BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 2d February dH7643. Gisteren namiddag ten half vier ure werd de infanterist H. R. door de militaire patrouille van de Haarlemmerstraat naar de kazerne geleid. Bij een twist tusschen zijnen vader en zijnen broeder, hield hij zijnen vader vast, maar deze, zich losrukkende, bragt hem bij ongeluk met een mes eene snede boven het linkeroog toe. De wond, hoewel bloedende, was van geringe beteekenis. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 77 tot 92 volwassen personen en 24 tot 28 kinderen. Den l,len September aanst. zal te Petersburg het derde internale con gres van Oriëntalisten geopend worden. De zittingen zullen tien dagen du ren, waarvan de vier eerste aan de behandeling der talen, letterkunde en geschiedenis van Aziatisch Rusland, met inbegrip van de Caucacuslanden en Gentraal-Azie zullen gewijd zijn; de drie volgende aan die van Oost-Turke- stan, Tibet, Mongolië, China en Japanr Indië, Afghanistan, Perzië en den Indo-Chineschen Archipel, Turkije, Arabië en Egypte; de twee laatste aan de archaeologie en numismatiek en aan de godsdienstige en wijsgeerige stel sels van het Oosten. Tevens zal eene tentoonstelling plaats hebben van al wat op de oudheden en den tegenwoordigen toestand der Oostersche volken betrekking heeft. Prof. de Goeje, tot correspondent voor Nederland en zijne Aziatische bezittingen benoemd', heeft eene circulaire rondgezonden, bevat tende eene uitnoodiging aan alle belangstellenden om zich als lid van het congres te laten inschrijven. Hij vertrouwt dat voor hen,, die de zittingen niet kunnen bijwonenhet regt op een exemplaar der verslagen en mede- deelingen tegen de betaling der contributie zal opwegen. Hij meent op deelneming te meer te mogen aandringen, omdat het van groot belang is, dat Nederland, als een van de landen, waar de Oostersche studiën steeds bijzonder gebloeid hebben, en als Aziatische mogendheid, op dit congres waardig worde vertegenwoordigd. Blijkens de opgaven der ingenieurs voor het stoomwezen bedroeg het aantal stoomketels hier te lande in gebruik: op 31 Dec. 4170, op 31 Dec. 1875 4385. De stoomketels der locomotieven bij de spoorwegdiensten zijn onder deze opgave niet begrepen, Op de door de arrond -regtbank te Zwolle opgemaakte voordragten ter vervulling van de twee vacante regtersplaatsen in dat college, zijn geplaatst: Op de lc voordragt: mr. van Diggelen, subst.-officier van justitie te Zwolle; mr. Moens, regter te Winschoten; mr. Stuff ken, regter te Gorinchem. Op de 2e voordragt mr. baron van Haersolte, regter te Sneek; mr. de Raaydt, subst.-griffier bij de regtbank te. Zwolle; mr. Nibbelink, kantonregler te Doetinchem. Door visschers uit Gorinchem is dezer dagen op de Merwede in een trek met den zegen zooveel visch, bliek, voren en baars gevangen, dat zij met vier volgeladen vaartuigen huiswaarts keerden. De voorraad, ruim 5000 kilo, is naar het buitenland verzonden. De Asser C. meldt nog ten aanzien van den moord, die te Ruinen heeft plaats gehaddat het onderzoek van den regter-commissaris en den officier van justitie op de plaats zelve niet tot ontdekking heeft geleid. De vermoordde was een oppassend man, ging weiuig uit, had, voor zoover be kend was, geene vijanden, terwijl er ook, voor zoover men weet, van geen minnenijd sprake kan zijn. Het pistool, waarmede de daad is verrigt, schijnt niet met hagels of een kogel geladen geweest te zijn, althans men heeft daarvan bij opening in het hoofd geene. sporen gevonden. De burgemeester der gemeente Heeze ontving dezer dagen van twee uit die gemeente zich thans in de Ommerschans bevindende personen een brief, waarin die kolonisten den burgemeester den bewerker van hun ongeluk noemen en hem met wraakneming bedreigen, zoodra zij uit de kolonie zullen ontslagen zijn. De brief is ter kennis van de justitie gebragt. Tusschen Oldeberkoop en Noordwolde is deze week op den weg in de sneeuw gevonden het lijk van zekeren J. B.vroeger schoenmakersknecht. Men vermoedt, dat hij door koude en honger is omgekomen. Donderdag 11. werd door het geregtshof te 's Hertogenbosch behandeld de zaak van G. v. V. en zijne beide zonen, allen wonende te Ncderweert. Deze drie hebben in den laten avond van den lld<ri October van het vorige jaar gezamenlijk den 84-jarigen Peter Gabriëls en zijn zoon Jacob Gabriels die rustig huiswaarts keerdert, op den openbaren weg aangehouden, met zware stukken hout geslagenzwaar gewond en daarna gedwongen al hun geld af te geven. Daarmede nog niet tevreden, hebben zij de beide perso nen, die op hunne knieën lagen, nogmaals met stokken op onmenschelijke wijze mishandeld, ten gevolge waarvan de grijsaard gedeeltelijk zijn gezigt, gehoor en geheugen heeft verloren. De beschuldigden zijn deswege veroor deeld, namelijk de vader tot 6 jaren tuchthuisstraf en zijne beide zonen ieder tot 5 jaren tuchthuisstraf. Uit Maastricht wordt gemeld dat de Maas boven die stad buiten hare oevers is getreden en het gehucht Heugem en onttrek onder water heeft gezet. In de gemeente Geleen (Limburg) worden een aantal ingezetenen ge- regtelijk vervolgd tot betaling van achterstallige schoolgelden. De reden van dit verzet der bevolking moet gezocht worden in de omstandigheid, dat in die gemeente geen voldoend onderwijzend personeel en geen school- behoeften aanwezig zijn, waartegen de ingezetenen op die wijze willen protesteren. Aan de tweede' kamer der staten-generaal is aangeboden een wets ontwerp tot wijziging der Indische begrooting voor het loopende dienstjaar, strekkende om aan den heer mr. J. J. van Angelbeek eene geldelijke tege moetkoming uit te keeren van 30000. Ter toelichting van deze voordragt heelt de minister van koloniën zich hoofdzakelijk bepaald tot eene verwij zing naar de inlichtingen, aan de tweede kamer der staten-generaal toege zonden den 16den Julij 1875. Op twee punten wordt echter in het bijzonder de aandacht gevestigd. In de eerste plaats is de heer van Angelbeek de eenigeop wien men, nadat hij zijn ontslag als raadsheer had moeten nemen, in alle strengheid heeft toegepast de stelling, dat hij tijdens zijn verlof hier te lande, even als ieder ander Indisch ambtenaar, uit 'siands dienst kan worden ontslagen. In de tweede plaats was aan het ingesteld geneeskundig onderzoek geene andere uitlegging te geven dan dat de rege ring hem, na den gunstigen uitslag daarvan, weder zal laten optreden als lid van het hoog geregtshof van Nederl. Indie of in eene daarmede gelijk staande betrekking. Op grond dat het geneeskundig onderzoek geene de minste verandering ten zijnen beste bleek op te leveren, heeft de minister ook niet geaarzeld de onderwerpelijke voordragt in te dienen, ook omdat de heer van Angelbeek zijn standpunt, als te zijn Indisch ambtenaar, heeft verlaten. De minister acht eene som van 30000 ruim voldoende om den betrokkene het ondervonden leed te vergoeden, voor zoover dit kan gere kend worden middellijk of onmiddellijk door de handelingen der regering te zijn veroorzaakt. 's GRAVENHAGE, 19 February. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwde hh.J. M. Walesonhoofdinspecteur der directe belastingen bij het dep. van financiën; dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdam, ad viseur voor wis-, natuur- en scheikundige zaken bij het dep. van financien; mr. J. U. de Kempenaer, rijks-advocaat te Arnhem; mr. E. G. Gertsen, raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden; mr. J. M. Smits, advocaat- generaal bij den hoogen raad der Nederlandenmr. H. A. ridder van Rap- pard, procureur-generaal bij het geregtshof te Arnhem; ds. G. Molenkamp, praeses van de algemeene synode der Ned. herv. kerk, predikant te Delft; ds. van Hoogstraten, pred. te Utrecht; G. Eisen, pastoor te 'sGravenhage, en W. van de Ven, pastoor te Tilburg. Het heeft Z. M. den koning behaagd te benoemen in den Gouden Leeuw van Nassau tot ridder 4de klasseH. H. L. van Vessemonder-intendant van het kon. paleis te Amsterdam; en in de orde van de Eikenkroon, tot kom- mandeur J. M. J. Brutel de la Rivière, schout bij nacht der Ned. marine; tot officiers: jhr. A. C. van llaeften, kapitein-luitenant ter zee; J. M. L. A. P. Wircx, luitenant ter zee le klasse; jhr. J. A. Roëll, luitenant ter zeelekL; J. van Someren Brand, majoor der dienstdoende schutterij te Amsterdam en H. Raat te Hoorn; tot ridders: V. Salmon, commies bij het kabinet des konings; L. C. Rovers, luit. ter zee 2" kl.C. Vrjesendorp. kapitein der dienstdoende schutterij te Dordrecht; W. van ArdenneLzn„ kapitein-adjudant derzelfde schutterij en H. Scholten, voormalig kapitein-adjudant der dienst doende schutterij te Delft. Door Z. M. is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. mr. C. Dedel als president der arrond.-regtb. te Amsterdam onder dankbetuiging voor de vele' diensten, door hem in regterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. Tevens is genoemde heer door Z M. benoemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw. De heer J. A. Eschauzier, thans ontvanger der directe belastingen te Texel, is in die betrekking benoemd te Roermond. De generaal-majoor P. G. J. van der Schrieck, kommandant der le divisie infanterie, is, op zijn verzoek, op ^ion-activiteit gesteld, te rekenen van den dag waarop hij het lidmaatschap der tweede kamer van de staten- generaal zal hebben aanvaard, en zulks onder betuiging van Zr. Ms. tevre denheid en dank voor de vele en goede diensten, door hem tot dusverre aan den koning en aan het leger bewezen. Het consulaat voor de Porlugesche bezittingen ter kust van Mozam bique, op de plaats van dien naam, is opgeheven. De residentie was heden in feestgewaad getooid ter viering van's konings 59,te geboortejaar. In alle straten zag men de vlaggen wapperen. Ook van de ministeriel! en openbare inrigtingen wapperde als naar gewoonte de driekleur, terwijl aan die gebouwen de noodige toebereidselen worden gemaakt voor de gas- of andere illuminatie waarmede zij gedurende den avond prijken. In de beide synagogen werd Zr. Ms. geboortedEg door de beide leeraars godsdienstig herdacht, hetgeen morgen in de bedehuizen van de andere gezindten zal geschieden. In de gestichten van liefdadigheid wordt 's konings verjaardag op de ge bruikelijke wijze gevierd. Oud en jong werden op milde wijze onthaald, hetgeen ook ten deel viel aan de kinderen onzer armenscholen. De parade, die tegen 12 ure eene bonte menigte lokte, had, bij gelegen heid van dezen verjaardag, iets buitengewoons. Naast de wapens van het garnizoen waren ditmaal de twee bataillons der 's Gravenhaagsciie schut terij met het muziekcorps opgesteld. Het bevel over de gezamenlijke troepen was opgedragen aan den kolonel, baron van llardenbroek kommandant van de schutterij. Middelerwijl ontving Z. M. de ministers, de leden van IID. civiel en mili tair huis, zoomede die van de andere hofhoudingen op receptie, die heden middag ook aan het gala-diner genoodigd zijn, Ter eere van Zr. M'. geboortedag heeft Z. Exc. de minister van buiten- landsche zaken heden avond ten 7 ure de bnitenlandsche gezantenaan ons hof geaccrediteerd, aan een groot diner in zijne woning vereenigd, waaraan ook zullen deelnemen de presidenten van hooge staatscollègiën, de burge meester en militaire gouverneur der residentie. Men hoopt dat de vrees voor regen, die in de laatste dagen ruimschoots 1 gevallen is en aan het welslagen van de illuminatie van heden avond deed twijfelen, niet bewaarheid worde. De kansen voor goed weder zijn heden [I verre van gunstig. ji Gedurende den middag hebben de in den [Hofvijver door middel van de waterleiding aangelegde fonteinen hunne kolossale stralen aan de zich langs het feestterrein bewegende wandelaars vertoond. Gedurende den voor- en namiddag bragten de spoortreinen eene talrijke

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5