BUITEN LANDSG11E BEMGTEN. op de Keizersgracht, van achteren het brandend perceel te genaken. Met de stoomspuit het Y, die op de Heerengracht had post gevatwerd het perceel van voren aangevallen, en toen men ook de slangen van de Amstel door genoemd perceel op de Keizersgracht had geleid, was men den brand ongeveer ten 8 ure volkomen meester. Door wijlen jhr. P. Clifford, onlangs te Loenen a. d. Vecht overleden, is aan de herv. diaconie en de herv. gemeente aldaarelk in bet bijzonder, gelegateerd eene som van ƒ1000. Te Zutphen werd dezer dagen een geacht ingezeten door een zeer on aangename ontmoeting getroffen. Zijne thans gehuwde dienstbode werd des avonds bezocht door een teleurgesteld minnaar met twee of drie mak kers. allen in door drank opgewonden toestand verkeerende. Het rumoer lokte den lieer des huizes naar de voordeur en daar men hem waar schijnlijk voor den echtgenoot der dienstmaagd aanzagontving hij met een mes eene verwonding in het aangezigt, die hem bijna een oog had gekost. 'sGRAVENHAGE, 11 Februarij. Het gereglshol te 's Gravenhage beelt gisteren bij een uitvoerig arrest rtgt gedaan in den belangrijken effecten- en juweelen diefstal te Rotterdam, waarvan als dader beschuldigd was de huisknecht D. G. N. van Veen en als medepligtige de winkelier A. Quant. De schuldpligtigheid van van Veen werd door hel hof, niettegenstaande zijne ontkentenis, wettig en overtui gend bewezen verklaard door een aantal daadzaken en omstandigheden, in bet arrest in onderling verband en zamenhang beschouwd, terwijl de schuld pligtigheid van Quant voldoende bewezen werd geacht door diens volledige bekentenis, ook in verband met verklaringen van getuigen. Mitsdien wer den beiden aan de feiten, hun ten laste gelegd, schuldig verklaard en ver oordeeld tot tuchthuisstraf, van Veen voor den lijd van 12 jaren en Quant voor den lijd van 5 jaren, 's llofs uitspraak bragt op beide veroordeelden niet de minste ontroering te weeg. De president der Transvaalsche republiek, de heer Durgers. was gis teren de gast van een 25-tal voorname ingezetenen, die hem in de eetzaal van de Witte Sociëteit een diner aanloden. Het ontbrak aan dezen genoc- gelijken disch niet aan toasten op verschillende personenniet het minst op den man, met wien men de eer had aan tafel te zitten, zoo medeop den bloei en de welvaart van den Staat, waarover de heer Burgers het bewind voert en die door zoo vele banden aan Nederland verbonden is. De voorbereidende werkzaamheden voor de illuminatie ter ecre van 's konings verjaardag zijn op den Vijverberg in vollen gang. liet is dat ge deelte der residentie, dat in den avond van den 19Jcn Februarij in het vierkant van feestlicht zal stralen. Er worden twee muziektenten opgerigt. De gekroonde tempel op de Plaats, dezelfde die ter gelegenheid van 's ko nings zilveren feest wegens de sierlijkheid ieders bewondering heeft gewekt, zal door hel muziekcorps van de dd. schutterij worden betrokken, terwijl in de tent bij het Tournooiveld de muziek der huzaren zal spelen. De illu minatie zal zich verder uitstrekken lot in den Vijver, waar men dan den achtergevel van het ministerie van binnenlandsche zaken bezig is een illuminalieioestel te plaatsen. Om het eilandje, dat zich in het midden boven den waterspiegel verheft, worden toebereidselen voor eene giorno- verlichting gemaakt. Het vuur zal dien avond tevens wedijveren met het water. Springende fonteinen, kunstmatig verbonden met de duinwaterleiding, wier buizen te dien einde tol in den Vijver worden gelegd, zullen aan het geheel een tooverachtigen aanblik bijzetten. S3 «2 85 3, A K 29. LONDEN 10 Februarij. In de troonrede kwam nog voor dat de koningin thans het tijdstip ge komen acht om den titel te aanvaarden van "Keizerin van Indië", en dat, met het oog hierop, eerlang een wels-ontwerp aan het parlement zal wor den voorgelegd. De briefwisseling ter zake van het opkoopen der Suez-kanaal acliën is openbaar gemaakt. Zij begon den 15'''° November 1875en eindigde den 8,le" Januarij 1876. Zij behelst 56 stukken. Daaronder zijn er, die bijzon derheden doen kennen omtrent de onderhandelingen over den koop en de schikking met het huis Rotschild. Voorts vindt men de brieven van lord Derby aau lord Lyons, van 20 en 27 November; den brief van de Lesseps; en een schrijven van Russell uil Berlijnwaarin verzekerd wordt dat prins Bismarck den koop ten zeerste goedkeurde. De Khedive had den 25>l 0 No vember aangeboden zijn regt te verkoopen op 15 pCt. van de opbrengst des kanaals. Dit aanbod wees lord Derby af, en hij verzocht den heer Shan'.on den Khedive te herinneren dat de interesten van 5 pCt. op de verkochte aandeelen reeds dadelijk ten laste komen van de inkomsten van Eeyple, en dat de Engeische regering eene daad van den Khedive, waarbij deze de controle over hel Sucz-kanaal uit zijn handen geeft, onbestaanbaar zou ach- j ten met de integriteit van het Turksche rijk. De Timet zegt, dat onder de onderwerpen, die bijzonder de'aandacht der regering zullen bezighouden, het belangrijkste de toestand der marine zal zijn. liet onderwerp is altijd aan de orde. Er hebben in den iaatsten tijd allerlei voorvallen plaats gehaddie algemeen ongerustheid hebben op gewekt. Bijna in iedcren tak van de dienst heeft men voorbeelden van on bekwaamheid gezien. Admiraals bleken onbekend te zijn met de signalen en met de methode, volgens welke een vloot gecommandeerd moet worden; kapiteins namen hun taak al te licht en maakten er niet in de eerste plaats hun werk van, voor hun schip te zorgen, en zoo gaal hel voort tot aan de werklieden, die de machinerie verkeerd in elkander zetten. Te vergeefs zien wij uit naar een handhaving der noodige tucht. Sedert men grootc pantserschepen heeft, volgen misslagen en ongelukken elkander onafgebro ken op. Of de uitbreiding der machines het zelfvertrouwen der officieren verminderd heeft, dan wel of door gebrek aan bezigheid de lucht verslapt is, valt moeijelijk te zeggen. Alhier is dezer dagen eene veiling gehouden van 26 violen, die te za nten ongeveer ƒ13.000 opbragten. FftANKB U Ei. Het Joum. off. bevat een besluit, waarbjj de heer Voisin benoemd wordt tot prefect van policie te Parijs, ter vervanging van den heer Léon Renault, die zijn ontslag gevraagd heeft. Voorts behelst het blad een be sluit, waarbij de dienst der algemeene veiligheid onder het onmiddellijk bestuur van den minister van binnenlandsche zaken wordt gebragt. Genoemd blad maakt tevens hel rapport van den minister van koophandel bekend over de antwoorden, die hij ontvangen heeft van de kamers van koophandel op de door hem gestelde vragen betreffende de herziening der handelstracten. In het rapport wordt gezegd, dat de groote meerderheid der kamers van koophandel zich verklaard heeft voor bet behoud der tegen woordige, bij de overeenkomsten bepaalde tarieven, behoudens eenige kleine wijzigingen, en voor het bepalen van specifieke regten in de plaats van de regten ad valorem, in zoover dit uitvoerbaar is. De aftreding van den heer Renault wordt over het algemeen met leed wezen gezienomdat men in hem een waarborg zag tegen eiken staats greep van partijen. De heer Gambetta heeft te Rijssel in eene bijeenkomst der kiezers het woord gevoerd en eene zeer uitgebreide rede gehouden. Volgens den spre ker zou thans de senaat in eere worden hersteld. Tot dusver toch werd dit college beschouwd als eene vergadering var. gunstelingen van afgeleef- den, van hovelingen, van magteloozen cn oogeudienaars, altijd bereid de luimen van het bestuur toe te juichenmaar ook even bereid het bestuur af te vallen, als de revolutie of de vreemdeling kwam, zoodat de geschiede nis dier senaten zich in twee woorden laat zamenvatten; oogendienarij en verraad. Maar thans is het de natie zelve die den senaat gekozen heeft. Zij is het, die de verdiensten cn de moraliteit harer uitverkorenen heelt gewikt en gewogen. Een nieuw tijdperk breekt aan, en de beteekenis van dezen senaat zal zijn; getrouwheid en duurzaamheid. Voor de nieuwe kamer, zeide spreker, is noodig eene republikeinsche meerderheid, eene sterke en verlichte meerderheid. De monarchie heeft haar roemrijk aandeel in onze historie gehad, maar is thans een verdorde tak, en wie nadeFran- sche revolutie ons naar de monarchie wil terugvoeren, keert den vooruit gang den rug toe, en ziet in onze tijdgenooten slechts mannen, onbekwaam en niet waard zich zeiven te regeren. In sommige landen van Europa komt de monarchie met de staatkundige en maatschappelijke behoeften der natie overeen. Daar heeft zij prestige, kracht. Niet alzoo in Frankrijk. Eene monarchie is geen artikel van invoer of namaak. De wet op het hooger onderwijs werd door den spreker met scherpte veroordeeld. Die wet moestvolgens hemeerder heeten eene wet op het lager onderwijs. De kweekelingenmet dit nieuwe onderwijs opgeleid, zouden even zoovele zaaijers van tweedragt en verdeeldheid zijn. Toen de Ier vergadering aanwezige commissaris van policie deed opmerken, dat het den heer Gambetta niet geoorloofd was op deze wijze voort te gaan, zeide hij, onder luidruchtige toejuiching, dan te zullen zwijgen over eene wet, welke hij zich voorstelde te doen intrekken. De Temps is van oordeel dat Gambetta met de meeste gematigdheid heeft ge sproken cn dat hel wenschelijk was dat zijn voorbeeld navolging vond. De Vniters oordeelt er anders over; volgens dat blad was de spreker heftig en kwam zijne conclusie in een woord daarop neder: geen eeredienst meer. Men meldt uit St. Etienne: De begrafenis van het eerste deel dcrslagt- offers heeft onder een ontzaggelijken toeloop van volk plaats gehad. Generaal d'Azac ging aan het hoofd van den lijkstoetvergezeld vaii den heer de Meaux, den prefect cn al de burgerlijke, mi itaire en geestelijke overheden der stad cn van het departement. Bij liet vertrek van den stoet betwistten twee arme vrouwen elkander een verminkt lijk, dat men niet had kunnen herkennen en dat zij beiden voor dat van haar man hielden. De begrafenis van dit lijk is daarom uitgesteld. De reddingswerken in de mijn zijn gestaakt moeten w orden door een her haalde uitbarsting van brand in de gaanderijen. Door de werking der kool- gas zijn de lijken, welke nog niet opgehaald zijn, aan spoedige ontbinding onderworpen. De dampen die uit de mijnen opstijgenzijn nu reeds bijna niet te verdragen. Van alle kanten komt de liefdadigheid de door de ramp getroffen familiën te hulp. DV1TICHLAK». De Pruissische minister van eeredienst, de heer Falk, heeft den 1 dezer, ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest, een adres van geluk- wensching ontvangen, onilertetkend door 101 van de 103 katholieke onder wijzers op openbare scholen in de districten Cochem en Zeil (in de Rijn provincie) en den schoolopziener. De minister heeft daarop geantwoord met eene warme dankbetuiging, waarin hij verklaarde, dat hem voorzeker van de zijde der onderwijzers geen verblijdender bewijs van belangstelling kon ten deel zijn gevallen. De heer von Arnim-Sclilagentinzoon van graaf Arnim, ligt gevaarlijk ziek. Dientengevolge heelt Arnim uit Florence getelegraphecrddat hij, niettegenstaande hij in Duitschland niet veilig is, onmiddellijk naar Berlijn op reis zou gaan. Daarop heeft de familie hem verzocht, nog 24 uren te wachten, daar er zich bij den patiënt kenleekenen eencr gunstige wending vertoonden. Den 3l,e" Februarij is te Leitmate, in de nabijheid van Dortmund, het kruidmagazijnwaarin ook dynamiet werd bewaard, in de lucht gesprongen. Het kruid en de dynamiet moesten strekken om de steengroeven te Ilerm te doen springen. De schok, door dit onheil teweeggebragt, was zoo groot, dat o. a. in het expeditiegebouw van den Berg-Markischen spoorweg, dat eenige minuten van het magazijn verwijderd ligt, alle ramen werden verbrij zeld. Een jong mensch wordt vermistmaar overigens hebben tot dusverre geen ongelukken plaats gehad; de voorraad dynamiet ligt echter in den kelder geborgen cn is nog niet ontploft. Die ontploffing werd verwacht,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2