LEIDSCIE COURANT. 1870. M°. 48. ZATURDAG 2G FEI3RUARIJ. STADS-BERICHTEN. Stempeling van Weegwerktuigen. Bi A N ENLANDSCHE BE liiGTE De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het f'er slag der handelingen ran den Gemeenteraad 3.35franco p.p. f 3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's faan. hutten de expeditiekosten. Afzonderlijke novemert der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Artvcrtenliën is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis: dat, aangezien bij sommige, vooral ijzerenweegwerktuigen, door roest cn andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischtop de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegen heid wordt gegeven, die balansen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnenter overstempeling aan te bieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 Februari 1876. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dat. ter vervulling der vacature ontstaan ten gevolge van het genomen ontslag als Wethouder door nu wijlen den heer H. P. C. Stoflelsde Raad in zijne vergadering van den 24eo dezer tot Wethouder heelt benoemd den heer LOUIS MARIE DE LAAT DE KANTER. De Burgemeester voornoemd, Lelden, 25 Februari 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 25 Februarij. De minister van financiën heelt ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat de verzending der brievenmaal voor Nederl. Indië, langs den weg van Napels, en verder met het stoomschip Conrad, van de maatschappij' «Nederland", zal plaats vinden op Maandag den 28stcD Februarij aanst., door middel van de op de volgende uren vertrekkende treinenvan Amsterdam te 7 'smorgens: van Rotterdam te 6.25 'smorgens; van 'sGravenhage te 6.15 's morgens. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is. uit het vroeger vermelde drietal predikanten, tot predikant bij die gemeente beroe pen d«. W. 11. J. Baart de la Faille, pred. te Ridderkerk. De wis- en natuurkundige aldeeling van de kon. akademie voor weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Het stoomschip Holland is op 23 Feb. van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. De Prins Hendrik, kapt. Braat, van de stoomvaart-maatschappij «Ne derland", die dezer dagen te Nieuwe Diep aankwam, had een reis van nog geen volle 30 dagen; dit is de kortste reis, die tot nog toe van Indië naar Nederland gedaan werd De heer dr. J. P. Ileije is in 67-jarigen ouderdom overleden. Amster dam, schrijft het Hbl.heeft een zijner beste burgers, ons vaderland een zijner zonen, die op allerlei wijs velen heeft goed gedaan, de kunst een wakker dienaar iu menigerlei opzigt en een aantal onzèr een trouwhartig vriend verloren. Wat Heije als kinderdichter en als volksdichter is geweest, weet iedereen. Geen dichter in ons land, wiens liederen zoo in het hart van het volk zijn opgenomen als de zijne. Weinig scholen in.ons land, waar zijn versjes niet worden gekend en dagelijks meer gewaardeerd. Ook op ander gebied is Heije hoogst nuttig werkzaam geweest. Zestien jaren lang nam hij zitting in het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van 't algemeen. De maatschappij tot bevordering van toonkunst bezat sedert 1843 in hem een buitengewoon ijverig secretaris. Aan zijn onvermoeid streven heeft de verceniging tot beoefening van Nederlandsche muziekgeschiedenis voor een goed deel haar bestaan te danken. Jan Pieler Heije was een door en door artistiek man, wat meer zegt, iemand met een warm, goed hart, wiens heengaan niet alleen in den kring zijner familie en onder zijn vrien den een ledige plaats achterlaat, maar ook in wijder kringen, in ons gan- sche vaderland betreurd zal worden. Gisteren is uit de Delftschevaart, nabij Rotterdam, opgevischt het lijk van den sedert 2 Januarij 11. vermisten timmermansknecht G. lloogendam, oud 43 jaar, wonende aldaar, nalalendc eene hulpelooze weduwe niet acht kinderen. Te Amsterdam zijn gisteren nacht twee nachtwachts er in geslaagd van drie personen, die in de Reguliersdwarsstraat, in perceel n". 3, hadden ingebroken, één, W. C. Koper, niet zonder groote moeite in hechtenis te nemen. De twee anderen P. Meegens en L. Lacroixontkwamen. De eerste werd des ochtends door de policie aangehouden. Alle drie hebben vroeger veroordeelingen ondergaan. De dieven hadden den bout en het luik van het winkeltje, waaruit zij voorwerpen hebben ontvreemd, met geweld wegge nomen cn eenige ruiten uitgesneden. Dezer dagen had te Zijpe een treurig voorval plaats. Een werkman van den landbouwer A. Kruijer zou bij de Zijpersluis in een roeischuitje over het Noord-Hollandsch Kanaal gezet worden, toen de stoomboot aankwam. De jeugdige veerman meende, dat hij de overzijde gemakkelijk zou kunnen be reiken vóór de nadering der boot. Deze echterdie met volle kracht door stoomde, stootte op het kleine vaartuigje, toen het zich midden in het Ka naal bevond, met het ongelukkig gevolg, dat het schuitje in den grond werd geboord en de beide mannen verdronken. De werkman laat eene vrouw met drie nog jeugdige kinderen in zorgvolle omstandigheden achter en de veerman was de broodwinner voor zijne moeder. - Te Utrecht werd eergisteren op de Mariaplaats een krankzinnige aan gehouden, die het gesticht, waarin hij verpleegd werd. had weten te ont- vlugten. Onmiddellijk werd hij naar het gesticht teruggebragt. Men meldt uit Nijmegen: De voortdurende was van de Waal heeft ten gevolge dat het lager gelegen gedeelte onzer stad dreigt geïnundeerd te worden. Men is dan ook druk in de weer tot het plaatsen van dammen tot waterkeeringvoor zoover daartoe gelegenheid bestaat. Achter de Visch- rnarkt heeft men het oostelijk gedeelte moeten prijsgeven en is dat onder- geloopen. De Sleenstraat is gedeeltelijk reeds bijna onbegaanbaar, terwijl men op hel westelijk deel der Lagemarkt en Haven het water nog tracht te keeren. Ook de Ooypolder is ondergeloopendat men in dezen tijd des jaars zeer betreurt. Uit Deventer meldt men dat ten gevolge van het zoo onverwachte be sluit van de Duilsclie regering, waarbij de in-en doorvoer van vee uit Neder land wordt verbodenvele Duitsche kooplieden aldaar groote schade onder vinden, daar zij tegen hooge prijzen groote inkoopen gedaan hebben. De ruwheid en baldadigheid te Ruinen zijn genoeg bekend; ook dat er in Drenthe zelden eene zitting van hel (nu gewezen) geregtshof of van een kantongeregt wordt gehouden, of een inwoner van genoemde gemeente moet op de bank der beschuldigden plaats nemen. Herhaaldelijk zijn in de pastorie aldaar, bij opeenvolgende predikantendie de gemeente tot meerdere zacht heid van zeden aanmaanden, de glazen ingeslagen. Ook nu weer was zulks de uitwerking van hel ernstige en gemoedelijke woord, onlangs door den tegenwoordigen leeraar van den kansel gesproken. Den volgenden Zondag avond vond hijbij zijne tehuiskomst uit de kerk14 ruiten in zijne wo ning verbrijzeld. (IV. v. d. D.) Te Maastricht heeft dezer dagen een werkman op de koninklijke pa pierfabriek zich door het opengaan eener kraan van een stoomketel zóó deerlijk gebrand, dat hij in hopeloozen toestand naar het gasthuis is vervoerd. 's GRAVENHAGE. 25 Februarij. Door Z. M. is aan HD*. ordonnance-ofïicier, den 1" luit. jhr. W. F. H. van de Poll, van den grooten staf, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. -• Tot plaatsvervangend kantonregler te llcusden is benoemd de beer W. F. Mensing, ontvanger der registratie aldaar. Aan den ls,c" luit. op non-activiteit jhr. T. A. C. de Geer, van het wapen der infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Bij liet dep. van koloniën is ontvangen eene som van ƒ25 als op brengst eener door de hh. F. N. L. Aberson en H. A. Crommelin Jr. te Leiden geïmproviseerde collecte, ten voordeele van hen, die ongelukkig zijn geworden ten gevolge van den strijd tegen Atchin. Gezegd bedrag is ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië. Het geregtshof té 'sGravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan inzake den diefstal van een lam uit een weide aan den Rijswijkschen weg, waar voor Donderdag 11. J. V. tcregt stond. Het hof heeft beslist, dat de om standigheid van diefstal uit een weide niet is bewezenzoodal besch. daar

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1