LEIDSCHE 1876. K°. 24. ZATURDAG 29 JANUARIJ. ST A DS-BER ICH TEN. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. hl m EN LAN DSCHE BIvR IGTEN Be Couiant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 21—22 der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat in gevolge art.-2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere bonder van een of meer honden, die aan de belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den SI'"» Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet; dat bedoelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1876 van heden al kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 3 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24st,n October 1867; Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is be noemd tot Heer der gebuurte n°. 5 of n°. 1 van wijk III, de Heer ADR1ANUS VREEBURG, in plaats van den Heer Heiisianus Vos, die gemelde buurt heeft verlaten. En wordt deze door plaatsing in de Ceidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Januari 1876. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Getien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den Januari 1876A. n°. 182 {2e afd.), Provinciaalblad n°, 8, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 19den Augustus 18G1 [Staatsblad n°. 72), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8sle0 Mei 1862 (Staats blad n". 46) Doen te welen: dat de Loling der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor hen die geboren zijn in het jaar 1*356, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Woensdag en Donderdag den 9den en 10den Februari aanstaande, beide dagen des morgens te negen uren; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Woensdag den 9deD Februari 1876, voor de ingeschrevenenwier familienaam begint met de letter A tot en met de letter K, en op Do?iderdag de?i 10d6n februari 1876, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter L tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij ineenl te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee, bij den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 15en en Vrijdag den 18den Februari aanstaande, van 'svoormiddags negen tot 's namiddags drie uren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant tfan den 29sten Januari en den 3den Februari 1876 afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 28 Januari 1876. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 28 Januarij Als schrijver der prijsverhandelingaan welke door de regtsgeleerde faculteit eene eervolle vermelding is toegekendheeft zich doen kennen de beer W. Polman Krusemanjur. cand. aan de Leidsche hoogeschool. Z. Exc. de heer dr. Th. Burgers, president der Transvaalschc Repu bliek, bragt gisteren een bezoek aan Leiden. Een vijfentwintigtal ingezete nen onzer stad hadden zich verceriigd om hem te dier gelegenheid, door een gastmaal in het Hotel du Lion d'Or, een blijk van sympathie cn hoog achting aan te bieden. Op uitnoodiging der regelings-commissie had de heer dr. van den Brandeler, als liooid der gemeente, het praesidium van den feestdisch aanvaard. Aan de andere zijde van den gevierden gast was de beer mr. J. T. Buys, reclor-magnificus der hoogeschool, gezeten. Menig hartig en hartelijk woord werd er gesproken. De president Burgers zelf voerde herhaaldelijk het woord. Zijne schoone taal, getuigenis gevende van de edelste gaven van geest en gemoed, maakte bij allen een gevoel van bewon dering en warme genegenheid voor den wakkeren, gemoedelijken man levendig. Na afloop van den maaltijd begaven de feestgenoolen, daartoe uilgenoodigd door den heer Kappeyne, praeses van het CQÜegium van Leiden's studenten corps, zich naar de sociëteit Minerva, waar al spoedig een groot aantal studenten bijeenstroomde. Ook daar sprak president Burgers menig treffend woord, woorden van sympathie met de Nederlandsche studenten, onder welke hij ook eenmaal behoord had. van waardering der Leidsche hooge school. van dank en lof aan de sociëteit Minerva, van aansporing en be moediging aan de jonge mannendie ook eenmaal hun deel in den strijd des levens zouden hebben te dragen. In de gisteren avond gehoudene vergadering van het alhier gevestigd departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen kwam het reeds vroeger ingekomen verzoek van de commissie voor de leesbibliotheek in ver dere behandeling. De voorzitter deelde mede, dat er op geene bijdrage uit de kas van het departement te rekenen viel en dat daarom bestuurderen aan commissarissen den raad hadden gegeven zich bij de burgerij om hulp voor deze zoo nuttige inrigting te vervoegen. De heer van Reenen, voor zitter der commissie, verblijdde de vergadering met de mededeeling, dat commissarissen daartoe bereid waren. Een beroep op de medewerking der leden van het departement, hieraan toegevoegd, zal zeker niet te vergeefs zijn. Daarna hield de heer Schaap zijne bijdrage over het nieuwe opera gebouw te Parijs. De belangrijke lezing, opgeluisterd door eene collectie platen op het onderwerp betrekking hebbende, werd met onverdeelde aan dacht aangehoord. Gedurende het jaar 1875 zijn door de kantoren van den rijkstelegraaf verzonden 1769846 telegrammen, waarvan 1441515 naar binnenlandsche kantoren; ontvangen zijn 1797154 telegrammen, waarvan 1441515 van bin- nenlandsche kantoren. De opbrengst was: binnenlandsch verkeer 446,417.02, internationaal verkeer 240,796.92, te zamen 687,213.94, met de op brengst van 71474 doorgezonden beriglen, ad ƒ21772.55, in het geheel 708,986.49 Door het kantoor te Leiden zijn in 1875 verzonden 25868 telegrammen, waarvan 24713 naar binnenlandsche kantoren; ontvangen 24832 telegram men, waarvan 23507 van binnenlandsche kantoren. De opbrengst was: binnenlandsch verkeer /"7575.11 internationaal verkeer 846.06, tezamen ƒ8421.17 fc. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Z. M. de koning heeft bij een dezer dagen genomen besluit bepaald, dal aan de weduwen en weezendie uit de weduwen- en weezenkas voor de officieren der landmagt pensioen of onderstand genieteneene buitengewone uilkecring voor eens, ten bedrage van twaalf ten honderd, van het door ieder jaarlijksch genoten wordend bedrag zal worden toegekend. In de gisteren gehouden eerste vergadering van het hoofdbestuur van den anti-dienstvervangingsbond zijn tot leden van het dagelijksch bestuur benoemd ,de hh. M. D. graaf van Limburg Slirum, president; W. J. Knoop, vice-president; L. G. Brocxpenningmeester; mr. A. M. Maas Geesteranus en mr. A. Kerdijk, secretarissen, allen te 'sGravenhage; mr. J. T. Buys, te Leiden; mr. J. C. E. baron van Lijnden, te Rotterdam. Het stoomschip Friesland is op 26 Jan. van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Te Rijpwetering zijn bij den veehouder H. Iireele 39 koeijen, als ver dacht van longziekte, afgemaakt. Het vleesch werd tot vrij hooge prijzen verkocht. De 39 stuks vee werden onteigend voor de som van ƒ7450. Door de arrond.-regtbank te Dordrecht is de chel van het spoorweg station aldaar, wegens de mishandeling, waarvoor hij met nog twee spoor weg-beambten Woensdag 11. teregt stond, veroordeeld, overeenkomstig den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1