L SUBSUME COURANT. 1870. •vAÉ# M°. 46. DONDERDAG 24 FEIÏRUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dageüjks, Zon- em Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, I)e prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 Februarij. Zaturdag jl. zijn door de politie alhier aangehouden S. en D. S., ver dacht van diefstal van visch uit eene gesloten schuit onder de gemeente Oegstgeest, ten nadeele van den vischhandelaar S. Beiden zijn, na opge maakt proces-verbaal, ter beschikking der justitie gesteld. De minister van financiën heelt bepaald dat de jaarletter voor de bran ding der schepen en vaartuigen, bij hunne meting voor het regt van patent, in het dienstjaar 1876/77 zal zijn de letter S, gothisch afgebeeld. De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg van staats spoorwegen van 1 Jtilij tot 31 December 1875. Met het oog op de nieuwe bovenwet, wordt eene wijziging van de artt. 20 en 46 der notariële wet, als'maatregel van urgentie, vereischt. De minister van justitie heeft vrijheid gevonden om, nu toch eene wijziging van die artikelen noodig is, het stelsel van die artikelen niet op nieuw in de wet te huldigen en ten aanzien der bekendmaking en van de legalisatie van de handleekening der notarissen eenvoudiger bepalingen voor te stellen. Daarbij wordt aan belanghebbenden in het vervolg overgelaten om, al naar mate dit in bijzondere gevallen al of niet wordt vereischt, of om welke reden dan ook door hen verlangd, al of niet de legalisatie der handleeke ning van den notaris op door hem uitgegeven stukken van de door de wet aangewezen autoriteit (den president der regtbank van het arrondissement waar hij zijne bediening uitoefent) te vragen. Bij het depart, van justitie is in bewerking eene herziening der wet op het notarisambt op belangrijke punten. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 21 Febr. Point de Galle gepasseerd; de Conrad, op weg naar Batavia, is op 22 Febr. van Southampton vertrokken. Door de docenten aan het Nassau-Velnwsch gymnasium is een adres opgezonden aan den minister van binnenl. zaken, om adhaesie te betuigen aan de wijziging van de wets-voorslellen op het hooger onderwijs, die zijn uitgedrukt in de brochure, getiteld: "Onpersoonlijke amendementen". De heer dr. VV. S. C. Deyll, pred. bij de Waalsche gemeente te Gro ningen. heeft het beroep naar Delft aangenomen. Men schijnt zich weder, meldt het N. v. d. D., op het maken van valsche banknoten toe te leggen. Eenige dagen geleden is op een der han delskantoren te Amsterdam een banknoot van ƒ100 ontvangen. Hoewel het billet vrij gebrekkig nagemaakt was, is het met andere in betaling aan genomen. De bedrieger is niet bekend. Men meldt uit Zwolle: De heropende vaart geeft eene verbazende drukte op de Willemsvaart en andere binnenkanalen. Het aantal geladen turfschepen, dat binnen onze haven gereed ligt, om te vertrekken, is zoo groot, dat de oudste menschen zich niet kunnen herinneren, ooit zoo iets gezien te hebben. Van alle kanten komen geladen schepen opdagen. Het vervoer langs den spoorweg is mede ongekend. Zondag middag vertrok een goederen-expeditie van 44 geladen wagens met twee locomotieven in de rigting van Utrecht. Te Zwolle is Maandag avond op het stationdoor het verkeerd plaatsen van een wissel, een rangerende locomotief met zooveel kracht legen een stilstaande locomotief geloopen, dat van beiden de buffers afbraken en zij aanmerkelijke schade bekwamen: de slag was zoo hevig, dat zulks op grooten afstand werd gehoord. Een persoondie zich tusschen de stilstaande en een daarachter bevindende locomotief bevond, kwam er gelukkig met den schrik af, zoodat geen persoonlijke ongelukken plaats vonden. Eergisteren heeft de Beersche Maas de polders onder water gezet en Oss van den Maaskant afgesneden. Het water is zoo spoedig en met zoo veel geweld afgekomen, dat vier voerlieden met hunne karren van den Lithoyenschen weg zijn afgedreven. Zij zijn met hunne paarden, niet zon der moeite, gered. Gisteren morgen is van Vlissingen naar New-York vertrokken het stoomschip IV. A. Scholten, van de Nederlandsch-Amerikaansche stoom vaart-maatschappij, aan boord van welk stoomschip leden der hoofd commissie voor de Philadelphia-tentoonstelling, de twee opziglers, de vier onderofficieren der artillerie en acht door de hoofdcommissie aangestelde werklieden zich bevonden, benevens de geheele inzending van voorwerpen door de Nederlandsche industriëlen, landbouwers en schilders voor de ten toonstelling bestemd. Omtrent het sneuvelen van den majoor Mekern in Atchin deelt men aan de Arnh. C. nog het volgende mede: Mekern was Zondag morgen (2dc0 Kersdag) met zijn batailton als centrum-colonne opgerukt naar Groot-Getjiel, iets benoorden lvetapang Doewa. Nadat deze genomen was en de vijand op de vlugt ging, reed Mekern met zijn adjudant en eenigen van zijne colonne op een heuvel aan, waarachter nog Atchinezen zatendie vóór zij weg- vlugtien nog hunne geweren lostten en Mekern zeer gevaarlijk wondden, terwijl zijn adjudant Ernste een doodelijken kogel door het hoofd kreeg. Den vorigen avond, zoo schrijft een zijner kameraden, zat hij nog bij ons op den grooten Hill te pratenen daar werd hij den volgenden dag binnen gedragen (liggen kon hij niet), doodsbleek, doch kranig als altjjd voerde hij ons toe: «Fritske heeft een kogelke door het leverke", maar geen onzer had trek tot lagchen. De deelneming in het lot van den algemeen bemin den officier was groot. Eerst dacht men, dat hij den avond niet zou halen; den tweeden dag nam de toestand een meer gunstigen keer; zelfs zat de gewonde in een lnijerstoel, at goed, rookte zijn sigaar en was buiten ver wachting wel. Het schijnt dat er later wondkoortsen bjj zijn gekomen en de kogel niet uit te halen was. Althans den 2d,D Januarij was Mekern een lijk. 'sGRAVENHAGE, 23 Februarij. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, hel hof den rouw zal aannemen voor zes weken, waarvan drie weken halve en drie weken ligte rouwingaande den 23sten dezer, wegens het overlijden van II. K. H. mevr. de grootvorstin Marie Nicolaïevna van Rusland, hertogin van Leuchtenberg. Aan den heer R. Fockema is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Anjum. De 1" luit. J. M. Vervat, van het 2' reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië.' In de zitting van de tweede kamer van gisteren werden tot voorzitters der afdeelingen gekozen de heeren Jonckbloet, Begram, Geertsema, van Rappard en Wintgens; tot ondervoorzitters, de heeren de Vries, Fabius, van Eek, Insinger en van de Putte. Ingekomen is nog eene missive van den minister van oorlog, waarbij hij het aanhangig gebleven ontwerp tot regeling der militaire pensioenen bij de landmagt intrekt. Naar men verneemt betreffen de wijzigingen in de wet op het lager onder wijs, door den heer Moens voorgesteld: de opleiding van onderwijzers, art. 12; het aantal der onderwijzers in de school, art. 18; de jaarwedden der onderwijzers, art. 19; de kosten van het onderwijs, artt. 31—36. De afdeelingen der kamer zijn heden vergaderd geweest lot het onderzoek van verschillende wets-ontwerpen. Adv.-generaal mr. Smits heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad conclusie genomen in de zaak van den gewezen burgemeester van Uennaarderadeeldie ter zake van een aantal valschheden, als openbaar ambtenaar gepleegd, door het voormalig hof van Friesland is veroordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf en een groot aantal geldboeten. Die conclusie strekt tot vernietiging van het arrest voor zooveel de requirant is veroor deeld tot 380 geldboeten elk van ƒ50 en diens veroordeeling in 206 geld boeten elk van ƒ50, met handhaving overigens der verder uitgesproken veroordecling. De uitspraak is bepaald op 27 Maart. In de heden gehouden zitting van het geregtshof te 's Gravenhage zijn beëedigd de heeren m,s. J. C. E. baron van Lynden en VV. C. D. Olivierals regters in de arrond.-regtbank aldaar. De gemeenteraad heeft gisterennaar aanleiding van een in der tijd door ingezetenen van Scheveningen ingediend verzoek, dat aldaar ook meer uitgebreid lager onderwijs moge worden gegeven, in beginsel tot de oprig- ting van zulk eene school besloten. De quaestie betrekkelijk den aanleg van een spoorweg tusschen den Haag en Scheveningen is wederom bjj den raad ingediend. Het zwaartepunt lag in de rigting van den spoorweg, die volgens het laatste plan den Scheve- ningschen weg zeer nabij het dorp zou doorsnijden. Geen der ledendie zich in de discussie mengden, wenschen den ouden Scheveningschen weg door den spoorweg te laten passeren, heizij door viaducten te stellen, cn

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1