggen een modern rood lederen tasehje met koperen slot en beugel. Een onbekende reiziger was zoo beleeld het tasehje aan het station te Zwolle terug te bezorgen, maar een paar juwcelen oorknoppen in goud gezet in een klein étui (de knoppen vau den gewonen vorm eu de steenen van belangrijke waarde) zoo mede een geslepen kristallen flacon met dito dop, die er zich in bevonden hadden, bleken er uit ontvreemd te zijn. De commissaris van polieie te Zutplicn wenscht opsporing van de voorwerpen. Een kostbare gouden saionspeld met een blaauwe parel tot knop, welke parel is omgeien door een slang, halverwege tol aan liet einde van den staart wit porcelein met goud geëmailleerdeene andere helft tot aan den kop met eenige diamantjes, terwijl de oogen door twee roode steentjes op robijntjes gevormd zjju, is vermist in de woning van Jacob Klaasz. Breet, te Haarlem. Daarvan, zoomede van een bankbillet van ƒ60. ontvreemd uit een behoorlijk verzegeld trommeltje, den 8sltn Februarij per H. IJ. S. M. uit Haarlem naar Utrecht verzonden, wordt door den officier van justitie te Haarlem opsporing en berigt verzocht. Den 24"ttn heeft te Amsterdam eene loting onder de officieren plaats gehad tot liet zamenstellen van een raad van eer, ten einde uitspraak te doen in de zaak van een len luit. der infanterie. Bij een te Amsterdam gehouden veiling van schilderijen, nagelaten door graaf van Limburg Stirum. is bet portret van den bouwmeester van het raadhuis op den Dam, Jacob van Kampen, geschilderd door Maes, met het jaartal 1679 gemerkt, door een Amsterdammer aangekocht, met het doel het ten geschenke te geven aan de gemeente Amsterdam, om het op liet laadhuis op te hangen. Te Amsterdam is gisteren avond weder een hevige brand uitgebarsten in een timmermanswinkel in de Groole Wittenburgcrstraat, die vrij wat voedsel ontving door krullen en spaanders en eene hoeveelheid van 80 kan lijnolie in die werkplaats aanwezig. De vlammen bereikten dan ook eene ontzettende hoogte. Men is er in geslaagd den brand tot het aangetaste perceel te beperken. Te Amsterdam is thans ook de derde der inbrekers in de Reguliers dwarsstraat in handen der polieie gevallen. De eerst aangehoudene heeft bekendde anderen ontkennen. Uit Arnhem meldt men dat de Rijn builen zijne oevers is getreden. Een enkel punt der stad, de kade van de brug tot het Roermondsplein, staat blank, terwijl van eenige huizen aan de Nieuwe Kraan de gemeen schap met den weg door planken wordt onderhouden. Uit Zwolle meldt men dat het aldaar treurig is gesteld met het water. De rivier-correspondentie is ingesteld. De ambtenaren zijn naar hunne pos ten afgereisd. De scheepvaart ondervindt groote belemmering. De passage door de Willemsvaart is afgeslotenzoodat de sloombooteii aan het Kater- veer op den IJssel moeten blijven liggen. Te Deventer zijn reeds eenige gedeelten der straatwegen ondergeloopcn en zitten eenige familiën buiten de stad rondom in het water; zij varen per aak of pont stadwaarts. De posl- kar van daar naar Utrecht is in de nabijheid der stad in het water blij ven zitten. Door den heer mr. J. H. van Roijen, notaris Ie Zwolle, zijn dezer dagen, bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest, drie scheepsladingen turf aan de verschillende armbesturen aldaar geschonken. Dezer dagen is in liet Sehcemder diep, nabij liet zoogenaamde Mee- denier tolhuis onder Zuidbroek, gevonden liet lijk van een onbekend mans persoon, blootshoofds en zonder jas, met een lederen riem om den hals, Zie rei der het Bijreegiel

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1