BUITKINLAiNDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. van moei worden vrijgesproken, en is hij dientengevolge alleen schuldig verklaard aan eeuvoudigen diefstal, gepleegd na vroegere veroordeeling tot criminele gevangenisstraf van langer dan een jaaren hem deswege veroor deeld tot correctionele gevangenisstraf van vijf jaren. In het begin dezer week is hier ter stede plotseling overleden de heer 11 P. J. van Waningsedert 1853 notaris in dit arrondissement. Door dit overlijden heeft ook de gemeenteraad alhier een ijverig lid verloren, Heden ochtend had de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot op de be graafplaats Eik en Duinen op eenvondige wijze plaats. ÜHiCELAHi Sï. LONDEN24 Februarij. Z. K. II de prins van Wales is in het kamp van Ncpaul aangekomen en nam daar deel aan een diner, waarbij sir Jung Bahadoor een dronk wijdde aan de koningin en op nieuw de gevoelens van vriendschap uit drukte, die hem tegenover Engeland bezielen. Maandag nam de prins aan een grooie lijgerjagt deel, waarbij zeven tijgers werden gescholen, waarvan zes door den prins. Te Oxford is eene meeling gehouden ter bespreking van de oprigting van een leerstoel voor de Chinesche taal aan de universiteit. Eenige heeren, die belang stelden in China, hadden een kapitaal van 3000 aangeboden, om uil de rente daarvan de jaarwedde te betalen, zoo de heer James Legge, een prcsbyteriaansch geestelijke, die vroeger als zendeling in China was werkzaam geweest, tot hoogleeraar in de Chinesche taal- en letterkunde werd gekozen. De Uero, een brigantijn van Whitslable, is op de hoogte van Folkstone in aanvaring gekomen met de stoomboot Zwitserlandvan Amsterdam. De hero zonk onmiddellijk. Door de terstond uilgebragte boot van het stoom schip, werden de kapitein en een der matrozen gered, de overige beman ning, bestaande uit den stuurman en drie matrozen, kwam in de golven om. Met de stoomboot Aconcaguawelke van de westkust van Zuid-Ame- rika te Liverpool binnenliep, zijn twee nieuwe soorten van schapen inge voerd. De eerste soort bestaat uit twee fijn wit gewolde dieren, elk met vier lange hoorns, waarvan er twee opwaarts gaan en zich over den kop heen plooijenterwijl de twee andere naar benedenonder de oogendoor- loopen. De tweede soort, die gezegd wordt het midden te houden tusschen de Elamas en de Alpacas, bestaat uit drie stuks, een ram en twee schapen. De dieren zijn met eene dikke donkerbruine wol bedekt, maar het baar of de wol is zoo fijn, dat de Indianen het ten hoogste prijzen voor het maken van hunne fijne weefsels. F K V X K K J H. Door de Bonapartistische, koningsgezinde en clericale bladen wordt de uitslag der verkiezingen voorgesteld als eene bedreiging voor de maatschap pelijke orde en als eene wegbereiding voor den terugkeer der commune. De minderheid zal de ware belangen des lands krachtig moeten verdedigen. La France meldt dat ook de heer Target, Fransch gezant te 'sHage, en de heer Ducros, directeur van het dep. der burgerlijke zaken in Algerie, benevens eenige prefecten hun ontslag hebben ingediend. De Pairie wil weten dat de heer Thiers in de wetgevende vergade ring zitting zal nemen en dus de op hem door Belfort uitgebragte keuze voor den senaat niet zal aannemen. De heer Rouher heeft zich aangesloten bij de beweging onder de con- servative fractiën, om zich met het oog op de aanstaande herstemmingen t'e vereenigen en een zoo groot mogelijk getal vacante zetels aan de candida- ten der anli-republikeinsche partij te verzekeren. De leider van de vereeni- ging //l'Appèl au peuple" acht het daarom niet meer noodzakelijk die ver- ecniging te bandhaven. De beroemde drukker Ambroisc Firmin Didot is te Parijs overleden. Hij werd in 1790 geboren. L'Lnivers, die de tegenspoeden der Carlislen in Spanje steeds be mantelde en soms als overwinningen voorstelde, schrijft thans het volgende: Dank zij de plannen van den heer von Moltke en de gunsten van den heer Decazes, hebben de onverwinnelijke Morionessen, Loma's en Primo de Ri vera's na 4 jaren, met eene magt van 100,000 man, over het kleine leger van don Carlos gezegepraald. De Berlijnsche school en de cosmopolitische j vrijmetselarij zijn meester geworden over de heldhaftigheid van een klein, voor het regt en voor zijn geloof te wapen geloopen volk. Het is eene overwinning, onzen tijd waardig en waaraan geenerlei toejuiching onthou den wordt. Al onze liberalen klappen in de banden bij de verplettering van eene zaak, welke, in een hoekje van hel aan het geweld overgegeven Europa, de worsteling van het katholicisme tegen de revolutie vertegen woordigde. Het is hunne eigene overwinning, welke zij vieren; immers de ware overwinner is don Alfonso niet, noch één van zijne generaals, maar het revolutionaire liberalisme, dat te gelijkertijd in Spanje door het geweld en in Frankrijk door het algemeen stemregt triumfeert. God heeft evenmin toegelaten, dat de zaak van don Carlos de overhand verkreeg, als het op dit oogenblik Zijn wil is, dat de beproeving van het Pausdom ophoude. SPANJE. Van regeringswege is de volgende depêche verzondenNa een gevecht door Lorna geleverd, is de koning gisteren avond laat aan het hoofd van de brigade Goyeneche Tolosa binnengetrokken. De demoralisatie onder de Car- listen neemt toe. De Spaansche consul te Bayonne deelt mede dat men hoopt, dat de koning heden in St. Sebastian zijn inlogt zal houden. Zeven tien Carlistische soldaten, één kommandant, vijf kapiteins, twee luiteuants en een priester, Juan Mala genaamd, hebben zich overgegeven. De interne ring van Dorregaray in Frankrijk wordt bevestigd. Men weet thans reeds dat de koning te St Sebastian is aangekomen. Naar men aan de Londensche Times meldt moet het thans besloten zijn dat koningin Isabella onmiddellijk na den oorlog openlijk Spanje zal binnenkomen. De lust der koningin om haar land weer te zien wak kert dagelijks aan en het is den koning niet alleen gelukt het verlof tot hare terugkomst te kunnen gevendoch hij zal zelf naar de grenzen gaan om zijne moeder op Spaansch grondgebied te ontvangen. etlilTSCIILANB. De Reichs-Anz. meldt, dat de eervolle onderscheiding, die den heer von BultzingslöwenDuitsch consul te Soerabaija, van wege den keizer is ten deel gevallen, - benoeming tot ridder van de orde der Kroon 3e kl. die anders niet in lijd van vrede wordt toegekend, hem is verleend wegens zijne gewigtige vrijwillige diensten ten behoeve van zieken en gewonden in den oorlog tusschen Nederland en Atchin. De Nederlandsche bladen van alle partijen, zegt het blad, hebben met den hoogsten lof gewaagd van zijne werkzaamheden als verpleger van cholera-lijders in de hospitalen van het Nederlandsche leger in fndië en als onverschrokken redder van talrijke ge wonden, die hij, in de gevechten in Atchin, met eigen levensgevaar uit het vijandelijk vuur heelt weggedragen. Voorts wijst het blad op de ovatiënj hem te 's Hage, vooral op de eervolle onderscheiding heul van wege Z. M. den koning der Nederlanden ten deel gevallen in de benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde 3® kl., die zoo hoogst zelden anders dan aau strijders wordt verleend. De lleichs-Anz. spreekt het gerucht tegen, alsof voor de Pruissische spoorwegbanen Iocomotiven in Oostenrijk zouden zijn besteld. Integendeel zullen zeer spoedig bestellingen bij inlandsche fabrieken worden gedaan, i Alleen dan, verzekert het regerings-orgaanging het gouvernement in den vreemde te markt, als de binnenlandsche nijverheids-inrigtingen het te druk hadden, om bij tijds met de levering van het benoodigd materieel gereed te wezen. Een aantal- personen, oprigters en directeuren van te Berlijn geves tigde vennootschappenzijn voor den regler van instructie gedagvaard. De aanleiding tot de ingestelde regtsvervolgingzegt de Bank- und Hand.- Zeit.is dezeTen einde de dividendenin het prospectus dier onderne- 1 mingen toegezegd, schijnbaar te verantwoorden in de balans, zijn deze daarnaar op bedriegelijke wijze ingerigt. De toestand der zaak was geheel anders dan uit die opgemaakte stukken moest blijken. Voor die valsche balansen en andere feiten zullen velen zich eerstdaags hebben te ver antwoorden. Uit Dusseldorp meldt men dat de Rijn op den 21®" buiten hare oevers I is getreden, zoodat de straten, nabij de rivier, onder water staan, hetgeen het verkeer naar de Rijnbrug zeer bemoeijelijkt. Het wassen van het waterg heeft even onverwacht plaats gehad. Dewijl men zulk een plotselinge ver- hooging van den waterstand niet te gemoet zag, is de schipbrug niet tijdig genoeg weggenomen. Met liet oog op den feilen golfslag heeft men schans korven tegen de boorden van de pontons der brug bevestigd, want men vreest dat stroom en storm weldra zooveel water binnen boord zullen wer penindien geen voorbehoedmiddel wordt gebruikt, dat de pontons spoedig zouden zinken. In de omstreken van Dresden zijn door de overstrooming vele ver woestingen aangerigt. Te Riesa, op 3^ uur afstands van deze stad gelegen, is de spoorwegbrug ingestort. De pijler, die zich nabij den linkeroever der rivier verhief, is voor den stroom bezweken. Slechts weinige minuten vóór het instorten van dei: pijler was de trein, uit Berlijn komende, over de brug gereden en wel zonder ccnig letsel te ondervinden. Zoodra het berigt j van bet onheil te Dresden werd vernomen, zond de regering onverwijld een detachement mineurs van Riesa, ten einde zoo spoedig mogelijk hulp te verleenen. De wijnkooper Burghard, te Ruppertsbcrg, is te Frankenthal veroor deeld tol 9000 mark boete, omdat hij op door hem zelf gefabriceerde wij nen den naam en de firma van champagne-fabrieken gezet had. LONDEN. 24 Februarij. In het huis der gemeenten zegt sir Staffort Northcote in antwoord aan den markies Hartington dat liet van zelf spreekt dat geenc wijziging in het heffen van tonnegcld op het Suez-kanaai kan plaats hebben vóór dat deze overwogen en goedgekeurd is door den Khedive, de Porte en de belanghebbende zeemogendheden. De onderhandelingen tus schen Stokes en de Lesseps zijn op zeer bevredigende wijze voortgegaan. Stokes zal spoedig naar Engeland lerugkeeren; thans in meer details te treden zou ongepast zijn. BERLIJN, 24 Februarij. Ten gevolge van den sterken dooi en den ijs gang is overal hoogwater, voornamelijk lijden de provinciën Saksen en Silezië sterk. De Elbe brak bij Maagdenburg verscheiden dijken en dammen door en overstroomde het land mijlen ver. Een spoortrein, van Maagdenburg naar Berlijn, zakte niet ver van Maagdenburg in den grond; menschen kwamen daarbij niet om. Bij Pless (Silezië) overstroomde de Weichsel het land mij len ver; bij Gleiwilz ontspoorde een trein, waarbij vele personen veron gelukten. MADRID, 24 Februarij. De Carlisten onderwerpen zich in grooten ge tale; men verwacht een grooten veldslag. BUDA-PESTH, 23 Februarij. Gedurende den ganschen dag is de Donau hier en elders geweldig gewassen. Verscheiden stadsgedeelten van Buda- Peslh staan onderwater; een spiritusfabriek, waarin zich 11 personen be vonden*, is ingestort. De stad Comorn staat geheel ouder, tal van menschen zijn van huisvesting beroofd en loopen een schuilplaats te zoeken. LONDEN, 24 Februarij. De houders van Turksche obligatiën waren heden vergaderd. De heer Hamond gaf hun verslag van zijne zending en consta teerde dat hij zeer welwillend ontvangen is geworden door den groot-vizier, die zijn plan aannemelijk verklaarde, met eene wijziging, welke aan de Turksche schatkist een last van 6,657,000 zou opleggen, zijnde 200,000

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2