B(j de behandeling van het verzoek van mevr. A. C. Verduyn, geb. Tich- 't Ier, om de bewaarschool op de Oude Vest te gebruiken ten behoeve van de Leidsche breischolen, waarvan burg. en welh. de afwijzing hadden voorge steld, op grond dal daarin eene verlichting met petroleum zou worden aange- bragt, deelde de heer Eigeman mede dat bij door de verzoekster gemagtigd was het verzoek zoodanig le wijzigen dat de school ten sebruike werd ge vraagd gedurende dien tijd in bet jaar dat aldaar geen vuur of licht noodig was, waardoor liet geopperde bezwaar verviel. De \oorziticr gaf toe dat er dan minder bezwaar tegen het verzoek zou beslaan. De heer Goudsmit meende dat er thans een nieuw verzoek werd gedaan, dat op dit oogenblik niet incidenteel kon afgedaan worden. De verzoekster kon dat verzoek op nieuw bij den raad indienen en bet kon dan weder in handen van de com missie voor de bewaarscholen gesteld worden. In dien zin werd met alge- meene stemmen besloten. Het verzoek van ceuige ingezetenen van de Mare enz., betrekkelijk de ver nieuwing van de Marebrug werd. op voorstel van den voorzitter, builen be handeling gelaten on dat de nieuwe brug heden voor voetgangers open was gesteld. De heer van llenkelom vestigde de aandacht op een woord, voor komende in het rapport van burg. en weth., t. w. dat de brug vooreerst //bij dag" zon te passeren zijn, en vroeg of dat ook niet 's avonds en 's nachts zou kminen plaats hebben. De voorzitter zeide dal hij met den architect zou- sprekenom te zien of men niet een stap verder kon gaan. Men moest echter voor ongelukken wakendaar de bekken nog niet geplaatst waren. Eene voordragt tot het verleenen van afschrijving van plaatselijke directe belasting, dienst 1875, werd goedgekeurd. Ten slotte kwam aan de orde de voordragt betrekkelijk de prijsuildeeling op de scholen. De lieer Goudsmit vroeg of deze voordragt niet moest ge steld worden in handen van de commissie van financien. De voorzitter zeide dat hij dit niet noodig achtte, omdat waarschijnlijk de op de begroo- ling voor prijzen uitgetrokken som niet zou overschreden worden. Ook de heer Harlevell meende dat in dat geval de commissie niet behoefde gehoord te worden. De heer van der Li! h achtte echter het renvoyeren aan de com missie noodzakelijk, omdat hij meende dat de aanneming van de voordragt meerdere kosten zou len gevolge hebben, liet voorstel daartoe werd met 12 tegen G slemmen verworpen. Over de zaak zelve, de prijsuildeeling liepen de gevoelens zeer uiteen. De heer Versier keurde de tegenwoordige wijze van prijsuitdeeling af, een prijs moest een blijk van onderscheiding zijn; ook had hij er tegen met het oog op het financieel belang der ge meente. De heer Lezwijn deelde die bezwaren. De heer Goudsmit, vroeger voor het prijzenstelsel gestemd, was daarvan eenigzins teruggekomen, omdat de hoofdonderwijzers zelve in hun rapport verklaard hadden dat stelsel 111 het belang van het onderwijs niet noodig te achten. De heer van der Litli stemde hiermede in, met uitzondering wat betreft de scholen voor min- en onvermogenden. Nog eenige andere leden spraken voor en tegen het prijzen-stelsel. Ten slotte werd de voordragt van burg. en weth., het prijzen stelsel op uitgebreide schaal, aangenomen met 10 legen 8 stemmen. De zangvereeniging Caecilia gaf gisteren avond in de Stads-zaal eene uitvoering met orchest en handhaafde daarmede hare oude en goede repula- tie. In de 1afdeeling werd opgevoerd //Mis in C" (3 Hymnen), van von Beethoven. Daarna «Psalm 115" van Mendelssohn«Ein Geistliches Abend- lied" van Reinecke en //Frühlings Bolschalt" van Niels W. Gade. Vooral de laatste nommers toonden duidelijk over hoeveel degelijke krachten deze ver- teniging beschikt; indrukwekkend schoon weid het Abendlied" ten ge- hoore gebragt en zeker is het, dat deze uilvoering over het algemeen in gelukkige mate geslaagd mag worlen genoemd, evenzeer als zij niet naliet op de toehoorders een diepen en dankbaren indruk te maken. Heden middag heeft in het perceel op den Vlietn°. 17, woning en bovenwoning met afzonderlijken opgang, eene gasontploffing in het riool plaats gehad, waardoor de grond in de gangen werd omgewoeld en de zol der der bovenwoning uit het verband werd gezet. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. De Staatscourant bevat een slaat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen, behoord hebbende lot de laudmngt in Nederl. Indie, waarvan de saldo's door de reglhebbenden hij het depart, van koloniën in Nederland bchooren te worden gereclameerd. Daarop komen voor de nalatenschappen van de volgende personen die te Leiden ge boren zijn: Blamjaar, ad /4.9iy2 J. A. van den Bosch, ad ƒ450, P. A. de Graaf, ad ƒ1.80. A. van Haarlem, ad ƒ2.73, en H. Kamman, ad ƒ497. Voorts die van J. Kerkvliet, geb. te Wassenaar, ad ƒ400, J. van Zwieten, geb. te Wassenaar, ad ƒ3 75, en van P. Thomassen, geb. le Alphen, a,d 0.75. Bij kon. besluit van 6 Ftbr. is voor het jaar 1876 een rijkssubsidie uitgeloofd, tot een bedrag van tin hoog-e ƒ10000, te betalen in reden van 10 voor elk getal van 500 zalmen (Salmo salar)welke de dooijerblaas verloren hebben, in eene der boveii-rivicrcn losgelaten. De controle op het r aulal en den toestand der los te laten zalmen geschiedt ten genoegen van den minister van bjnnenlaudsche zaken. Voor ten getal zalmen minder dan 5000, gelijktijdig aangeboden, wordt geen subsidie verleend. Het subsidie, in het jaar 1876 aan één persoon of vereeniging uit te betalen, zal het be drag van j 8000 niet te boven gaan. Blijkens berigt van den Nederlandschen consuj, le Port-SaTd zijn aldaar geilt rende Let jaar 1875 aangekomen 47 Nedcrlandsche stoombooten, te zamen metende 92006 Ned. ton, waarvan 25 van Nederland naar Oost-Indic en 22 van Java naar Nederland bestemd. Door deze schepen werden aan gevoerd 482 5 ton diverse koopwaren voor Port-Saïd bestemd (alsmede bouw materialen voor het etablissement van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlan den) en van daar uitgevoerd 69.30 ton. Voorts zijn aldaar aangekomen 9 Nederlandsche schepen, melende 5836 ton, uil vreemde havens. Van deze waren er 8 naar Batavia bestemd, zijnde voor rekening der Nederlandsch- Indische stoomvaart-maatschappij te Glasgow gebouwdvoor de vaart in de Indische waterenen 1 met pelgrims uit Djeddah naar Tunis. Bovendien kwamen te Port-Saïd regtstreeks uit Nedcrlandsche havens en naar Neder landsche havens bestemd 20 stoomschepen onder Engelsche vlag. Naar de N. R. C. verneemt heeft de president van Venezuela Guz man Blanco, zich tot een der mogendheden gewend om de onderhandelingen met Nederland weder aan te kuoopen, en bestaat er uitzigt, dat hel geschil tusschen de twee staten nog in der minne zal eindigen. In het hooldkiesdistrict Zwolle is lot lid der prov. staten van Over ijssel gekozen de heer mr. J. II. van Royen met 329 van de 489 stemmen, en in het hooldkiesdistrict Helmond is tot lid der prov. staten van Noord brabant gekozen de heer G. Coovels met 459 van de 487 stemmen. Te Waddinxveen is gisteren nacht de korenmolen van B. Bakker afge brand; het woonhuis bleef door de krachtige werking der spuiten gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij vonnis van de arrond.-regtbank te Gorinchem is de houdster van het geheime pandjeshuis aldaar, overeenkomstig den eisch van het openb, min., lot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van 15 dagen en eene geldboete van 50 veroordeeld. Door wijlen den heer S. Melisse, onlangs te Amersfoort overleden, is aan het weeshuis te Amersfoort en aan dat te Huizen, elk voor de helft, gelegateerd een tweeenderligste van zijne nalatenschap, en aan de Christel-, geref. gemeente te Amersfoort een viertal woningen, te zamen eene waarde van ruim 2000 vertegenwoordigende. Op verschillende plaatsen in de provincie Drenthe worden jagten ge houden op de vossen, die in grooten getale aanwezig zijn. Op de hoogere burgerschool te Sneek heeft een der leerlingen onvoor- zigtiglijk zijn vinger in aanraking gebragt met een in werking zijnde lucht pomp. met dit gevolg dat, volgens de G'ron. Cour., het eerste lid van den vinger afgesneden werd. Waarschijnlijk zal het tweede lid geamputeerd moeten worden. 's GRAVENHAGE, 10 Februarij. Tot burgemeester der gemeente Gennep is benoemd de heer i. van den Bogaard. Door Z. M. is benoemd tot officier van justitie bij de arrond -regtbauk te Winschoten de heer mr. J. Sluis, thans regter in de arrond.-regtbank te Groningen; en aan den heer mr. M. van Heiomaop zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als regter-plaalsvervanger in de arrond.-regtbank te Heerenveen. vDe heer J. H. Becking, thans ontvanger der directe belastingen te Vollenhove, is benoemd tot ontvanger te Baarlo. Ingevolge bet kon. besluit van 8 Febr. worden de kapilein-luilt. ter zee II. J. S. van der Sloot en E. L. baron van lleeckeren van Walicn, res- pcctivelijk commanderende de schroefsloomschepen het Loo en Cornehs Dirks, eervol van het bevel over die bodems ontheven en daarentegen ann eerstgenoemde opgedragen het bevel over het schroefsloomschip Cornelts Dirks en aan laatstgenoemde het bevel over hel schroefsloomschip het l.oo. De minister van bultenlandsche zaken, de heer van der Does de Wil- lebois, zal ter eere van 's konings verjaardag, den 191,0 Februarij a. s. een groot gala-diner geven. De onderzoekende hand van onze policie heeft beslag gelegd op het dametje, omtrent wie dezer dagen werd gemeld, dal onderscheidene win keliers de dupes waren van hare opligterij. Verschillende goederen en snuis terijen, welke zij op die wijze in haar bezit had weten te verkrijgen, zijn bij haar gevonden en door de bedrogen winkeliers herkend. B LIT L N LA A LLSC HL BLIUG1LN. KSGK s, A A' n. LONDEN 9 Februarij. Bij gelegenheid van de opening van het parlement begaf de beruchte Kenealy zich per rijtuig naar de vergaderzaal, liet werd gevolgd door eenigen honderden van zijn bewonderaars, met vlaggen en banieren. De policie hield spoedig deze bende tegen, zoodat zij zich moest vergenoegen met op het Trafalgar-pleinaan den voet van Nelson's monument, den ver deren loop der zaken af te wachten. Toen, na afloop der plcgtigheid, dr. Kenealy in een huurrijtuig terugkeerde, spanden zijn vereerders het paard af, en trokken Item met eigen handen naar zijne woning. Bij een te Jeypore gehouden jagt heeft de prins van Wales een tijger - doodelijk getroffen. L'e Times zegt, uit eene vertrouwbare bron vernomen te hebben, dat het berigt, volgens hetwelk lord Ripon 10000 aan den Paus zou ge- - schonken hebben, een verzinsel is. Noch de Paus, noch lord Rippon schijnt althans iels daarvan te weten. liet geregtelijk onderzoek van de zaak tegen den heer Richard Banner p Oakley, directeur van de Cooperative Credieibank, die met een tekort van 40000 is bankroet gegaan, duurt voort. Vele staaltjes van de frauduleuze wijze, waarop hij van het publiek groote sommen wist te krijgen, komen aan het licht. Uit New-York wordt gemeld dat Dingsdag avond aldaar een lievige brand is uitgebarsten. Een aantal huizen, iwee hotels en verscheiden maga- zijnen zijn vernield; drie spuitgasten zijn gedood en vijf gewond. Men be groot de schade op drie millioen dollars. Tc Cincinnati werd dezer dagen ten voordeele der armen in de opera een allegorische voorstelling gegeven van de vestiging der republiek. Eenige honderden kinderen der openbare school namen op het tooneel aan de voor- F= stelling deel, terwijl het gebouw op alle rangen door een digte menigte was bezet, voornamelijk uit vrouwen en kinderen bestaande. Naauweiijks was de voorstelling begonnen, of de kreet: brand! weerklonk en er ont- vet stond een verschrikkelijk gedrang om de uilgangen te bereiken. Een tijd l|c lang grepen de afschuwelijkste tooneelen in de gangen en op de trappen

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2