BUITENLAINDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. schare uit andere plaatsen aanmet het doel om de parade of illuminatie bij te wonen. Uit Cannes vernemen wij dat II. M. de koningin voortdurend in beter schap toeneemt, ofschoon hare krachten nog niet volkomen zijn hersteld. H. M. blijft bij haar voornemen het gansche voorjaar aldaar door te bren gen en zich naar geene andere plaats in het Zuiden te begeven. Z. K. H. prins Hendrik is gisteren avond ten 7 ure, uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. EKGELAlVn. LONDEN18 Februarij. Het lagerhuis heeft zich bezig gehouden met een voorstel van den heer Hope, tot vermeerdering van het aantal bisschoppen bij de staatskerk, waarvan hij de noodzakelijkheid betoogde door te wijzen op de vermeerde ring welke Enseland's bevolking sedert de laatste jaren heeft ondergaan. Het voorstel werd bestreden door den heer Reed, die trachtte aan te toonen, dat het ontwerp geheel ontijdig was. Immers een groot deel der geestelijk heid scheen er tegenwoordig werk van te maken, aan den geest van het ware protestantisme afbreuk te doen. Ten slotte werd het voorstel door den heer Hope ingetrokken, nadat door de regering was verklaard, dat zij eerlang zelf de zaak ter hand zou nemen. De heer Gladstone heeft eene rede uitgesproken in het Dragers genoot schap, en daarin gewezen op de misbruiken, die in die soort van genoot schappen, overblijfselen der oude gilden en meerendeels rijk, worden aange troffen. Hij was van oordeel, dat men wel zou doen de gelden meer te gebruiken tot nnttige doeleinden, b. v. tot verbetering van het onderwijs. Dezer dagen is te Liverpool voor den regter gedaagd de heer Ilowell, ijzerfabriekant en reeder aldaar wegens het naar zee zenden van zijn schip Leader, verleden maand October, welk schip in zulk een verwaarloosden toestand was, dat de levens der bemanning er door in het grootste gevaar werden gebragt. De heer Howell werd in zijne fabriek in hechtenis genomen. r Uit Zanzibar wordt gemeld, dat door het admiraliteits-hof aldaar weder drie slaven-schepen goeden prijs zijn verklaard. Zij waren opgebragt door de booten van den kruiser London. FRANKRIJK. De heer Emile Ollivier heeft eene circulaire gerigt aan de kiezers van het arrondissement van Var, alwaar hij zich candidaat heeft gesteld. Hij zegt daarin o. a.: Zoudt gij niet denken dat het tijd wordt aan de revolu- tien een einde te maken? En dit zou niet moeijelijk zijn, als men u maar vroeg wat gij wilt: de republiek, de monarchie of het keizerrijk. Maar men wil het u niet vragen, omdat men vreest dat gij zoudt zeggen: «Wij hebben genoeg van de republiek; wij willen het keizerrijk terughebben." Die wensch nu zou niet onredelijk zijn. De Napoleons zijn de keizers dei- boeren, gelijk Béranger heeft gezegd. Het genie van den eersten Napoleon was zóó groot, dat hij meer was dan een mensch. De derde Napoleon had eën zóó goed hart, dat men hem den vader des volks noemen zal. Het is waar, na lang overwinnaar geweest te zijn, werd hij ten langen leste overwonnen; maar hetzelfde is aan alle souvereinen overkomen, aan den grooten Lodewijk XIV zoowel als aan den grooten Fritz. Op goede oogst jaren volgen slechteen als de hagelslag de vruchten op den akker vernield heeft, ruilt gij uw veld niet tegen een ander in. Neen, gij begint opnieuw te arbeiden. Aan het slot van zijn schrijven zegt hij: Kiest mij en lacht de dorps-advocaten uit, die mij beschuldigen van den oorlog gewild en u verraden te hebben. Zij liegen die u zoo iets vertellen, en zij weten dat zij liegen. Zij weten dat ik alle middelen in het werk heb gesteld om den oorlog te voorkomen, en dat Pruissen door zijne onbeschaamdheid ons geen keus heeft gelaten; dat het leger meer dan ooit gereed.was, en dat, zoo onze soldaten overwonnen werden, het niet mijne schuld is, want ik ben geen generaal. Zij weten dat ik, wel verre van u te verraden, mijn gansche leven voor u gewerkt heb en dat ik de vriend van den keizer ben geworden, enkel omdat hij het volk beminde, veel meer dan zij die hem aanvielen, zelfs als hij goed handelde. De vroegere voorzitter der nationale vergadering, Jules Grévy, heeft mede een manifest gerigt aan de kiezers van het arrondissement Dóle, dep. der Jura, waarin hij, na een overzigt gegeven te hebben van zijn openbaar leven als van een volhardenden strijd ten gunste der republiek, zich bereid verklaart deze ook in de nieuwe kamer te verdedigen. De heer Buffet heeft een schrijven gerigt tot den maire van Castel- Sarrassin, waarin hij protesteert tegen de lasterlijke aantijging, welke zijn tegenstanders onder de kiezers van dat arrondissement uitstrooijen, dat bet succes van zijn candidatuur een nieuwen oorlog zou uitlokken. De minister roept zijn leven in dienst van den staat tot getuige van zijn ernstig streven om steeds de handhaving van den vrede te bevorderen als een der hoogste belangen. Een pastoor in eene kleine gemeente in l'Oisedie een paar kerkelijk heeft getrouwd, vóór dat het huwelijk burgerlijk was gesloten, is tot 100 frs boete veroordeeld. IPANJE Uit Madrid meldt men dat de koning op zijne reis naar het leger overal met gejuich wordt ontvangen. De koning zal zich aan het hoofd der troepen stellen en generaal Quesada als chef van den generalen staf optreden. De regeringstroepen zijn reeds zoo digt de stad Estella genaderd, dat zij de kerk en de voorstad hebben beschoten en vernield. Van officiële zijde wordt berigt, dat de Carlisten te Pena-plata in Navarre weder een Franschen kapitein op Fransch grondgebied hebben getroffen. Generaal Pourcet heelt een batterij in de rigting van Pena-plata gezonden. bvitschlanh. Het in de troonrede aangekondigde wetsontwerp betreffende de regten van toezigt van staatswege op de goederen der katholieke bisdommen, is bij het pruissische Huis van afgevaardigden ingekomen. Het omvat niet alleen de goederen, welker inkomsten voor de katholieke bisschoppen, bis dommen en kapittels bestemd zijn, maar ook de instellingen, stichtingen en fondsen, die voor kerkelijke en liefdadige doeleinden of voor het onder wijs bestemd en onder het beheer of toezigt van katholiek-kerkelijke orga nen gesteld zijn. Volgens het Gerichtsblatt heeft het geregtshof beslotentegen graaf Arnim een onderzoek in te stellen wegens landverraad, gepleegd in de brochure Pro Nihilo, en hem mitsdien te dagvaarden. OOST-INDIK BATAVIA. 15 Januarij. Aan den Indiër wordt het volgende uit Atchin geschreven: Daar ik te laat vernam dat de post sluitkan ik ti maar met een paar woorden melden hoe de zaken staantusschen twee haakjes zeer goed. Zooals ik u den 26en schreef, zijn den eersten dag Mibouw en Groot-Getjil genomen. De lui had den zeker gewacht, den volgenden dag (zooals vroeger) tijd tot bezinning te krijgen, doch onze generaal dacht er anders over en heeft hun dien dag Ketapan Doewa bijna zonder slag of stoot afgenomenden daaropvolgenden dag Djamprit, het hoofdreduit des vijands, en morgen, den 31'°, is Bital aan de beurt. Een paniek heerscht onder den vijandde heeren zitten zoo wat allen in de bergen, zoo behoort het. Ketapan Doewa bestaat niet meer, uit gezonderd de huizen van de hoofdenwelke de generaal laat staan. Welk een succes toch met zoo weinig verlies! Op alle uren van den dag staan de troepen voor hun neus; pardon wordt niet meer gegeven. Zoo moet het ook: iedereen is daar lekker mee, behalve de vijand. De generaal doet evenals vroeger de generaal Verspijck. Zooals gij mogelijk wel weet, kwam eens een radja zich beklagen over een inlandsch sergeant en zei de toenmalige overste. Verspijck: «Ja, radja, 'tspijt me wel, maar ieder van mijn soldaten is hier radja." Zooeven hoor ikdat eenige mindere hoofdeu bij den gene raal zijn geweest; hij heeft de lui echter weggezonden en zou gezegd hebben: «Ik heb met jelui niets te maken, zendt je baas; adieu, ik heb geen tijd meer." Door den gouverneur-generaal zijn benoemdbij de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Macassar, tot hoofdonderwijzer, met den perso- nelen titel van directeur, dr. B. F. Matthes; tot 2™ onderwijzer L. W. Th. Schmidt, en tot 3™ onderwijzer H. W. Bosman, de laatsten bereids voor genoemde betrekking bestemd. 's GRAVEN H AGE19 Februarij. Tot notaris te Katwijk, arrond. Leiden, is benoemd de heer mr. D. van Riessen, advocaat te Amsterdam. WEENEN, 18 Februarij. In een blijkbaar van hoogerhand afkomstig arti kel bestrijdt de Poll. Corr. het verwijt, dat met de door den minister van financiën beraamde uitgifte van Oostenrijksche rente in goud inbreuk ge maakt wordt op het systeem der algemeene schuld. Met de operatie, zegt het bladwordt feitelijk in elk opzigt het aangaan van eene nieuwe schuld bedoeld, die uitsluitend ten laste zal komen van de in den rijksraad verte genwoordigde koninkrijken en landen, De minister van financiën moest een nieuw, van de algemeene schuld duidelijk onderscheiden effect in het leven roepen: waarin het onderscheidend kenmerk zou bestaan, moest naar prac- tische eischen worden beslist. WEENEN, 18 Februarij. In de kamer van afgevaardigden heeft de mi nister van binnenl. zaken een ontwerp ingediend betreffende het verleenen van bijstand aan de behoeftige bevolking in Galicië. Heden is het ijs in den Donau losgeraakt. Het water in de rivier en in het kanaal bleef den ganschen dag wassende, zoodat in de laag gelegen voorsteden de kelders onderliepen. De keizer en de keizerin bezochten de bedreigde buurten. Te Praag is de Moldau zoodanig gestegen, dat verschei den laag gelegen straten en buurten blank staan. De Moldau is steeds nog rijzende. MARSEILLE, 18 Februarij. Gambetta is hier aangekomen. De militaire overheid heeft drie bijeenkomsten, die heden avond zouden gehouden wor den, verboden: eene legitimistische voor Mazziolo, eene radicale voor Gam betta en eene Bonapartistische voor kolonel Bourcart. MADRID, 17 Februarij. De koning heeft het opperbevel des legers aan vaard, Queseda, lot majoor-generaal van het koninklijk hoofdkwartier be noemd, is heden ochtend naar Vittoria vertrokken in de rigting van Vergera en zal morgen terugkomen. KONSTANTINOPEL18 Februarij. Naar men verneemt, houdt de rege ring zich bezig met het uitwerken van een plan, volgens hetwelk zekere in komsten tot betaling van alle coupons der Turksche leeningen aangewend zullen worden. BAYONNE, 19 Februarij. De desertie en de verhuizing van Carlisteu nemen toe. Er loopen steeds geruchten omtrent een convenio. De Alfon- sisten bezetten Pena-plata. MADRID, 19 Februarij. Het innemen van Monlcjurra wordt bevestigd. De Carlistische generaal Calderon is gevangen genomen. Het verlies der Alfonsisten bedraagt 300 man. AH ADEMIE-1NTEU W S. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 19len Februarij de heer K. A. W. L. Ilazelhoff Roelfzema, geb. Ie Zeve naar, in de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Koop op monster. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C, DRABBE. door volgent Afdei «Hoop 2' prij verstoo tooneel lesten

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6