LEIDSCHE €01111 ANT. VRIJDAG 18 FEBRUARIJ. blNNENLANÜSCHË 8KB !G TEN. 1870. N°. 41. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs tier Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz, 2728 der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN. 17 Februarij. Bij kon. besluit van 5 Febr. jl. is bepaald dal de wet van 9 April 1875, tot regeling van de dienst en bet gebruik der spoorwegen, in werking zal treden op 15 Oct. aanst. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat, krachlens het kon. besluit van 26 Nov. 1845, met den lsttnSep tember dezes jaars zes jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens het daaromtrent vastgestelde reglement, onder het oppertoczigt van een hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 'srijlfs hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oost-Indië, en dat, wanneer zij hunne zonen of pupillen daarvoor verlangen in aanmerking te doen komen, deze zullen worden toegelaten tot het af leggen van een vergelijkend examen, hetwelk zal plaats hebben te Utrecht den l,ten Junij 1876. De op zegel geschreven verzoekschriften tot deze toe lating moeten vóór den lstf0 Mei aanst. bij het ministerie van koloniën zijn ontvangen. Naar men verneemt is binnen eenigen tijd eene reorganisatie te wach ten van het corps oflicieren van administratie bij de Kon. Nederl. marine. Het voornemen zou zijn de thans bestaande drie klassen tot twee zamen te smelten. Men schrijft uit 's llage aan de Arnh.C.: In sommige streken van ons land is nog bijna geen goud geld in omwandeling, en op de meeste plaatsen komt het zeer weinig voor. Dit zal misschien verwondering baren, als men weet, dat reeds voor bijna 50 millioen gulden aan goud geld is gemunt. Men ziet veel meer muuibilletten van 10 gulden, hoewel er slechts voor 10 millioen gulden zijn. De reden hiervan moet gezocht worden in de omstan digheid, dal het meeste gemunte goud behoort aan de Nederlandsche bank en enkele groote bankiers. Deze bewaren het goudgeld, omdat zij spoedig daarmede goede zaken hopen te maken. Aan het departement van financiën is men namelijk bezig met het uiaken van een nieuwe muntwet, waarbij het goud, in plaats van het zilver, als standaard wordt aangenomen. Het zilver zal slechts pasmunt worden, en dus de rijksdaalders worden opgewis- seld. Voorts zullen goudstukken van vijf gulden worden, geslagen. Naar men met zekerheid verneemt zal de hoofdingenieur 1klasse, met onbepaald verlof, J. A. A. Waldorp, die met den heer Galand belast is geweest de verschillende plannen tot verbetering der haven van Batavia te onderzoeken en die geadviseerd hebben voor het plan der haven bij Tandjong- Priokdat vervolgens ook door de staten-generaal is goedgekeurdzich in den aanvang der maand Maart met een der booten van de maatschappij Nederland, naar Batavia begeven tot het doen van nadere opnemingen in loco ter voorbereiding van de uitvoering van dit groote werk. De kosten voor den bouw van het Seminarium bij Batavia zijn hooger dan geraamd was. Door het centraal-comité in Nederland is voor den bouw ƒ45000 toegestaan. Hiervan droeg Indië ruim ƒ5000 bij. Het blijkt thans, dat er nog ƒ5000 zal noodig zijn. D8. Schuurman, te Batavia, heeft hier voor namens het Genootschap van in- en uitwendige zending een beroep gedaan op allen, die medevoorstanders zijn van de uitbreiding des Evange lies, ook onder Mohammedanen en Heidenen in den Indischen Archipel. Gisteren morgen is een der wisselwachlers, dienst doende op den staats spoorweg tusschen de stations Mallegal en IJsselmonde, naast de rails dood gevonden. Bij onderzoek bleek dal den man een zijner beenen was afge reden, en dat hij aan het hoofd en ligchaam zwaar gewond was. Vermoe delijk heeft het ongeluk plaats gehad met den laatsten trein van eergiste ren, die ten 9 ure 49 min. uit Dordrecht vertrekt. De oorzaak van het -ongeluk moet. naar men gelooft, daaraan worden toegeschreven, dat de man een weinig doof was. alzoo den trein niet hoorde aankomen. De on gelukkige is van de plaats, waar hij bij den wissel stond. p. m. 20 pas meegesleurd, en op die plaats, met veel bloed bevlekt, gevonden. Ilij was ongehuwd en de broodwinner zijner bejaarde moeder. De arrond.-regtbank te Gorinchem heeft den te Botterdam te huis be hoorenden wonderdoder Sint Nicolaas, ter zake van hét onbevoegd uitoe fenen der genees- en arlsenijbereidkunde als bedrijf, veroordeeld tot eene fckW; cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en -.twee geldboeten van ƒ500, bij wanbetaling te vervangen door eene gevangenisstraf van 45 dagen, insgelijks in eene eenzame opsluiting te ondergaan. Door den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren, met 22 tegen 13 stemmen, de pacht van den stads-schouwburg gegund aan de vereeniging het Nederlandsch tooneel. Slaande de vergadering was nog ingekomen een brief van het bestuur dier vereeniging, waarbij aan de gemeente een mini mum van ƒ8000, als jaariyksche opbrengst van het buffet, werd verzekerd. Vooral het feit. dat ook de Haagsche schouwburg aan baar ter exploitatie was afgestaan en de beste tooneelspelers zich verbonden hadden om onder hare directie werkzaam te zijn, gaf voor vele leden aanleiding om in het belang der kunst ook de bespeling van het Amsterdamsch tooneel aan hare zorgen toe te vertrouwen. Wegens het voorgevallene te Veenhuizen zijn thans zes verpleegden, wegens rebellie tegen den directeur, te Assen gevankeüjk binnen gebragt. De Asser Cour. meldt dat te Ansen, gemeente Ruinen, een moord is gepleegd onder de volgende omstandigheden: Bij den landbouwer Tissink, bij wien zekere E. als knecht diende, zat men in het schemerdonker om den haard, toen plotseling iemand de deur opendeed en den knecht uitnoo- digde even buiten te komen; de knecht stond, om hieraan te voldoen, op, en begaf zich naar de buitendeur. Deze open doende, ontving hij een schot in het hoofd en stortte dood neder. Men heeft geen vermoedens, daar de stem niet herkend is. Uit Coevorden meldt men aan de IV. R. C.: Dingsdag morgen bragten hier de conducteur en de postillon der poslkar van Coevorden op Zwolle het berigt, dat zy op den berm langs den straatweg, onder Coevorden. het lijk van een hun onbekenden man hadden gevonden. De policie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Het lijk werd herkend dat te zyn van v. d. V., sluiswachter van de Dedemsvaart te Ane. Geene uiterlijke belee- diging is op het lijk waargenomen. Den vorigen avond laat was de man nog te Coevorden gezien. Dezer dagen is in de boterfabriek van Am. Jurgens, te Oss, de stoker Joh. Wagemakers by het smeren der machine met zijn kiel in aanraking gekomen met een rondselwelke hem medesleurde. Wel werd het ongeval terstond door een arbeider ontdekt, die hem bij het hoofd terugtrok, doch de tanden der rondsels hadden den stoker reeds negen stukken vleesch uit den rug gerukt, terwijl hij inwendig zoodanig is gekneusd, dat men voor zijn leven vreest. Voor de arrond.-regtbank te Goes is Maandag 11. behandeld de zaak van den geneesheer Th. Persant Snoep, te Kapelle. beklaagd van door onachtzaam heid en niet-naleving der reglementen onwillig nederlaag of manslag te heb ben gepleegd. Het geschiedde door eene vergissing in een geneesmiddel, aan het kind van een timmerman te Biezelinge toegediend. Die vergissing was hierdoor veroorzaakt dat de geneesheer, tevens apotheker, tinct. ferr. sidon. besteld hebbende, zwavelzuur ontvangen had. welke door een be diende in de flesch van eerstgenoemde vocht was gegoten. Het kind kreeg dientengevolge zwavelzuur in het geneesmiddel eri bezweek er aan. Tegen den geneesheer is vcroordeeling tot 15 dagen celstraf en 25 boete geeischt. De verdediger concludeerde tot ontslag van regtsvervolging. De regtbank zal Maandag aanst. uitspraak doen. De heer dr. A. H. G. P. van den Es, rector van het gymnasium te Utrecht, schrijft in het V. D. het volgende: 'tVindt geen geloof, maar toch is 'tzeker, dat de wet op 'thooger on derwijs spoedig door de tweede kamer in behandeling zal genomen worden, 'tVindt geen geloof, zeg ik, want anders zouden zy, die het meeste belang bij een goede regeling van het gymnasiaal onderwijs hebbenniet voortdurend zwijgen. En daar te zwijgen (als men althans door de herhaalde teleurstellingen nog niet aan //de wet" is gaan wanhopen) laadt men den schijn op zich, alsof men volkomen tevreden is met al hetgeen het laatst gewijzigd wets-ontwerp aan biedt; tevreden met die grooie hoeveelheid van vakkentevreden met de aansluiting van het gymnasium aan de derde klasse van de hoogere burger school, tevreden over de wpze, waarop aanslaande medici en philosophen hun propaedeusis voor 't grootste gedeelte op het gymnasium zullen moeten genieten. Kan men tevreden zijn als zulk een uitvoerig eind-examen dreigt, waarbij onmogelijk de ware studiegeest kan worden aangewakkerd? als men het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1