buiten landsche berigten. waarin hoofdzakelijk wordt vervloekt, verraden, gekerkerd, gehijgd, ge weeklaagd en onthalst, en een zoogenaamd blijspel, naar het Fransch, //Twee Dooven," waarin wel onkiesche woordspelingen en platte grappen, maar geen wezenlijke humor gevonden wordt. In treilende mate was de comedievoorstelling van gisteren avond een contrast der vorige. De nieuwe Rotterdamsche schouwburgvereeniging gaf als haar tiende abonnementsvoorslelling het blijspel van Benedix: "De gevol gen van een studentenstreek." Het spel was, als altijd van dit gezelschap, vaardig en smaakvol, nu en dan fijn geestig, als de humor van den goeden Julius Roderich Benedix. Hoe de schrijver zooveel blijden levenslust in zijn werk kon leggen, hij, die leefde en stierf onder kommervolle omstandighe den, die voor den arbeid, welke juist nu hjj dood is als meesterwerk wordt toegejuicht en waarmede anderen schatten verdienenzco betaald werddat op zestigjarigen leeftijd het schouwtooneel van zijn vruchtbaar leven afge speeld werd op een kleine koude zolderkamer zonder vuur. Wie weel, of de schrijver niet een greep deed uit eigen ervaring toen hij in dit blijspel die twee brave, godsdienstige, deftige huisgezinnen schetste, ooms en tantes van den student Reinout, die om een overmoedigen grap voor eenigen lijd werd gevangen gezel, entoen, daar zijn vader in dien tusschentijd was gestorven, de wijde wereld introk. Na twaalf jaar komt hij bij den broer zjjns vaders, zijn deftigen oom en tante Kronau, die blijkt te zijneen steunpilaar van kerk en slaat. Daar zijn aan huis, toevallig om een par- tijtje te maken, nog een oom en tante Hertenbeek, veehandelaar en lid der provinciale en zekere heer Haneman stadsarchitect, ook na geparenteerd aan den studentdie door zijne familie beschouwd wordt als een aterling, i De jonge man komt bij zijne naaste bloedverwanten, en wil die hartelijk verwelkomenmaar oom Kronau vertelt hem spoedig dat de familie hem 1 beschouwt als een landlooper en een deugniet. Oom Hertenbeek brengt hem aan zijn verstanddat hij begrijpen moetdat een lid der staten en lid van den raad te deftig is om er dergelijk soort van familie op na te houden als een gesjeesd student, die gevangen heeft gezeten en daarna twaalf jaar den landlooper heeft gespeeld. De tantes kunnen hem toevallig niet logeren, want zij verwachten andere logé's. De familie vertelt den levendigen jongen man nu een haantje voor hem te hebben gevonden, waarvoor hij haar ten hoogste dankbaar zijn moet, hij zal worden pakhuisknecht en dan zal hij mejufvrouw Haneman, eene rijpe schoone van ongeveer veertig, op den koop toe krijgen als levensgezellin. Het slagtoffer hoort alles aan met een volmaakt kalm gezigt en zegt grappig dat hij zich op al die weldaden eens moet bedenken. Nu krijgt hij uit ooms portemonnaie het overschot van zijns vaders vermogen, ten bedrage van 2.67%, terwijl het uit de houding van den achtbaren wethouder-klaar blijkt dat hij, die zoo deitig, zoo godsdienstig en zoo eerlijk was, in stilte zijn neef. het kind van zijn broêr. bestal en liet bestelen van wat hem toekwam als zijn vaderlijk deel. De neef vertrekt uit het huis zijns ooms en den volgenden dag hervinden de twee ooms en Haneman den landlooper, als den magtigenrijk bezoldigden rentmeester van een adelijk landgoed. Nu de houding te zien dier mannen tegenover den verschoppeling. Thans is hij e'én en al braaf en flink en knap, want de ooms willen con tracten sluiten met den rentmeester. Nu likken die deftige deftigheden op allervermakclijkste wijze de kandeleer om den wille van de smeer, en neef brengt hun hunne hatelijkheden en impertenties van den vorigen daar zeer geestig terug. Zij, de eerlijke lieden, trachtten hem om te koopen, zij spannen zamen ieder voor zich met hunne echtgenooten om den jongeling hunne dochter op te dringen als vrouw, enfin de schrijver toont hier in ondeu gende, fijne scherts, hoe vaak karakterloosheid en schurkerij zich ver mommen met het masker van deftigheid, statelijke ernst en godsdienstzin. In de eerste plaats den heer D. Haspels onze lof. Hij was de 50-jarige TartufTe van den tegenwoordigen tijd van top lot teen. evenzoo-als de heer van Zuylen de vrolijke, luchthartige, maar niettemin werkelijk brave jonge kerel was, door Benedix bedoeld. Van de dames moet ook in de eerste plaats worden genoemd mevr. Larondelle Bouwmeester. Overigens hebben wij reeds gezegd, dat de uitvoering goed was. Ons looneel gaat met dit gezelschap een goede toekomst te gemoct. 's GRAVENHAGE, 22 February. Aan den heer E. van Beusekom is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zwartsluis. - De graveur bij de hydrographie bij het dep. van marine A. Tuyn is benoemd tot hoofdcommies bij het gemeld departement. Tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Amers foort is benoemd de heer mr. Hulshoff Gz., thans griffier bij het kantonge- regt te Tiel. De heer mr. A. G. A. baron Sloet tot Oldhuis is, op zijn verzoek, eer vol ontslagen als schoolopziener in het zevende schooldistrict van Overijssel en benoemd tot schoolopziener in. het eerste schooldistrict dier provincie. De hh. mr. C. 11. It. Boot en mr. II. 11. G. A. C.oenegracht zijn, op hun ver zoek, eervol ontslagen, eerstgenoemde als schoolopziener in het vijfde school district van Overijssel, en laatstgenoemde als schoolopziener in het vierde schooldistrict van Limburg, en tot schoolopziener in het vijlde schooldistrict van Overijssel is benoemd de heer F. P. de Poorter, te Oldenzaal. De luit. ter zee le kl. J. H. Haakmanen de officier van administratie 3e kk A. Vermeulen, uit 0. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. de koning zal zich aanstaanden Donderdag over 8 dagen naar het Loo begeven. Uithoofde van het overlijden der grootvorstin Maria Nicolajewna van Rusland, zuster van wijlen koningin Anna Paulowna, tante des konings, zal de muzikale soiréedie heden avond in tegenwoordigheid van 300 ge- noodigden ten paleize zou plaats hebben, geen voortgang hebben. Ook heeft Z. M. door dit sterfgeval van zijn voornemen afgezien om het concert in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen met zijne tegenwoordigheid te ven en n. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De hh. vaa der Schrieck, van Rappard en van Nispen zijn, na eedsaflegging, toegelaten. Ingekomen is o. a. een wetsvoorstel van den heer Moens, tot wijziging van enkele bepalingen der onderwijswet van 1857. Dit zal gedrukt worden. De discussiën over de suiker-conventie en de suikerwetten zijn bepaald op Maandag 28 February en die over de wet op het hooger onderwijs op Maan dag 6 Maart. De beer jhr. F. de Casembroot heeft zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad alhier. Naar men verneemt slaat dit ontslag in verband met een dezer dagen door dat raadslid bij het gemeensebestuur ingeleverde klagt omtrent de onbillijke uitvoering van de wet op de hondsdolheid. Over die toepassing heeft de heer de Casembroot eene breedvoerige missive aan den gemeenteraad ingediend. BELGIE. De wateren van de Senne zijn op verschillende plaatsen buiten de oevers getreden. De stad Brussel staal op verscheiden punten onder water en niet alleen de weilanden aan de oevers der rivier staan geheel blank, maar ook een zeer groole uilgestrektheid bouwland en bebouwde grond is reeds een meer gelijk. Sedert 1850, tijdens de groote overstrooming van 16—18 Aug.hebben de wateren van de Senne nog nooit zulk een hoogte bereikt. De gemeenten van Anderlecht-CareghemForest. Droogcnbosch St. Gilles en meer andere, alle stroomopwaarts gelegen, zijn geheel over stroomd, terwijl stroomafwaarts Molenbeek, LaekenSchaerbeek enz. dat lot deelen. Het tooneel van verwoesting in en om de stad is treurig om aan te zien. «5 K E L A SI B. LONDEN21 February. Z. K. H. de prins van Wales en gevolg zal zich den| 6en Maart te Bom bay, aan boord van de Serapis en de Osborneinschepen en wordt den 27en Maart te Portsmouth verwacht. De hoogleeraar Max Muller heeft op het besluit, waarbij hij. onder behoud van zijne jaarwedde, van de verpligting ontheven werd om collegie te geven, geantwoord, dat hij ten gevolge van dit besluit van plan is te Oxford gedurende zijne verdere levensjaren te blijven. Hij verklaarde te vens te hopen, dat hij der hoogeschool zou kunnen bewijzen, dat zij het hem verleende privilegie niet aan een onwaardige had geschonken. Naar men verneemt is bij het verongelukken van de Strathclyde de kleinste helft van de opvarenden gered. Er waren 23 passagiers en 47 koppen bemanning aan boord; van die 70 menschen moeten er bij de 40 zijn omgekomen. Van de 16 dames aan boord werden er slechts 3 gered. De Strathclyde en de Franconia stoomden achter elkander, bij helderen dag en stil weer langs de Engelsche kust het Naauw van Calais door. Opeens schijnt de Franconia, die achter was, hare vaart versneld te hebben en met haar scherpen boeg in den achtersteven van de Strathclyde te zjjn geloopen. Binnen weinige minuten was het schoone vaartuig met zijne kostbare lading gezonken. De geredden klagen, dat de bemanning van het Duitsche schip weinig haast maakte met het uitzetten van booten en pogin gen tot redden. De Duitschers schijnen in het eerste oogenblik als verlamd te zijn geweest van schrik. Twee sloepen van de Strathclyde werden door de zuiging bij het zinken van het schip mede naar de diepte gesleept. Wie gered werden, danken hun leven aan de spoedige hulp. door een visschers- smak bewezen. Kapitein Eaton, van de Strathclyde, behoort tot de ge redden; hij was bijna verdronken doordien, terwijl hij in het water lag, een jong varken hem op de schouders klom. De geheele streek in den omtrek van Bristol is overstroomd; ten ge volge daarvan heeft een viertal menschen het leven verloren en is ook de materiële schade vrij aanzienlijk. FKAÜHKIJH. In 14 van de 20 arrondissementen der] hoofdstad heeft de verkiezing van Zondag eene beslissing gegeven. De gekozenen zijn allen candidaten van de Repabl. franc. Thiers bekwam 10613 stemmen, tegen Daguin. de candidaat der regering en van de Bonapartisten en Orleanisten, die 5964 stemmen bekwam. Gambetta verkreeg 10000 stemmen tegen den werkman Donay, die 1000 stemmen bekwam. Gedurende den geheelen dag heerschte in de hoofdstad eene buitengewone levendigheid, ofschoon het tot 2 ure aanhoudend regende. Ten 6 ure 's ochtends vond men de policie reeds voor de stembureaux. Daar hadden ook de personen post gevat, die slembilletten uitdeelden. Velen hunner prijkten met den naam van hunnen candidaat aan den hoed. In sommige arrondissementen was de toevloed der kiezers ongemeen groot, zoo zelfs dat er soms gedrang ontstond. De houding der politie wordt zeer geroemd. Van den Faubourg St. Germain, de wijk der legitimisten, kwam een deel der kiezers in schitterende rijtuigen ten 9y2 ure aan het stembureau. De Républ. de hot-et-Garonne meldt, dat de ambtenaren in het j arrond. Castelsarrazin (dep. Tarn-et-Garonne), waar Buffet candidaat was gesteld, op last van hooger hand de boeren wijs gemaakt hebben, dat. zoo Buffet niet gekozen werd, het gewest er op rekenen kon, niets meer te zullen ontvangen van de gelden, die ten vorigen jare bijeengebragt waren, om de slagtoflers van de overstrooming tegemoet te komen, welke gelden nog niet geheel zijn verdeeld De minister van justitie zou, op uitdrukkelijk verlangen van Mac Mahon, bevolen hebben een onderzoek ter zake dier bedreiging in te stellen. In de vorige week werd den heer Gaml elta een feestmaal aangeboden te Cavaillon. Bij zijne aankomst aldaar had hij reeds de aanvallen zijner vyanden te verdurenen toen de gasten gezeten warenkwamen de com missaris van policie en de maire hen verzoeken het maal achterwege te

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2