23 January is liet hoofd van Lepong aangekomen. Per stoomschip wer den zieken overgevoerd naar Oleh-leh. 24 Januarij, opgerukt naar de kloof van Bradoen. De weersgesteldheid en de gezondheid der agerende troepen was gunstig. Bij de overige troepen in'Atchin was de gezondheidstoestand iets gunstiger dan in den laatst verloopen tijd; cholera deed zich sporadisch voor; vee ziekte stationair. In den nacht van 23 op 24 Januarij werd een vijandelgke aanval op onzen post te Lemboeh-oost afgeslagen. Daarbij sneuvelden 2 in- landsche soldaten en eene vrouwterwijl 22 mindere militairen gewond werden. De vijand werd met verlies teruggedreven. Als vervolg op het berigt, dat weldra verschillende bewaarders der hypotheken eervol ontslag zullen verzoekenkan worden gemelddat ook enkele ingenieurs-verificateurs van het kadasterdie reeds een groot aantal dienstjaren, tellenhiertoe zullen overgaan. Een en ander moet in verband staan met de voorgenomen scheiding lusschen hypotheken en kadaster en de aanstaande reorganisatie van laatstgemclden tak van dienst. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 29 Jan. van Aden vertrokken. Op den 19,len Februarij e. k. zal aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Conrad te Nieuwe Diep overgaan een detachement koloniale militairen ter sterkte van 175 korporaals en manschappijen en 10 onder-officieren, onder bevel van den kapt. der infanterie van het 0. I. leger jhr. H. Bowier. De heer A. Demmers, geneesheer te Stolwijk, is Woensdagavond, na dat hy een zieke bezocht had, ten gevolge der duisternis, door het gs ge vallen en verdronken. Te PiOtterdam is Zaturdag avond ten 6 ure een hevige brand uitgebro ken op de bovenverdieping van het pakhuis der firma van Hoogstraten Zn. in tabak, in de Groenendaal. Door spoedige hulp der brandweer was men den brand ten 9 uur zóóver meester, dat eenige spuiten konden inrukken. Twee bovenverdiepingen zijn uitgebrand. Te Amsterdam is Zaturdag morgen ten half twaalf ure een huis in de Batavierstraat, bewoond door drie gezinnen (de tweede verdieping stond ledig), ingestort. Op dat oogenblik lag op de bovenste verdieping een zuige ling in een wieg, en lagen in de benedenwoning een meisje van ruim 2 jaar en een blind knaapje van 8% jaar, ieder iu eene bedstede. Alle volwassen personen tot de bedoelde gezinnen behoorende. bevonden zich op Straat. Nadat de eerste schrik was voorbijgegaan, togen spoedig eenige rappe handen aan het werk, om te trachten de kinderen te redden, waarbij met den besten wil der wereld veel verwarring plaats had. Alleen de zuigeling werd genoegzaam dood te voorschijn gebragt. Spoedig kwamen op het terrein aan een vijftigtal manschappen van de brandwacht, die het werk der op ruiming ter hand namen. Terwijl met voorbeeldige snelheid en moed werd gearbeidhoorde men in de straat niet anders dan luide jammerklagten van de moeder der kinderen,v van betrekkingen, bloedverwanten, een ge raas en een gewoel van stemmen, van raadgevingen enz. «De kinderen schreeuwen", klonk een roep. Men had de stemmen gehoord. /'Hoezee", zoo klonk het door de straat, en het gejubel werd teruggekaatst door de honderden, die tot op een aanzienlijken afstand waren opeengehoopt;//hoezee", een brandwacht kwam met het jongste kind op den arm te voorschijn. Hij had het meisje, lagchende, met eenige steenen en met puin naast zich, in een bedstede gevonden. En het kind, pas ontsnapt aan den dood, werd nu haast verstikt, onder de omhelzingen der aanwezigen. De moeder, nog in angst, om het blinde knaapje, drukte haar lieveling zwijgend aan het hart. Die angst duurde niet lang. De onder-commandant der brandweer vond het knaapje in welvarenden toestand, en een der brandwachten bragt het uit het puin te voorschijn. Met het wegruimen van gevaarlijke stukken muur werd voortgegaan, en de puinhoop opgeruimd. Omtrent het geval van razernij door den beet van een kat veroorzaakt, dat dezer dagen te Amsterdam voorkwam deelt de Tijd nog het volgende mede; Op oudejaars-avond hadden eenige werklieden van het Hollandsche spoor een pretje onder elkaar. Ouder de genoegens behoorde ook het sar ren en plagen van een kat; men bond het dier iets aan den staart en deed het daarmeê allerhande sprongen maken. Het beest geraakte eindelijk daar door zoozeer in razernij, dat het een zijner plagers, een twintigjarig jonge ling, in de lip beet. Op de ligte wond werd niet gelet, ofschoon zij som wijlen wel eenige pijn veroorzaakte. Woensdag jl. vertoonden zich echter bij den ongelukkigen jongeling de eerste kenteekenen van razerng. Zaturdag morgen had er op rijks marinewerf te Nieuwe Diep eene noodlottige gebeurtenis plaats. Twee werkliedenbezig op de ijzeren kap van het schip Marnix, hadden het ongeluk, door de gladheid van die kap, er af te glijden, in het water te vallen en te verdrinken, ofschoon er spoe dig hulp opdaagde. Te Amersfoort is weder een hooiberg afgebrand, en wel onmiddellijk bij de stad. Deze brand werd weder aan kwaadwilligheid toegeschreven, j evenals de branden der hooibergen en lourrage-magazijnen van den heer Gerritsendie eene assuranlieschade van p. m. ƒ40000 veroorzaakt hebben. De Prov. Dr. C. deelt het volgende mede betreffende het knaapje te Steenwijkerwoldwaarvan dezer dagen de voeten zijn bevrorenHet knaapje werd bij een familie te Onna verpleegd, waar het naauwelijks het noodige voedsel en kleeding bekwam. Des nachts werd hem een kruiwagen in de nabijheid van een geitenstal tot legerstede aangewezen, waar hij zich met lompen moest dekken, waarvan het gevolg is geweest dat zijn beide voetjes zijn bevroren. De oorzaak dezer onmenschelijke behandeling schijnt men te moeten zoeken in een erfenis van ƒ800, waarvan de bedoelde familie bij den dood van den wees eigenares werd. Het 6-jarig zoontje van een schipper, die met zijn scheepje in de nabij heid van Sneck lag, wist zich meester te maken van een geladen pistool, dat, onvoorzigtig genoeg, niet veilig geborgen was. Het schot ging af en trof een kindje van anderhalf jaar zoodanig aan het hoofd, dat het in hoogst bedenkelijke omstandigheden verkeert. 's GRAVENHAGE, 31 Januarij. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester te Stramproy de heer J. M. Smeyers; tot burgemeester te Wittem de heer J. L. Rompen; te Hil- varenbeek de heer J. B. Verlinden. Tot rijksopzigter bij de landsgebouwen te 'sGravenhage is benoemd de heer J. A. Weinberg, thans buitengewoon opzigter. Z. Exc. de nieuwbenoemde minister van oorlog, jhr. Klerck, die mor gen zgne function zal aanvaarden, heeft Zaturdag in handen van Z. M. den gevorderden eed afgelegd. Z. K II. prins Frederik heeft zich heden ochtend naar Neuwied begeven, om aldaar tot aanstaanden Woensdag te verblijven. Dien dag zal Z. K. H. via Keulen naar Parijs en daarna naar Cannes vertrekkenwaar hij eenigen tijd bij H. M. de koningin zal vertoeven. Naar men verneemt zal Z. K. U. met H. M. de koningin een bezoek brengen aan prins Alexander te Algiers. Met zekerheid verneemt men dat Z. K. H. prins Frederik der Nederlan den heeft besloten over te gaan tot het doen verbouwen van Ildz. hótel, gelegen op den hoek van de Prinsessegracht en het Korte Voorhout alhier. De plannen daartoe zijn ontworpen door den architect P. F. W. Mouton, onder wiens leiding deze werken zullen worden uitgevoerd. Aan denzelfden architect is opgedragen de bouw van een jagtslot in den oud-Hollandschen stijl op de goederen des prinsen aan den Leidscheu straatweg. BIJITKiNLANOSCHE BERiGTEN. BNGELAID. LONDEN 30 Januarg. De Iersche leden van bet lagerhuis zullen met den eisch van Home- Rule in de aanstaande parlementszitting wel niet voor den dag komen. Zij hebben besloten, hun misnoegen over de bestaande orde van zaken te toonen door noch de conservativennoch de liberalen te ondersteunenmaar op alle mogelijke wijzen het werk der wetgeving te bemoeijelijken. Binnen den tgd van eenige maanden is in de haven van Sunderland op niet minder dan 79 schepen, als onzeewaardig, beslag gelegd. Geen dezer schepen bragt bij de veiling meer dan ƒ360 op, ofschoon er ver scheidene onder waren van 500 ton. FRAVRKIJ Ei. De heer Buffet is naar het departement des Vosges, en de minister van openbare werken naar dat van de Sarthe vertrokken om als gedepu teerden deel te nemen aan de verkiezingen voor den senaat, i Door Z. M. den koning der Nederlanden is aan den beroemden baryton- zanger Faure, te Parijs, de groote gouden medaille van verdiensten verleend. De l'nivers maakt melding van eene breve van den Paus, waarbij deze zijne volledige goedkeuiing heeft verleend aan het besluit van het katho liek congres, te Rijssel, om eene petitie aan de vertegenwoordiging te zen den ten gunste eener verandering van de wet op het burgerlijk huwelgk. In de breve wordt gezegddat de bepalingen der tegenwoordige wet eene miskenning zijn van de katholieke leer en inbreuk maken op de vrijheid van den geestelijke. SPANJE. Berigten uit Madrid melden: Quesada heeft de stad Villareal in de provincie Alava bezet. De spits der Carlistische liniën werd krachtig ver dedigd. Quesada maakte twee kanonnen en al het materieel buit; de ver liezen der Carljslen zijn aanzienlijk. Maldonado vermeesterde in denzelfden tijd de hoogten van Arlaban. Moriones heeft zich van Montrararte meester gemaakt, en Zaraus bezet; hij bedreigt nu de Carlisten in den rug; deze hebben het bombardement van St. Sebastiaan gestaakt en beginnen hunne artillerie terug te trekken. DUITSE II EANE». Naar aanleiding van het berigt in de D. Merkur, dat de nuntius te Munchen door de Pauselijke curie was belast met de wijding van priesters uit Pruissische bisdommen, heeft de Bayer. Kurier bij den nuntius infor- matiën ingewonnen en aldaar ten antwoord ontvangen, dat het berigt ten eenenmale ongegrond is. Uit Pesth meldt men dat de begrafenis van Deak op 3 Februarij op kosten des lands zal plaats hebben. Het stoffelijk overschot zal in de ves tibule van het gebouw der akademie ten toon gesteld worden. De keizer van Oostenrijk heeft aan Tisza het volgende schrijven gezon denHet afsterven van Deak vervult het land met grooten rouw; ook ik ben diep getroffen en moet het uitspreken, hoe opregt ik deel in de alge- meene smart, hoezeer ook ik het verlies van dezen man betrenr, die zijn gelieele leven wijdde aan het algemeen belang, die door zijn trouw aan troon en vaderland, door de schitterende reinheid van zijn karakter endoor zijn burgerdeugden het vertrouwen en de liefde van zijn vorst en van zijne medeburgers in zoo liooge mate waardig was. De geschiedenis zal zijne verdiensten als staatsman vereeuwigen, zijn roem zal voortleven in het land en ook daarbuiten. Zijn aandenken zal gezegend zijn. Mijne dankbare erkentelijkheid volgt hem in liet graf, waarvoor ik een krans zend. OOST-IN DIE. BATAVIA. 23 December. Door de onstuimige zee is sedert Zondag jl. de gemeenschap met de reede zoo goed als verbroken; althans de meeste praauwen', die het waagden buiten de haven te gaan, moesten óf dadelgk terugkeeren óf zijn omgesla gen. Vooral Zondag en Maandag was er dientengevolge een groote drukte aan den Kleinen Boomdaar tal van passagiers naar de verschillende boo ten, waarvan de meeste naar Onrust waren gestoomd, moesten gebragt wor den, ten einde hunne bestemming te volgen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2