BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidscke Courant van Maandag J4> Februarij JH76fl 37. PER TELEGRAAF. BUITENLAWDSCHE BERIGTEN. LONDEN, 11 Februarij. Onder de vele wets-ontwerpen, door hel parlementair initiatief bij het lagerhuis ingediendbehooren o. a. een van den heer Newdegate over de kloosterlijke instellingen; een van den heer Read, betrekkelijk de wet op besmettelijke ziekten onder het vee, welk wets-ontwerp zijn ontstaan dankt aan de klagtcn over te groote gestrengheid van de bestaande wet; verder een van sir John Lubbock, tot bewaring van oude monumenten. Er heeft zich hier eene maatschappij gevormd lot aanleg van spoorwe gen in China. De aanleg van de eerste lijn zal beproefd worden tusschen" Shanghai en Woesoeng, welke plaatsen twee gcogr. mijlen van elkander ver wijderd zijn. Het materiaal is reeds op weg naar Shanghai en men is van plan, onmiddellijk na de aankomst er van een aanvang te maken. De schade, door den brand te New-York veroorzaakt, valt, naar een berigt in de Times, hoofdzakelijk op de volgende firma's: Lescher Whetman 250,000 Lindeker Waltross Doylox 150,000 Wm. Smith C°. 250.000 Calline Brundette C°. 300,000 A. J. Cashing 100,000 Ilohenthal, Whitehead C°. 300,000 George E. Shortridge C". 200,000 en het Continent hótel 100,000 De gehcele schade wordt op 3 millioen dollars geschat, waarvan een derde in huizen en twee derden in goederen. Er ver brandden 30 gebouwen, in een gedeelte der stad, dat besloten werd in Broadway en de Howardstraat, Brandstraat en Crosbystraat. De brand be gon des avonds ten half zeven en men was hem eerst na middernacht mees ter. Drie spuitgasten verloren het leven en vijf werden gewond. FRiLYHR 3J S. De heer Buffet heeft bij circulaire de prefecien uitgenoodigdhem op gave te doen van de onder hen gestelde ambtenarendie bij den verkie zingsstrijd van hunnen invloed mogten gebruik maken ten bate van hunne persoonlijke voorkeur, liet Journ. ele Paris meent dat zoodanig misbruik in de Somme en in andere departementen zich heelt voorgedaan. Rouher heeft zijne candidatuur ook gesteld te ltiom, zijne geboorte plaats, waar hij tot 1848 advocaat was. In zijne circulaire aan de kiezers geeft hij te kennen, dat hij zich beroemt op zijne trouw aan de keiz. fami lie, als de grootste eer die bij voor zich denkbaar acht. De herinnering aan den keizer, het slagtoffer van den laster, is hem dierbaar. Ieder kent zijne gehechtheid aan den keiz. prins, die berekend is voor de groote taak, welke hem Frankrijks wil kan opdragen. Rouher wacht zonder ongeduld de proef af, die met de nieuwe instellingen zal genomen worden. Als de dag zal gekomen zijn, waarop herziening der constitutie toegelaten is, zal hij met zijne vrienden voor de natie de uitoefening van het regt vragen, dat een wezenlijk bestanddeel harer souvereiniteit is; het regt namelijk óm zelve hare regering te kiezen. v De heer llaussmann, de heLendc oud-prefect van het Seine-deparle- ment, heeft zich te Parijs candidaat gesteld voor de kamer. In zijn poli tieke geloofsbelijdenis zegt hij, dat zijn candidatuur eenig cu alleen een Parijsch karakter draagt. Hij erkent den val te betreuren van het rege ringsstelsel, aan hetwelk Frankrijk, en Parijs een langdurig tijdvak van voorspoed hadden te danken. Maar hij zal zich niet vijandig plaatsen tegen over de tegenwoordige constitutie, welke met volkomen goede trouw moet worden uitgevoerd. De Siècle acht het besluit, waarbij de dienst der algemeene veiligheid weer onder het reglslreeksch bestuur komt van liet ministerie van binnenl. zaken, met het oog op de aanstaande verkiezingen, en,vooral met het oog op den man. die aan bet hoold staat van het depart, van binnenl zaken, een vrij bedenkelijk feil. L'Univers drukt de hoop uit dal de regering, nu de leiding van de dienst voor de openbare veiligheid weder in bare handen is maatregelen zal nemen om de bandelooze taal, welke in de clubvergaderin gen der hoofdstad dagelijks vernomen wordt, in te toornen. De Bonapartisten geven onverholen hunne vreugde te kennen over het aftreden van den prefect van policie Renault, want zij zagen in hem een geduchten tegenstander. Volgens het Journ. des Dèb. behoort de heer Voisin, de opvolger van Renault, lot die «min of meer vlottende leden van het linker centrum," die nu en dan zich hiervan hebben afgescheiden. Men behoeft echter niet te vreezen, meent het blad, dat hij, een vrijzinnig en gematigd man, merk baar afwijken zal van het uitmuntend voorbeeld zijns voorgangers. De heer Victor Hugo, tot wien, als tot den «grootcn medicijnmeester der menschheid," de vrouw van een lot deportatie veroordeelden communist zich om tusschenkomst wendde, heeft den maarschalk de Mac-Mahon een brief geschreven, waarin hij er op aandringt, dat bet vervoer van een zeker aantal veroordeelden, op den lst n Maart vastgesteld, tot na de bijeenkomst der kamer worde uitgesteld, met het oog op de mogelijkheid, dat deze ha ren arbeid met het verleenen eener algemeene amnestie zal inwijden. De Patrie wil weten dal ten gevolge van besprekingen, te dezer zake met Engeland aangeknoopt, het kabinet van Versailles bepaald weigert de Fransche vestiging aan de Goudkust voor geld te verkoopen. Om dus tot een resultaat te komen, zal de Britsche regering tot het oorspronkelijk plan moeten terttgkeeren, nl. tot de ruiling van de Fransche factorijen tegen de Engelsche kolonie van Gambia. Gedurende het jaar 1875 zijn te Tarijs G865 paarden, ezels en muilezels verbruikt, te zanten 1,249,190 kilogram vleesch opleverende. BiriTSCIIJLAl»©. De in 1830 te Berlijn opgerigle «vereeniging van vrijwilligers van 1813, 1814 en 1815" heeft zich, nadat zij den 3le0 Februarij van het vorig jaar nog het zestigjarig herinneringsfeest heeft gevierd, thans ontbonden, aange zien nog slechts 8 hoogbejaarde veteranen daartoe behoorden. Voor 46 jaar zaten nog 500 leden aan den feestdisch. De vrijwilligers vierden den 3del Februarij den dag dat in 1813 bevel werd gegeven tot vorming van het vrijwiïliger-corps jagers. Het berigt. volgens hetwelk de Porie de voorstellen van Oostenrijk zou hebben aangenomen, wordt bevestigd. Alleen het punt betreffende het aan wenden van de opbrengst der directe belastingen voor plaatselijke verbete ringen is gewijzigd. Men verwacht eerlang de uitvaardiging van eene Irade Jot uitvoering van het plan. 'sGRAVENIIAGE, 12 Februarij. Jhr. van Alphen, raad-adviseur bij het dep. van koloniën, is benoemd tot secretaris-generaal bij dat departement. Alchin-telegram. Kampong Toerom is na hevigen tegenstand genomen. Atoa na te zijn bezet is verbrand. De moskeën van Beloel, Baroe en Page- rajes zijn bezet. Bij eene verkenning op de Atchinrivier zijn 9 minderen gewond. Door de jongste operalifen zijn de XXV Moekim geheel en een gedeelte van de XXII Moekim in ons bezit. De bestuurders der IX Moekim en eenige Moekimhoofden hebben slappen gedaan tot onderwerping. LONDEN, 11 Februarij. In het lagerhuis heeft sir Stafford Northcote, in antwoord op eene vraag van lord Hartington, medegedeeld dat de zending van den heer Cave nog niet volbragt is, maar dat er geen bezwaar bestaat tegen het overleggen van de met den Khedive gevoerde briefwisseling over de benoeming van en de instructien aan Cave. Bedoelde stukken zullen aan het huis worden voorgelegd. Intusschen voegde lord Derby, in antwoord op eene vraag van lord Roseberry, er bij, dat het mededeelen der van Cave ontvangen depêches niet raadzaam was vóór de terugkomst van dien heer. Lord Cairns heeft een bill ingediend lot het handhaven van het hooger- huis als hoogste hof van appèl, doch onder eene verbeterde regeling. SHANGHAI, 11 Februarij. De Peking Gazette bevat een besluit, bij hetwelk de bekende generaal Li-sï-ta-hi gedegradeerd wordt, en hem bevo len wordt zich naar Yei-nau-foe te begeven, ten einde teregt te staan we gens deelneming aan den moord op Margary. PARIJS, 11 Februarij. liet dagblad La France is, wegens het versprei den van valsche berigten te kwader trouw, veroordeeld tot eene boete van 1000 fr. en in de kosten vaq het proces. LONDEN, 11 Februarij. Een dikke mist belet alle verkeer. PABUS, 11 Februarij. Een brief van den «keizerlijken prins" is versche nen. In dit stuk wordt de candidatuur van prins Napoleon op Corsika bestreden, en verklaart de zoon van Napoleon III dat prins Napoleon niet is de vertegenwoordiger van zijne politiek. St. PETERSBURG. 10 Februarij. De berigten uit Ivonstantinopel geven hoop op een toenemende verbetering van den toestand. De mogendheden trachten een schorsing van de vijandelijkheden in de flerzegow ina te bewerken. De troonrede der koningin van Engeland heeft hier een goeden indruk gemaakt, omdat er in voorkomt een naauwkeurige aanwijzing van het door al de mogendheden beoogde doel; elke van deze behoudt nl. hare vrijheid van handelen. PETERSBURG, 11 Februarij. Het Journ. de St.-Petersb. maakt, ter we derlegging van het Times-arlikel over Ruslands financiën, eenige cijfers open baar. o. a. de volgende: «Sedert 1866 heeft Rusland werkelijk geen leening gesloten. Bij de vier uitgiften van geconsolideerde obligaliéndie van 1870 tot 1875 geschiedden, verleende de regering slechts hare tusschenkomst aan de maatschappijen en aan de Europesche geldmarkten. Het totale bedrag van de leeningen werd, zoo als uit de rapporten van den controleur van 's rijks geldmiddelen blijkt, uitsluitend aangewend tot het maken van spoor wegen. Het toenemen van de opbrengst der spoorwegen wordt gestaafd door de vermindering van het bedrag der betalingen door den staat van den waarborg van het minimum der rente. In 1872 eischle die betaling 15 millioen, in 1874 nog slechts 5 millioen. Niet minder welsprekend zijn de cijfers der Russische handelsbeweging. In IS66 was de uitvoerwaarde 195 millioen en de invoer waarde 179 millioen; in 1874: 412 millioen en 440 millioen. DVGËSONDEN. Den onbekenden inzender (zich noemende: dilettant-musicus) van het inge zonden stuk in de Leidsche Courant van 12 Febr. jl.over de jongste uit voering der zangvereeniging Caecilia, te beantwoorden, zou eene overtollig heid kunnen genoemd worden, ware het niet, dat door zijn geschrijf velen, die bedoelde uitvoering niet bijwoonden, op een dwaalspoor konden gebracht worden. Wij willen niet wijzen op de tegenstrijdigheid in genoemd stuk, in den aanvang heet hetdat zoo'n groot koor zoo weinig geluid gaf; later heeft dat zwakke ensemble bijna altijd te sterk gezongen ook niet op de aanhalingen van den Dtiilschen tekst, die juist bewijzen dat de dilettant-musi cus (die nogthans beoordeelt o( hij Verhulst of Nicolaï ware!) de partituur niet heeft ingezien; maar alleen zeggen, dat ook wij die uitvoering hebben bijgewoond, behoorlijk nota genomen van deugden en gebreken en tot de conclusie zijn gekomenniet dat de uitvoering zonder smet of rimpel was (geen der leden van Caecilia noch haar directeur zal dit beweren), maar dat de beoordeeling van den dilettant-musicus, partijdig, hatelijk, ja boosaardig is, óf de schrijver aan een leelijke gehoorziekte lijdt. Wij hopen echter dat de zangvereeniging Caecilia zich door het geschrijf van den ingebeelden dilettant-musicus in hare studiën niet zal laten ont-~ moedigendaar toch ieder lid dier vereeniging maar al te goed zal begrij pen uit welken hoek de wind waait De leden van Caecilia gaan slechts voort, zich onder de Jeiding van haren bekwamen directeur te oefenen en het bestaan dier vereeniging is verze kerd daar kan een dilettant-musicus niets aan doen Leidén, 12 Februari 1876. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5