BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. dat de borstwering, die lot sluiting dient, geheel uit elkander gereden werd. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Slechts werden de passagiers door dien schok op eene min zachte wijze door elkander geworpen. Men meldt uit Maastricht van Vrijdag: De Maas stroomt op ongeveer 2000 meter ten oosten der stad over het Wjjkerveld. Verscheiden aan de Maas gelegen dorpen liggen gedeeltelijk in het water, zoodat in verschei den huizen dier dorpen het water het achterhuis in- en het voorhuis uit stroomt. De buurtwegen aan den regter Maasoever zijn geheel onbruikbaar, terwijl de Maas op eene breedte van 40 meter over de provinciale wegen, leidende naar de dorpen Meerssen en Scharnheenstroomt. Ook in het laaggelegen gedeelte der stad heelt het water menigeen verrast. De landen door de Maas overstroomd, lijden veel schade; niet alleen wordt de geheele bemesting en het gezaaide weggespoeld, maar de stroom laai eene groote hoeveelheid kiezel achter. Nog meldt men van daar: De oude Minderbroederskerkop de Pieler- straat. vroeger arsenaal, is sedert eenige jaren tot kazerne ingerigt en be woond door een der bataillons, alhier in garnizoen, en onderofficieren van den hoofdcursus. Zalurdag ochtend om 8% uur bezweek in het kerkge bouw, in de noordergalerijeen ontlaslingsboog met steunmuur, tenge volge waarvan, over de lengte van 5 meter, dakgewelf en onderliggende vloer instortten. Gelukkig was bedoelde galerjj, 's winters als schermzaal ingerigtvoor het oogenblik niet door manschappen bewoond en hebben er geene ongelukken plaats gehad. Op last van den regiments-kommandant is de geheele kerk door de troepen ontruimd. Uit Sittard meldt men aan de H. C.: Een vreeselijk ongeluk heeft op de Limburgsch-Pruissische grenzen plaats gehad. Eenige Pruissische com miezen, die zich >n dienst bevonden, nabij het dorpje Grootenraedt (Pruissen), zagen een man, die, naar het hun toescheen, iets onder zijn jas verborgen hadzij gingen naar hem toe en vroegen wat hij verborg. De aangesprokene deed eerst, of hij het niet verstond, maar haalde eindelijk een geweer te voorschijn. Plotseling ging het schot af en trol den ongelukkigen eigenaar, zoodat hij op de plaats dood bleef. Berigten uit Paramaribo, van 25 Januarij, bevatten o. a. het volgende: in den nacht van. den 6e0 op den 7tD dezer heelt op de plantage Schoonoord een vermetele diefstal plaats gevonden. De dief heeft bij deze gelegenheid den aldaar wonenden eigenaar Asser Samuels een slag op de borst toege- bragt, welke dezen bewusteloos deed nedervallen. Door spoedig aange- bragte hulp kwam hij weder bij. Bij onderzoek bleek, dal een kast, die zich op den zolder van het woonhuis bevindt, was opengebroken en een zak met geld, ter waarde van /1130benevens eenige kleedingstukken ontvreemd was. 's GRAVENUAGE, 21 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de bh. mr. T. M. 0. Asser, hoogleeraar te Amsterdam en raad-adviseur bij het dep van buitenl. zaken; E. Boubée, consul der Nederlanden te Nantes; mr. L. P. Op den Hoofl, referendaris bij den raad van state; mr. C. van Vollenhovcn, lid van gedep. staten van Zuidholland: P. J. H. Hayward hoofdingenieur van den waterstaat le kl.J. J. van Schreven, president der factorij van de Ned. handelmaatschappij en kommandant der schutterij te Batavia; J. F. Mossel, president der algemeene rekenkamer in Ned. Indië; J. P. Sprenger van Eyk, directeur van financiën in Ned. Indie; S. Locker de Brnyne, resident ter Oostkust van Sumatra; de kolonel P. M. Netscher, van den staf der infanterie, chef van het bureau personeel en militaire za ken aan het ministerie van oorlog, en de kolonel F. A. Vaillantvan het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, kommandant in het tweede genie kommandement; den kapitein-luit. ter zee P. ten Bosch, en den dirigeren- den officier van gezondheid bij de zeemagt A. Peters. Aan den heer A. W. L. de Raat, te Rotterdam, is vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder 5e kl. der orde van den Leeuw en de Zon, hem door den Schach van Perzië geschonken. Door Z M. zijn benoemd: tot regter-plaatsvervanger in de arrond.- regtbank te 'sGravenhage de hh. mr. A. Teixeira de Mattos, commies bij het dep. van justitie en advocaat aldaar, en jhr. mr. E. N. de Brauw, ad vocaat aldaar; tot plaatsvervangend kantonregter te 'sGravenhage de hh. mr. C. P. D. Pape en mr. J. P. van Bosse, beiden advocaat aldaar, en tot notaris te Vlaardingen de heer A. Knottenbelt, cand.-notaris en plaatsver vangend kantonregter aldaar. Voorts is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend aan den heer G. Kersten Vervoort, als notaris te Doesborgh. De luitt. ter zee 2e kl. D. A. Mensert en B. Brutel de la Rivière en de officier van gezondheid le kl. D. Droukers, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De toestand van baron Mackay, vice-president van den raad van state, blijft zorgvol. De patient is zeer zwak. De illuminatie, Zaturdag avond ter viering van 'skonings jaarfeest langs den Vijverberg en in het water ontstoken, is bij den sterken wind slechts ten deele geslaagd. De beide muziektempels, waarin de muziek corpsen der schutterij en huzaren zich van 8 tot 10 ure deden hooren boden den wind weerstand en verzamelden eene talrijke menigte om zich. Het gezigt op de kiosk, gedekt met een schitterende kroon, was inder daad fraai. Nil en dan viel een roode, blaauwe of groene Bengaalsche verlichting over de van wandelaars wemelende dreven en in den omtrek, wier gloed een fan tastisch effect te weeg bragt, dat verhoogd werd wanneer men een blik wierp in den Vijver, wijl daar de kolossale waterstralen, die aan weerszij den van het verlichte eilandje, uit de fonteinen, opstoven, zich in verschil lende kleuren aan het oog der wandelaars vertoonden. Het hoogste regtscollegie heeft heden arrest gewezen in het beroep van den heer Th. P., dentiste-mécanicien alhier, wien door het hof van j Zuidholland eene boete van 150 is opgelegd wegens onbevoegde uitoefe ning der tandheelkundezijnde een tak der geneeskunst. De hooge raad heeft het beroep verworpen op grond dat onder geneeskunde niet alleen het genezen, maar ook het aanwenden van middelen tot stuiting der ziekte is begrepen en dat door de werkzaamheden van den requirant tandheelkundige bijstand is verleend en alzoo de geneeskunde onbevoegd uitgeoefend. Ingevolge de zamensmelting van Volksonderwijs en Schoolverbond, heelt, een zevental stadgenooten te dezer stede het initiatief genomen tot de opr;gting eener vereenigingeeniglijk tot het aanmoedigen van trouw schoolbezoek en het weren van schoolverzuim in deze gemeente, o. a. door te geven schoolfeesten, zooals bereids op andere plaatsen geschied is, dus met ongeveer dezelfde bedoelingen als vroeger het Schoolverbond. EIOELAKB. LONDEN20 Februarij. De heer L. Alma Tadema is benoemd lot associate der «Royal Academy" j te Londen. De heer Tadema brengt dezen winter te Rome door, waar hij druk arbeidt. Te Rockdale is, in eene meest door Ieren bewoonde wijk, door de policie een kist met revolvers in beslag genomen. Het standbeeld voor Livingstone is gereed en zal spoedig op de North- bridge te Edinburg worden geplaatst. FKAKKH1JH. Het Joum. Off. deelt mede datbij wijze van voorbereiding tot het stichten eener militaire hoogeschool, eerlang te Parijs bijzondere cursussen van twee jaren voor militairen zullen worden geopendwaartoe Untenants en kapiteins bij vergelijkend examen zullen worden toegelaten. Officieren der reserve hebben, volgens beslissing van den minister van oorlog, alle vrijheid om zich met onderwerpen op het gebied van letter kunde, nijverheid en handel bezig te houden en boeken daarover in het licht te geven, maar voor de uitgaaf van krijgskundige boeken of vlug schriften hebben zij verlof van den minister noodig. De regtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de liep. Franc.die aangeklaagd was wegens het honen van den heer Buffet als minister. Het blad is veroordeeld tot eene boete van 2000 fr. en de verantwoordelijke uitgever tot eene maand gevangenisstraf. Een aantal leden van het bestuur der republikeinsche kiesvereenigini te Marseille, die onlangs wegens staatkundige vergrijpen tot gevangenisstraf veroordeeld zijnzijn thans in hechtenis genomenten einde hun straf te ondergaan. Te Marseille heelt het groote ergernis gewekt, dat deze maat regel zoo kort vóór de verkiezing genomen is. Te Galais had Donderdag 11. een treurig ongeluk plaats. De artillerie, die zich hier eiken dag op het strand oefent, was bezig proeven omtrent de uilwerking van bommen te nemen. Daartoe plaatste men een bom ia een grooten kuil. en bragt haar in verbinding met een electrischen draad, om haar zoodoende, op een gegeven teeken, te laten springen. Of nu het teeken te vroeg is gegeven of wat ookweet men nietdoch toen zich nog één kapitein en drie minderen in den kuil bevonden, sprong de bom, mei het ongelukkig gevolg, dat de vier menschen werden verpletterd, IPANJE. Als officiëel wordt berigt dat Estella door Primo de Rivero is ingeno men. De koning is te Arlaban aangekomen en door de troepen met geest drift toegejuicht. BIIITSCULAND. In de jongst gehouden zitting van den bondsraad is door de rijksrege ring medegedeeld, dat het nog onverdeelde overschot der Fransche oorlogs- contributie, toekomende aan de staten van het Noordduitsche bond, onge veer 33 millioen mark bedraagt. Tevens werd het voorstel gedaan, om hel grootste gedeelte daarvan, namelijk 24 millioen mark. te verdeelen. Door sommige bladen wordt medegedeeld dat de vastenbrief van dei bisschop van Straatsburg in beslag is genomen, omdat de bisschop, die tot nog toe eene hoogst gematigde houding had gevolgd, in dat stuk een hefti- gen aanval heeft gerigt tegen de regering en de gemengde school. In de Russische stad Nicolajef heeft eene groote opschudding plaat gehad, ten gevolge van de ontdekking dat dieven des nachts de aldaar be staande bank hadden uitgeplunderd. Alle deuren waren opengebroken, dt zware kassen vernield, de ligte medegenomen, de kisten, waarin kostbaar heden waren geborgen, verbrijzeld, andere in stukken gehakt of omverge haald en alles weggeroofd. Al de uurwerken waren verpletterd, en daar de wijzers op 2 ure stonden, moet de misdaad op dat uur gepleegd zijn Er was slechts één ooggetuige geweest, de nachtwaker der bank, dien me» zwaar gekneveld en mishandeld, half dood in een hoek vond liggen. Voo: zoover men eenige woorden uit hem kon krijgenwas hij overvallen dooi een 8-tal gemaskerde dieven. De schade was nog niet met eenige zekerheil te berekenen. De spaarbank, de depositokas. de gelden van het weeshuis enz. enz., alles in hetzelfde gebouw, hebben hetzelfde lot ondergaan. Toet het gebeurde algemeen bekend was geworden waren allen, die hunne spaar penningen of andere gelden bij de bank hadden gedeponeerd, daarheen ge sneld. Weldra was de menigte tol duizenden aangegroeid en begon 4 onder het uiten van allerlei schimptaal en verwenschingen tegen de bank- directie en de openbare autoriteit, het gebouw te bestormen, ten einde ziet van het gebeurde te vergewissen. De policie was niet in staat den woe denden aanval te keer te gaan. Gelukkig dat er dadelijk troepen werdee gerequireerd. HENDAYE 20 Februarij. De regeringstroepen hebben zich meester ge maakt van Castaola en alle omliggende hoogtèn.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2